Grand Prix Kanady 2019

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez sneer Wt cze 11, 2019 9:54  Re: Grand Prix Kanady 2019

Dobra, powiedzmy, że naprawdę nie panował nad bolidem wracając na tor. Co mu się zresztą zdarza coraz częściej w trudnych sytuacjach. Powinien był wtedy oddać pozycję i byłoby po temacie.

Nie należy zapominać o jednym i najważniejszym: błąd był jego i tylko on powinien ponieść tego konsekwencje.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez IceMan11 Wt cze 11, 2019 10:24  Re: Grand Prix Kanady 2019

Ludzie, jak mial mu odjechać na 5s jak przez 15okr Hamilton siedział w zasięgu DRS? Vettel bawił się z nim w kotka cały czas? Bo takiego głupiego argumentu jak "mógł przecież odjechać na 5s" to... No właśnie.
Avatar użytkownika
IceMan11
 
Dołączył(a): So maja 29, 2010 21:12
Lokalizacja: Jotunheim

Postprzez rno2 Wt cze 11, 2019 10:34  Re: Grand Prix Kanady 2019

No teoretycznie mógł odjechać na to 5 sekund, ale w praktyce nie mógł, bo po prostu Hamilton był w tym wyścigu szybszy :)
Zresztą cały ten incydent jest właśnie skutkiem lepszego tema Lewisa, który naciskał Vettela, aż ten w końcu popełnił błąd.
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Postprzez bartoszcze Wt cze 11, 2019 10:59  Re: Grand Prix Kanady 2019

tomek evo napisał(a):Jeśli jak zdaje się twierdzi Kolega Bartoszcze Vettel kłamie i po powrocie na tor miał kontrolę

Dla uniknięcia wątpliwości: tak PODOBNO uważali sędziowie (wg Autosportu).
Myslę, że problem polega na tym, że różnie interpretuje się to zdarzenia.

A to dokładnie.
Vettel sam zdaje się twierdzi, że nic innego nie mógł w tej sprawie zrobić więc mamy do czynienia z powrotem na tor.

I moim zdaniem nie było innej możliwości powrotu na tor niż w tym miejscu i w tym momencie (nie ryzykując utraty kontroli), dlatego kwestionuję naruszenie przepisu zgodnie z którym kierowca powinien wybrać opcję bezpiecznego powrotu. To nie była np. sytuacja podobna do Verstappena w Japonii, który jechał swobodnie po asfalcie po wewnętrznej zakrętu, panując całkowicie nad prędkością oraz przyczepnością, przez co mógł dowolnie wybrać miejsce i moment powrotu, z zachowaniem zasady bezpieczeństwa oraz nieuzyskania korzyści (a wyjechał Raikkonenowi w bok).
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez tomek evo Wt cze 11, 2019 11:35  Re: Grand Prix Kanady 2019

IceMan11 napisał(a):Ludzie, jak mial mu odjechać na 5s jak przez 15okr Hamilton siedział w zasięgu DRS? Vettel bawił się z nim w kotka cały czas? Bo takiego głupiego argumentu jak "mógł przecież odjechać na 5s" to... No właśnie.


A ktoś mu zabronił być szybszym? Sędziowie? Biedny Vettel przecież on nie mógł urwać się Hamiltonowi i jako to niesprawiedliwość go spotkała. Hamilton nie powinien na niego tak naciskać i to wszystko jego wina. Sebastian przecież nie mógł nic zrobić i nie mógł odjechać Hamiltonowi bo zwyczajnie był wolniejszy. Ale zwycięstwo mu po prostu należało.

-- Wt cze 11, 2019 12:39 --

bartoszcze napisał(a):
tomek evo napisał(a):Jeśli jak zdaje się twierdzi Kolega Bartoszcze Vettel kłamie i po powrocie na tor miał kontrolę

Dla uniknięcia wątpliwości: tak PODOBNO uważali sędziowie (wg Autosportu).
Myslę, że problem polega na tym, że różnie interpretuje się to zdarzenia.

A to dokładnie.
Vettel sam zdaje się twierdzi, że nic innego nie mógł w tej sprawie zrobić więc mamy do czynienia z powrotem na tor.

I moim zdaniem nie było innej możliwości powrotu na tor niż w tym miejscu i w tym momencie (nie ryzykując utraty kontroli), dlatego kwestionuję naruszenie przepisu zgodnie z którym kierowca powinien wybrać opcję bezpiecznego powrotu. To nie była np. sytuacja podobna do Verstappena w Japonii, który jechał swobodnie po asfalcie po wewnętrznej zakrętu, panując całkowicie nad prędkością oraz przyczepnością, przez co mógł dowolnie wybrać miejsce i moment powrotu, z zachowaniem zasady bezpieczeństwa oraz nieuzyskania korzyści (a wyjechał Raikkonenowi w bok).


Tylko, ze nie chodzi o to czego Vettel nie mógł zrobić (wrócić w inny sposób) tylko co zrobił (wrócił stwarzając zagrożenie).
tomek evo
 
Dołączył(a): Wt lip 04, 2017 14:45

Postprzez rno2 Wt cze 11, 2019 11:41  Re: Grand Prix Kanady 2019

@bartoszcze
Spójrz na to z tej strony: Vettel powrócił na tor w sposób niebezpieczny i jest to fakt niezaprzeczalny. On sam twierdzi, że nie mógł wrócić inaczej. Ale nie zmienia to faktu, że wrócił na tor w sposób niebezpieczny. Z czego to wynika? Z tego, że popełnił błąd i wyjechał na trawę. A za błędy się płaci. Proste.

Zresztą po co jeszcze przez 20 stron tego wątku roztrząsać temat, skoro od werdyktu sędziów nie ma odwołania i wynik wyścigu jest ostateczny?
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Postprzez bartoszcze Wt cze 11, 2019 12:57  Re: Grand Prix Kanady 2019

Moje stanowisko jest takie: przepis odnosi się do sytuacji, kiedy zawodnik ma możliwość kontrolować jak, gdzie i kiedy wraca na tor, bo nie może nakazywać niemożliwego.
I tyle.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez rno2 Wt cze 11, 2019 13:09  Re: Grand Prix Kanady 2019

Natomiast stanowisko sędziów jest takie: Vettel powrócił na tor w sposób niebezpieczny. Nie mógł inaczej? Trudno. Trzeba było nie wyjeżdżać na trawę.
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Postprzez bartoszcze Wt cze 11, 2019 13:21  Re: Grand Prix Kanady 2019

No wiem jakie jest stanowisko sędziów i wyrażam własne zdanie o ich interpretacji, nie ja jeden :)
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Mariusz Cz cze 13, 2019 5:12  Re: Grand Prix Kanady 2019

mariusz0608 napisał(a):
Mariusz napisał(a):Rozumiem frustrację i żal Vettela, sam byłem niedawno w podobnej sytuacji. Gest z przestawianiem numerów startowych był jednak niepotrzebny. Zaimponował mi jednak słowami, kiedy na podium prosił by nie wygwizdywać Hamiltona, bo to przecież nie jego wina. I to było piękne, bardzo wyważone.

Cała trójka kierowców będących na podium znalazła się w dziwnej sytuacji i poniekąd to nie z ich winy. Vettel na mega wkurwie, Leclerc nie był świadomy niczego i pewnie tylko domyślał się, że między Vettelem i Hamiltonem doszło do jakiegoś incydentu. Hamilton też wolałby wygrać w lepszym stylu i w zasadzie nie tego pewnie oczekiwał.

Całe to zdarzenie moim zdaniem potwierdza, że mimo wielu udoskonaleń technologicznych kierowcom nie pozwala się już na bardziej ryzykowne zachowania na torze poprzez taktykę i ograniczające przepisy. To już nie jest to samo, co dekadę temu czy wcześniej.

Inna sprawa, że Vettel w ostatnich miesiącach miał słabszy okres i odnoszę wrażenie, że w krytycznych sytuacjach puszczają mu nerwy, a tym samym popełnia błędy częściej, niż w przeszłości.

Nikt z nas nie był w pokoju sędziowskim, nikt z nas nie zna na tyle danych, by wyrokować o słuszności decyzji. Moim zdaniem sędziów można krytykować, ale należy ich szanować i z ich decyzją można się nie zgadzać, ale to już w zasadzie jest wyrok ostateczny. Jako kibic Ferrari od ponad dwóch dekad jest mi smutno, bo liczyłem na pierwsze zwycięstwo czerwonych w tym roku, ale trzeba się pogodzić z porażką, odpocząć, odciąć się od tego wszystkiego, a następnie skupić na jeszcze bardziej intensywnej pracy i walczyć o kolejne zwycięstwo (marzy mi się wygrana Ferrari w tym roku na Spa i na Monza).

Cóż tutaj dodać ?
W zasadzie nic, poza tym, że jesteś zupełnie wyjątkowy, w pozytywnym sensie tego słowa. Fan Ferrari od dwóch dekad, który potrafi się w taki sposób wypowiadać...? To niezwykła rzadkość, wręcz ewenement wśród fanów.
Tylko niewielu potrafi tak jak Ty, naprawdę niewielu.

Dziękuję! To co o mnie napisałeś jest dla mnie bardzo budujące.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez tomek evo Cz cze 13, 2019 9:45  Re: Grand Prix Kanady 2019

IceMan11 napisał(a):
A ktoś mu zabronił być szybszym? Sędziowie? Biedny Vettel przecież on nie mógł urwać się Hamiltonowi i jako to niesprawiedliwość go spotkała. Hamilton nie powinien na niego tak naciskać i to wszystko jego wina. Sebastian przecież nie mógł nic zrobić i nie mógł odjechać Hamiltonowi bo zwyczajnie był wolniejszy. Ale zwycięstwo mu po prostu należało.


Naprawdę, przerzuć się na inny sport.


Nie odpowiem Ci w sposób tak niegrzeczny jak Ty uczyniłeś Kloego bo nie odniosłeś się do tego co piszę tylko zaatakowałeś mnie personalnie.F1 interesuje się od połowy lat 80-tych i z Twojej rady nie skorzystam. A odnośnie tego co napisałeś to gdybym miał trzymać Twój poziom to napisałbym, ze piszesz bzdury ale napisze tak : Wyraziłeś się nieprecyzyjnie i przez to mogę napisac, ze się mylisz. Vettel mógł odjechać na 5 sek. od Hamiltona. Nie ma przepisu, który by mu tego zabraniał w tamtym momencie. To, że Vettel NIE POTRAFIŁ tego zrobić to jest już jego problem. Tak samo to jego problem, że popełnił błąd którego konsekwencją był wyjazd na trawę i niebezpieczny powrót i nie ma znaczenia czy mógł wrócić inaczej czy nie. Błędy popełniane przez kierowców powodują określone konsekwencje. Czasami konsekwencja jest jedynie niewielka strata czasowa a czasami rozbicie bolidu na ścianie. Vettel popełnił mały błąd ale konsekwecje w tym wypadku okazały się duże ponieważ przez nałożoną karę nie był w stanie wygrać a nawet skutecznie walczyć o zwycięstwo. Ale wynika to z jego własnego błędu oraz zbyt słabego tempa w stosunku do Hamiltona. Nie można 100% winy za brak zwycięstwa przerzucać na decyzję sędziowską bo to niedorzeczne. A Vettel zachowuje się tak jakby został okradziony a zwycięstwo miał w kieszeni. Przypomina mi się pierwsze zwycięstwo Webbera, które odniósł pomimo tego, ze otrzymał dość surowa karę. Był po prostu tego dnia najszybszy. Vettel był po prostu wolniejszy od Hamiltona w przekroju całego wyścigu (co sam stwierdził) dlatego robienie afery, ze przez 5 sekund kary nie wygrał wolniejszy zawodnik, który w dodatku sam popełnił poważny błąd jest trochę niepoważne dla mnie. Chyba każdy się zgodzi, ze Vettel :
- popełnił błąd
- niebezpiecznie powrócił na tor
- złamał regulamin
- był wolniejszy od Hamiltona
- szanse na zwycięstwo po nałożeniu kary miał we własnych rękach
Rozumiem, ze wielu pragnie ostrzejszej walki na torze. Ja też jestem za tym ale nie jestem za tym aby pozwalać zawodnikom po własnych błędach wykonywać manewrów, które stwarzają bardzo realne niebezpieczeństwo rozbicia innego zawodnika, który w danym momencie jedzie jak najbardziej prawidłowo. Co innego jak dwa bolidy wałczą na torze i jeden z nich atakuje a drugi się broni a co innego taka "obrona Czesrochowy" w wykonaniu Vettela (zamierzona lub nie). Wg. mnie Rosberg dobrze opisał sytuacje :
https://www.f1wm.pl/news/45362
tomek evo
 
Dołączył(a): Wt lip 04, 2017 14:45

Postprzez bartoszcze Cz cze 13, 2019 10:16  Re: Grand Prix Kanady 2019

tomek evo napisał(a):Chyba każdy się zgodzi, ze Vettel :
- popełnił błąd
- niebezpiecznie powrócił na tor
- złamał regulamin
- był wolniejszy od Hamiltona
- szanse na zwycięstwo po nałożeniu kary miał we własnych rękach

Pierwsze tak, ostatnie teoretycznie.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez tomek evo Cz cze 13, 2019 12:34  Re: Grand Prix Kanady 2019

Czemu teoretycznie? Szanse miał we własnych rękach nie teoretycznie tylko praktycznie. A, że praktycznie nie miał szans być szybszym bo pakiet Vettel+Ferrari był w danym momencie wolniejszy niż pakiet Hamilton+Mercedes to już niestety jest odrębna kwestia.
tomek evo
 
Dołączył(a): Wt lip 04, 2017 14:45

Postprzez bartoszcze Cz cze 13, 2019 12:50  Re: Grand Prix Kanady 2019

Patrząc na relatywne tempo Ferrari względem Hamiltona na przestrzeni całego wyścigu, a zwłaszcza na twardej mieszance, to nie jestem przekonany, że odjechanie na 5 sekund było praktycznie możliwe.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez LeVi_ Cz cze 13, 2019 13:13  Re: Grand Prix Kanady 2019

Czy ktoś wie o który parametr chodziło inżynierowi Vettela, gdy mówił do niego, że "to nie pomyłka i cyfry na wyświetlaczu są prawdziwe":
- temperaturę opon
- temperaturę hamulców
- paliwo?
Jeśli paliwo to nic dziwnego, że Hamilton szybko zbił te 3 sek. przewagi, które Vettel miał po incydencie. Przy takim wyścigu (bardzo mocne tempo przez cały dystans ponieważ za liderem jedzie zawodnik z innego zespołu) i torze (dużo prostych) to nic dziwnego...
LeVi_
 
Dołączył(a): Śr sty 29, 2014 15:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości