Pay Drivers ciąg dalszy...

Dyskusja na temat aktualnych wydarzeń w świecie F1

Moderator: Ekipa F1

Regulamin działu
1. Temat "Przed GP..." zakładamy najwcześniej dzień przed pierwszymi treningami.
2. Nie piszemy w stylu chatowym - od tego jest IRC - oraz nie komentujemy na bieżąco wydarzeń na torze/nie zadajemy krótkich pytań związanych z aktualnymi wydarzeniami bezpośrednio na torze podczas trwającej jeszcze sesji itd.

Postprzez Mariusz N cze 10, 2018 8:55  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Według mnie "kierowca płatnik" odpada, "płatny kierowca" i "wpłacający kierowca" też. Już chyba bardziej elegancko będzie "płacący kierowca" (w domyśle: za swoje starty). Czekam na inne propozycje: krótkie, sensowne, logiczne, jednoznaczne. Może uda się wspólnie nam coś wymyślić! Są tu poloniści i lingwistycy na forum?

Mam świadomość, że nie ma bezpośredniego tłumaczenia na to określenie w języku polskim. A może wypowiedzą się osoby, które znają inne języki (obce), jak to jest? Czy też przejmuje się z angielskiego "pay driver" czy się to jakoś tłumaczy na rodzimy język. Potraktujmy to jako wyzwanie.

Osobiście "pay driver" mi pasuje i jest jednoznaczne. Chcę jednak poznać opinię innych osób.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez lolek99 N cze 10, 2018 8:58  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

A później "płaczący kierowca",bo jemu się nie chce jechać na ogonie :D
Avatar użytkownika
lolek99
 
Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 14:59
Lokalizacja: Jodłowa

Postprzez NICKski N cze 10, 2018 9:04  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

"Kierowca opłacany" było?

-- N cze 10, 2018 10:05 --

Od strony zespołu patrząc będzie "kierowca opłacalny". Chociaż ostatecznie nie zawsze...
Who KERS?
Avatar użytkownika
NICKski
 
Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 17:26
Lokalizacja: 3city

Postprzez slipstream N cze 10, 2018 9:16  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Problem języka ojczystego jest taki, że nie jest tak elastyczny i twórczy jak angielski jeśli chodzi o tworzenie nowych krótkich i zwięzłych słów, szczególnie takich które są pewnego rodzaju grą słów czy wynikają z połączenia dwóch różnych. Da się przetłumaczyć is tworzyć polskie słowo, ale będzie jak z emailem, gdzie forma "poczta elektroniczna" jest za długa, więc koniec końców mało kto tak mówi, a powszechny jest ten email.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez sneer N cze 10, 2018 9:59  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

@slipstream

Ależ oczywiście, że po polsku da się. Tyle, że polszczyzna jest traktowana po macoszemu i niewiele osób wie jak to zrobić. Nie mówiąc o tym, że współczesny polski jest bardzo ubogi językowo w porównaniu do wcześniejszych wersji.

Łapcie kilka przykładów na paydriwera: płatrowca, złotówkowiec, płacikier, liczykier, finanskier, fundokierowiec, itp. Można tak w nieskończoność. Jak chcecie, żeby któreś tłumaczenie się przyjęło, to po prostu używajcie.

Oczywiście w każdym języki są zapożyczenia z innych języków. Z czego to wynika? Ano z wzajemnych kontaktów między narodami (grupami językowymi) i tego która grupa ma przewagę. Stąd np. korposzczurom (jakie ładne słowo) jest wygodniej używać w codziennym pinglisz słów, które używają ich zagraniczni władcy. Oczywiście angielski to współczesna lingua franca, więc nieco przerysowałem. Ale nie tak bardzo.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez slipstream N cze 10, 2018 11:48  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

A teraz wyjdź na ulicę i spytaj ludzi czy rozszyfrują te piękne zbitki polskich słów w jasny przekaz o co chodzi... Piekne słowotwórstwo, które poza łączeniem sylab nie nosi żadnego przekazu. Ot, i o tym problemie jezyka mówie, bo łączyć tak sobie można w nieskończoność, tylko żeby jeszcze miało to swój czytelny przekaz, a nie tworzenie dla zasady żeby zrobić coś nowego, bo to nic więcej jak strzelanie na ślepo.

Płatrowca to jakaś forma samolotu płatowego? Złotówkowiec to taki to kolega złotówy czyli cwaniak? Płacickier to coś w kartach płacone za figury kier? Liczykier na co liczy? Finanskier to taki kasjer? Fundokierowiec to taki fundamentalny dla zespołu kierowca?
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Europejczyk N cze 10, 2018 12:07  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Złotówkowiec to taksówkarz zaczynający swą karierę :grin: młodszy kolega złotówy
Moja kolekcja autografów :)
Masz pytania odnośnie autografów ? Pisz na PW - z chęcią pomogę :)
Avatar użytkownika
Europejczyk
 
Dołączył(a): Cz sie 16, 2012 8:57
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
GG: 12972985

Postprzez slipstream N cze 10, 2018 12:20  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

No, jak to ma nawiązywać do kierowcy taksówki, "złotówy" to jakby nie patrzeć niesie za sobą zbyt dużo pejoratywnego przekazu, zdecydowanie nieadekwatnego do statusu kierowcy płacącego za swój fotel.

Z drugiej strony, skoro tylko powtarzanie ma powodować przyjęcie określenia, to po co w ogóle silić się an tworzenie takich kombinacji które miałyby coś mówić, a ostatecznie nie mówią nic. To już można wymyślić cokolwiek, wystarczy że zacznie się nazywać takich kierowców np. "grejfrut" i jeśli tylko będzie się go dość często powtarzać, to się przyjmie.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez rocque N cze 10, 2018 12:23  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Mariusz napisał(a):Już chyba bardziej elegancko będzie "płacący kierowca" (w domyśle: za swoje starty).

O tym samym sformułowaniu pomyślałem i nie przychodzi mi do głowy żadne lepsze rozwiązanie.
"You cannot be sure that you are right unless you understand the arguments against your views better than your opponents do."
- Milton Friedman
Avatar użytkownika
rocque
 
Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 18:04

Postprzez bartoszcze N cze 10, 2018 12:31  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Złotówkowiec to przeciwieństwo dewizówki...
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez sneer N cze 10, 2018 13:55  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

slipstream napisał(a):Płatrowca to jakaś forma samolotu płatowego? Złotówkowiec to taki to kolega złotówy czyli cwaniak? Płacickier to coś w kartach płacone za figury kier? Liczykier na co liczy? Finanskier to taki kasjer? Fundokierowiec to taki fundamentalny dla zespołu kierowca?


Płatrowca = płaci kierowca

Złotówkowiec - wiadomo

Płacikier - płaci kierowca

Liczykier - kierowca liczący kasę

Finanskier - kierowca finansowany przez innych

Fundokierowiec - kierowca mający ufundowane starty.

Oczywiście to były tylko przykłady. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden, będzie jasno wiadomo o co chodzi: fundostartowiec ewentualnie fundostartowca. I oczywiście ma być to określenie pejoratywne.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez slipstream N cze 10, 2018 15:15  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

sneer napisał(a):
slipstream napisał(a):Płatrowca to jakaś forma samolotu płatowego? Złotówkowiec to taki to kolega złotówy czyli cwaniak? Płacickier to coś w kartach płacone za figury kier? Liczykier na co liczy? Finanskier to taki kasjer? Fundokierowiec to taki fundamentalny dla zespołu kierowca?


Płatrowca = płaci kierowca

Złotówkowiec - wiadomo

Płacikier - płaci kierowca

Liczykier - kierowca liczący kasę

Finanskier - kierowca finansowany przez innych

Fundokierowiec - kierowca mający ufundowane starty.

Oczywiście to były tylko przykłady. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden, będzie jasno wiadomo o co chodzi: fundostartowiec ewentualnie fundostartowca. I oczywiście ma być to określenie pejoratywne.
Z tym że określenia pejoratywne y też mają swoje różne znaczenia. Prognoza od złotowy to cwaniak, a cwaniak to nie jest pejoratywne określenie oddające rolę kierowcy płacącego za jazdę. Udowadniasz więc wciąż to o czym mówię, kleić słowa można do woli, ale nie ma to większego znaczenia dla osób postronnych. To że ty wiesz jakie słowa kleiłeś nie oznacza że wiosną na to inni. A właśnie o to chodzi w takim słowotwórstwie żeby było jasne dla wszystkich w swoim przekazie. Możesz sobie dalej kleić słowa, ale nadal nic z tego nie wynika

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez sneer N cze 10, 2018 15:24  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Właśnie o tym pisałem, że niektórzy nie mają wystarczającego zasobu polszczyzny, żeby zrozumieć dość proste zestawienie słów. Osobiście zostanę przy fundostartowcu.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez cwiek N cze 10, 2018 15:51  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

sneer napisał(a):
slipstream napisał(a):Płatrowca to jakaś forma samolotu płatowego? Złotówkowiec to taki to kolega złotówy czyli cwaniak? Płacickier to coś w kartach płacone za figury kier? Liczykier na co liczy? Finanskier to taki kasjer? Fundokierowiec to taki fundamentalny dla zespołu kierowca?


Płatrowca = płaci kierowca

Złotówkowiec - wiadomo

Płacikier - płaci kierowca

Liczykier - kierowca liczący kasę

Finanskier - kierowca finansowany przez innych

Fundokierowiec - kierowca mający ufundowane starty.

Oczywiście to były tylko przykłady. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden, będzie jasno wiadomo o co chodzi: fundostartowiec ewentualnie fundostartowca. I oczywiście ma być to określenie pejoratywne.



Co ja czytam? :???:
Avatar użytkownika
cwiek
 
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 10:53
GG: 8420620

Postprzez Europejczyk N cze 10, 2018 16:47  Re: Pay Drivers ciąg dalszy...

Szczerze mówiąc, nie znałem żadnego słowa z wymienionych oprócz złotówy :-D
Moja kolekcja autografów :)
Masz pytania odnośnie autografów ? Pisz na PW - z chęcią pomogę :)
Avatar użytkownika
Europejczyk
 
Dołączył(a): Cz sie 16, 2012 8:57
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
GG: 12972985

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualne wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości