RA108 - krok po kroku

Informacje o grze, modach, trybie on-line itd.

Moderator: Ekipa Gry

Regulamin działu
1. Zakaz publikowania linków do nielegalnych gier/modów/cracków;
2. Zakaz poruszania tematów związanych z nielegalnym łamaniem zabezpieczeń gier/modów - piratom nie pomagamy;
3. Zanim zadasz pytanie sprawdź czy problem nie został już omówiony i rozwiązany.
4. Nie dubluj tematów.
5. Jeśli nie masz nic konkretnego do powiedzenia - nie wypowiadaj się. Zaśmiecasz w ten sposób temat uniemożliwiając szybkie dotarcie do ważnych informacji i zajmujesz czas moderatorów, którzy muszą po tobie sprzątać. Wszelkie pogawędki można realizować poprzez komunikator bądź PW. Forum do tego nie służy.
6. Grafiki umieszczaj w postaci linku bądź miniatur z odnośnikiem.

Postprzez hideto Wt cze 16, 2009 18:51  RA108 - krok po kroku

Porozmawiałem kilka chwil z Sobczakiem, zaakceptował mój pomysł więc oto temat.

Jakiś czas temu, wysłałem jednemu z użytkowników tzw Mesh, jednego z bolidów MMG 2007 i poprosiłem by wykonał na jego podstawie Malowanie + template, nie zrobił tego więc ja to zrobię, pokazując wam krok po kroku, jak wygląda praca przy bolidzie, czy też kasku (tam robi się to samo tylko w mniejszej skali). Liczę, że zarówno ja jak i wy czegoś się z tego tematu nauczymy i w przyszłości będziemy sięgać do niego jako swoistego rodzaju tutorialu.

Na wstępie jednak kilka prostych zasad:

-wszelkie ohy i ahy (o ile będzie ku nim powód) zostawmy na sam koniec pracy,
-skupmy się na merytorycznych aspektach pracy, zarówno odwzorowania jak i techniki w PS/3ds max,
-wszelkie głupie, w oczach moderatorów, wypowiedzi będą kasowane, tyczy się to głównie szczeniackich zaczepek.

zacznijmy od początku:

Wstęp

Model został stworzony przez Raymond'a Schram'a naszego głównego grafika 3D i jednocześnie bossa całego projektu MMG2008. Rendery samego modelu są do zobaczenia w innych tematach MMG.

Model zmapowany przez Koen'a naszego drugiego nadwornego grafika 3D, który ze względu na brak czasu u Juandiego Santcheza, przejął większość jego obowiązków związanych z szeroko pojętą współpracą 3D <-> 2D, czyli krótko mówiąc, robi czarną robotę dzięki której ja, hajate i każdy inny członek MMG pracujący w PS może zrobić cokolwiek.

Model będzie pomalowany przeze mnie i osobiście mam nadzieję, że sprostam temu zadaniu.

Zacznijmy od Modelu z nałożonym na niego Meshem, czyli po prostu to co otrzymałem od Koen'a.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Póki co zająłem się kierownicą, przy jej tworzeniu wzoruję się na zdjęciu wykonanym podczas GP Australii przez fotografów serwisu f1-live.com
Zdjęcie oraz to co do tej pory powstało:

ObrazekObrazek

Zasada nr 1
Zapewnij sobie odpowiednią ilość rzetelnych materiałów referencyjnych.
W moim przypadku to portal f1-live.com i ponad 100 MB zdjęć w dobrej rozdzielczości.

PS. Wszelkie fotki będą w rozdzielczościach zbliżonych do panoramicznego monitora 1680x1050, wybaczcie ale mi to znacznie ułatwia pracę (powiększa obszar roboczy) więc z tego korzystam. Wszyscy z monitorami crt, albo lcd 4:3 mam nadzieję mi wybaczą.
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Wt cze 16, 2009 22:13  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 1 - Włókno węglowe... to wszędobylskie włókno węglowe

Cóż większa część bolidu F1 którą oglądamy złożona jest z 'carbon fiber', niestety nie ma sposobu by dodać go sobie do modelu 'od tak'. Trzeba wkleić do przyszłego template warstwę złożoną z grafiki przedstawiającej włókno. Później przy pomocy siatki mesh'a wycina się ten pieprz... węgiel... Tworząc skin na gotowym template MMG2007 nawet nie zauważacie warstwy z włóknem węglowym, nie zauważacie czegoś na co twórca template poświęcił 6 do 8 godzin. Czas dużo dłuższy niż ten potrzebny wam na pełne malowanie, a co jest efektem ? od kilka marnych słabo widocznych elementów z czystego włókna węglowego.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Pt cze 19, 2009 0:34  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 2 - Linie podziału... śruby...

Kiedyś, tego typu elementy wykonywane były przy pomocy polygonów, zwiększało to drastycznie ich liczbę, spowalniało grafikę i dawało raczej średni efekt. Teraz bolidy są gładkie, wszelkie linie podziału są nanoszone na texutrę, dzięki temu gra ma mniejsze wymagania, a bolid wygląda równie dobrze. Praca mozolna, żmudna i nudna, wiele rzeczy trzeba robić na oko, niektórych w zasadzie się bardziej należy domyślić niż zobaczyć na zdjęciach. Co ciekawe honda jest dość 'zbitym bolidem' w porównaniu np do FI, która jest złożona z wielu małych fragmencików, honda ma ilość części wręcz ograniczoną do minimum.

Efekt około 6h - niby tylko kilka linii i śrubek... Znów jednak jest to coś, czego przeciętny 'malarz' nie zauważa, a ten detal poprawia znacząco wygląd bolidu.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Pn cze 22, 2009 2:33  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 3 - kółko do kręcenia...

Od tego elementu w zasadzie rozpocząłem pracę, jak istotny jest to fragment bolidu pokazało CTDP swoim modem traktującym o sezonie 2006. Dodam jedynie, że wszelkie 'kanciastości' wybrzuszenia i ogólnie faktura 3d której nie widać na screenach poniżej będzie dodana przy pomocy bump maps, które potrafią całkiem nieźle oszukać wasze oczy światłocieniem, ale o tym w następnych rozdziałach. ;-)

ObrazekObrazekObrazek

PS. Tak zdaję sobie sprawę, że włókno węglowe identyczne z tym ze zdjęcia nie jest, niestety lepszego w internecie nie znalazłem, jeśli ktoś takowe posiada w dość dobrym rzucie to bardzo chętnie bym przyjął PW z takową przesyłką.

PS2. Od teraz pod każdym postem będę sumował, łączny czas spędzony nad bolidem, na koniec da wam to obraz jak wiele czasu ludzie tworzący mody na to poświęcają, tylko po to byście potem marudzili, że trzeba było czekać aż tak długo...

Łączny czas: 14h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Pn cze 22, 2009 2:44  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 4 - felga, kołpak i hamulce...

Co tu dużo mówić, zrobienie tych elementów to czysta przyjemność, znalazłem świetne zdjęcie kołpaka, które dopasowałem jedynie do mesh'a i uzupełniłem granatowym kolorem. Hamulce pochodzą ze standardowych tekstur wewnątrz MMGowskich, a felga to po prostu jeden kolor i kilka dziur zrobionych cieniem. Na feldze nie mam zamiaru dodawać oznaczeń BBS, znaczków wszelakich i tym podobnych rzeczy. Wszystko to dlatego, iż jest jedna tekstura na 4 koła, co za tym idzie z lewej strony byłby napis BBS a z prawej SBB.

ObrazekObrazekObrazek

Łączny czas: 15h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Pn cze 22, 2009 23:42  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 5 - motyw przewodni

Cóż, większość pierdółek jest już gotowa, później nastąpią tylko wykończenia w stylu, gładkie włókno szklane na osłonach rur wydechowych itp itd. Czas więc na główny motyw przewodni, a więc to coś co niby przypomina kulę ziemską. Ziemia to to nie jest, bo jakbym się nie starał, to konkretnego rejonu naszej planety tam wypatrzeć nie potrafię... choć może to ja jestem ślepy, albo moja wiedza geograficzna jest zbyt powierzchowna.

Zaczynamy od zrobienia 'kuli'

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak widać idealna kula to to nie jest i w zamyśle twórców również nią nie była. Spędziłem nad tym trochę czasu, bo granatowe pole biegnie na około 20 osobnych częściach, a trzeba to wszystko ze sobą zgrać.

Po zakończeniu tej zabawy, przeszedłem do czegoś bardziej denerwującego.. cała ta zielona planetka ma jasno niebieską obwódkę i właśnie nad nią się skupiłem. Wykorzystałem tyle zdjęć ile tylko znalazłem by odtworzyć to jak najwierniej. O ile wzorki na nosie bolidu ulegały zmianie, o tyle ziemia na chłodnicach i kominie jest, symetryczna i przeglądając zdjęcia z różnych GP mniej więcej wszędzie taka sama.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

zielonego badziewia jeszcze nie ma, powstanie później, bo jeszcze nie przejrzałem wszystkich zdjęć, z których będę pobierał fragmenty do wklejenia na bolid.

Łączny czas: 20h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Śr cze 24, 2009 5:21  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 6 - sponsorzy - bo za coś jeździć trzeba...

Poza tym, że zmarnowałem 4 godziny na szukanie zdjęć i wycinanie napisów, wiele powiedzieć o wklejaniu ich nie mogę. Grunt to dobrać odpowiednią wielkość, te na tym elemencie w kształcie U wokół kokpitu, są chyba jeszcze minimalnie do zmniejszenia...

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Łączny czas: 24h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Śr cze 24, 2009 16:53  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 6.1 - bo błędy są po to by je poprawiać....

Jak słusznie zauważył Tomekf248, reklama na tylnym skrzydle była zbyt wąska. Niby mały i nic nie znaczący błąd, ale to od szczegółów zależy doskonałość. Dziękuję za zwrócenie uwagi i zachęcam do tego typu dyskusji na temat.

Obrazek

czas nie zmieniony, bo na minuty się rozdrabniać nie będę ;-)
Łączny czas: 24h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Cz cze 25, 2009 6:19  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 7 - Kula ziemska, czyli noc tysiąc ośmiuset dwunastu elementów...

Najgorszy element do zrobienia bez wątpienia, każde zdjęcie różniło się odcieniem, nigdy nie było idealnych zdjęć tego co trzeba, krótko mówiąc, jest to moja 'interpretacja' oryginału. Niniejszym rozczarowuję każdego kto liczył, że będę siedział nad tym miesiąc odwzorowując każdą durną rzeczkę na reklamie zielonych ludków, szkoda życia. Motyw bardzo wiernie (moim zdaniem) odzwierciedla oryginał i wygląda całkiem dobrze. Oczywiście wprawne oko zobaczy bez trudu gdzie używałem blura, gdzie smudge toola i gdzie wklejałem kolejnych to 1812 elementów tej układanki... Efekt mnie osobiście zadowala, a skoro mnie zadowala to większość z was nie ma nic do gadania ;-)

Jedyne co zostało do zrobienia, to 4 paski na kokpicie, oznaczenia poszczególnych 3 kierowców oraz późniejsze drobne poprawki. Tak więc najwyższy mur został pokonany, dalej już tylko z górki.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Łączny czas: 32h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto N cze 28, 2009 20:37  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 8 - Szczegóły, stanowiące aż 1% odbioru samochodu u gracza...


Jak to mówią, stworzenie 90% czegoś trwa 90% czasu, ukończenie pozostałych 10%... zabiera dwa razy więcej czasu.

Co tu dużo mówić ? babram się w szczegółach, dodaje elementy które będą widoczne dopiero w grze po dołączeniu bumpmap itp itd... mozolna dla większości nic nie znacząca robota... jak zwykle zresztą. A mogłem wrzucić tylko byle jak jakąś mapę ziemi na bolid i mieć gdzieś, bo przecież to tylko nic nie znaczący 1% modu... albo i mniej...

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Łączny czas: 42h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Cz lut 11, 2010 14:59  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 10 - Gracz tego i tak nie zobaczy, po co się męczyć ?


Okrutna prawda, spędziłem 8h nad dorzucaniem nowych rzeczy do hondy, a jestem przekonany, że zauważycie na pierwszy rzut oka tylko zmianę felg, drugiego rzutu okiem już nie będzie, bo po co ;-)

8h, zmiana tekstury felg, mały debrief z Raymondem, poprawka przedniego skrzydła w modelu, zmiana kilku szczegółów na bolidzie, dodanie szczegółów tylnego zawieszenia - śrubki, kreski, metalowe zaślepki i inny syf niewidoczny dla gracza.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

w tej chwili, jedyne co zostało do zrobienia to małe poprawki mapy ziemii, później bolid zostanie wstawiony do gry bym mógł popracować nad kanałem alpha, po kanale alpha pliki wędrują do hiszpanii, Juandi Sanchez doda specular map i bumpmap, w między czasie Raymond spędzi bite 4 dni w Vra'u renderując cienie - wyrenderowanie cienia dla jednej tylko tekstury zajmuje około 10 godzin...

Podejrzewam, że zanim bolid zostanie oddany do osoby odpowiedzialnej za fizykę czy też dźwięki... liczba godzin pracy nad nim spędzonych spokojnie przekroczy setkę.


Łączny czas: 50h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Pn lut 15, 2010 6:45  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 11 - zgrywanie splotów włókna i otwory zawieszenia

Niby nikt na to nie zwraca uwagi, ale dość dziwnie wygląda bolid w którym co chwilę włókna biegną w inną stronę... no więc trzeba było poświęcić 3 godziny i wszystko zgrać, zmienić odrobinę mapowanie itp itd... tak czy siak coraz bliżej końca... brakuje jedynie malutkiej poprawki kuli ziemskiej.

ObrazekObrazekObrazek



Łączny czas: 53h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto N maja 23, 2010 23:14  Re: RA108 - krok po kroku

Rozdział 12 - Rekordy i finisze

Cóż nadejszła wiekopomna chwila. Otóż... honda została ukończona. Oczywiście trzeba jeszcze z renderować cienie, stworzyć bump map i specular map, na końcu dodać jeszcze kanał alpha, jednak robota moja się przy tym bolidzie skończyła.

Do normalnego nadwozia dodałem jeszcze specjalne nadwozie Rubensa z GP Turcji (rekord odbytych GP przypominam) i w sumie tyle. Pod spodem kilka screenów z 3ds max'a. Rendery powstaną gdy Raymond skończy swoje Renault (w ciągu kilku dni) wtedy będzie można spokojnie zrobić rendery obu modeli.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Podsumowanie na zakończenie, prace trwały łącznie około 70 godzin, zapewne trochę więcej bo czasami po prostu grzebałem przy malowaniu nie licząc ile czasu mi to zajęło. daje to w przeliczeniu na dni robocze mniej więcej 8-9 dni. Przeciętna pensja grafika (wg google) to około 5000 zł brutto a więc wykonanie takiego bolidu kosztować mogłoby nawet 2000 zł. - Oczywiście profesjonalista wykonałby to dużo szybciej.

Do czego zmierzam ? otóż ludzie z grup takich jak CTDP, MMG, LMT, FSOne rFt i wiele innych o których nie wiem bo nie interesuję się takowymi sportami motorowymi, oddają w wasze ręce pracę za którą komercyjne wytwórnie zapłaciłyby im na prawdę grube pieniądze. Można by więc zacząć doceniać to co ci ludzie dla was robią i przestać pluć jadem na prawo i lewo, udawać profesjonalistów bo potrafi się czyjąś pracę przenieść między jedną grą a drugą, czy po prostu przeczenie faktom czy widzianym obrazom.

Liczę, że topic pokazał wam, ile pracy wymaga dostarczenie wam końcowego projektu, ile zajmuje to czasu. Liczę że przestaniecie więc narzekać na niektóre sprawy, bo szczerze mówiąc, my jako twórcy w większości wasze opinie mamy głęboko w poważaniu sami wyznaczając sobie wyższe standardy, oraz... chyba produkcja o jakości lepszej niż komercyjna dostarczona za darmo jest warta oczekiwania...

łudzę się też, że ludzie pokroju radola czy dragona, pojmą że najwyższym wyrazem skur***syństwa jest to co robią i ich ogólna postawa. Zróbcie coś panowie sami od zera, a potem stawiajcie się w pozycjach w jakich próbujecie stanąć.

Łączny czas: ~70h
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź


Powrót do rFactor

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron