World Series by Renault

GP2, WSbR, Auto GP, IndyCar, WEC, DTM, WRC, MotoGP, karting

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez MMMotorsport Pt mar 20, 2015 16:25  Re: World Series by Renault

Mariusz napisał(a):Zakładam że wkrótce droga na szczyt będzie mniej więcej taka w Europie: karting - F4 - FR2.0 - F3/GP3 - FR3.5/GP2.


Nie zapominaj, że od przyszłego roku ma wrócić Formuła 2, a przecież będzie dawać najwięcej punktów do superlicencji.
Avatar użytkownika
MMMotorsport
 
Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 20:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez gornik Pt mar 20, 2015 17:11  Re: World Series by Renault

Formuła 2 ma wrócić?? Przyznam że nie słyszałem, dałbyś linka z jakimiś szczegółami??
Avatar użytkownika
gornik
 
Dołączył(a): N lut 21, 2010 12:19
Lokalizacja: Białogard

Postprzez MMMotorsport Pt mar 20, 2015 17:24  Re: World Series by Renault

gornik napisał(a):Formuła 2 ma wrócić?? Przyznam że nie słyszałem, dałbyś linka z jakimiś szczegółami??


Projekt jest na razie tylko szczątkowy i tak na prawdę jedyną rzeczą którą wiemy o niej, to właśnie o punktach do superlicencji

http://www.f1wm.pl/php/news_id-34124.html
Avatar użytkownika
MMMotorsport
 
Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 20:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kamikadze2000 Pt mar 20, 2015 21:41  Re: World Series by Renault

Będzie to miało sens tylko wtedy, jeżeli "zastąpi" GP2. W przeciwnym razie skończy tak, jak poprzedniczka. Za dużo po prostu jest tych serii promocyjnych. :x
Felipe Massa jest prawowitym Mistrzem Świata Formuły sezonu 2008. :D
Valentino Rossi prawdziwym mistrzem sezonu 2015. :D Marc "Glebiarz" Marquez out
Kamikadze2000
 
Dołączył(a): N maja 03, 2009 18:32

Postprzez MMMotorsport Pt mar 20, 2015 21:48  Re: World Series by Renault

@K2000
Ja zakładam, że FIA dąży do połączenia FR3.5 z GP2, co mogło by mieć sens, w przeciwnym razie, albo ta pierwsza, albo F2 upadnie.

BTW. W dobrym momencie zaczęliśmy dyskusje o F2, bo właśnie rozpoczynają pracę nad nią :D.
http://www.autosport.com/news/report.php/id/118147

PS2. Zagadka: kto jest na pierwszym planie na zdjęciu w linku który podałem :grin:?
Avatar użytkownika
MMMotorsport
 
Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 20:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez VShila So mar 21, 2015 15:27  Re: World Series by Renault

@up: Kevin Mirocha :grin:
#FORZAJULES



Ostatni stint Webbera to poezja - Angulo
Magnussen, Magnussen, Magnussen, Magnussen, Magnussen, Magnussen...
Avatar użytkownika
VShila
 
Dołączył(a): N cze 07, 2009 19:12
Lokalizacja: Lublin
GG: 8946211

Postprzez Lukas N mar 22, 2015 10:48  Re: World Series by Renault

MMMotorsport napisał(a):@K2000
Ja zakładam, że FIA dąży do połączenia FR3.5 z GP2, co mogło by mieć sens, w przeciwnym razie, albo ta pierwsza, albo F2 upadnie.


Niby jakim cudem, skoro ani jedna ani druga seria nie jest pod egidą FIA?
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez Saruto N mar 22, 2015 17:47  Re: World Series by Renault

Mogą to zrobić tylko drogą medialną i finansową. Dużo relacji i nagrody pieniężne przyciągną kierowców i zespoły.
Obrazek
Avatar użytkownika
Saruto
 
Dołączył(a): Pn lis 19, 2007 18:27
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Mariusz N mar 22, 2015 19:20  Re: World Series by Renault

FR3.5 nie połączy się z prędko z GP2. Ta pierwsza jest cyklem organizowanym przez Renault i gdyby do tego doszło wówczas sens istnienia FR2.0 zostałby mocno podważony.

GP2 to też prywatna inicjatywa pana Bruno Michel'a. Jest też juniorska GP3.

Prywatne inicjatywy się łączą tylko wówczas, gdy nie wiedzie im się zbyt dobrze, tak jak ostatnio chociażby Auto GP i dziwny twór pod nazwą FA1.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Voo N mar 22, 2015 23:23  Re: World Series by Renault

A na jakiej zasadzie GP2 i GP3 towarzyszą wyścigom F1? (bo zdaje się, że tak jest? wychodzi moje "obeznanie" w juniorskich seriach) Bo najłatwiej byłoby "podpompować" F2 pozbawiając tamte tego przywileju a dając go nowej serii.
Avatar użytkownika
Voo
 
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 18:40

Postprzez gornik N mar 22, 2015 23:37  Re: World Series by Renault

Ja tylko przytoczę pewien fragment z wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Seria_GP2
Utworzenie serii GP2 ogłoszono w styczniu 2004 r. Pomysłodawcami nowej formuły byli Bernie Ecclestone i Flavio Briatore.


Dlatego GP2 jest juniorską serią, a FIA próbuje swoje F2 zrobić (co by oznaczało że nie były weekendy razem z F1)
Avatar użytkownika
gornik
 
Dołączył(a): N lut 21, 2010 12:19
Lokalizacja: Białogard

Postprzez SirKamil Pn mar 23, 2015 1:16  Re: World Series by Renault

Heh, Panowie.... przede wszystkim mistrzostwa GP2 i GP3, poprzez firmy zarejestrowane pod tą samą nazwą, są własnością tych samych ludzi, którzy mają komercyjne prawa do F1. Delta Profco, Gamma Topco... czy jak to się tam w tej zmutowanej strukturze nazywa. Kiedyś orientowałem się w tym drzewku dezorientującym podatki, ale brzydzę się nimi, więc zapomniałem.

W każdym razie nie ma mowy o jakimkolwiek "pozbawianiu przywilejów" przez FIA, bo federacja ma tu najmniej do gadania... Z resztą, istnieje GP3 towarzyszące weekendom F1 i FIA F3 weekendom F1 nietowarzyszące, czyż nie? Nie ma podstaw domniemywać, że w wypadku pary F2 i GP2 sytuacja nagle się zmieni.

Na kontynencie są trzy podstawowe ośrodki formuł juniorskich- to rzecz jasna FIA (krajowe F4, F3, F2 in spe), Renault (World Series FR2.0 z podseriami FR, FR3.5 i do niedawna FR1.6) oraz komercyjni możnowładcy F1 (GP3 i GP2).
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez Voo Pn mar 23, 2015 9:13  Re: World Series by Renault

Ok, teraz mi się trochę rozjaśniło.

Jednak jakiś pomysł na nową F2 musi istnieć (?), żeby nie skończyła jak poprzednia a z tego co kojarzę to w poprzedniej formie była dość dziwnym i mało prestiżowym tworem. Finanse stojące za wyścigami to są dla mnie nieodgadnione meandry ale wyobrażam sobie, że poszczególne serie odczuwają jakąś wzajemną presję, przecież ilość pieniędzy gotowych się "ścigać" nie jest nieskończona. Zmierzam do tego, że nie da się (chyba) uczynić jakieś serii poważaną i przyciągającą prawdziwe talenty nie osłabiając innych obecnych już na rynku. Oczywiście są to tylko luźne dywagacje osoby nie mającej o tym wszystkim większego pojęcia ;)
Avatar użytkownika
Voo
 
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 18:40

Postprzez Mariusz Pn mar 23, 2015 17:55  Re: World Series by Renault

Zwróćmy uwagę również na samochody. Bolidy do GP2 produkuje włoska Dallara. Mieliśmy dotychczas:
- Dallara GP2/05 (3 sezony, 2005-2007)
- Dallara GP2/08 (3 sezony, 2008-2010)
- Dallara GP2/11 (5 sezonów, 2011-2015).
Założenia były takie, by co 3 lata wymieniać konstrukcję na zupełnie nową. Pierwotnie GP2/11 miała służyć tylko do roku 2013, czyli również 3 lata. Ale z uwagi na kryzys ekonomiczny na świecie zdecydowano się na ograniczenie kosztów poprzez przedłużenie żywotności tego auta w serii o kolejne 3 lata. Zatem, o ile znowu nic się nie zmieni, to obecna wersja samochodu posłuży jeszcze do 2016 roku. Wprowadzenie nowego auta na sezon 2017 na pewno podniosłoby atrakcyjność serii.

Przypominam też, że były już kilka lat temu próby odłączenia tych mistrzostw spod kurateli FIA, ale zaprotestowały zespoły (pisałem o tym tutaj). Stworzenie w sezonie 2016 nowej F2 byłoby sporym ciosem dla GP2. Ta seria już od kilku lat ma problemy z wizerunkiem, bo ostatni jej mistrzowie niekoniecznie trafiają do F1, są płacze i szlochania kierowców (co poniekąd mogę zrozumieć), a wygrywają tzw. starzy wyjadacze.

W FR3.5 bolidy produkuje również Dallara. Dotychczas mieliśmy modele Dallara T05, T08 i T12, zatem w roku 2016 należy spodziewać się wprowadzenie nowej konstrukcji. To może zachęcić i kierowców i zespoły do zaangażowania się w mistrzostwa.

Pamiętajmy, że WSbR to cały cykl, gdzie FR3.5 jest na samym szczycie. Pamiętajmy też, że i do GP2 i do FR3.5 silniki dostarcza Renault.

Jak dla mnie nie dojdzie do połączenia GP2 i FR3.5. Renault raczej będzie zależało na utrzymaniu tych mistrzostw, szczególnie że teraz coraz więcej mówi się o powrocie koncernu z fabrycznym zespołem do F1. Doszedłby więc argument marketingowy. W GP2 firma Renault posiadała poniekąd swój "fabryczny" zespół, ale to było kilka lat temu.

Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że FIA będzie dążyła do zagwarantowania F2 przynajmniej części startów podczas weekendów F1 kosztem GP2.

Atutem FR3.5 jest również to, że od lat seria ma wyścig w Monako, który odbywa się przy okazji weekendu F1.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez SirKamil Pn mar 23, 2015 23:32  Re: World Series by Renault

Voo napisał(a):Ok, teraz mi się trochę rozjaśniło.

Jednak jakiś pomysł na nową F2 musi istnieć (?),


To proste jak budowa czołgu T-34.

We FIA dojdą do tego rzecz jasna po intensywnej burzy mózgów think-tanków i zjedzeniu kilogramów kawioru, ale to jasne, że w środowisku konkurencji z GP2 i FR3.5, musi zapewnić przede wszystkim jak najwięcej jazdy za jak najmniejsze pieniądze. Możliwie najmocniejsze samochodu za możliwie najmniejsze pieniądze. Rotację stawki zawodników. Przyciągnięcie niezależnych uczestników, żadnych dziwactw jak w poprzednim podejściu do F2. Systemowe preferencyjne powiązanie z istniejącym środowiskiem F3. Pierwszy krok z punktami do SL już zdobili.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pozostałe sporty motorowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron