Analiza GP na wykresach

Uwagi na temat serwisu, informacje o błędach, ogłoszenia

Moderator: Ekipa F1WM

Postprzez maiesky N paź 12, 2008 10:46  Analiza GP na wykresach

Dzięki pomocy Maraza mogę to wreszcie napisać:
Wszystkich lubiących analizy zapraszamy do zabawy z wykresami:
http://www.f1wm.pl/php/rel_gen.php?rok=2008&nr=16&dzial=29

Wkrótce pojawi się mała instrukcja, jak tego używać, ale nie powinno być z tym problemu- jest to dosyć intuicyjne.
Dalsze poprawki i rozwój oraz kolejne GP już wkrótce.
Chwilowo dostęne są Singapur oraz Japonia.
Avatar użytkownika
maiesky
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 12:16
Lokalizacja: Świecie

Postprzez deeze N paź 12, 2008 10:56  Re: Analiza GP na wykresach

Świetna sprawa, kawał dobrej roboty! :smile:
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez Voltare N paź 12, 2008 11:07  Re: Analiza GP na wykresach

DUUŻY +. Bardzo fajnie przejrzyście zrobione (można wybrać kierowców) proste w obsłudze i jakże przydatna Analiza wyścigu 100000 razy lepsze niż Włodek i analiza w Polsacie :grin:
Avatar użytkownika
Voltare
 
Dołączył(a): Pn sty 21, 2008 15:00
Lokalizacja: Dębica/Podkarpacie/Polska
GG: 757503

Postprzez haha_xd N paź 12, 2008 11:25  Re: Analiza GP na wykresach

Fajna analiza. maiesky odwaliłeś kawał dobrej roboty. :brawo:
F1 doesn't miss Schumacher.
Przeglądarka Opera - z wersji na wersję coraz lepsza.
Avatar użytkownika
haha_xd
 
Dołączył(a): Wt lut 12, 2008 18:44
Lokalizacja: Mielec

Postprzez Lukas Śr paź 15, 2008 13:09  Re: Analiza GP na wykresach

Fantastico te czasy okrążeń, brawo brawo brawo :)
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez frycek Śr paź 15, 2008 17:50  Re: Analiza GP na wykresach

frycek napisał(a):Witam!
Pomysł z wykresami to strzał w 10-tkę - właśnie czegoś takiego mi brakowało :-D . Aby nieco poprawić przejrzystość analizy chciałbym zaproponować drobną modyfikację - konkretnie chodzi mi o pominięcie na wykresie czasów okrążeń w których kierowcy odbywali pit-stop. Sam czas postoju można by zaznaczyć np. za pomocą punktu nie połączonego z głównym wykresem, natomiast linią połączyć czasy okrążeń tuż przed i po postoju lub po prostu zostawić przerwę w wykresie.
Podobną analizę w Excel'u wykonał jeden z czytelników tego co by nie mówić zacnego :grin: forum (w tej chwili nie pamiętam kto to był) w opisany sposób i wydaje mi się, że wykres był właśnie bardziej przejrzysty. Oczywiście jest to moja subiektywna ocena ale nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawdzić i ocenić samemu.

Jeszcze raz dzięki za wykonaną już pracę i proszę o więcej :D

Pozdrawiam :)


Nie ma to jak zacytować samego siebie :-D . Wracając do tematu - zgodnie z sugestią autora wątku umieszczam tutaj propozycję zmian wysłaną na PW aby więcej osób mogło wyrazić swoją opinię co do zaproponowanych zmian.

PS. Mój pierwszy publiczny post - witam wszystkich czytelników forum :-)
frycek
 
Dołączył(a): Śr sty 23, 2008 18:51
Lokalizacja: Jasło

Postprzez deeze Śr paź 15, 2008 18:01  Re: Analiza GP na wykresach

Witam szanownego kolegę z Jasła :) A co do tematu - nie wiem, czy jest to konieczne. W sumie na to samo wyjdzie, widać i tak dobrze jakie są czasy kierowców.
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez maiesky Cz paź 16, 2008 18:42  Re: Analiza GP na wykresach

Witam. Dziękuję wszystkim za miłe słowa, działa to na mnie dopingująco, aby rozwijać i kontynuować pomysł.
Na razie przygotowaliśmy z Marasem małą instrukcję, jak tego używać wraz z przykładem na rzeczywistych danych.

Dzisiaj trochę poprawiłem czytelność wykresu pozycji okrążenie po okrążeniu- po lewej stronie (okrążenie 0 czyli pozycje startowe) obok kierowcy pojawił się kolorowy prostokąt, co ma pomóc zidentyfikować krzywą, a po prawej (ostatnie okrążenie- meta) numery pozycji. Być może te same numery także umieszczę po lewej stronie.

Jeszcze popracuję nad rozdzielczością tego wykresu- ponieważ teraz zablokowałem możliwość powiększania drugiego wykresu, ciężko jest odczytać pozycje po pierwszym okrążeniu czyli kto i ile stracił lub awansował po starcie lub masowego zjazdu na pit-stopy- np GP singapuru i 17-18 okrążenie to na wykresie niezły gąszcz :)
Avatar użytkownika
maiesky
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 12:16
Lokalizacja: Świecie

Postprzez Maraz Cz paź 16, 2008 20:43  Re: Analiza GP na wykresach

Chyba wystarczyłoby zrobić możliwość zmiany skali w poziomie na wykresie pozycji, bo w pionie nie jest to konieczne, ale wtedy przydałby się suwak. W sumie możliwość zaznaczenia fragmentu do powiększenia też nie byłaby zła.
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Postprzez maiesky Cz paź 16, 2008 21:26  Re: Analiza GP na wykresach

Rozważałem zsynchronizowanie tych dwóch wykresów- po wybraniu przedziału okrążeń na gónym wykresie dolny miał się ustawić na ten sam przedział. Być może zrobię to jako opcję.
Odnośnie suwaka- trzeba się temu przyjrzeć. Nie wiem, czy zbyt duża liczba możliwości nie spowoduje, że użytkownik się pogubi.
To czym będę chciał się zająć w najbliższym czasie, to dodanie do dolnego wykresu informacji o zdublowaniu zawodnika i wyjechaniu na tor samochodu bezpieczeństwa.
Zobaczcie np tutaj jak to może wyglądać:
http://www.fia.com/en-GB/sport/champion ... chart.aspx

Następnie to pewnie kolejne wykresy, tylko czy zdążę jeszcze w tym sezonie?
---------------------------------------------------------------------------------------------
2008-10-19 Edit: Kolejne udoskonalenia: żółty przedział na wykresie okrążeń to okrążenia z samochodem bezpieczeństwa (okres neutralizacji), a szara strefa podkreśla kierowców zdublowanych.

---------------------------------------------------------------------------------------------
2008-11-05 Edit:
Uzupełniłem dane o wszystkie GP z 2008 roku
Życzę przyjemnej analizy. Jeśli znajdziecie jakieś nieprawidłowości bądź natraficie na problemy- dajcie mi znać. Dziękuję.
Avatar użytkownika
maiesky
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 12:16
Lokalizacja: Świecie

Postprzez maiesky Wt mar 31, 2009 21:03  Re: Analiza GP na wykresach

Dodałem możliwość szybkiego zaznaczenia kierowców z punktującej ósemki oraz bez zdobyczy punktowej.
Wybranie lub odznaczenie wszystkich realizuje się teraz przyciskiem, a nie checkboxem.
Zmiany zostały wprowadzone dla całego sezonu 2008.

Wkrótce kolejne zmiany i dane dla sezonu 2007.
Avatar użytkownika
maiesky
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 12:16
Lokalizacja: Świecie

Postprzez maiesky N kwi 19, 2009 11:57  Re: Analiza GP na wykresach

Od dzisiaj dodatkowy wykres- strata do zwycięzcy.
Popracuję nad nim jeszcze, aby był przyjaźniejszy w używaniu.
Avatar użytkownika
maiesky
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 12:16
Lokalizacja: Świecie

Postprzez dragon92 N kwi 19, 2009 12:00  Re: Analiza GP na wykresach

Mam takie pytanko. Ty masz do tego jakiś program czy robisz to samodzilnie?
Avatar użytkownika
dragon92
 
Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 19:42
Lokalizacja: Szczecin
GG: 2665605

Postprzez maiesky N kwi 19, 2009 12:05  Re: Analiza GP na wykresach

Jeśli chodzi o przygotowanie danych do skryptu to robię to samodzielnie wspomagając się na razie excelem.
Avatar użytkownika
maiesky
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 12:16
Lokalizacja: Świecie

Postprzez dragon92 N kwi 19, 2009 12:06  Re: Analiza GP na wykresach

Ok. Tak z ciekawości zapytałem. :wink:
Avatar użytkownika
dragon92
 
Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 19:42
Lokalizacja: Szczecin
GG: 2665605

Następna strona

Powrót do Sprawy związane z serwisem

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość