Grand Prix Australii 2019

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez predkosc N mar 17, 2019 9:24  Re: Grand Prix Australii 2019

Reddit o wyniku Sainza: "Tak jakby Alonso nigdy nie odszedł" :twisted:
Avatar użytkownika
predkosc
 
Dołączył(a): Pn lip 13, 2009 20:28

Postprzez sneer N mar 17, 2019 9:28  Re: Grand Prix Australii 2019

To jest zaraźliwe? :D :D :D
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Michal2_F1 N mar 17, 2019 9:30  Re: Grand Prix Australii 2019

Pamiętaj, ze Australia nie jest dobrym torem dla Red Bulla. W Bahrajnie bywali znacznie mocniejsi, a ponadto tracili mnóstwo punktów z powodu awarii silnika, a na tym tle nie ma problemów póki co. Tak więc nawet jeśli poziom będzie taki sam jak 2018 to sama niezawodność będzie dużym postępem.

Ricciardo jest przeszacowany IMO, ze względu na spektakularne wyprzedzania i zwycięstwa. Wcale mnie nie zdziwi jak Hulk utrzyma przewagę nad nim. Zmiana przepisów sprzed dwóch lat pomogła Niemcowi, a zaszkodziła Australijczykowi.

Bartoszcze - podium to od W.Brytanii 2008 i majstersztyku strategicznego, a na suche trzeba by się wrócić do Interlagos 2006 :)
Michal2_F1
 
Dołączył(a): N gru 14, 2008 10:12
Lokalizacja: Radziejów

Postprzez kemot N mar 17, 2019 9:34  Re: Grand Prix Australii 2019

To był mój pierwszy wyścig od X czasu obejrzany praktycznie w całości (poza niektórymi momentami, kiedy F1PRO wywaliło czarny ekran).
Cóż, wyścig nie był nudny, skoro nie zasnąłem, głowa mnie też nie rozbolała, więc nie jest źle, ale do konkretów:

Mercedes niestety (albo stety) odjechał, to jak Bottas szybko odjeżdżał od reszty... swoją drogą Fin miał dobry wyścig, a Hamilton hm, jeżeli to nie były żadne problemy z autem, to pojechał po prostu słabo w stosunku do partnera zespołowego.

Red Bull widać, że przesiadka z silnika Renault (czy tam Tag Heuer) jak na razie służy, bo jedna Renata aż się zapaliła do jazdy dzisiaj :evil: niemniej strata do Merca niestety jest, Hamiltona nie liczę, bo wypadł dzisiaj po prostu słabo w porównaniu z Bottasem. Gasly? słaby występ, musi sobie poukładać w głowie na spokojnie, by się nie posypał.

Ferrari ma u mnie karniaka za blokowanie Leclerka, na tym etapie mistrzostw nie powinno być takich rzeczy, jeżeli faktycznie jest tak, że Vettel ma w kontrakcie zapis, że jest liderem, to może być wojna w tym zespole, bo Eklerka nie wygląda na wolną :P Co do tempa zespołu, to zdecydowanie są bliżej Red Bulla niż Mercedesa przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Haas nie miał dzisiaj szczęścia - problemy w boksie, potem Grosjean musiał przedwcześnie zakończyć swój występ. Dobrze, że chociaż Magnussen dojechał na przyzwoitym 6 miejscu i był ostatnim kierowcą niezdublowanym :grin:

Renault - zawiodłem się na nich, ale nie jeżeli chodzi o sam bolid, bo chyba nie jest taki zły, tylko silnik, przez który Sainz nie dojechał do mety (silnik się zapalił, jakby Michael Bay przy tym maczał palce :D ). Hulkenberg dojechał co prawda na 7 miejscu, ale nadzieje były większe i na tą chwilę wyglądają podobnie, co w zeszłym roku, co może rozczarowywać, bo to jednak duży koncern. Riccardo postanowił się pobawić w koszenie trawy, ale chyba trawa go zbyt poniosła (w sumie ciekawe, bo Webber też nie miał szczęścia do domowych GP, albo pech, albo agresor przesadny).

Alfa Romeo podobnie jak Renault, jestem zawiedziony, ale tylko lekko, bo po testach i fakcie, że czołowe zespoły zainteresowały się tym bolidem, jeżeli chodzi o konstrukcje dawało nadzieje, że będzie to czarny koń początku sezonu, ale tak się nie stało. Niemniej 8 pozycja Kimiego i tak nie jest złym wynikiem, bo Fin w przeciwieństwie do Antonia nie musiał robić za Trullitrain :-)

Racing Point - nie wiem co tutaj napisać, również lekki zawód, bo spodziewałem się, że zaprezentują się z trochę lepszej strony, no ale wyścig w środku stawki został trochę wypaczony jednak. Na plus Stroll, że udało się zdobyć te dwa punkty w swoim debiucie w tym zespole.

Torro Rosso szczerze powiedziawszy myślałem, że będzie gorsze tempo prezentować, na pewno duży plus dla Kwiata, który powrócił do F1 i już chyba nic nie zostało w głowie po nieudanej przygodzie z RBR. Albon wypadł słabo, ale to debiutant, więc nie ma co na nim wieszać psów.

Mclaren tragedia wciąż - Helmut Marko miał chyba rację mówiąc, że Mclaren i Williams, to dwa najsłabsze zespoły w stawce.
Patrząc na to, gdzie jest obecnie silnik Hondy, a gdzie Renault, to zmiana silnika była strzałem w stopę. Ale to nawet nie sam silnik, bo patrząc na formę zespołu Renault, który też ma ten silnik, to Mclaren w tym wyścigu wypadł po prostu słabo.

Williams to obok Mclarena najsłabszy zespół w stawce i mnie to boli jako Polaka, bo jeździ tam nasz rodak, który dzisiaj dojechał do mety i to jest chyba jedyna budująca rzecz, jeżeli chodzi o ten zespół, bo zarówno Robert, jak i Jerzy dojechali do mety, mimo, że Kubica miał przygodę z Gasly bodajże po starcie i musiał zjechać na przymusowy pitstop zaliczając całe okrążenie bez przedniego skrzydła. Ciężko w ogóle oceniać rywalizację w tym zespole na chwilę obecną, bo Russell prawdopodobnie dostał lepszą wersję bolidu, a Kubica posklejaną na ostatnią chwilę - oby w Bahrajnie już mieli odpowiednią ilość części zapasowych i by Robert miał już normalny bolid, a nie klejony na szybko. Ogólnie patrząc na FL, to czas Jerzego nie wygląda tragicznie, jest tam jakaś nadzieja, że w przyszłości będą walczyć nie tylko z utrzymaniem się na torze, ale również z rywalami :smile:
Poza tym uważam, że bartoszcze powinien zostać zbanowany...
kemot
 
Dołączył(a): N sty 06, 2008 0:34
Lokalizacja: Zgorzelec

Postprzez lg2000 N mar 17, 2019 9:43  Re: Grand Prix Australii 2019

bartoszcze napisał(a):Fun fact: Honda najlepsza w punktach pomiaru prędkości. Wszystkich. Dubeltowo. Na linii mety i na końcu sektora 2 wszystkie 4 samochody w Top6, w speed trap i na końcu sektora 1 trzy samochody w Top4.
Wstrzymał bym się oceną prędkości maksymalnych (mocy) Hondy do Bahrainu, bo tam jest normalna prosta. Melbourne nie jest tu reprezentatywny. Jednak duży plus, że cztery samochody napędzane Hondą ukończyły bezproblemowy wyścig na wysokich pozycjach.
Avatar użytkownika
lg2000
 
Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 18:46

Postprzez Michal2_F1 N mar 17, 2019 9:48  Re: Grand Prix Australii 2019

Na top speed też wpływa ustawienie aerodynamiki, nie tylko sam układ napędowy, tak przypominam :) Na prostej Kemmel potrafili być bardzo szybcy za Renault, ale kosztem docisku w zakrętach, bo mieli dużo chudsze tylne skrzydło.

McLaren miał takie tempo jak pozostałe zespoły z klasy B, wszakże Norris przegrał tylko z Haasem wczoraj. Dzisiaj też jechał po punkty, tyle że stracił mnóstwo czasu za Giovinazzim. KImi miał trochę kłopotów w ten weekend, chwilowy spadek mocy w Q3 i wcześniejszy pitstop niż zaplanowano dzisiaj. Mimo wszystko pozytywnie. Renault miało za to gonić RB a nie Haasa.
Michal2_F1
 
Dołączył(a): N gru 14, 2008 10:12
Lokalizacja: Radziejów

Postprzez MarcinN N mar 17, 2019 10:08  Re: Grand Prix Australii 2019

Poważne pytanie:
jak to jest, że Williams nie miał wystarczającej ilości części zapasowych i Kubica musiał jechać na niezbyt sprawnym spoilerze, bo tylko taki mieli na wymianę?

Czy to z powodów finansowych, czy działo się coś nietypowego? Nie jestem w temacie.
MarcinN
 
Dołączył(a): N kwi 19, 2009 11:19
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez lg2000 N mar 17, 2019 10:15  Re: Grand Prix Australii 2019

@up. Z powodów czasowych. Zrobić tyle profilowanych elementów i złożyć to dokładnie do kupy trwa. Jak się zmienia aerodynamikę skrzydła, to trzeba na nowo zrobić całe oprzyrządowanie (formy) do jego produkcji. To jest masa elementów, więc to długotrwały proces.
Avatar użytkownika
lg2000
 
Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 18:46

Postprzez bartoszcze N mar 17, 2019 10:20  Re: Grand Prix Australii 2019

lg2000 napisał(a):Wstrzymał bym się oceną prędkości maksymalnych (mocy) Hondy

Dlatego zacząłem od "fun fact". Aczkolwiek robi wrażenie.
Oddajmy głos liczbom - porównanie wartości speed trap dla samochodów z silnikami Hondy:
2017 Vandoorne 306,9 (P12)
2017 Alonso 290,8 (P19)
2018 Gasly 296,1 (P15)
2018 Hartley 281,9 (P20)
2019 Gasly 321,9 (P1)
2019 Verstappen 319,9 (P2)
2019 Kwiat 319,8 (P4)
2019 Albon 312,6 (P9)

Koniec pierwszego sektora - tylko miejsca:
2017 8,17
2018 16,20
2019 1,2,4,7

Koniec drugiego sektora - tylko miejsca:
2017 15,17
2018 19,20
2019 1,2,4,5

Linia mety - tylko miejsca:
2017 15,16
2018 13,20
2019 1,2,5,6
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez slipstream N mar 17, 2019 10:55  Re: Grand Prix Australii 2019

Reddit o wyniku Sainza: "Tak jakby Alonso nigdy nie odszedł"

Kto wie, może McLaren nie zaszczepił się na "hiszpankę".
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez dszra N mar 17, 2019 11:27  Re: Grand Prix Australii 2019

Ferrari już na początku sezonu pokazuje, że strategia nadal nie będzie ich mocną stroną. Najpierw szybkie ściągnięcie Vettela, bo jacyś wolniejsi kierowcy, którzy by im nie zagrozili, zaczęli zjeżdżać. Potem zakazanie Leclercowi wyprzedzenia. A na koniec brak walki o ten 1 dodatkowy punkt. Obaj kierowcy mieli taką przewagę, że mogli spokojnie zjechać do boksów po świeże miękkie opony i zgarnąć punkt, który choć trochę by ich przybliżył do Mercedesa. Tak to, nie dość, że nie dogonili Mercedesa, to jeszcze bardziej się oddalili, bo to Mercedes zgarnął ten punkt.

Gasly jest przeraźliwie słaby i nie zdziwię się, jak w trakcie sezonu zostanie zastąpiony.

Williams jeszcze długo nie powalczy o wyprzedzenie chociaż jednego kierowcy z innego teamu
dszra
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2018 14:32

Postprzez damchef N mar 17, 2019 12:37  Re: Grand Prix Australii 2019

Williams cały sezon o nic nie powalczy. Rok temu byli w lepszej sytuacji a i tak z tego nie wyszli. Podejrzewam ze bardziej opłacałoby się im na szybko dostosować bolid z 2017 niż pracować z tym crapem.
Avatar użytkownika
damchef
 
Dołączył(a): So lip 14, 2018 22:24

Postprzez Endrju Szopen N mar 17, 2019 13:00  Re: Grand Prix Australii 2019

GP Australii potwierdziło, że oglądanie środka stawki będzie fascynujące. Dobry kawał contentu. Tak angażujące jak śmieszny jest fanpejdż CG.

Strategia strategia, zastanawia mnie czy tempem wyścigowym Ferrari też lekko nie odstaje od Mercedesa, ale za wcześnie na jakieś głębsze wnioski.

Jedynie McLaren i Williams bez punktów. Honda na podium. Max szóste podium z rzędu. To jest bardzo obiecujący początek sezonu.
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez SirKamil N mar 17, 2019 13:34  Re: Grand Prix Australii 2019

kemot napisał(a):Alfa Romeo podobnie jak Renault, jestem zawiedziony, ale tylko lekko, bo po testach i fakcie, że czołowe zespoły zainteresowały się tym bolidem, jeżeli chodzi o konstrukcje dawało nadzieje, że będzie to czarny koń początku sezonu, ale tak się nie stało. Niemniej 8 pozycja Kimiego i tak nie jest złym wynikiem, bo Fin w przeciwieństwie do Antonia nie musiał robić za Trullitrain :-)


Ciężko winić Saubera o coś, co sam sobie wkręciłeś :detektyw:
Nie było żadnych istotnych sygnałów, analiz czy prognoz, że zespół będzie czarnym koniem zagrażającym czołówce. Program testów nastawiony na trochę szybsze przejazdy od pierwszych dni to trochę za mało na formułowanie takich oczekiwań. Zawłaszcza po problemowej drugiej serii, gdy zespół borykał się z wdrażaniem zmian, które spowalniały samochód zamiast go przyśpieszać. Sauber znajduje się dokładnie w tym miejscu, w którym powinien być według pozytywnego scenariusza. Trzeba pamiętać o dwóch faktach- w przeciwieństwie do Haasa, to konstruktor, który sam musi robić swoje samochody a doniesienia o mitycznych 100 mln od Alfy to totalna bzdura.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez Kazik N mar 17, 2019 13:35  Re: Grand Prix Australii 2019

A ma ktoś może riplaya z tego kontaktu Gasly-Kubica? Wyścig oglądałem ale na ten moment sę nie natknąłem...
Przy okazji podpowiem, że gdyby ktoś oglądał dziś przez chwilę wyścig na Tvp sport (tak jak ja od 55 min.) to dowiedziałby się, że stary Jos (kamera go akurat pokazała) jest ojcem Kevina Magnussena, który też jeździł kiedyś w F1 ale bez żadnych rezultatów. 8-) Polecam ten kanał. :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości