Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Wszystko co dotyczy F1 i nie pasuje do żadnego z powyższych działów

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Endrju Szopen Pt sie 08, 2008 10:28  Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Uwaga: temat ten nie ma ca celu prowokacji ani żadnej tego typu rzeczy, ale i tak jestem prawie pewien, że zostanie usunięty.


Ostatnio, oglądając kwalifikacje do GP Węgier, mój wujek, brat bliźniak mojego taty, wybudził się ze snu i rzucił do mnie: "Michał, na twoim miejscu ja już bym dawno na tym zasnął". Zrozumiałem go. Czemu, bo nikt mu nie powiedział jak oglądać wyścigi. Każdego typu.
Tak samo jest niestety z wieloma Kibicami Z Polski i Kubicomaniakami. Tępo wpatrują się w jeżdżące bolidy i myślą, że to im wystarcza. Po obserwacjach doszedłem do wniosku co trzeba zrobić, by dobrze oglądać wyścigi F1 i naprawdę się nimi emocjonować.

1)Poznać (mniej więcej) ostatnie piętnaście lat historii F1 (w sensie: kto mistrzem, w jakim zespole, z kim walczył, itp.);
2)Poznać nazwiska WSZYSTKICH kierowców z danego sezonu i ich teamy i ich osiągnięcia z przeszłości (nie tylko z F1!);
3)Przestać myśleć kategoriami, że skoro np. Nick Heidfeld to Niemiec i do tego w zespole Kubicy to najgorszy kierowca i w ogóle go nie można lubić (tak myśli mniej więcej mój wujek i moi bracia cioteczni);
4)Nie patrzeć ślepo na ekran tylko głownie na cyferki - one mówią prawie wszystko (chyba, że ktoś nie jest dobry z matematyki chociaż trochę to przykro mi...);
5)Nie słuchać wszystkiego co mówi pan Borowczyk (bo dość często się myli);
6)W etapie zaawansowanym obok telewizora postawić sobie laptopa z internetem i w trakcie kwalifikacji/wyścigu patrzeć na Live Timing (jeszcze tak nie robię, ale mam zamiar).

Mam nadzieję, że bardziej ode mnie doświadczeni forumowicze podadzą swoje porady, a nie opieprzą.

Michał "Endrju Szopen" Bielicki

Obrazek temat zostawiony na próbę, zobaczymy jak się będzie rozwijał...
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez TobaccoBoy Pt sie 08, 2008 10:34  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

To wszystko można mieć głęboko w pewnym miejscu jeżeli... ktoś kocha wyścigi.
Dla osób, których oglądanie "jazdy w kółko" pojazdów nigdy nie kręciło będzie wszystko jedno, dla nich oglądanie teo będzie czymś w rodzaju "nudnawego misterium".

To jak z wojskiem - nie każdy się nadaje....
TobaccoBoy
 

Postprzez Cinek Pt sie 08, 2008 10:37  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

TobaccoBoy napisał(a):To wszystko można mieć głęboko w pewnym miejscu jeżeli... ktoś kocha wyścigi.
Dla osób, których oglądanie "jazdy w kółko" pojazdów nigdy nie kręciło będzie wszystko jedno, dla nich oglądanie teo będzie czymś w rodzaju "nudnawego misterium".

Tacy ludzie są bardzo smutni.. :-?
NOBODY EXPECTS.
Avatar użytkownika
Cinek
 
Dołączył(a): N gru 03, 2006 0:30

Postprzez Rubiq Pt sie 08, 2008 10:40  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Nie zgodzę się z Tobą Endrju. To trzeba po prostu kochać, ja np. oglądając WTCC nie spełniam ani 1 ani 2 warunku i mimo wszystko bardzo się tym emocjonuję.
Rubiq
Administrator LiGNA
 
Dołączył(a): So maja 05, 2007 13:20

Postprzez Endrju Szopen Pt sie 08, 2008 10:44  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Wiem, ja też - to jest skierowane dla tych którzy nie odczuwają żadnych emocji, a te sprawy po pewnym czasie pomagają się w to wczuć i przede wszystkim rozumieć co się dzieje, bo trzeba powiedzieć jedno - wiele osób z Polski oglądających F1 nie ma pojęcia o co tak naprawdę tam chodzi. Tak samo jest ze skokami narciarskimi. Typowe zjawisko zwane Kibic Z Polski.
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez slipstream N sie 10, 2008 9:22  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Jasne, a ja spełniam te warunki, a i tak potrafiłem usnąć na wyścigu w kulminacyjnym okresie dominacji Michaela :-P Takie szukanie na siłę świętego Graala w postaci jakiejś złotej formuły na oglądanie wyścigów F1 czy ogólnie mija się z celem. To jest dla ludzi i każdy odnajduje w nim dokładnie to, czego chce, a jak po prostu nie chce to nikogo siłą nie przymusisz kiedy tylko nauczy się na pamięć kilku nazwisk.

Tak samo jest ze skokami narciarskimi. Typowe zjawisko zwane Kibic Z Polski.

Koniunkturalność sportu w Polsce i poszczególnych dyscyplin to akurat zupełnie inne zagadnienie :x , więc jeśli o tym mamy tu rozmawiać, to ten temat mija się z celem. Nikogo na siłę nie zmusisz żeby zrozumiał wyścigi jeśli nie ma do tego predyspozycji i koniec. Poza tym jak wspomniał Rubiq skoro wypracujesz "złotą formułę" do oglądania wyścigów F1 to co z wyścigami innych serii — ma obowiązywać ten sam zestaw zasad (w końcu też wyścigi i jazda w kółko), czy do każdego opracowujemy oddzielny ?

Że powtórzę, szukanie idealnego sposobu na oglądanie F1 jest równie jałowe co poszukiwania garnka złota na końcu tęczy.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Endrju Szopen N sie 10, 2008 10:01  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

To może wytłumaczę inaczej:
Te metody są dla tych, którzy nie mają zielonego pojęcia o wyścigach (nie tylko F1), a mimo tego oglądają, a później gadają bzdury i nie wiedzą o co chodzi. To tylko sposoby, które zmotywują do dalszego odkrywania danego sportu motorowego; to nie są sposoby, które od razu zrobią kogoś znawcę.
Wystarczająco?
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Mariusz N sie 10, 2008 10:13  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Endrju Szopen nie zmusisz nikogo, aby pasjonował się F1. Z niewolnika nie ma robotnika. Ktoś będzie chciał poznać bardziej ten sport, to znajdzie na to własne sposoby. I uważam, że ten temat jest zbędny na naszym forum. Równie dobrze można pisać poradniki o seksie albo horoskop.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez rafaello85 N sie 10, 2008 10:44  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

Ja myślę, że po prostu każdy musi znaleźć to coś, co sprawi, że ten sport go zainteresuje. Gdy oglądałem swój pierwszy wyścig to praktycznie nie wiedziałem nic o tym sporcie, miałem tylko jakieś szczątkowe informacje ( wyczytane w tygodniku "Auto Świat" ) o Michaelu Schumacherze :-) Mimo to F1 wciągła mnie do tego stopnia, że zacząłem szukać starych gazet z programem tv w których sprawdzałem ile wyścigów odbyło się wcześnniej i w jakich państwach były rozgrywane. Następnie śledziłem dzień po dniu, sprawdzając kiedy następny wyścig :wink: Wiedzę o F1 czerpałem w trakcie oglądania kolejnych eliminacji i wnikliwewgo czytania: "Auto Świata", telegazety i każdego jednego źródła w którym była jakakolwiek wzmianka o F1, kilkanaście lat temu niestety nie miałem internetu. Ponadto na ten temat rozmiawałem z moim kolegą, który interesował się królową sportów motorowych 1,5 r. dlużej niż ja.
Endrju Szopen ma poniekąd rację, mając wiedzę o F1, o wiele ciekawiej ogląda się wyścigi. Gdy wiemy jakie zespoły startują, kto zasiada w konkretnych temach, jacy są to zawodnicy itp. to przyjemność z oglądania wyścigów jest dużo większa.
Jednak nie każdego to ciekawi i są osoby, które nigdy się zainteresują się F1.
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez Mariusz N sie 10, 2008 11:24  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

rafaello85 napisał(a):Ja myślę, że po prostu każdy musi znaleźć to coś, co sprawi, że ten sport go zainteresuje. Gdy oglądałem swój pierwszy wyścig to praktycznie nie wiedziałem nic o tym sporcie, miałem tylko jakieś szczątkowe informacje ( wyczytane w tygodniku "Auto Świat" ) o Michaelu Schumacherze :-) Mimo to F1 wciągła mnie do tego stopnia, że zacząłem szukać starych gazet z programem tv w których sprawdzałem ile wyścigów odbyło się wcześnniej i w jakich państwach były rozgrywane. Następnie śledziłem dzień po dniu, sprawdzając kiedy następny wyścig :wink: Wiedzę o F1 czerpałem w trakcie oglądania kolejnych eliminacji i wnikliwewgo czytania: "Auto Świata", telegazety i każdego jednego źródła w którym była jakakolwiek wzmianka o F1, kilkanaście lat temu niestety nie miałem internetu. Ponadto na ten temat rozmiawałem z moim kolegą, który interesował się królową sportów motorowych 1,5 r. dlużej niż ja.

Zaczynałem w bardzo podobny sposób, "Auto Świat", krótkie wzmianki w tv i radio o F1, telegazeta, "Suto Sport". I sam się w to wciągnąłem, że tak to ujmę. Nikt mnie do tego nie przekonywał. Próbowano mnie zaś namówić do oglądania NBA, ale po pół roku się zniechęciłem i nie lubię koszykówki teraz. Więc wynik może być czasem odwrotny do zamierzonego, jak się tak będzie starało kogoś przekonać.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Endrju Szopen N sie 10, 2008 11:50  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

A czy ktoś powiedział, że ktoś chce kogoś namawiać? To jest dla tych, którzy już oglądają, ale nie mając pojęcia o co chodzi. Głównie mi chodzo o to, że za dużo u nas w Polsce "znawców" F1, którzy, nie mając pojęcia o tym sporcie, wypowiadają się na jego temat (vide - Onet, WP). Jest to taki... Hmm... List motywacyjny (...?), żeby zanim coś powiedzą poznali ten sport i zasady nim rządzące, bo sporty motorowe są jednak inne niż piłka nożna i wyżej wymienione przeze mnie skoki narciarskie
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez slipstream N sie 10, 2008 13:12  Re: Poradnik - jak oglądać wyścigi?

AD.3
Te metody są dla tych, którzy nie mają zielonego pojęcia o wyścigach (nie tylko F1), a mimo tego oglądają, a później gadają bzdury i nie wiedzą o co chodzi. To tylko sposoby, które zmotywują do dalszego odkrywania danego sportu motorowego; to nie są sposoby, które od razu zrobią kogoś znawcę.

Ładnie podsumował to Mariusz:
Z niewolnika nie ma robotnika

Ci co oglądają F1 jeśli rzeczywiście chcą się tym pasjonować, sami zaczną się zagłębiać w tematykę. Na siłę kolejności co kto ma poznawać narzucać nie wolno. Kto ma obojętny stosunek do tego żadnymi metodami nie polubi wyścigów.

AD.2
Jak pisałem odnośnie tego:
Głównie mi chodzo o to, że za dużo u nas w Polsce "znawców" F1, którzy, nie mając pojęcia o tym sporcie, wypowiadają się na jego temat (vide - Onet, WP)

O Polskich kibicach i stosunku do danej dyscypliny rozpisywać nie ma co, bo i tak już wiele o tym napisano.

AD.3
Jeśli zaś mamy pisać o naszych początkach to temat do tego jest tutaj
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321


Powrót do Inne tematy związane z F1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość