Czy przekaz telewizyjny jest na miarę technologii F1 ?

F1 oraz pozostałe sporty motorowe w telewizji, prasie i internecie

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez slipstream Cz lip 28, 2005 18:47  Czy przekaz telewizyjny jest na miarę technologii F1 ?

Po części sprowokowany przez PsychoFana MS, przytoczonym artykułem z F1 Racing na temat tego co nam ucieka w kadrze telewizora, zastanowiłem się głęboko czy do tak technicznie zaawansowanego sportu pasuje jeszcze stary kwadratowy kadr obrazu a nie choćby panoramiczne 16:9.
Podążając dalej artykułem w tejże gazecie natknąłem się tez na artykuł krytykujący samą oprawe graficzną (jak m.in infografiki).
Zaczęłem się więc zastanawiać dlaczego ten sport ma/nie ma* (niepotrzebne skreslić :D ) odpowiedniej oprawy graficznej od poczatku do końca, jak choćby MotoGP - prezentacja osiągnięc każdego kierowcy w dotychczasowych wyścigach przed startem albo nawet sama czołówka (już RTL od dawna robi własną bo animacja jaka jest na TV4 jest... taka sobie), czy serie Amerykańskie (na czele z NASCAR) gdzie człowiek jest wręcz zasypywany informacjami i statystylkami w trakcie wyścigu i gdzie sama ich animacja jest nieco bardziej dynamiczna.

I czy nie byłoby pięknie gdyby przekaz dźwieku, szczególnie z kamery na bolidzie był w Surroundzie... już mi ciarki po plecach przechodzą jak by to na kinie domowym grało (rzecz jasna bez żadnego komentarza)
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Bart Cz lip 28, 2005 19:13  

Odkąd sobie przypominam to w F1 właśnie (niestety) była gorsza oprawa graficzna niż w wyżej wymienionych ralacjach ze sportów motorowych. Wszystko musi pójść nieco do przodu, żeby nadążyć za postępem technologicznym w F1. Chyba, że i to Max z Berniem postarają się zastopować...
Avatar użytkownika
Bart
 
Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 20:45
Lokalizacja: Kąśna Dolna/Kraków
GG: 1284088

Postprzez Ahmed Cz lip 28, 2005 20:34  

Przyznaje, jak dla mnie za mało informacji jest podawanych w trakcie wyścigu. Dziwie się, że funkcja PIP nie jest stosowana - dziwne troche. Przydalby sie np. infobar podobny jak jest na CNN cz w wiadomosciach giełdowych.

...i wiele, wiele innych małych szczególików, które mogłyby uatrakcyjnić to widowisko :)

Nie wspomne już o sławnym TeamRadio, którego nie doświadczyliśmy w ostatnich dwóch wyścigach :evil:
na urlopie ;)
Avatar użytkownika
Ahmed
 
Dołączył(a): Wt kwi 12, 2005 21:11
Lokalizacja: Wągrowiec

Postprzez sEB-q Pt lip 29, 2005 9:17  

Po pierwsze informacja o aktualnych pozycjach na torze jest tragiczna,raz jest raz nie .A jak juz jest to zadko pokazuje roznice czasowe tylko ilosc postojów.

Po drugie reżyseria powinna być niezależna bo czasami krewe zalewa,we francji pokazują renault,we włoszech Ferrari i tak prawie wszdzie ,nawet jak na torze w tym samym czasie dizeje sie ciekawa walka.

to co mi sie podoba to ten obrotomierz stosowany chyba od 2 lat ,jakos tak,ale to by bylo na tyle.

Jako nie fan NASCAR siadam do wyscigu i po 5 minutach wiem wszystko.
Ayrton Senna - My name is legend
Avatar użytkownika
sEB-q
 
Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 15:32
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez DOER Pt lip 29, 2005 9:35  

Powinna być technologia superkanał (kiedyś była (np. na Canal+), ale kilka lat temu zaprzestali ze względu na małe zainteresowanie). 12 kamer - Ty wybierasz którą chcesz.

Format 16:9 czy kolorowe obrazki i "dynamiczny" podkład muzyczny - mnie to nie bierze. Wolę czysty obraz z sensownym komentarzem + timingsonline.
DOER
 
Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 7:46

Postprzez slipstream Pt lip 29, 2005 9:37  

No dobra, ale formast 16;9 daje większa prespektywę, oraz pokazuje lepiej jak kierowcy pokonują dany zakręt.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Fonsitos So lip 30, 2005 11:17  

DOER napisał(a):Powinna być technologia superkanał (kiedyś była (np. na Canal+), ale kilka lat temu zaprzestali ze względu na małe zainteresowanie). 12 kamer - Ty wybierasz którą chcesz.


Było to na 7 kanałach. Pierwszy to byl taki ogolny, jak teraz na TV4 czy RTL. Pózniej byly ujecia typu srodek stawki, liderzy itd. Jeden kanal to bylo ujecie z bolidu, tutaj byl z boku obrotomierz, no i zadnych komentarzy (ten dzwiek!). Kolejny kanał to bylo to co w boksach sie dzieje, na kolejnym kanale byly ststystyki (takie same jak maja teamy na swoich wyswietlaczach, bylo kiedyś zbliżenie na monitor w ktoryms boksie). Bardzo szczegółowa byla ta statystyka i na bieżąco. Byl jeszcze kanal z tzw. mozaika, czyli obraz byl podzielony na 7 czesci, podglad na pozostale kanaly. Komentarz byl ok.

A zaprzestali tego, bo przekaz ten robili Włosi, i czepiali sie tych z Cyfry+ za to, że ten przekaz w Multisygnale jest bezplatny. Nie za ekstra oplatą, bo u nich tak bylo. Poszło jak zwykle o pieniądze. Z tego co kojarze to niemieckie Premiere pokazywało jeszcze też F1 w tej technice, ale nie wiem teraz nawet czy nadal istnieją. no i tam trzeba bylo za te usługę dodatkowo płacić.

Ja własnie na Cyfrze+ zaczynalam ogladać F1 i uważam to za ideał.
Fonsitos
 

Postprzez DOER Pn sie 01, 2005 8:22  

slipstream napisał(a):No dobra, ale formast 16;9 daje większa prespektywę, oraz pokazuje lepiej jak kierowcy pokonują dany zakręt.


;-) Format 16:9 w porównaniu do 4:3 to tylko zmiana proporcji obrazu i z perspektywą ma mało wspólnego. Wyobraź sobie, że kadr 4:3 na szerokość zawiera DOKŁADNIE to samo co 16:9... ale dodtatkowo widać coś na górze i coś na dole ;-)

Fonsitos, wielkie dzięki za przypomnienie jak to było. ;-) Ten kto widział F1 na Canal+ z pewnością poprze nasze zdanie, że superkanał (ang. multisignal) to wzór doskonałości.

O tych 12 kamerach napisałem odnosząc się do technologii (tyle sub-kanałów może być maksymalnie) a nie do przekazu w Canal+. Chciałem pokazać potencjał tej technologii.
DOER
 
Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 7:46

Postprzez Fonsitos Pn sie 01, 2005 10:27  

No, mozliwości to są. Teraz to mi sie przypomnialo że sam Canal+ tez transmitowal. Ale z wiadomych powodow nie oglądałam za często tego przekazu. Zresztą oni korzystali z multisygnalu, brali po prostu te ujęcia ogólne.
A kto z Was mógł oglądać w ten sposób F1? Bo większość pisze ze TV4, RTL a wczesniej Eurosport i Polonia1.
Fonsitos
 

Postprzez slipstream Pn sie 01, 2005 10:41  

tak od lat 90 to było odpowiednio Eurosport, RTL, Cyfra (tylko ostatnie dwa lata :( ) znowu RTL, TV4 i znowu RTL (nie wiem jak u innych ale jakość obrazu z RTL szczegónie na Cyfrze jest dużo ostrzejsza i dźwięk nie jest taki stłumiony.A pan Borowczyk i Skubis raczą mnie swoim mizernym komentarzem jedynie w czasie reklam u niemców.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Pieczar Pn sie 01, 2005 12:32  

Ja jeszcze pod koniec lat 90 oglądałem na RAIUNO (nie miałem nic innego). To nic, że było zakodowane - coś tam było widać :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez im9ulse Pn sie 01, 2005 13:04  

Ja dotychczas ogladalem F1 na tv4 - rtl'u i "szwedzkiej 4ce" .

Powiem tylko tyle ze oprawa wizualna jest do dupy. Czy tak trudno wprowadzic pasek u gory ekranu tak jak w NASCAR albo CHAMPCAR. Wogole amerykanskie serie sa najlepsze do ogladania duzo informacji,statystyk itd. Nie wspominam juz o teamradio czy tej komputerowej mapce co ma kazdy team na lcd'kach. :twisted: Bieda z nedza ale co sie dziwic jak dwa stare pierniki rzadza :D Mogliby tez tak jak jest w skokach narciarskich umiescic kamery nad torem (tzn nad prosta startowa) na jakiejs stalowej lince zeby dokladnie pokazywala start wyscigu.
Villeneuve(97),Tracy(03),Button(09),Bottas my racing idols...
RACING - because football,basketball,baseball & golf only require ONE BALL...
Avatar użytkownika
im9ulse
 
Dołączył(a): So lip 23, 2005 0:03
Lokalizacja: Old Danzig

Postprzez Ave Wt sie 02, 2005 20:29  

W przekazach telewizyjnych brakuje mi przede wszystkim wizualizacji predkosci na tle obiektow statycznych. Dla pelniejszego obrazu wyscigu powinny byc rowniez porownania czasowe kierowcow w nastepujacych po sobie sektorach.
Avatar użytkownika
Ave
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 18:39
Lokalizacja: Wroclaw

Postprzez RENO So wrz 03, 2005 20:06  

Ja jakbym miałgrube miliony to bym założył stacje telewizyjną któa zajmowała by się wyłącznie sportami motorowymi i zatrudniała profesjonalnych komentatorów albo by było do wyboru kanałz komentarzem lub bez:D
RENO
 
Dołączył(a): N sie 28, 2005 8:47
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez slipstream So wrz 03, 2005 23:04  

Albo taki patent, cos jak z gier. A chodzi mi konkretnie o tzw "ghost car" czyli np. nanoszony przeźroczysty obraz przejazdu kierowcy np. z najlepszym czasem w trakcie kwalifikacji. Przy dzisiejszej technice wystarczy tylko dobrze "zaprogramować" ruch kamery i można się w coś takiego bawić.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Następna strona

Powrót do Sporty motorowe w mediach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron