Grand Prix Francji 2021

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez wogx N cze 20, 2021 9:01  Grand Prix Francji 2021

.
Ostatnio edytowano Pn sie 09, 2021 19:22 przez wogx, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
wogx
 
Dołączył(a): Wt lut 02, 2016 19:49

Postprzez Kazik N cze 20, 2021 17:51  Re: Grand Prix Francji 2021

No i co podobał się wyścig? Jak na Francję to chyba nie było źle pomimo tego,że deszcz nie spadł.
Miało być...jak zwykle ale było ciekawie do końca.
Max się poprawił w liderowaniu a Lewis jako "pierwotny faworyt" sezonu 2021 musi teraz zastanawiać się z zespołem (Mercedes) jak tu jednak to wygrać...
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez baron N cze 20, 2021 18:00  Re: Grand Prix Francji 2021

Pogoń Verstappena po 2 pitstopie świetna. Nie sądziłem jednak, że da radę tak łatwo wyprzedzić Hamiltona. Brytyjczyk ani się trochę nie bronił.

Perez również ładnie. Na ostatnim kółku, na zużytych, twardych oponach wykręcił swój najlepszy czas i drugi we wyścigu co budzi uznanie. Jakby jeszcze tylko poprawił kwalifikacje...

Co do reszty udany wyścig Mclarenów i Alonso. Ricciardo w końcu się odnalazł.

Po przeciwnej stronie Ferrari. Wyścigi to dla nich udręka. Przypomina się od razu Mercedes z 2012. Świetnie w kwalifikacjach, fatalnie we wyścigu.
baron
 
Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 13:15
Lokalizacja: Konin

Postprzez pawel92setter N cze 20, 2021 18:03  Re: Grand Prix Francji 2021

Dajcie Norrisowi dobry samochód!

Świetny wyścig. Mercedes wypuścił z ręki zwycięstwo i podwójne podium. Mieli wszystkie karty w ręku.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez fordern Pn cze 21, 2021 19:54  Re: Grand Prix Francji 2021

baron napisał(a):Pogoń Verstappena po 2 pitstopie świetna. Nie sądziłem jednak, że da radę tak łatwo wyprzedzić Hamiltona. Brytyjczyk ani się trochę nie bronił.


Nie bronił, bo nie miał czym. Trochę się zdziwiłem, że po tym jak dwukrotnie ograli Red Bulla w ten sposób (Węgry 2019, Hiszpania 2021) sami dali się na to teraz złapać. Skoro już i tak chcieli uwalić wyścig Bottasowi, mogli go zostawić żeby przytrzymał Verstappena, a Lewis czekałby tuż za jego plecami na jakiś błąd na równie świeżych oponach. Mieli sygnały o tym, że strategia dwóch stopów może być lepsza, ale z jakiegoś powodu myśl inżynierska zawsze wygrywa.

Tak się zastanawiam, dlaczego tak jest, że myśl inżynierska i wyliczanie "delty" zdominowało obecne myślenie strategiczne. Na zużycie opon wpływa wiele czynników, i nie tylko Mercedes się na tym teraz przejechał - Ferrari czy Alpine też nie podołały (Alpine wręcz po raz kolejny, ja nie wiem jak liczyli tą deltę w Hiszpanii że wyszło im, że bardziej opłaca się tracić po 5 sekund na ostatnich okrążeniach niż przycisnąć wcześniej i wymienić opony). Na takim torze jak Francja ryzyko Safety Cara i tak było dość niskie, więc można było założyć że się nie pojawi - a słuchanie kierowcy też jest ważne, skoro to ostatecznie on będzie musiał o te opony zadbać. Bottas dawał sygnały, ale zignorowali je chyba tylko i wyłącznie dlatego, że już mają pewność że nadchodzi pożegnanie.
Obrazek
Avatar użytkownika
fordern
 
Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 15:21
Lokalizacja: Kyoto Ring
GG: 1411891

Postprzez exxxile Wt cze 22, 2021 9:55  Re: Grand Prix Francji 2021

Mi się wydaje co do Bottasa, że jednak liczyli, iż Verstappen na etapie doganiania Mercedesów będzie miał już bardziej dojechane żółte opony i Bottas będzie w stanie go poblokować. Niby można było wierzyć, że Lewis i Valtteri jadąc z przodu będą w stanie utrzymywać opony w optymalnej temperaturze i przedłużyć jeszcze ich żywot. Trudno powiedzieć, czy to im się nie udało, czy po prostu nie było z czego szyć, bo mieszanka po prostu ma swoje zużycie. Generalnie trudno się nie zgodzić, że zaskakująco sztywne myślenie mają aktualnie stratedzy zespołów, Mercedes przegrywa kolejne punkty w takim mocno taktycznym wyścigu po Monako, kiedy Lewisa załatwili i Vettel, i Gasly.

Tak czy inaczej bdb wyścig, klasyczna taktyczna wojna i brawa dla Red Bulla, bo tym razem załatwił oba Mercedesy, również dzięki mniej konwencjonalnemu wyścigowi Pereza. I to jest myślę broń, Sergio jest w stanie przeciągnąć stint, więc można mu zaufać i wrzucać mu trudniejsze zadania. Przy tak bliskiej rywalizacji z Mercedesem to może być kluczowa sprawa. W Baku minimalizacja strat po blamażu Pirelli i straceniu Verstappena (oczywiście ostatecznie Lewis sam się załatwił, ale Perez był gdzie trzeba), teraz wygrana z Bottasem, w porządku to wygląda.
Avatar użytkownika
exxxile
 
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 21:35

Postprzez fordern Śr cze 23, 2021 14:30  Re: Grand Prix Francji 2021

Dzisiejsze myślenie strategiczne sprowadza się do tego, że praktycznie wszyscy jadą to samo +- 3 okrążenia, chyba że mamy jakąś wpadkę w kwalifikacjach i trzeba ruszać z końca stawki. To mnie boli w obecnej F1, mimo wszystko wojna oponiarska miała swoje zalety.

W połączeniu z tankowaniem co prawda, ale dziś myślę że by to też się fajnie odnalazło :-P
Obrazek
Avatar użytkownika
fordern
 
Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 15:21
Lokalizacja: Kyoto Ring
GG: 1411891

Postprzez psz Pt cze 25, 2021 23:35  Re: Grand Prix Francji 2021

To, że Ferrari szybko zjadają opony, było już widać trochę wcześniej. Maskowały to jednak takie tory jak Monako i Baku. Z kolei McLareny wydają się obchodzić z oponami dość łagodnie. I to może być decydujący czynnik w walce o trzecie miejsce.
Avatar użytkownika
psz
 
Dołączył(a): Wt cze 06, 2017 20:19


Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości