Grand Prix Bahrajnu 2021

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez Kazik Pn mar 29, 2021 23:07  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Fajnie, że sezon się rozpoczął i fajnie, że od razu można się interesować nie tylko kierowcami zwanymi nr 1 ale też tymi zwanymi nr 2. Pierwszy wyścig dał coś do myślenia ale to był tylko pierwszy wyścig więc układ sił w zespołach może jeszcze ewaluować. W przypadku Merca I Red Bulla, którzy wyglądają na faworytów na dzień dobry mamy też ciekawą sytuację właśnie z kierowcami a mnie akurat w tym sporcie najbardziej pasjonowała zawsze walka między kierowcami na przestrzeni lat a w drugiej kolejności między zespołami. Generalnie to trochę za wcześnie na przewidywanie jak potoczy się między nimi walka o punkty i pozycję w generalce ale też chciałbym już mieć jakiś swój obraz czy też "wyobrażenie". :wink:
Takie tam "tytuły"- driver of the day np.- oczywiście nie mają znaczenia dla normalnego fana F1 w ocenianiu występu danego kierowcy bo po prostu ogląda dany wyścig i sam sobie coś ocenia.
Wstępnie to jednak Valtteri siedzi dość długo w tym zespole i jakoś nie jest w stanie wyskoczyć poza określony krąg. Checo debiutujący w nowej rodzinie ma raczej mnej do stracenia z tym jednorocznym kontraktem prezentując jednocześnie poziom nie gorszy od Valtteriego (no bo on nie jest słabszym kierowcą niż Valtteri) i to zainteresowanie jego osobą w tym roku będzie dość zrozumiałe.
W bezpośredniej konfrontacji kierowców "nr 2" stawiam w tym roku na Meksykanina mimo wszystko o ile układ sił pomiędzy tymi zespołami pozostanie w miarę wyrównany (stabilny).
Mc Laren i Ferrari sprawiające dobre wrażenie po pierwszym wyścigu też mile widziane w walce z tymi najlepszymi. :wink:
Bardzo mi się podobało rozpoczęcie sezonu 2021 bo w sumie było to coś na co po cichu liczyłem.
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez exxxile Wt mar 30, 2021 11:03  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Trochę taka zabawa w podgrupach się porobiła, najpierw Mercedes vs Red Bull, dalej McLaren vs Ferrari, Alpine vs Aston Martin (tu obie ekipy ze swoich powodów na ten moment wyglądają mniej konkurencyjnie niż w ubiegłym roku i może być ciężko znów walczyć o P3 w WCC).. Ale te grupy są jednocześnie na tyle blisko, że zapewniają walkę między sobą na torze, w Bahrajnie sporo tego widzieliśmy.

Na końcu Williams i Haas, gdzie Williams ma nieco stabilniejszy bolid no i Russella, przy dobrych lotach może w końcu uda się z punktem. Alfa Romeo przed ostatnią dwójką ale raczej max to pojedyncze punkty jak w ubiegłym sezonie. W Bahrajnie perfekcyjne P11 i P12 :wink: wreszcie na ten moment trochę nie wiadomo gdzie ustawić Alpha Tauri, z racji uszkodzeń Gasly'ego nie wiadomo gdzie się znajdują, ale bolid wygląda fajnie i w określonych warunkach może zrobić zamieszanie.

Po wszystkim, można brać poprawkę, że Sakhir może nie jest tak nietypowym torem jak Albert Park, ale też ma swoje specyficzne warunki (bardzo silny wiatr, zmiany temperatur między sesjami). Na Imoli osiągi mogą być nieco inne. No i trzy tygodnie na poprawki, gdzie pierwsze GP na pewno przyniesie sporo danych do analizy po zaledwie trzy dniowych testach.
Avatar użytkownika
exxxile
 
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 21:35

Postprzez baron Wt mar 30, 2021 11:37  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Ponownie, gdyby odjąć Mercedesa i Red Bulla ze stawki, walka o tytuł byłaby przednia.

No niby na ten moment mamy walczącego łeb w łeb Verstappena i Hamiltona o P1, ale znając życie, Mercedes odjedzie w trakcie sezonu jak to zazwyczaj bywało...
baron
 
Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 13:15
Lokalizacja: Konin

Postprzez tomek evo Śr mar 31, 2021 11:05  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

exxxile napisał(a):Trochę taka zabawa w podgrupach się porobiła, najpierw Mercedes vs Red Bull, dalej McLaren vs Ferrari, Alpine vs Aston Martin (tu obie ekipy ze swoich powodów na ten moment wyglądają mniej konkurencyjnie niż w ubiegłym roku i może być ciężko znów walczyć o P3 w WCC).. Ale te grupy są jednocześnie na tyle blisko, że zapewniają walkę między sobą na torze, w Bahrajnie sporo tego widzieliśmy.

Na końcu Williams i Haas, gdzie Williams ma nieco stabilniejszy bolid no i Russella, przy dobrych lotach może w końcu uda się z punktem. Alfa Romeo przed ostatnią dwójką ale raczej max to pojedyncze punkty jak w ubiegłym sezonie. W Bahrajnie perfekcyjne P11 i P12 :wink: wreszcie na ten moment trochę nie wiadomo gdzie ustawić Alpha Tauri, z racji uszkodzeń Gasly'ego nie wiadomo gdzie się znajdują, ale bolid wygląda fajnie i w określonych warunkach może zrobić zamieszanie.

Po wszystkim, można brać poprawkę, że Sakhir może nie jest tak nietypowym torem jak Albert Park, ale też ma swoje specyficzne warunki (bardzo silny wiatr, zmiany temperatur między sesjami). Na Imoli osiągi mogą być nieco inne. No i trzy tygodnie na poprawki, gdzie pierwsze GP na pewno przyniesie sporo danych do analizy po zaledwie trzy dniowych testach.


Patrząc przez pryzmat Strolla to Aston Martin może być nawet trzecią w tegorocznej stawce. Nikt mi nie wmówi, że Lance jest nagle na poziomie kierowców McLarena czy Ferrari i to, że akurat z nimi przegrał to zupełnie normalna sprawa. Ja czekam aż Seb się ogarnie w końcu i zacznie jeździć przynajmniej na poziomie Pereza czyli średnio kilka dziesiątych szybciej od Lanca (bo tego można wymagać od 4-krotnego, który wygryzł mającego aktualny kontrakt Pereza). Lance do Leclerca i Riccardo stracił mniej niż 0,5 sek na okrążeniu. O tyle to on raczej jest od nich wolniejszy i nawet jak by mu dać bolid McLarena czy Ferrari to szybszy by moim zdaniem nie był. :grin:

-- Śr mar 31, 2021 12:05 --

Wyścig naprawdę interesujący. Moja subiektywna ocena zespołów:
1. Mercedes dalej jest faworytem sezonu. Mają chyba mały problem z tempem kwalifikacyjnym ale tempo wyścigowe jest bardzo mocne. Boję się, że jak ogarną problemy to odskoczą od ......
2. Red Bulla, który jest już za nimi a na niektórych torach może być przed Mercem. Mam nadzieję, że również Red Bull będzie się spinał aby wyprzedzić Merca i będzie walka o tytuł do ostatniego wyścigu. Te 2 zespoły są zdecydowanie z przodu. A potem....
3. Mamy całą mocną grupę złożoną z : McLarena, Ferrari, Astona Martina i Alpha Tauri. W McLarenie to kierowcy będą robić największą różnicę i dlatego McLaren jest dla mnie liderem tej grupy. Ferrari też powinno być mocne podobnie jak Aston Martin, który może mieć pod względem osiągów nawet trzeci bolid w stawce tylko pytanie czy kierowcy będą w stanie to wykorzystać. Alpha Tauri mocna ale tu najtrudniej na razie ich ocenić. Potem mamy
4. Dwa zespoły będące blisko siebie : Alpine, Alfa Romeo - do grupy wyżej wyraźnie puki co brakuje ale dramatu nie ma
5. Williams - blisko Alfy i zwłaszcza Alpine
6. Hass- są ostatni i skończą sezon ostatni. Jakiekolwiek punkty będą sukcesem. I problemem nie jest tylko bolid.
Ocena kierowców w plusach i minusach:
Plusy :
1) Hamilton- pokazał, że dobry bolid to jedno ale ilu kierowców by się na jego miejscu dowiozło P1? Na pewno niewielu.
2) Alonso - wraca i od razu jest szybki i konkurencyjny. Puki co zdecydowanie lepszy niż Ocon, którym 2-3 lata temu wszyscy się strasznie zachwycali.
3) Max- mimo błędu pod koniec wyścigu, gdzie mógł lepiej zaplanować i zrealizować atak bardzo szybki i mocny przez cały weekend. Mama nadzieję, że będzie mógł do końca walczyć o tytuł.
4) Lando - bardzo solidnie i przed Danielem
5) Leclerc - wycisnął chyba ile mógł
Minusy :
1) Mazepin- jak "coś" wyleciało to od razu wiedziałem, że on. Czuje, że on jednoosobowo zastąpi Magnussena i Romana.
2) Vettel- ja rozumiem, ze nowy bolid i wogóle ale taki numer jak z Oconem i to tłumaczenie to kierowcy f1 nie przystoi.

Perez i Sainz całkiem solidnie i mały plusik tez dla nich. Mały minus dla Ocona bo chyba za bardzo odstawał od Fernadno a to był dopiero 1 wyscig Alonso po 2 letniej przerwie.
tomek evo
 
Dołączył(a): Wt lip 04, 2017 14:45

Postprzez qTeck Śr mar 31, 2021 13:52  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

tomek evo napisał(a):Ja czekam aż Seb się ogarnie w końcu i zacznie jeździć przynajmniej na poziomie Pereza czyli średnio kilka dziesiątych szybciej od Lanca (bo tego można wymagać od 4-krotnego, który wygryzł mającego aktualny kontrakt Pereza).

Piszesz to jak gdyby Seb wygryzł Pereza za prezentowaną formę i poziom sportowy :twisted:
I like my sugar with coffee and cream.
Avatar użytkownika
qTeck
 
Dołączył(a): Wt wrz 23, 2008 23:23
Lokalizacja: Brieg/Breslau

Postprzez sneer Śr mar 31, 2021 15:30  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Seb się nie ogarnie, aczkolwiek z pewnością trochę jeszcze powalczy. Po co Aston tego Pereza wywalał? Przecież tak jeżdżący Vettel to antyreklama.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez fordern Śr mar 31, 2021 23:07  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

tomek evo napisał(a):2) Alonso - wraca i od razu jest szybki i konkurencyjny. Puki co zdecydowanie lepszy niż Ocon, którym 2-3 lata temu wszyscy się strasznie zachwycali.

(...)

Mały minus dla Ocona bo chyba za bardzo odstawał od Fernadno a to był dopiero 1 wyscig Alonso po 2 letniej przerwie.


Czasem się zastanawiam, czy na pewno oglądam te same wyścigi co inni. Ocon przez większość czasu miał lepsze tempo niż Alonso - na torze nawet go dogonił. Alonso w walce z rywalami głównie przegrywał pozycje (szczególnie w świetnym starciu z Sainzem i Vettelem, gdzie został opluty przez obydwu), podczas gdy Ocon walczył całkiem solidnie z Tsunodą i Alfami.

No ale cóż, boski fernando jest boski, i przecież to nie jego wina bo cośtam :wink:

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
fordern
 
Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 15:21
Lokalizacja: Kyoto Ring
GG: 1411891

Postprzez cwiek Cz kwi 01, 2021 9:04  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Kibice zrobili się strasznie nadgorliwi. Tak jak pisze fordern już ukrzyżowano Ocona (mimo tego, że w Q przeszkodziła mu żółta flaga, z tego co pamiętam), na Perezie też wieszano psy po kwalifikacjach. Spokojnie. To dopiero pierwszy weekend, pierwsze oceny można zacząć wystawiać po kilku.
Avatar użytkownika
cwiek
 
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 10:53
GG: 8420620

Postprzez exxxile Pt kwi 02, 2021 14:19  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

tomek evo napisał(a):
exxxile napisał(a):Trochę taka zabawa w podgrupach się porobiła, najpierw Mercedes vs Red Bull, dalej McLaren vs Ferrari, Alpine vs Aston Martin (tu obie ekipy ze swoich powodów na ten moment wyglądają mniej konkurencyjnie niż w ubiegłym roku i może być ciężko znów walczyć o P3 w WCC).. Ale te grupy są jednocześnie na tyle blisko, że zapewniają walkę między sobą na torze, w Bahrajnie sporo tego widzieliśmy.

Na końcu Williams i Haas, gdzie Williams ma nieco stabilniejszy bolid no i Russella, przy dobrych lotach może w końcu uda się z punktem. Alfa Romeo przed ostatnią dwójką ale raczej max to pojedyncze punkty jak w ubiegłym sezonie. W Bahrajnie perfekcyjne P11 i P12 :wink: wreszcie na ten moment trochę nie wiadomo gdzie ustawić Alpha Tauri, z racji uszkodzeń Gasly'ego nie wiadomo gdzie się znajdują, ale bolid wygląda fajnie i w określonych warunkach może zrobić zamieszanie.

Po wszystkim, można brać poprawkę, że Sakhir może nie jest tak nietypowym torem jak Albert Park, ale też ma swoje specyficzne warunki (bardzo silny wiatr, zmiany temperatur między sesjami). Na Imoli osiągi mogą być nieco inne. No i trzy tygodnie na poprawki, gdzie pierwsze GP na pewno przyniesie sporo danych do analizy po zaledwie trzy dniowych testach.


Patrząc przez pryzmat Strolla to Aston Martin może być nawet trzecią w tegorocznej stawce. Nikt mi nie wmówi, że Lance jest nagle na poziomie kierowców McLarena czy Ferrari i to, że akurat z nimi przegrał to zupełnie normalna sprawa. Ja czekam aż Seb się ogarnie w końcu i zacznie jeździć przynajmniej na poziomie Pereza czyli średnio kilka dziesiątych szybciej od Lanca (bo tego można wymagać od 4-krotnego, który wygryzł mającego aktualny kontrakt Pereza). Lance do Leclerca i Riccardo stracił mniej niż 0,5 sek na okrążeniu. O tyle to on raczej jest od nich wolniejszy i nawet jak by mu dać bolid McLarena czy Ferrari to szybszy by moim zdaniem nie był. :grin:


W czystym powietrzu nie jechali przez cały wyścig, więc na to 0,5 sekundy należałoby jednak brać poprawkę. A czy akurat o tyle Lance jest wolniejszy od Daniela i Charlesa (od obu, czy jednego z nich; wolniejszego czy szybszego?) - nie wiem. Wydaje mi się, że ma on braki w wyścigowym rzemiośle, regularności, popełnia nieco więcej błędów od kolegów z czołówki, ale jest jednocześnie dość szybkim kierowcą - jeżeli nie na dystansie wyścigu, to chociaż na pojedynczych kółkach. Tymczasem w 2021 chyba nie zrobił dobrego kółka, ani on, ani Vettel, ani podczas Gran Prix, ani na testach.

Koniec końców, abstrahując od szybkości Strolla, o punkty zespół walczy całym pakietem. Potencjał samego bolidu może być ogromny, ale go nie ocenimy - do tego musielibyśmy co weekend zmieniać zawodników między zespołami, a i to nie do końca miarodajne, bo różnym zawodnikom różna charakterystyka będzie inaczej pasować. Ergo, kończąc przydługi wywód, na ten moment Aston Martin ze Strollem i Vettelem jako kierowcami nie wydaje mi się być zespołem mającym potencjał na walkę o P3 w WCC, jak to było w ubiegłym roku. I jednak o ile ostatecznie tę walkę przegrali gubiąc punkty m.in. po awariach, to samym tempem przez dużą część sezonu straszyli mocno jako "różowy Mercedes" - obecnie wygląda to znacznie bardziej niemrawo.

Jasne, to jest ekipa z Silverstone, która potrafi robić wyniki ponad stan, i na pewno głupotą byłoby skreślanie ich po jednym Grand Prix. Największą bolączką może być skład kierowców, Stroll jest chimeryczny, a Vettel nadal wygląda po prostu źle. Po sobocie można było mieć jeszcze trochę nadziei, że żółte flagi, że brak wyjeżdżenia, ale w wyścigu to wyglądało tak jak od 2017 roku w wielu wyścigach dla Ferrari - coś tam niby jechał, ale daleko, a w końcu popełnił osobliwy błąd i było po zawodach. A może też ja projektuję ten marazm Vettela na cały zespół i dlatego wydają mi się być nieco wyżęci z życia i bez ognia?
Avatar użytkownika
exxxile
 
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 21:35

Postprzez tomek evo Cz kwi 08, 2021 23:20  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Zgadzam się, że czasami trudno ocenić potencjał bolidu jednak Stroll jest dla mnie jednak jakimś tam punktem odniesienia bo mniej więcej wiemy czego się po nim możemy spodziewać. To lepszy zawodnik niż wielu sądzi ale jednak do tych najlepszych sporo mu brakuje. Czystej szybkości też. Jest dość dobry na dystansie wyścigowym ale pojedynczym okrążeniu dość słaby. Perez pokonywał go raczej bezproblemowo i raczej regularnie. Nie robiłem analizy ale obstawiam, że średnio ok. 0,3 sek na okrążeniu Stroll odstawał od Pereza.
Co do Vattela to piszę trochę przekornie bo jakoś średnio w niego wierzę ale chyba mam prawo od niego oczekiwać wyników co najmniej na poziomie Pereza? Vettel potrafi być bardzo szybki jak mu bolid podpasuje. On w "kopii Mercedesa" powinien być szybki - na pewno dużo szybszy niż Stroll. Jeśli nie pokona wyraźnie Strolla to znaczy, że czas pomyśleć o innym zajęciu. Niech się Seb cieszy, że na Max-a czy Russela nie trafił bo by odstawał gorzej niż w zeszłym roku od Leclerc-a.
Co do Alonso vs Ocon to zwracam honor- nie śledziłem tak uważnie LT a bardziej patrzyłem na pozycję na torze.
tomek evo
 
Dołączył(a): Wt lip 04, 2017 14:45

Postprzez rno2 Wt kwi 13, 2021 6:47  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

Co do Strolla, to ja bym powiedział, że jest na odwrót - potrafi być szybki na pojedynczym kółku, natomiast ma spore problemy z zarządzaniem oponami. Dobre przykłady to Turcja i Włochy (Monza), gdzie miał szanse na zwycięstwo, ale kompletnie nie ogarnął restartu.
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Postprzez F1V0 Wt kwi 13, 2021 7:28  Re: Grand Prix Bahrajnu 2021

@rno2
U Strolla kwalifikacje to zawsze był problem. W 2017 zebrał łomot od starego Massy, w 2018 go nawet Sirotkin pokonał. W wyścigach sobie radzi lepiej. Ma dobre starty i właśnie potrafi nieźle zarządzać oponami. W Turcji niepotrzebnie zjechał na 2 pitstop. Stracił podobnie jak Verstappen, a na Monzy po prostu nie ogarnął drugiego startu(Bottas co ciekawe podczas pierwszego startu też słabo wystartował z tego pola). Później awansował z 5 na 3 miejsce.
F1V0
 
Dołączył(a): Pt sie 17, 2018 5:18

Poprzednia strona

Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość

cron