Pieniądze w F1

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez slipstream Cz paź 27, 2016 8:42  Re: Pieniądze w F1

Ale że robią to wtedy charytatywnie. Oczywiście że jak w każdej firmie, koszta obsługi produktu i wypłaty każdej osoby zajmującej się jakimś produktem są wliczane w cenę produktu. A na pensje sprzątaczki też trzeba jakoś zarobić żeby jej potem dać...
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez bartoszcze Cz paź 27, 2016 8:42  Re: Pieniądze w F1

Nie wiem czy to źle rozliczam bo nie wiem jak wyglądają rozliczenia zgodnie z umową :)
Wydaje mi się jednak, że skoro silnik po wyścigu jest pakowany i zabierany do fabryki, a nie do siedziby zespołu (a jeśli leci od razu na następny wyścig, to w zaplombowanych skrzyniach), to koszt całej obsługi jest wliczony w cenę "za silnik".
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez FM WMR Cz paź 27, 2016 9:55  Re: Pieniądze w F1

Przecież bartoszcze chodzi o wydatki stricte silnikowe,więc wiadomo,ze wypłaty takiej sprzątaczki nie wrzucisz całej pod silnik tylko jakiś jej procent.Ona tam ma obowiązki cały miesiac,koleś który skończy pracę przy silniku po GP też nie siedzi na dupie tylko pracuje dalej nie koniecznie przy silniku,więc też jakiś procent idzie na silnik oto chyba chodzi tak?Już nie rób że mnie takiego cielaka,litości.
F1 jest jak życie.Jedni mają talent,drudzy kasę.
FM WMR
 
Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 12:58
Lokalizacja: okolice

Postprzez SirKamil Pt paź 28, 2016 15:40  Re: Pieniądze w F1

bartoszcze napisał(a):Kontynuując temat pieniędzy za silniki :) zwłaszcza po tym, jak Audi wycofało się z LMP1 i wybrało FE (a nic w tej chwili nie wskazuje, żeby mieli się zabierać za F1)
Zastanawiam się - zwłaszcza porównując do Indy - co w jakim stopniu składa się na koszty jednostek hybrydowych F1:
- koszty rozwoju
- koszty wytwarzania silnika spalinowego przy dozwolonych materiałach i zadanej wytrzymałości (nie odbiegającej od wytrzymałości silników IC)
- koszty napędów hybrydowych
- koszty związane z integracją jednostki (oprogramowanie)
- koszty związane z bieżącą obsługą jednostek na torze i w fabryce (uwzględniając ich transportowanie tam i z powrotem), czyli wszystkich tych inżynierów i mechaników

Ktoś coś na ten temat się orientuje?


Przecież wiesz, że nie da się odpowiedzieć na te pytania. Człowiek z zewnątrz tego nie wie a człowiek z wewnątrz nie może tego powiedzieć.

Osobiście mogę podsunąć ogólne liczby, lub raczej kilka z nich:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez bartoszcze Pt paź 28, 2016 16:54  Re: Pieniądze w F1

Pewnie że co do tysiąca dolarów się nie da, o rząd wielkości chodziło.
Nie znam się na automotive, więc nie wiem ile może nawet w przybliżeniu kosztować wyprodukowanie silnika spalinowego w takiej specyfikacji, ile - wyprodukowanie MGUK, turbiny czy MGUH (dane o kosztach producentów silników dla IC są jakimś tam punktem orientacyjnym).

Dane o strukturze kosztów b.ciekawe, dzięki (w przychodach jedyną ciekawą pozycją były podatki).
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez sneer Pt paź 28, 2016 17:45  Re: Pieniądze w F1

Ciekawe.. ale jak mi się wydaje, nie widzę tu płac kierowców.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez SirKamil Pt paź 28, 2016 18:39  Re: Pieniądze w F1

Kierowcy zatrudnieni są w Mercedes Grand Prix Limited, tj. u właściciela zespołu Mercedes AMG Petronas Formula One Team, choć tu też może być różnie, bo kontrakty to niekoniecznie typowe umowy o pracę a kierowcy to często rezydenci podatkowi innych państw.

To jest garstka danych z - jak w nagłówku- Mercedes AMG High Performance Powertrains Limited z siedzibą w Brixworth.

Zupełnie inne firmy, choć pod jednym właścicielem.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez sneer So paź 29, 2016 12:44  Re: Pieniądze w F1

O właśnie. A to wcale nie jest garstka danych, tylko oficjalne raporty finansowe.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez SirKamil N paź 30, 2016 12:21  Re: Pieniądze w F1

Oczywiście. Chodzi o to, że wkleiłem 3 strony z 30 raportu a te 30 to nawet nie promil papierzysk zadrukowanych kwotami jaki wytwarza rocznie zespół F1.

Pewnie że co do tysiąca dolarów się nie da, o rząd wielkości chodziło.
Nie znam się na automotive, więc nie wiem ile może nawet w przybliżeniu kosztować wyprodukowanie silnika spalinowego w takiej specyfikacji, ile - wyprodukowanie MGUK, turbiny czy MGUH (dane o kosztach producentów silników dla IC są jakimś tam punktem orientacyjnym).


Nawet gdybyśmy znali dokładne kwoty, nadal byłby to dyskurs czysto akademicki. Żaden producent samochodów, nie będzie utrzymywał fabryki silników F1-montowni. W ww. raporcie akurat nie rozkładają osobowej i finansowej części technicznej na r&d i produkcję- jest albo jedno albo drugie, zawierające defacto i jego i drugie- ale znana mi proporcja z wyraźną przewagą zasobożerności r&d na produkcją, jest stała. Tak samo wygląda teraz z teoretycznie ogromnym wymogiem badań i rozwoju superskomlikowanej hybrydy i tak samo wyglądała 10 lat temu w czasach (znów)teoretycznie zamrożonych prostych silników V8, których niby nie można było rozwijać. Kwoty całkowite też nie były drastycznie mniejsze nawiasem mówiąc...

Jeśli pytamy o koszt wyprodukowania bloku silnika z głowicą, turbosprężarki, akumulatorów i tak dalej w wiadomym kontekście, to równie dobrze moglibyśmy zapytać o koszt najtańszych bułek, wędliny, mleka i jaj w dyskoncie starając się odpowiedzieć na pytanie- ile miesięcznie na życie wydaje żona piłkarza z pierwszej ligi.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez bartoszcze N paź 30, 2016 12:49  Re: Pieniądze w F1

A właśnie miałem pytać czy masz dane o tych wydatkach R&D za wcześniejsze lata ;)
Pojawia się ponownie jednak wątpliwość, dlaczego przy (równie) wysokich wydatkach R&D we wcześniejszych okresach, nie znajdowało to odzwierciedlenia w cenach silników oferowanych klientom.
Tak sobie dywaguję.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez SirKamil Pn paź 31, 2016 0:15  Re: Pieniądze w F1

bartoszcze napisał(a):A właśnie miałem pytać czy masz dane o tych wydatkach R&D za wcześniejsze lata ;).


Musiałbym zerknąć w stare kwity, ale zakładam, że mam jeszcze z czasów gdy nazywali się Ilmor.
Kiedyś pieniądze na F1 wydawalo mi się łatwiej.

bartoszcze napisał(a):Pojawia się ponownie jednak wątpliwość, dlaczego przy (równie) wysokich wydatkach R&D we wcześniejszych okresach, nie znajdowało to odzwierciedlenia w cenach silników oferowanych klientom.
Tak sobie dywaguję.


Kiedyś tak, potem nie, teraz znowu tak a od następnego sezonu znowu nie.
Ceny silników kształtuje bardziej jak najbardziej widzialna polityka niż niewidzialna ręka rynku.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez kwmb Wt lut 21, 2017 22:24  Re: Pieniądze w F1

Czym można się zajmować po sprzedaniu praw do F1? Zainwestować w nową serię? Pójść w inny sport?

Według CVC, najlepszym krokiem było kupienie "Żabki". http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/cvc-capital-partners-przejmuje-zabka-polska-od-mid-europa-partners,717380.html
Mały (mimo 1,90m wzrostu), wkurwiony człowiek.
kwmb
 
Dołączył(a): Wt lut 09, 2016 18:59

Postprzez 7ka Śr lut 22, 2017 4:40  Re: Pieniądze w F1

:shock:

Może niebawem zobaczymy logo żabki na jednym z bolidów a Hamilton wystąpi w reklamie " lubię kupować w żabce" :twisted:
Avatar użytkownika
7ka
 
Dołączył(a): N sty 17, 2010 14:08

Postprzez Lukas Śr lut 22, 2017 9:03  Re: Pieniądze w F1

Póki co PKP Cargo nigdzie nie wkleili ;)
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez sneer Śr lut 22, 2017 13:27  Re: Pieniądze w F1

CVC to tylko i aż fundusz inwestycyjny. Idą tam, gdzie są zyski i tyle. Tym niemniej takie instytucje rządzą światem.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 2 gości