GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez Kazik Cz mar 02, 2023 17:34  GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Obrazek

Wątek założony w ramach eksperymentu bo nie wierzę, że ludzie przestali interesować się F1 ale czy jeszcze się nim zainteresują na forum F1WM? Tak na próbę bo jedyna okazja -start nowego sezonu. :wink:

Układ sił po testach niby jest znany (znani ludzie mówią i typują).
Max faworytem i jego Red Bull a potem Ferrari i Mercedes a najbardziej zauważalny w środku stawki jest Aston Martin. Mc Laren problematyczny a resztę to raczej po wyścigu ocenimy.
Jeżeli chodzi o kierowców to miło byłoby nie widzieć zapowiadanej dominacji Maxa a raczej widzieć Leclerca lub Hamiltona nawiązujących jakąś walkę. Debiutanci? Ciekawy skład ale ich wyniki uzależnione od możliwości prezentowanych zespołów niezbyt wysoko na razie ocenianych.
Mam nadzieję na ciekawe otwarcie sezonu i rozwianie ew. wątpliwości.
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez baron Cz mar 02, 2023 20:56  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Hype-train na Astona jest ogromny, ale uważam, że i Ferrari i przede wszystkim Mercedes, nie zaprezentowali pełni możliwości na testach. Uważam, że będą solidną czwórką minimalnie przed Alpine. Liczę jednak, że oba te zespoły będą zdecydowanie bliżej wielkiej trójki, niż rok temu. W poprzednim sezonie tylko Norris przy dużym szczęściu załapał się na podium spoza tria RBR-Ferrari-Merc. To wiele mówi, jak przeciętna jest reszta stawki. W 2021 było pod tym względem zdecydowanie lepiej(nie wspominając o 2012 czy 2008).
baron
 
Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 13:15
Lokalizacja: Konin

Postprzez sneer Cz mar 02, 2023 22:21  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Mnie martwi McLaren. Piastri może odkryć, że bolidy F1 tak bardzod od GP2 się nie różnią, a Daniel zrobił interes życia.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Mariusz Pt mar 03, 2023 9:22  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Ogromnie cieszę się, że powstał ten wątek, że są jeszcze ludzie wierzący w to forum dyskusyjne. Zajmuje się trochę "zawodowo" mediami społecznymi, one mają swoje plusy i minusy, ale takie fora eksperckie czy monotematyczne moim zdaniem mają nadal rację bytu i jeszcze nadejdzie ich renesans. Proszę sobie dla przykładu zerknąć, na niektóre wpisy tutaj sprzed dekady albo jeszcze starsze (tak, wiem że niektóre wątki były kasowane swego czasu i już ich nie odnajdziemy) i porównać chociażby z współczesnymi grupami na Facebooku, gdzie znacznie trudniej odnaleźć szukaną informację. Minusem mediów społecznościowych jest też to, że np. żywotność wpisu na Twitterze to maksymalnie kilka godzin, później jest on już zwykle zapominany i tylko internetowi "archeolodzy" czasem po niego sięgają. Ale do rzeczy!

Moim zdaniem testy udowodniły, że Red Bull i Ferrari będą głównymi graczami w tym roku. Faworytem do tytułu mistrzowskiego pozostaje Verstappen, ale inni też sobie już ostrzą ząbki i przynajmniej w mediach motywują przed rozpoczęciem sezonu (np. Sainz). Według mnie o tytuł powalczą w tym roku: Verstappen, Leclerc, Sainz, Hamilton.

Ferrari pewnie po kilku rundach postawi wszystko na któregoś ze swojej dwójki, choć oficjalnie możemy się spodziewać komunikatów, że Leclerc i Sainz są traktowaniu po równo. Ale dosyć już widzieliśmy wpadek Ferrari w minionych sezonach, gdzie zawalali taktykę. Może już czas powrócić do okresu, kiedy operacyjnie wygrywali na torze, bo duet Schumacher - Barrichello umiał współpracować? Tak, pamiętam doskonale, że wtedy był zdecydowany lider w zespole. Teraz go nie ma, choć gdybym miał oceniać procentowo to tak z lekkim wskazaniem na Leclerca. Według mnie Ferrari powinno przed wakacjami postawić wszystko na jednego z nich, rzecz jasna tego, kto ma więcej punktów w danym momencie.

Niewiadomą jest dla mnie Russell. Facet z aspiracjami, z talentem, w zeszłym roku zdobył więcej punktów niż Hamilton i wygrał swój pierwszy wyścig Grand Prix. Hamilton pewnie będzie chciał się "odgryźć" w tym roku i spodziewam się konfliktu między zawodnikami w okresie letnim. Toto Wolff może mieć znowu ciężki czas, jak wtedy gdy był w zespole Rosberg.

Red Bull będzie stawiał wszystko na Verstappena, a nawet jak Perez będzie mówił o aspiracjach do tytułu mistrzowskiego to raczej należy to odbierać jako marzenia nie do spełnienia. Tam jest jeden zdecydowany lider, a jak Perez będzie się buntował to Riccardo stoi w gotowości.

Aston Martin powinien być najlepszy z tzw. drugiej ligi. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że Stroll jednak wystartuje w wyścigu. McLaren ma problemy, ale sądzę że rozwiążą je wkrótce i będą rywalizowali o podia. W tym zespole też jest zdecydowany lider, a skład młody wiekiem i perspektywiczny. Ten rok moim zdaniem McLaren poświęci zwłaszcza na kolejną kampanię, tzn. przygotowania do niej, ale to tylko moje domysły. Alpine ma skład, gdzie też może być gorąco, a samochód wydaje się dość konkurencyjny.

Reszta stawki to dla mnie niewiadoma. Najsłabszy wydaje się być Williams. AlphaTauri ma skład, gdzie mistrz Formuły 2 i Formuły E powinien zostać liderem, choć ma na koncie mniej wyścigów w Formule 1 niż jego partner. Według mnie to też może być ostatni sezon Tsunody w tej ekipie. Haas zupełnie odwrócił strategię i zamiast młodzieniaszków postawił na weteranów. To według mnie zaprocentuje. W przeszłości bywało tak, że Haas miał dobre występy na otwarcie sezonu (choć czasem zawalali sytuację taktycznie), ale bolid był operacyjnie szybki. Mam nadzieję, że tak będzie i teraz.

Rok bez Kubicy, który już chyba nigdy nie pojawi się na padoku F1 nawet w roli rezerwowego. Cóż, pewna epoka się skończyła. Mogło być inaczej, mogliśmy cieszyć się z jego sukcesów w czerwonym kombinezonie, ale to już historia alternatywna i nie to miejsce do dyskusji. Mam nadzieję, że facet odnajdzie się poza Formułą 1 i będzie mu się wiodło w innych seriach lepiej niż to robi z mediami społecznościowymi.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Mexi Pt mar 03, 2023 12:26  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Ja niestety mam za dużo zajęć na najbliższe 1-2 miesiące aby sięmocno zaangażować w dyskusje ;) Natomiast rzeczywiście - układ sił w czołówce wydaje się porównywalny (niestety mam wrażenie że przewaga RBR się jeszcze zwiększyła), w środku stawki wydaje się, ze jest progres astona ale też kolejny spadek mclarena. Tych to mi trochę żal, ale z drugiej strony - to nie tylko GP2 engine jest odpowiedzialny za ich problemy. Po testach jednak trudno wnioskować - w końcu były tylko 3 dni
Zaraz start :)
RK: "Przepraszam to nie do d... tylko do pupy..heheheh" LOL
(21:40:17) Mexi: nando chyba ciśnie aż rozk**wi silnik ;p
(21:44:55) macko93: Alonso out
Avatar użytkownika
Mexi
 
Dołączył(a): So kwi 07, 2007 12:15
Lokalizacja: Łódź
GG: 3539392

Postprzez Kazik Pt mar 03, 2023 17:15  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Dla Fernando, który ostatnio trochę się naczekał na znowu topowy bolid to takie osiągi jak w FP1 i FP2 muszą być chyba niezłą motywacją. :) Najstarszy kierowca w stawce ale przecież wiemy, że "forever young" zrobił wrażenie. Pozostaje poczekać teraz na odpowiedź czy te wyniki uda się przekuć na pozycję startową po kwalifikacjach. Mimo wszystko na razie jest całkiem ciekawie w Bahrajnie.
Drugi kierowca Aston Martina też ok ale...musiał przekładać rękę na kierownicy żeby poprawnie pokonać zakręt. :hmm: (na SKY zwrócili na to uwagę).
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Mexi Pt mar 03, 2023 22:01  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Ferdkowi życzę jak najlepiej, po tylu latach gównianych bolidów/złych decyzji i ocieraniu się o mistrzostwo. Chyba się tego nie spodziewał na starość :)

Z drugiej strony nie oszukujmy się, Aston nawet jeżeli teraz będzie w top, nie wydaje się aby długoterminowo byli w stanie utrzymać tempo rozwoju aby dać im szansę na tytuł.

Jeżeli przewaga RBR będzie jutro duża, to obawiam się, że szykują się nudne mistrzostwa...
RK: "Przepraszam to nie do d... tylko do pupy..heheheh" LOL
(21:40:17) Mexi: nando chyba ciśnie aż rozk**wi silnik ;p
(21:44:55) macko93: Alonso out
Avatar użytkownika
Mexi
 
Dołączył(a): So kwi 07, 2007 12:15
Lokalizacja: Łódź
GG: 3539392

Postprzez daijiro So mar 04, 2023 14:23  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Ło Panie. Forum dostało chwilowej kroplówki, a nawet widzę wśród "tłumów" zmartwychwstania. BTW otwarcie sezonu rozpisane w zaświatach przez duet Mosley/Hitchcock.
W fabryce Astona nastąpił przełom, gdy zagrożeni zwolnieniem woźny i sprzątaczka wrócili po godzinach i on zamienił fazy wiatraka w tunelu, a ona wydobyła z kosza odrzucony projekt genialnego praktykanta i zamieniła teczki. Jak takie Joint venture rokuje na kolejne części sezonu pokaże Netflix za rok. Moje przeczucie mówi mi, że Fernando będzie po tym wszystkim bardzo siwy.
Z innej beczki to Piastri nie zamierza czekać i Norris musi unieść fotel, na którym sam siedzi (a imię jego Lando. Nie Chuck).
Z zupełnie innej beczki to Perez postanowił chyba dokonać swoistego out coming'u i zrzucić ołowiane kalesony. Nie wiem co wymyślił Red Bull, ale te róznice nawet jak na testy i treningi dziwnie małe w porównaniu z poprzednimi sezonami.
Mercedes jest w gazie i nie ściemniali z tymi poprawkami po testach, a Ferrari guzik zrobi :-)
daijiro
 
Dołączył(a): Śr lis 29, 2017 8:55

Postprzez cwiek So mar 04, 2023 21:43  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Witam panowie. Miło widzieć znajome nicki ponownie :) Niestety, forum dość mocno zamarło ale tak jak ktoś wyżej pisał, świat się zmienia i wcale nie jest powiedziane że fora umrą. Fajnie jakby dało się tutaj rzeczowo podyskutować.
Avatar użytkownika
cwiek
 
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 10:53
GG: 8420620

Postprzez sneer So mar 04, 2023 22:07  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Po kwalifikacjach:
1. Alonso. jak go pech nie dopadnie, to będzie walczył o podia. Zwycięstwo raczej niemożliwe.
2. Hulkenberg. Jak on to zrobił?
3. Na minus: Gasly. Mial rozjechać Ocona, a tu kiszka jak na razie.
4. Ferrari i Hamilton... no cóż.... Po staremu.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez RY2N N mar 05, 2023 7:46  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Z tego co słuchać i widać po kwalu to - jeśli chodzi o bolidy - każdy oprócz Astona pozostał przy swojej koncepcji i tylko ją trochę usprawnił. Czyli chyba wszystko pozostaje jak w II połowie ub. sezonu - RedBull znów najlepszy, Ferrari w kalifikacjach bardzo blisko wręćz z możliwością walki o P1, ale w wyścigu pożre opony więc nie będzie można ciśnąć. Wg mnie Merc jest 3 siłą która będzie gryzła i spychała Ferrari w dół klasyfikacji. Dla mnie na 4-tym tegoroczne zaskoczenie - Aston. Tak na razie stawiam ich na 4-tym miejscu, bo wprawdzie Alonso pobił minimalnie Mercedesa (ale Alonso bardzo często w karierze jakimś cudem zdejmował 0,3 sek względem partnera z zespołu więc trudno powiedzieć dokładnie gdzie jest sam Aston jako taki, ale raczej niżej niż Merc jeśli uśrednić czasy 4 kierowców. A dalej w stawce to chyba trochę tak jak w ub. roku - minimlane różnice i co GP to inny układ. Chyba trochę na plus Haas i Williams a na minus McLaren ale zobaczymy.
RY2N
 
Dołączył(a): Pn maja 30, 2011 8:57

Postprzez ZderzacK N mar 05, 2023 10:08  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Tak, to super miłe, że forum dostało kroplówki. Fajnie jest znów widzieć wątek, gdzie dominuje pewna tematyka, a nie parcie na scrolla.

Żeby nie było, że piszę tylko z potrzeby parcia na scrolla ;), napiszę że bardzo ciekawi mnie tempo wyścigowe każdego z zespołów, a w szczególności Ferrari. Zastanawiałem się dlaczego Ferrari zdecydowało się wypuścić na kolejny przejazd Sainza, a zostawić Leclerka, mimo, że wiedzieli o progresji toru, i że będzie to skutkować prawdopodobnie utratą pierwszego rzędu. Zastanawiam się, czy chcą po prostu zróżnicować strategię kolegom z zespołu i przy okazji zebrać dane z dwóch odmiennych scenariuszy, czy może są pewni dużego zużycia opon, czy wręcz przeciwnie - są pewni dobrej strategii ze świeżym kompletem.

Nigdy nie sądziłem, że będę kiedyś kibicował Ferrari (wśród innych), a tu proszę. Cieszą mnie zmiany personalne w obszarach odpowiadających za strategię, i zobaczymy, czy ww. śmiały ruch to konsekwentna analiza, czy tylko kolejna grande stratedżija ;)

Na marginesie otwierającego się sezonu - spodziewałem się większej dominacji RB, i jestem bardzo ucieszony, że w 0.7 s są aż 4 zespoły, bez super podziału na pierwszą dwójkę (a chwilami zanosiło się na jeden dominujący zespół). Liczę, że ograniczenia tunelowe RB pomogą zrównać się z innymi i będzie tylko lepiej.

Oczywiście wnioski będą po kilku wyścigach, ale już dziś sytuacja pozwala mi łudzić się na emocjonujący sezon.
Avatar użytkownika
ZderzacK
 
Dołączył(a): Pt mar 05, 2010 12:52
Lokalizacja: JosephVille/W-wa

Postprzez RY2N N mar 05, 2023 11:13  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

To takie moje spekulacje, ale myślę że Ferrari zdjęło Leclerca bo wiedziało, że nie dadzą rady uzyskać P1, a P3 jest często lepsze niż P2 ze względu na nagumowanie idealnej nitki toru (choć nie wiem jak jest na tym torze);
Czyli zdejmując Leclerca wiedzieli, że
- albo obroni P2,
- albo spadnie na P3,
- a w najgorszym wypadku będzie na P4, ale wtedy Sainz byłby na P2 lub P3 co dla zespołu jest bez większej różnicy w porównaniu do scenariuszy 1 i 2; Sainz miał sprawny bolid więc dali mu spróbować, ale wyszło jak zwykle;

Druga grupa argumentów jest taka że pewnie obwawiali się o osłonę przedniego prawego koła przyklejoną taśmą i nie chcieli ryzykować w przypadku jej ponownego odpadnięcia kolejnych uszkodzeń elementów bolidu, spłaszczenia opon czy nawet wypadnięcia Leclerca z trasy; Do tego wszystkiego gdyby osłona rozleciała się ponownie to pewnie czerwona flaga uniemożliwiła by już Sainzowi próbę poprawy;

No i trzecia grupa argumentów - rezygnacja z ostatniego przejazdu kwalifikacyjnego pozwala zapewne dzięki lepszej kondycji opon poprawić sam start do wyścigu oraz co niebagatelne w przypadku Ferrari - wydłużyć przebieg tych opon o 3-4 kólka w warunkach wyścigowych;

To są właśnie decyzje strategiczne które trzeba szybko podejmować w trakcie GP i wygląda, że w Ferrari poprawiło się w tej kwestii
RY2N
 
Dołączył(a): Pn maja 30, 2011 8:57

Postprzez sneer N mar 05, 2023 11:38  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Nie mieli już opon. Po wpadce z rozlatującym się bolidem pojechali na miękkich w Q1.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez daijiro N mar 05, 2023 17:44  Re: GP Bahrajnu 2023-otwarcie nowego sezonu

Młody Stroll zaczyna sporo ważyć dla zespołu. Ciekawe czy Aston dotrzyma kroku na przestrzeni sezonu
daijiro
 
Dołączył(a): Śr lis 29, 2017 8:55

Następna strona

Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron