Rallycross (WRX, GRC, PRX)

GP2, WSbR, Auto GP, IndyCar, WEC, DTM, WRC, MotoGP, karting

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez Sar trek Wt cze 18, 2013 22:00  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

W związku z odwołaną rundą w Barcelonie będziemy mieli dwa wyścigi w Monachium. Do startujących w pełnym cyklu zawodników dołączą Mistrz Europy w rallycrossie - Timur Timercjanow, dwukrotny mistrz DTM, Matias Ekstrom i mistrz Indy light Townsend Bell.

Trochę szkoda tej odwołanej rundy w Barcelonie, ciekawie byłoby zobaczyć Carlosa Saiza i Naniego Romę w rallycrossie.
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez Voo N cze 30, 2013 15:09  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Obrazek

Liam Doran wygrał sobotnią eliminację GRC w ramach X-games w Monachium, trzy ostatnie okrążenia finału przejeżdżając z przebitą oponą! Padało, podobnie jak w Barcelonie ale tym razem tor wytrzymał. Część szutrowa była bardzo kopna i samochody mocno "grzęzły" (na jednym z filmików narzeka na to Block) ale przynajmniej było dość miejsca do ścigania. Nieźle poradził sobie Mattias Ekström, piąty w finale.

Friday Recap

Saturday Recap

F I N A L

Całe zawody? (sądząc po długości filmu to relacja z całych zawodów ale nie zdążyłem jeszcze sam obejrzeć)
Avatar użytkownika
Voo
 
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 18:40

Postprzez Voo Śr lip 03, 2013 21:31  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Dla porządku, podium w niedzielnych zawodach w Monachium zajęli:

1. Toomas Heikkinen (FIN) Ford Fiesta Mk7 ST
2. Liam Doran (GB) MINI Countryman JCW 1.6
3. Tanner Foust (USA) Ford Fiesta Mk7 ST

Ekstrom czwarty!

Heikkinen wygrał zawody i w bonusie "plombę" w kask od Liama

https://www.youtube.com/watch?v=6Mj7bv8qjK0

Sunday recap - http://youtu.be/pulV51u3e3s

W międzyczasie przebąkuje się coś o próbie tworzenia mistrzostw światowych. nie wiem co o tym sądzić, rallycross nie jest chyba dość "światowy", na dodatek w Stanach i Europie jest dość odmienne spojrzenie na ten sport.
Avatar użytkownika
Voo
 
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 18:40

Postprzez Voo N lip 14, 2013 19:28  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Global Rallycross Championship, Loudon, New Hampshire. Po raz pierwszy także "druga liga" - GRC Lites.



1. Toomas Heikkinen (FIN) Ford Fiesta Mk7 ST
2. Patrik Sandell (S) Ford Fiesta Mk7 ST
3. Brian Deegan (USA) Ford Fiesta Mk7 ST
4. Tanner Foust (USA) Ford Fiesta Mk7 ST
5. Ken Block (USA) Ford Fiesta Mk7 ST
6. Sverre Isachsen (N) Subaru Impreza GR
7. Travis Pastrana (USA) Dodge Dart – 9 laps
8. “Bucky” Lasek (USA) Subaru Impreza GR – 7 laps
DNF Scott Speed (USA) Ford Fiesta Mk7 – 1 lap

Czołówka mistrzostw: 1 Heikkinen 76, 2 Foust 51, 3 Deegan 47, 4 Sandell 46, 5 Doran 43, 6 Speed 40


Wypada jeszcze cofnąć się o tydzień i wspomnieć o kolejnej rundzie ERC rozegranej w szwedzkim Holjes. Ekstrom rallycrossowcem pełną gębą:)

FIA RALLYCROSS OF SWEDEN: DAY ONE
FIA RALLYCROSS OF SWEDEN: DAY TWO

1. Andreas BAKKERUD
2. Mattias EKSTRÖM
3. Timmy HANSEN
4. Henning SOLBERG
5. Daniel HOLTEN
6. Petter SOLBERG

Czołówka mistrzostw: 1 TIMERZYANOV 120, 2 HANSEN 116, 3 JEANNEY 99, 4 BAKKERUD 89, 5 DORAN 71, 6 MARKLUND 70
Avatar użytkownika
Voo
 
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 18:40

Postprzez Sar trek N lip 21, 2013 22:51  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Foust chyba tutaj nerwowo nie wytrzymał, wiedział, że Heikkinen go dogania. W ogóle nieźle sobie radzi młody Fin, a Pastrana, jak zwykle, pechowo. Gdybym miał wymienić najlepszych rallycrossowców, to zapewne biliby to Heikkinen, Foust i Doran, a z Europejskiej serii na pewno Timerzjanow.

Co do planów stworzenia Mistrzostw Świata, mam nadzieję że dojdzie to do skutku, pod władaniem Amerykanów. Amerykański Rallycross jest dla mnie bardziej przejrzysty, jaśniejsze zasady, w Europejskim trudno to ogarnąć, ktoś wygrywa finał, a wcale nie ma najwięcej punktów. Poza tym ciekawy sposób tworzenia torów, podobają mi się one, chociaż w Europie jest też parę fajnych obiektów, jak np. ten w Finlandii. Ogólnie jednak GRC jest bardziej widowiskowe, przejrzyste i dużo łatwiejsze w odbiorze (całe wyścigi na youtube).

A wogóle ciekawe, czy Amerykanie spróbowali by zrobić wyścig w Japonii? Myślę za seria ta, jak i całe X Games mogłyby przypaść do gustu Japońskiej publiczności, a może i pojawiło by się kilku lokalnych bohaterów.

PS: A oto runda na Bristol

wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez Sar trek So sie 03, 2013 23:16  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Będzie można w necie obejżeć Rallycross na X Games jutro o północy?
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez ziomkris1 N sie 04, 2013 22:07  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

"Sporty motorowe w Szwajcarii są złe, niedobre, śmierdzą" Adam Widomski :D
Szwecja-Anglia na wynik 2:2 - "Siedzi, nawet nie na stojąco" xD
Avatar użytkownika
ziomkris1
 
Dołączył(a): Śr kwi 08, 2009 13:10
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Sar trek N sie 04, 2013 23:09  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Dzięki ziomkris1. Jak ci się odwdzięczę ?
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez ziomkris1 N sie 04, 2013 23:11  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Kup mi kawę bo zasypiam przez te reklamy :-D
"Sporty motorowe w Szwajcarii są złe, niedobre, śmierdzą" Adam Widomski :D
Szwecja-Anglia na wynik 2:2 - "Siedzi, nawet nie na stojąco" xD
Avatar użytkownika
ziomkris1
 
Dołączył(a): Śr kwi 08, 2009 13:10
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Sar trek N sie 04, 2013 23:58  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Mi też by mogła się przydać :D

Heikkinen ze złotym medalem na X Games. Srebro dla Fousta, brąz dla Isachsena. Fin wygrywa już czwarty wyścig z rzędu, a wpozostałych dwóch stał na podium. Zostały trzy wyścigi i Foust potrzebował by sporo szczęścia, by obronić tytuł.

Dla nas, kibiców to lepiej, że na liście mistrzów GRC będą dwa nazwiska, dla Fousta trochę gorzej.

Ale to jest ciekawa dyscyplina. Można już mówić o dominacji Heikkinena a i tak każda eliminacja jest równie ciekawa.
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez ziomkris1 Pn sie 05, 2013 7:29  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Dokładnie! Martwi mnie jedynie chaos na torze i nowe przeszkody (czytaj opony na środku toru w finale) ale fajna seria.. Szkoda że większego skoku żadnego nie było :(
"Sporty motorowe w Szwajcarii są złe, niedobre, śmierdzą" Adam Widomski :D
Szwecja-Anglia na wynik 2:2 - "Siedzi, nawet nie na stojąco" xD
Avatar użytkownika
ziomkris1
 
Dołączył(a): Śr kwi 08, 2009 13:10
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Sar trek Śr sie 07, 2013 12:26  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Chaos zawsze był w GRC, tutaj i tak było w miarę spokojnie. Isachsen może miał dużo szczęścia z tym falstartem, bo gdyby nie on, to by się znalazł w tym całym bałaganie, kto wie, czy by do mety dojechał?

A co do skoków, chodzi o takie, gdzie wyskakuje się na jednej rampie, a ląduje na drugiej? Nie wiem, co się z tym stało. Był co prawda wypadek Heikkinena na X Games, jak nie doleciał, ale po tej rundzie (co mnie z resztą zdziwiło) dalej były, i to nawet większe. Czyżby tory był zaplanowane na cały sezon już? A może wypadek Binksa się do tego przyczynił, który, choć nie groźny, uświadomił wszystkim, że może lepiej zrezygnować z tego typu elementów. Lubiłem te skoki, były bardzo efektowne, ale gdyby to ode mnie zależało, to bym z nich zrezygnował. Wyścigi i bez tego są pełne emocji, a nikt nie chciałby groźnych wypadków.

A oto wypadki, jakby ktoś nie znał:
Heikkinena

i Binksa


PS: Czy ktoś wie, gdzie można obejrzeć wyścig ostatniej szansy z drugiej rundy w Monachium? W relacji, która jest na youtubie, jest ucięte po drugiej czerwonej fladze.
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez ziomkris1 Śr sie 07, 2013 14:30  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Sar Trek chodzi mi o to że w Rundach poprzednich na ovalo-szutrowo-drogowych trasach rampy były :)
http://www.youtube.com/user/MYXGAMES2013
Na tym kanale jak poszperasz to bd wyścigi GRC z Monachium. Nie wiem kompletnie o które chodzi :D
"Sporty motorowe w Szwajcarii są złe, niedobre, śmierdzą" Adam Widomski :D
Szwecja-Anglia na wynik 2:2 - "Siedzi, nawet nie na stojąco" xD
Avatar użytkownika
ziomkris1
 
Dołączył(a): Śr kwi 08, 2009 13:10
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Sar trek Śr sie 07, 2013 17:38  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

Dzięki, już patrzyłem ale niestety nie ma akurat tego o co mi chodzi. Po prostu po drugiej czerwonej fladze w wyścigu ostatniej szansy relacja jest jakby przerwa, bo odrazu finał idzie. Ale dziękuję.

Co do skoków, to nie wiem dlaczego, ale jak myślałem o X Games, to mi na myśl przychodziła hopa z Bristol. I tak myślę wyścig w Los Angeles był, hopa była, to może chodziło o rampę. Taka pomyłka, może dlatego, że gorąco. :P

A mam jeszcze pytanie, jak to jest z klasyfikacją producentów.

Jak np. wygra Mini, które nie jest klasyfikowane, to Ford zdobywa punkty jak za zwycięstwo?
Jak mamy trzy pierwsze Fordy i dalej dwa Dodge, to Dodge otrzymuje punkty jak za trzecią i czwartą?
Czy zespoły też otrzymują punkt za zwycięstwa w półfinałach?

A żeby wnieść coś od siebie też od tematu, to taka moja klasyfikacja wszechczasów GRC, jeśli chodzi o zwycięstwa.

Tanner Foust - 4
Toomas Heikkinen - 4
Marcus Gronholm - 3
Brian Deegan - 1
Travis Pastrana - 1
Liam Doran - 1
Scott Speed - 1
Sebastian Loeb - 1

Obejrzałem dzisiaj tak wogóle ME w rallycrossie, wyścig na Węgrzech (dziwne, że nie usunęli). Ale powiem tak, zasady niejasne, że do końca niewiadomo, o co chodzi, cały ten format po prostu nie jest przystępny, jak w GRC. A poza tym jakoś chyba lepsze sciganie jest w GRC, bardziej widowiskowe, a i tory ładniejsze.
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez Voo N sie 11, 2013 10:09  Re: Rallycross (RX, GRC, ...RC?)

No klasyfikacja wszeczasów Sar Treka uległa zmianie a Heikkinen praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w tegorocznym GRC.

Niestety na szybko znalazłem tylko finał ale jak ktoś będzie miał linka do całości to niech nie zapomni się podzielić.

http://youtu.be/8gytTEbfYmY

a i tory ładniejsze.


Z tym się nie zgadzam, natomiast zapewne lepiej wypadają w telewizji bo łatwiej je "ogarnąć" realizatorowi. Na dodatek na tych olbrzymich amerykańskich obiektach zawsze odnoszę wrażenie, że nikt tam tego nie ogląda. W Europie rallycross ma może niewielką ale wierną grupę fanów i zawsze jest dużo widzów na trybunach (czy często po prostu - nasypach) Nawet jeśli faktycznie w Stanach jest ich więcej to wrażenie jest inne.

Natomiast bezdyskusyjnie zgadzam się z tym, że w ERX jest absurdalny system punktowania. Dyscyplina, która musi walczyć o nowych fanów powinna mieć prosty i klarowny system. Tymczasem sam Solberg sam kiedyś przyznał, że go nie rozumie :D

A przy okazji już dość stary materiał ale może ktoś przegapił - testy Loeba na Loheac. Francuska runda ERX odbędzie się na koniec sierpnia i prawdopodobnie weźmie w niej udział trzech mistrzów WRC - Loeb, Solberg i Ogier (tak, wiem, trochę na wyrost ale jeśli wygra wcześniej Rajd Niemiec to praktycznie będzie mistrzem świata)

http://www.rallycrossrx.com/blog/333
http://youtu.be/HfhvOXox01I
http://youtu.be/N6WFXlcwWF4
Avatar użytkownika
Voo
 
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 18:40

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pozostałe sporty motorowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron