Wygląd F1WM

Uwagi na temat serwisu, informacje o błędach, ogłoszenia

Moderator: Ekipa F1WM

Postprzez deeze Wt paź 18, 2016 13:18  Wygląd F1WM

Hej!

Baaaaaaardzo rzadko ostatnimi latami się udzielam na forum, ale serwis odwiedzam oczywiście :) Ale ja nie o tym...

Patrząc przez pryzmat dzisiejszego internetu, technologii, możliwości i generalnie dobrych zasad w projektowaniu stron, ale także i spoglądając na konkurencję, łatwo jest zauważyć, że niestety F1WM jest trochę w innej lidze jeśli chodzi o kwestie wizualne. Tu nawet nie chodzi już o gust, ale łatwość i przyjemność z użytkowania serwisu, a niestety w tym zakresie jest kiepsko :/

Na razie mam do was chłopaki (Łukasz, Paweł i reszta ekipy :) ) pytanie - czy cokolwiek da się zrobić? Pytam o kwestie techniczne, bo myślę pomysłów i opcji realizacji jest mnóstwo, myślę slipstream mógłby ponownie udzielić pomocy, a i sam chętnie bym dorzucił jakąś propozycję re-aranżacji informacji na stronie. Z pewnością są jakieś ograniczenia techniczne, na pewno zerowy budżet, ale jeśli są chęci to myślę wszystko da się zrobić.

Pytam bo coraz bardziej doskwiera mi wygląd F1WM a nie chciałbym przesiadać się na inne serwisy o F1.
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez Duif Wt paź 18, 2016 13:47  Re: Wygląd F1WM

Na komputerach jest ok. Nie uważam, żeby przyjemność użytkowania była zła. Jest czytelnie. Niewiele się zmienia, jednak w tym wypadku to nawet dobrze. Podejrzewam też, że serwis projektowany był jeszcze w czasach, gdy programiści raczej nie patrzyli na łatwość rozbudowy, nie stosowali architektury modelu danych i widoku (w dużym uproszczeniu), co przekłada się na bardzo ciężkie zadanie przy hipotetycznym tworzeniu nowej wersji serwisu.

Gorzej jest na komórkach. Obsługa strony na urządzeniach mobilnych jest tragiczna. I tu szukałbym pola do poprawy. Jakaś okrojona wersja serwisu na komórki, która nadawałaby się do użytku, z pewnością zwiększyła by użyteczność i liczbę wyświetleń.
Tu jest pole do popisu, bo wyciągnięcie samych newsów na mobilną stronę nie jest problemem.
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez exxxile Wt paź 18, 2016 16:43  Re: Wygląd F1WM

deeze napisał(a): Tu nawet nie chodzi już o gust, ale łatwość i przyjemność z użytkowania serwisu, a niestety w tym zakresie jest kiepsko :/


Przyjemność użytkowania to oczywiście dość subiektywna sprawa, ale co konkretnie sprawia trudność podczas przeglądania strony?

Strona faktycznie nie wygląda jak te nowe, ale moim zdaniem to niekoniecznie wada. Obecny modułowy, blokowy czy jak to nazwać system projektowania stron z wielkimi zdjęciami, planszami i obowiązkiem ciągłego scrollowania nie sprawdza się zawsze i wszędzie. Przykładowo obecna oficjalna strona f1.com to jest tragedia. To oczywiście też zależy od rodzaju serwisu, natomiast ja w f1wm cenię przede wszystkim jako bazę danych archiwalnych + newsy i tutaj liczy się łatwy dostęp do konkretnych sezonów, wyścigów, klasyfikacji itd., a nie graficzne fajerwerki.

Natomiast rzeczywiście przydałaby się choćby jakaś prosta wersja na urządzenia mobilne.
Avatar użytkownika
exxxile
 
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 21:35

Postprzez Lukas So paź 22, 2016 18:18  Re: Wygląd F1WM

W krótkich żołnierskich słowach (jak się okazało nie takich krótkich):
- obecna wersja witryny jest na tyle archaiczna, że pakowanie zasobów w jej zmianę to strata czasu, zresztą zobaczcie sobie dostępny kod źródłowy i zobaczycie tam o co mi chodzi
- przypinam się do zdania exxxile co do wyglądu blokowego, oczywiście nasza strona jest zdecydowanie do odświeżenia, ale ładowanie się w kafelki czy inne style typu nowy autosport (przestałem korzystać ze strony, bo nie da się nic znaleźć, zostaje mi RSS, który też najnowszy już nie jest). To kwestia do przemyślenia.
- wersja mobilna - na razie musicie korzystać z apki, która jest prosta i skaluje się do ekranów komputera. Natywna wersja mobilna przewidziana jest na przyszły rok (chciałbym to ogarnąć w lato, ale wszystko zależy od mojego tempa nauki). Ale uwaga, będzie to coś na styl obecnej apki. Nie zamierzam pakować całego serwisu w wersję mobilną. Zresztą jeśli ktoś będzie chciał pooglądać staty z 1967 roku to będzie mógł sobie włączyć tryb PC w przeglądarce w telefonie
- no i zostaje kwestia przebudowy witryny na pecety. Tak, trzeba to zrobić. Tak, trzeba to zrobić jak najszybciej. Tak, trzeba do tego ogarniać bazy danych, bo to jest złoto tej witryny. No i na koniec - tak, około dwóch miesięcy temu zostały podjęte decyzje, że w związku z zerowym budżetem muszę to zrobić sam. Jeśli sprawa się będzie przedłużać, to postaram się poprosić Slipstreama o dość lekkie odświeżenie tego co jest i zaprzeczę temu co napisałem w pierwszym punkcie. Liczę jednak, że do końca 2017 będę znał bazy danych na tyle, by ruszyć z tym projektem.

Podsumowując. Powyższe decyzje są około 3-4 lata spóźnione. Wiem o tym, nawet bardziej niż sobie wyobrażacie. Ale mamy 22.10.2016 i nie cofnę czasu. Jedyne co mogę to poświęcać się nauce do późnych godzin nocnych co robię (oprócz tego fajnie jest zarobić coś na życie, stąd ilość czasu ograniczona). Efekty tej nauki będą oczywiście niedostrzegalne początkowo, a nawet szkodzące stronie (jeszcze mniej czasu na edycję treści bieżącej) ale tak zostało postanowione, więc tak się stanie. Miło byłoby gdybyście na przykład na wiosnę zapytali, jak się sprawy mają, zdam relację.

Pocieszam się, że największa konkurencja na tym polu również ma tyły ;) Oczywiście nie jest to przytyk, bo Mateusza Kempińskiego znam i szanuję, z tego miejsca pozdrawiam jeśli nas czyta. On też wie najlepiej dlaczego ani my, ani oni nie mają nic nowocześniejszego :)
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez deeze So paź 22, 2016 21:07  Re: Wygląd F1WM

No i jasne. Trzymam kciuki za poprawki w miarę czasu.

Co do pytań - po co i dlaczego. Blokowe wyświetlanie wzięło się przede wszystkim z chęci łatwiejszego dostosowania stron do RWD, dzięki temu łatwiej jest "złożyć" stronę i wyświetlić ją elegancko na urządzeniach mobilnych. To wcale nie znaczy, że jestem tego układu fanem :) A duże zdjęcia i proste nagłówki - to po prostu wynik analizy UX/reklamodawców/liczników kliknięć i innych estetycznych kwestii, ale też nie trzeba być tego zakładnikiem.

Co do łatwości/przyjemności użytkowania - przede wszystkim chodzi o rozdzielczości i wielkości. Strona była projektowana w czasach monitorów 1024x768 przy 17 calach i wtedy te małe literki miały jeszcze sens. W czasach 4k/FHD minimalna "zgrabna i łatwo czytelna" wielkość fontu oscyluje w okolicach 12 punktów, w zależności od fontu. Przede wszystkim tutaj trzeba upatrywać potrzeby zmian. Jest sporo też małych rzeczy - lista GP mogłaby nie być tekstem tak samo jak menu ciut powyżej, 3 kolumny nie są też złym rozwiązaniem, ale tu też można coś upiększyć - 1. wykorzystać miejsce na dzisiejszych ekranach 1366 i powyżej 2. przenieść parę rzeczy itd. itp.

To tak a propos pytań dlaczego tak uważam. Sporo myślę można różnych propozycji stworzyć i wybrać coś najciekawszego, ale skoro trzeba czekać - to trzeba czekać :)

Pozdrawiam :)
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez slipstream So paź 22, 2016 21:33  Re: Wygląd F1WM

Ja to widzę tak. Robienie konkursu na nowe ma sens dopiero w tedy, jeśli jest możliwość wykonania takiego projektu. Więc ewentualnie takie coś można się bawić, to dopiero wtedy jak będą ku temu możliwości techniczne. Nie roszczę sobie wyłączności na projekt serwisu, ale zwyczajnie nie widzę sensu robić projektu który się wybierze, a potem będzie leżał i czekał nieokreśloną ilość czasu na realizację.

Inna kwestia że obecny układ to właściwie rozwiniecie układu istniejącego od początku serwisu i jako sam układ (bez oceniania jego oprawy) raczej się sprawdza. Więc robienie tutaj wielkiej rewolucji z przestawianiem treści pod zupełnie nowy projekt mogłoby być sporym samobójstwem ze strony serwisu. Takie zmiany, nawet jeśli w teorii na lepsze, skutecznie potrafią odwrócić użytkowników od serwisów, a tego nikt raczej nie chce.

Na razie jednak trzeba się skupić jeśli już na wyciśnięciu ile się da w miarę możliwości z obecnego kodu. Cały czas kwestią jest tutaj realne mierzenie sił i możliwości nad zamiary. Nikt nie chce obiecywać czegoś czego się nie da z różnych względów wykonać.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Lukas So paź 22, 2016 21:40  Re: Wygląd F1WM

A ja tylko dodam, że ta era 4K to jest trochę odtrąbiona na wyrost i pokazują to też nasze statystyki. Ok, obecna strona jest wąska, ale mówienie, że FHD to dziś standard również jest przesadą :) W każdym razie, na rozmowy o tym przyjdzie czas.
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez FM WMR Pn paź 24, 2016 8:57  Re: Wygląd F1WM

Moim zdaniem wygląd forum nie potrzebuje zmian.Jest przejrzyście,łatwo i intuicyjnie wszystko można odnaleźć.W 90% używam apki na smartfonie i działa to wszystko ok,są jakieś małe detale co mnie irytują ,ale chyba nie warte reakcji.Nie chciałbym ,żeby zabrzmiało to jak reklama ,ale tak uważam.Old-school is cool.
F1 jest jak życie.Jedni mają talent,drudzy kasę.
FM WMR
 
Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 12:58
Lokalizacja: okolice

Postprzez marrak Pn paź 24, 2016 9:15  Re: Wygląd F1WM

Jak dla mnie też wygląd jest ok. Jedyne co moglibyście poprawić to szerokość forum na urządzeniach mobilnych. Aktualnie przez przeglądarkę strona forum "wystaje" poza ekran i czytanie jest lekko uciążliwe.
press the red button...
Avatar użytkownika
marrak
 
Dołączył(a): Pn maja 07, 2007 10:09
Lokalizacja: wlkp

Postprzez slipstream Pn paź 24, 2016 9:26  Re: Wygląd F1WM

Ale tu nie mowa o forum, tylko o serwisie głównym. Co do forum i urządzeń mobilnych, to można korzystać z Tapatalka i wtedy forum się idealnie dostosuje do ekranu.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez marrak Pn paź 24, 2016 9:52  Re: Wygląd F1WM

To też napisałem że wg mnie strona jest ok. A ja np. wolę przeglądać fora przez przeglądarki, taptalk mi nie odpowiada, dlatego fajnie jakby to się udało poprawić. Oczywiście jeśli nie da się tego łatwo zmienić to trudno. Jest to trochę irytujące, ale i tak 90% czytam z desktopowej gdzie jest ok.
press the red button...
Avatar użytkownika
marrak
 
Dołączył(a): Pn maja 07, 2007 10:09
Lokalizacja: wlkp

Postprzez Lukas Pn paź 24, 2016 10:10  Re: Wygląd F1WM

Forum to produkt phpbb, grzebanie w nim nie ma większego sensu, tym bardziej, że tapatalk działa pod tym względem idealnie (sam się zdziwiłem). Nie będziemy wymyślać prochu na nowo :)

Ale wracamy na tory tematu, czyli wygląd głównej :)
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez deeze Wt paź 25, 2016 18:47  Re: Wygląd F1WM

Em... dobra, tak teraz pomyślałem. Taka "tymczasowa" akcja polegająca na "przeskalowaniu" trochę strony to też dużo roboty? Bo tak naprawdę jak stronę powiększę do 125% na przeglądarce - wygląda to zdecydowanie lepiej (aczkolwiek grafiki się sypią i ogólnie wiadomo - nie jest idealnie). Podmiana na svg, troszkę inne fonty, może ciut inne obrazki ale generalnie szkielet identyczny - może w tę stronę by pójść? Nie wiem czy to dużo czy mało roboty więc jeśli błądzę to wybaczcie ;)

Swoją drogą gdyby osoba robiąca aplikację mobilną chciała to mogę pomóc w ogarnięciu graficznym tego elementu.
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez Lukas Wt paź 25, 2016 21:41  Re: Wygląd F1WM

Grafika mamy jednego, licencjonowanego i tak pozostanie :)

Co do przeskalowania - (troszkę) błądzisz ;) Obecny silnik jest bardzo stabilny, szkielet się trzyma mocno ale czego o nim nie można na pewno powiedzieć, to że zniesie responsywność (w czasach gdy powstawał zwyczajnie jeszcze jej nie było). Po prostu szkoda czasu na ładowanie się w to, nawet w tak okrojonej funkcji. Albo inaczej, my nie zamierzamy się w to ładować, bo na pewno rozwali to układ.

Co do wersji mobilnej. Tutaj to bym nawet z grafiką się nie bawił szczególnie, tylko w samo stylowanie. Mobilnie ma być przede wszystkim szybko.

Na chwilę obecną najprawdopodobniej odświeżymy obecne bebechy do nowego layoutu. Powstanie nowy front, do którego chciałbym podpiąć istniejący back. Kiedy się to uda? Na pewno nie przed świętami :) W dalszej perspektywie piszemy całość od nowa w nowych technologiach.

W międzyczasie powstanie wersja mobilna strony, okrojona o część portalu (np szczegółowe statystyki itd).

Taki z grubsza mamy plan działania. Jako, że powstanie zupełnie nowej strony jest tu ostatnie, popieram slipa, by nawet nie zaczynać rozmów jak to ma wyglądać, jak szerokie być itd. Rynek zmieni się jeszcze kilka razy do tego czasu.

Na chwilę obecną jedyne co może Ci pomóc w wyższej rozdzielczości to zmiana wielkości fontu w ustawieniach serwisu.
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez deeze Śr paź 26, 2016 10:37  Re: Wygląd F1WM

Lukas napisał(a):Grafika mamy jednego, licencjonowanego i tak pozostanie :)


Hmm, zastanawiam się, jak to odczytywać... :) Czyżbym był nielicencjonowany? :)
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Następna strona

Powrót do Sprawy związane z serwisem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron