[Zespoły] Mercedes

Dyskusja o kierowcach i zespołach F1: byłych, obecnych i przyszłych

Moderator: Ekipa F1

Postprzez wogx Pn cze 29, 2020 12:56  Re: [Zespoły] Mercedes

.
Ostatnio edytowano Pn sie 09, 2021 19:41 przez wogx, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
wogx
 
Dołączył(a): Wt lut 02, 2016 19:49

Postprzez mich909090 Pn cze 29, 2020 22:14  Re: [Zespoły] Mercedes

W końcu jakaś odmiana w Mercedesie. Czarny prezentuje się wspaniale.Na torze może być jeszcze lepiej przy świetle dziennym.
Obrazek
Vettel: ,,that was close''
Hamilton: ,, I lifted, that's why you were close.'' Belgia 2017
#44 #1
Avatar użytkownika
mich909090
 
Dołączył(a): N lut 26, 2012 17:00

Postprzez dszra Wt cze 30, 2020 10:49  Re: [Zespoły] Mercedes

A ja się zastanawiam czy postąpili dobrze. Jednak nie słynęli z dobrego chłodzenia swojej jednostki napędowej, a malowanie na czarno może tylko pogorszyć sprawę. Każdy stopień więcej może się odbić na wydajności ich silnika
dszra
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2018 14:32

Postprzez lg2000 Wt cze 30, 2020 14:32  Re: [Zespoły] Mercedes

dszra napisał(a):A ja się zastanawiam czy postąpili dobrze. Jednak nie słynęli z dobrego chłodzenia swojej jednostki napędowej, a malowanie na czarno może tylko pogorszyć sprawę. Każdy stopień więcej może się odbić na wydajności ich silnika
Idąc tokiem twojego rozumowania to zrobili bardzo dobrze. Ciemniejsze przedmioty lepiej wypromieniowują energię cieplną.
Avatar użytkownika
lg2000
 
Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 18:46

Postprzez Kazik Wt cze 30, 2020 15:56  Re: [Zespoły] Mercedes

lg2000 napisał(a):
dszra napisał(a):A ja się zastanawiam czy postąpili dobrze. Jednak nie słynęli z dobrego chłodzenia swojej jednostki napędowej, a malowanie na czarno może tylko pogorszyć sprawę. Każdy stopień więcej może się odbić na wydajności ich silnika
Idąc tokiem twojego rozumowania to zrobili bardzo dobrze. Ciemniejsze przedmioty lepiej wypromieniowują energię cieplną.

https://tuptuptup.org.pl/eksperyment-en ... -a-kolory/
W instrukcji dla dzieci coś inaczej piszą :

"Światło zmienia się w ciepło, kiedy uderza w przedmiot. Czy kolor przedmiotu może mieć wpływ na “ilość” wytworzonego ciepła? Eksperyment “Energia słoneczna a kolory” odpowie dziecku na to pytanie.
Światło uderzając w przedmiot faktycznie wytwarza ciepło. Gdy jednak promienie słoneczne odbiją się od przedmiotu, jedynie zmienią swój kierunek i nie wytworzą ciepła. Jasne kolory odbijają światło. Ciemne kolory “pochłaniają” ciepło, a raczej pomagają w przemianie światła w ciepło.
Latem każdy intuicyjnie ubiera się na biało lub w jasne ubrania. Dlaczego? Bo w jasnym ubraniu jest chłodniej, prawda? A dlaczego? No właśnie dlatego, że światło odbija się od białego ubrania i nie wytwarza ciepła. Zakładając ciemne rzeczy możemy być pewni, że będzie nam dużo, dużo ciepłej. Kolor naszego ubioru wpłynie na powstanie ciepła."

Ja tam nie wnikam jak jest bo w historii F1 często były czarne bolidy.... :wink:
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez lg2000 Wt cze 30, 2020 19:13  Re: [Zespoły] Mercedes

Kazik napisał(a):
lg2000 napisał(a):
dszra napisał(a):A ja się zastanawiam czy postąpili dobrze. Jednak nie słynęli z dobrego chłodzenia swojej jednostki napędowej, a malowanie na czarno może tylko pogorszyć sprawę. Każdy stopień więcej może się odbić na wydajności ich silnika
Idąc tokiem twojego rozumowania to zrobili bardzo dobrze. Ciemniejsze przedmioty lepiej wypromieniowują energię cieplną.

https://tuptuptup.org.pl/eksperyment-en ... -a-kolory/
W instrukcji dla dzieci coś inaczej piszą :
Dobrze dla dzieci piszą, tylko trzeba rozumieć co piszą. To eksperyment na absorpcję ciepła, a bolid jest jej emitentem. Dlatego żeby zwiększyć emisję ciepła często radiatory się czerni.
Avatar użytkownika
lg2000
 
Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 18:46

Postprzez dszra Śr lip 01, 2020 22:37  Re: [Zespoły] Mercedes

lg2000 napisał(a):
dszra napisał(a):A ja się zastanawiam czy postąpili dobrze. Jednak nie słynęli z dobrego chłodzenia swojej jednostki napędowej, a malowanie na czarno może tylko pogorszyć sprawę. Każdy stopień więcej może się odbić na wydajności ich silnika
Idąc tokiem twojego rozumowania to zrobili bardzo dobrze. Ciemniejsze przedmioty lepiej wypromieniowują energię cieplną.

Masz rację, że czarny lepiej oddaje ciepło, ale również bardziej się nagrzewa od słońca. Jeśli postawisz dwa identyczne przedmioty na słońcu, tylko jeden będzie czarny a drugi biały, to bardziej nagrzeje się ten czarny, ale jeśli te same dwa przedmioty sztucznie ogrzejesz do tej samej temperatury, to szybciej chłodny zrobi się przedmiot czarny. W bolidzie łączone są oba te zjawiska i oba działają na niekorzyść chłodzenia silnika. Nie masz racji, że to lepiej dla bolidu kiedy jest czarny. To nie powłoka zewnętrzna bolidu jest odpowiedzialna za chłodzenie silnika, za chłodzenie odpowiedzialne są chłodnice schowane w środku. Okolice wlotu powietrza w bolidach nie będą w ogóle się nagrzewać od silnika, a co za tym idzie czarny kolor będzie je nagrzewać od słońca i w słoneczne dni mogą osiągać całkiem wysokie temperatury, jednocześnie będą oddawać ciepło do powietrza wpadającego do wlotu, czyli to powietrze jest cieplejsze i automatycznie gorzej chłodzi chłodnice. Nawet przyjmując, że bolid będzie tylko oddawać ciepło jakie sam wytworzy, to dzięki lepszemu oddawaniu ciepła przez czarny kolor bardziej będzie nagrzewać powietrze wpadające do wlotów powietrza. Przy jasnym bolidzie może i powłoka zewnętrzna bardziej by się nagrzała od silnika, ale i mniej ciepła by oddała do powietrza we wlotach
Oczywiście zrobienie czarnego bolidu jest możliwe, żadna to filozofia, pewnie nie są to jakieś duże różnice w temperaturach. Chodziło mi o to, że Mercedes miał problemy z chłodzeniem, a teraz narażają się na wyższe temperatury, czyli jeszcze bardziej pogorszenie działania chłodzenia
dszra
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2018 14:32

Postprzez lg2000 Cz lip 02, 2020 6:13  Re: [Zespoły] Mercedes

dszra napisał(a):
lg2000 napisał(a):
dszra napisał(a):A ja się zastanawiam czy postąpili dobrze. Jednak nie słynęli z dobrego chłodzenia swojej jednostki napędowej, a malowanie na czarno może tylko pogorszyć sprawę. Każdy stopień więcej może się odbić na wydajności ich silnika
Idąc tokiem twojego rozumowania to zrobili bardzo dobrze. Ciemniejsze przedmioty lepiej wypromieniowują energię cieplną.


Masz rację, że czarny lepiej oddaje ciepło, ale również bardziej się nagrzewa od słońca. Jeśli postawisz dwa identyczne przedmioty na słońcu, tylko jeden będzie czarny a drugi biały, to bardziej nagrzeje się ten czarny, ale jeśli te same dwa przedmioty sztucznie ogrzejesz do tej samej temperatury, to szybciej chłodny zrobi się przedmiot czarny. W bolidzie łączone są oba te zjawiska i oba działają na niekorzyść chłodzenia silnika. Nie masz racji, że to lepiej dla bolidu kiedy jest czarny. To nie powłoka zewnętrzna bolidu jest odpowiedzialna za chłodzenie silnika, za chłodzenie odpowiedzialne są chłodnice schowane w środku. Okolice wlotu powietrza w bolidach nie będą w ogóle się nagrzewać od silnika, a co za tym idzie czarny kolor będzie je nagrzewać od słońca i w słoneczne dni mogą osiągać całkiem wysokie temperatury, jednocześnie będą oddawać ciepło do powietrza wpadającego do wlotu, czyli to powietrze jest cieplejsze i automatycznie gorzej chłodzi chłodnice. Nawet przyjmując, że bolid będzie tylko oddawać ciepło jakie sam wytworzy, to dzięki lepszemu oddawaniu ciepła przez czarny kolor bardziej będzie nagrzewać powietrze wpadające do wlotów powietrza. Przy jasnym bolidzie może i powłoka zewnętrzna bardziej by się nagrzała od silnika, ale i mniej ciepła by oddała do powietrza we wlotach
Oczywiście zrobienie czarnego bolidu jest możliwe, żadna to filozofia, pewnie nie są to jakieś duże różnice w temperaturach. Chodziło mi o to, że Mercedes miał problemy z chłodzeniem, a teraz narażają się na wyższe temperatury, czyli jeszcze bardziej pogorszenie działania chłodzenia

Wiem o co ci chodziło, dlatego napisałem "idąc tokiem twojego rozumowania". Teraz napisałeś coś zupełnie innego. Więc nasuwa się pytanie czemu wszystkie bolidy nie są malowane jasnymi srebrzystymi farbami, które najlepiej odbijają promienie słoneczne? Może powinny być tak malowane jak jest słońce, a na czarno jak nie ma, albo jeżdżą w nocy?
Avatar użytkownika
lg2000
 
Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 18:46

Postprzez dszra Cz lip 02, 2020 9:43  Re: [Zespoły] Mercedes

Nie wiem co innego teraz napisałem. Pierwszy mój post był bardzo ogólnikowy, zauważający tylko, że może być jakiś problem.
Ja to odniosłem do sytuacji Mercedesa, który miał we wcześniejszych sezonach ewidentne problemy z chłodzeniem silnika.
Tak jak napisałem zrobienie czarnego bolidu jest możliwe i jak jakiś zespół ma odpowiednie chłodzenie, to pewnie nie zauważy żadnej różnicy czy bolid będzie czarny, czerwony, srebrny, czy biały. Może nawet różnica będzie znikoma w temperaturach, ale żeby to stwierdzić to trzeba by było przeprowadzić szczegółowe badania. Tylko zauważyłem, że takie coś może wystąpić, a że Mercedes miał słabe chłodzenie, to każdy stopień więcej powietrza chłodzącego może mieć dla nich różnicę.
Odwracając twoje pytanie, to można by było zapytać, czemu każdy zespół nie ma czarnego bolidu.
dszra
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2018 14:32

Postprzez lg2000 Cz lip 02, 2020 12:42  Re: [Zespoły] Mercedes

dszra napisał(a):Nie wiem co innego teraz napisałem. Pierwszy mój post był bardzo ogólnikowy, zauważający tylko, że może być jakiś problem.
Ja to odniosłem do sytuacji Mercedesa, który miał we wcześniejszych sezonach ewidentne problemy z chłodzeniem silnika.
Tak jak napisałem zrobienie czarnego bolidu jest możliwe i jak jakiś zespół ma odpowiednie chłodzenie, to pewnie nie zauważy żadnej różnicy czy bolid będzie czarny, czerwony, srebrny, czy biały. Może nawet różnica będzie znikoma w temperaturach, ale żeby to stwierdzić to trzeba by było przeprowadzić szczegółowe badania. Tylko zauważyłem, że takie coś może wystąpić, a że Mercedes miał słabe chłodzenie, to każdy stopień więcej powietrza chłodzącego może mieć dla nich różnicę.
Odwracając twoje pytanie, to można by było zapytać, czemu każdy zespół nie ma czarnego bolidu.
Dlatego że chcą mieć bolid ładnie pomalowany?
W twoim rozumowaniu jest zasadniczy błąd. Chłodzenie silnika i hydrauliki to chłodzenie opływającym powietrzem. Nagrzewanie się paneli z włókien węglowych mniej czy też bardziej nie ma tu żadnego znaczenia. Przede wszystkim dlatego że włókno węglowe jest dobrym izolatorem ciepła więc słabo odprowadza ciepło i również dobrze izoluje przed ciepłem z zewnątrz. Problemy z chłodzeniem silnika wynikają tylko z tego że priorytetem jest aerodynamika. Raptem torów silnikowych jest tylko kilka więc chłodzenie na liście priorytetów nie musi być pierwsze.
Avatar użytkownika
lg2000
 
Dołączył(a): Cz gru 06, 2007 18:46

Postprzez cwiek Pt lip 03, 2020 8:36  Re: [Zespoły] Mercedes

Avatar użytkownika
cwiek
 
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 10:53
GG: 8420620

Postprzez wogx Pt lip 03, 2020 9:15  Re: [Zespoły] Mercedes

.
Ostatnio edytowano Pn sie 09, 2021 19:39 przez wogx, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
wogx
 
Dołączył(a): Wt lut 02, 2016 19:49

Postprzez dszra Pt lip 03, 2020 14:18  Re: [Zespoły] Mercedes

W eleven powiedzieli, że według medialnych doniesień mechanicy Mercedesa nie są zadowoleni z czarnego malowania, właśnie ze względu na chłodzenie. Tak więc nie tylko ja o tym pomyślałem, a i jak widać jest duża szansa, że ludzie o wiedzy sporo większej niż nasza, też się o to martwią.

Izolator czy nie, to z czasem się nagrzewa i też oddaje ciepło. Nie mówię, przecież o różnicach temperatur sięgających dziesiątki stopni. Przy problemach z chłodzeniem każdy stopień więcej jest problematyczny
dszra
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2018 14:32

Postprzez sneer Pt lip 03, 2020 14:47  Re: [Zespoły] Mercedes

Hehehe, jak w komunizmie. Nieważne jak działa, ważne, że czerwo... wróć: czarne.
Podpis odjechał
sneer
 
Dołączył(a): So wrz 09, 2006 18:40
Lokalizacja: Kraków

Postprzez rno2 Pt lip 03, 2020 15:16  Re: [Zespoły] Mercedes

Póki co czarny kolor im nie zaszkodził, bo po 2 treningach są w innej lidze.
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kierowcy i zespoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości