Newsy i wyniki na komórkach (WAP)

Uwagi na temat serwisu, informacje o błędach, ogłoszenia

Moderator: Ekipa F1WM

Postprzez Maraz So sie 09, 2008 21:24  Newsy i wyniki na komórkach (WAP)

Przygotowałem przykładową stronę z prezentacją wyników F1 do przeglądarek WAP w telefonach komórkowych. Strona składa się z czterech kart: kwalifikacje, wyścig, klas. kierowców i klas. zespołów. Jest do tego zrobione menu, z którego można wybrać daną kartę. Przetestowałem to na emulatorach i niby działa, ale emulator to nie telefon. Niestety nie mam osobiście możliwości testowania tego przez telefon, a więc potrzebuję Waszej pomocy :)

W skrócie: kto ma telefon z WAP i jest chętny do pomocy, niech wstuka adres http://www.f1wm.pl/wap/wyniki.wml i zobaczy:
- czy to w ogóle działa
- czy są polskie znaki
- czy działa menu i czy można zmieniać karty
- czy wyświetlają się tabelki, czy mają linie, czy dane się mieszczą, czy jest to w ogóle czytelne
- jak długo się ładuje

Mile widziane będą też wszelkie uwagi i sugestie.
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Postprzez smylas So sie 09, 2008 21:29  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Maraz napisał(a):czy to w ogóle działa

Działa :)
Maraz napisał(a):czy są polskie znaki

:)
Maraz napisał(a):czy działa menu i czy można zmieniać karty

Tak :wink:
Maraz napisał(a):czy wyświetlają się tabelki, czy mają linie, czy dane się mieszczą, czy jest to w ogóle czytelne

Tak ;)
Maraz napisał(a):jak długo się ładuje

Bardzo szybko.

Jednym słowem dobry pomysł i znakomite wykonanie :spoko:

edit: Maraz jakbyś potrzebował "testera" to z chęcią pomogę :wink:
"This isn't just a job. It's a mission. We will get there, Believe me. And when it happens, life will change for Liverpool and everybody else...dramatically"
~ Sir Alex Ferguson, 1988

#THANKYOUSIRALEX
Avatar użytkownika
smylas
moderator
 
Dołączył(a): Śr lip 19, 2006 21:06
Lokalizacja: Zamość

Postprzez Easy N sie 10, 2008 9:06  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Maraz napisał(a):- czy to w ogóle działa

Działa jak ta lala

Maraz napisał(a):- czy są polskie znaki


Maraz napisał(a):- czy działa menu i czy można zmieniać karty

Tak
Maraz napisał(a):- czy wyświetlają się tabelki, czy mają linie, czy dane się mieszczą, czy jest to w ogóle czytelne

Tak
Maraz napisał(a):- jak długo się ładuje

Bardzo szybko nie trzeba na nic czekać :)
Easy
 

Postprzez Kubuś Fatalista N sie 10, 2008 11:19  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Mi się trochę tabelki zjeżdżają ale to nie problem. Istniała by możliwość abyś dodawał wyniki piątkowych sesji treningowych ?
Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Postprzez deZZember N sie 10, 2008 11:45  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Działa, polskie znaki są, ładuje się szybko, menu i karty działają, tylko kilka uwag popartych zdjęciami:
- w tabelkach nie ma linii oddzielających wiersze i kolumny (miały być? tak zrozumiałem Maraza), choć wszystko i tak super czytelne
- poprawiłbym tytuły kart, bo wchodząc w każdą kartę na górze jest tylko tytuł "GP Węgier", natomiast nie wiadomo, czy to są kwalifikacje, rezultaty wyścigu, czy klasyfikacje generalne.

1. menu:
Obrazek

2. wyniki kwalifikacji (można się domyślić, ale tytuł na górze na to nie wskazuje):
Obrazek

3. Powrót do menu - działa :) :
Obrazek

4. Wyniki wyścigu (znowu trzeba się domyślać - tytuł):
Obrazek

5. Wyniki wyścigu c.d. (dół karty):
Obrazek

6. Klasyfikacja gen. kierowców (a tytuł dalej "GP Węgier" :-P ):
Obrazek

7. Klas. gen. konstruktorów:
Obrazek
Avatar użytkownika
deZZember
 
Dołączył(a): Cz lip 14, 2005 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smylas N sie 10, 2008 12:17  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

deZZember to chyba coś z twoim telefonem bo u mnie są tabelki i tytuły każdego działu (nokia 6120c) :wink:
"This isn't just a job. It's a mission. We will get there, Believe me. And when it happens, life will change for Liverpool and everybody else...dramatically"
~ Sir Alex Ferguson, 1988

#THANKYOUSIRALEX
Avatar użytkownika
smylas
moderator
 
Dołączył(a): Śr lip 19, 2006 21:06
Lokalizacja: Zamość

Postprzez patgaw N sie 10, 2008 12:39  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

teraz juz wiekszosc telefonow normalnie obsulguje protokol http jak komputery.
sam rok temu jadac na wakacje przegladlem z telefonu f1wm, a telefon to jakis dobry/drogi nie jest - nokia 6020.
wiec lepiej bys Maraz zrobil wersje f1wm mało zajmujaca, bez reklam, obrazkow i takich zbednych rzeczy, zeby jak najbardziej odchudzic strone.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez Maraz N sie 10, 2008 13:51  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Dzięki deZZ za screeny - wiem już co i jak i postaram się coś zaradzić (tytuł tabelek jest na emulatorach, ale może źle coś zrobiłem i Twój telefon nie pokazuje).

patgaw napisał(a):lepiej bys Maraz zrobil wersje f1wm mało zajmujaca, bez reklam, obrazkow i takich zbednych rzeczy, zeby jak najbardziej odchudzic strone.

Rzecz w tym, że wymaga to dużego nakładu pracy i trzeba na to dużo czasu, a przeglądanie całego serwisu na komórkach nie ma tak naprawdę dużego sensu na małych ekranikach telefonów. Chcę zrobić w najprostszym wydaniu podgląd wyników i ewentualnie uproszczony podgląd newsów dla ludzi, którzy są akurat np. na wakacjach lub gdzieś w drodze, a chcą poznać wyniki. Więcej na razie nic nie planuję.
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Postprzez patgaw N sie 10, 2008 14:41  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

aha jak beda newsy to ok, bo same wyniki to jest bez sensu, bo juz duzo latwiej kogos smsem zapytac.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez marrak N sie 10, 2008 15:38  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

a nie lepiej zrobic tak jak np. google czy youtube?
czyli nie przez wap
wejdzcie sobie na m.google.com lub na m.youtube.com przez tel lub normalnie i zobaczcie jak to wyglada
poprostu trzeba dodac format do telefonow (szczegolow to juz nie znam) i powinno byc lepiej niz przez wap
chociaz dokladnie nie orientuje sie jak to sie robi i czy dziala z php :grin:
press the red button...
Avatar użytkownika
marrak
 
Dołączył(a): Pn maja 07, 2007 10:09
Lokalizacja: wlkp

Postprzez adagio28 N sie 10, 2008 15:57  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Wszystko działa elegancko; jest czytelnie, sprawnie i szybko. Tym bardziej to mówię, gdyż nie mieszkam w "metropolii" i z zasięgiem telefonu jest słabo, także jak na razie wszystko na plus. :)
Ta adagio28, nie ten adagio28.
Avatar użytkownika
adagio28
 
Dołączył(a): Śr wrz 12, 2007 11:39
Lokalizacja: E.

Postprzez Maraz N sie 10, 2008 17:19  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

marrak napisał(a):a nie lepiej zrobic tak jak np. google czy youtube?
czyli nie przez wap wejdzcie sobie na m.google.com lub na m.youtube.com

Chodzi o maksymalną prostotę, żeby była zgodność nawet z telefonami tylko z wap, no i żeby było to dość małego rozmiaru i szybko się ładowało. Pewnie, że najlepiej byłoby mieć do tego wersję "lajt" serwisu, ale jak już wyżej pisałem to masa roboty, a skorzysta z tego i tak relatywnie mała grupa użytkowników.
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Postprzez deZZember N sie 10, 2008 19:16  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

smylas napisał(a):deZZember to chyba coś z twoim telefonem bo u mnie są tabelki i tytuły każdego działu (nokia 6120c) :wink:


A u mnie nie. Nie mam w opcjach niczego, co mogłoby to powodować. najprawdopodobniej jest to dowolność interpretacji WAP w różnych przeglądarkach (tak samo, jak ta sama strona inaczej wygląda w IE, Firefoxie czy Operze). Teraz tylko pytanie który telefon/przeglądarka są bardziej zgodne ze standardem WAP.
Avatar użytkownika
deZZember
 
Dołączył(a): Cz lip 14, 2005 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Easy N sie 10, 2008 19:17  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

Mi na 6680 i przeglądarce opera wyświetlało się wszystko tak trzeba. Każda podstrona była u góry nazwana i łatwo można było się zorientować co przeglądamy, znów na oryginalnej przeglądarce nie było widać jaka stronę przeglądamy, więc zależy to od przeglądarki jaką posiada dany telefon.
Easy
 

Postprzez Maraz N sie 10, 2008 20:53  Re: F1WM.PL na komórkach - testy z WAP

deZZember napisał(a):w tabelkach nie ma linii oddzielających wiersze i kolumny (miały być? tak zrozumiałem Maraza), choć wszystko i tak super czytelne

Generalnie ma nie być linii, tak piszą też w specyfikacji wml 1.2, ale emulator przeglądarki w telefonach Nokia twardo rysuje linie, stad było moje pytanie :)

deZZember napisał(a):poprawiłbym tytuły kart, bo wchodząc w każdą kartę na górze jest tylko tytuł "GP Węgier", natomiast nie wiadomo, czy to są kwalifikacje, rezultaty wyścigu, czy klasyfikacje generalne.

Ok, poczytałem dokumentacje i wynika z tego, że nie wszystkie telefony wypisują tytuły kart na samej górze. Zrobiłem więc tak, że w tytule kart jest wizytówka f1wm.pl, a nad tabelką napisane jest jaki to wyścig i co w tabelce jest. Sprawdź deZZ, czy teraz jest ok (plik ten sam: http://www.f1wm.pl/wap/wyniki.wml).

Tak wygląda tabelka w emulatorze:
Obrazek

Kubuś Fatalista napisał(a):Istniała by możliwość abyś dodawał wyniki piątkowych sesji treningowych ?

Jasne, nie ma sprawy.
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Następna strona

Powrót do Sprawy związane z serwisem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron