Odnośniki z forum (ankieta)

Uwagi na temat forum, prośby o utworzenie nowych działów, ogłoszenia

Moderator: Ekipa F1WM

Jak powinny działać domyślnie linki podawane w postach?

Ankieta wygasła N paź 17, 2010 15:35

otwierać się w tym samym oknie/karcie (jak dotychczas)
19
28%
otwierać się w nowym oknie/karcie
32
46%
jest mi to obojętne
18
26%
 
Liczba głosów : 69

Postprzez tu_ru Śr wrz 29, 2010 17:30  Odnośniki z forum (ankieta)

Witam.
Czytując forum od dłuższego czasu zauważyłem jeden malutki, acz strasznie irytujący (przynajmniej dla mnie :grin: ) problem. Mianowicie odnośniki zawarte w postach nie otwierają nowej zakładki tylko przenoszą na stronę w bierzącej zakładce. W związku z tym za każdym razem trzeba samemu zadbać o to, aby nam się otworzyło w nowej zakładce/oknie (a używanie przycisku wstecz jest głupie :-P ). Być może jestem zbyt pedantyczny ale dla mnie jest to niedopatrzenie, które nigdy nie powinno mieć miejsca (i którego usunięcie nie jest żadnym kłopotem). Pozdrawiam. :)
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Pieczar Śr wrz 29, 2010 18:12  Re: Odnośniki z forum

Omawiane 1000 razy. Będzie tak jak jest dotychczas.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez rolnik sam w dolinie Śr wrz 29, 2010 18:15  Re: Odnośniki z forum

nie wiem jak inni, ale ja mam w zwyczaju otwieranie wszystkich linków za pomocą kółka na myszce co skutkuje otwarciem w nowej karcie, jest rok 2010 raczej każdy takową część w swojej myszce posiada, czy się mylę?
rolnik sam w dolinie
 
Dołączył(a): Pt kwi 03, 2009 19:38

Postprzez tu_ru Śr wrz 29, 2010 18:28  Re: Odnośniki z forum

Pieczar napisał(a):Omawiane 1000 razy. Będzie tak jak jest dotychczas.


W takim razie przepraszam za podnoszenie tego tematu. A jakie są powody takiego a nie innego postawienia sprawy, jesli można wiedzieć ??
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Arek Śr wrz 29, 2010 18:54  Re: Odnośniki z forum

Ano takie,że przecież każdy chyba posiada mysz ze scrollem,dzięki czemu w łatwy sposób może otworzyć nową kartę :-P
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.
Avatar użytkownika
Arek
moderator
 
Dołączył(a): So maja 05, 2007 21:54
Lokalizacja: Kraków
GG: 4275248

Postprzez Lukas Śr wrz 29, 2010 19:06  Re: Odnośniki z forum

No ja np nie posiadam myszy ze scrollem (netbook) i wasza argumentacja przy okazji jest idiotyczna. Równie dobrze można powiedzieć, że użytkownik ma sobie kopiować adres linku do nowej karty... Albo ręcznie wpisywać
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez smylas Śr wrz 29, 2010 19:08  Re: Odnośniki z forum

Lukas polecam LPM + Ctrl :wink:
"This isn't just a job. It's a mission. We will get there, Believe me. And when it happens, life will change for Liverpool and everybody else...dramatically"
~ Sir Alex Ferguson, 1988

#THANKYOUSIRALEX
Avatar użytkownika
smylas
moderator
 
Dołączył(a): Śr lip 19, 2006 21:06
Lokalizacja: Zamość

Postprzez tu_ru Śr wrz 29, 2010 19:11  Re: Odnośniki z forum

Dobra, nie drąże tematu, bo widzę, że już się wszyscy tutaj do tego przyzwyczaili. Pewnie było tak, że się Adminowi nie chciało zmienić jednej linijki w kodzie :twisted:
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Pieczar Śr wrz 29, 2010 19:37  Re: Odnośniki z forum

To nie jest kwestia chcenia lub nie, a standardów CSS, gdzie nie ma opcji otwierania linków w "blank page" o ile dobrze pamiętam. Po prostu forum jest zrobione zgodnie z panującymi obecnie standardami i tak ma zostać.
A co do otwierania linków to pozwolę sobie zacytować slipstreama z innego tematu:
slipstream napisał(a):Resumując

1. Najprostsze, najszybsze, najłatwiejsze, najprzyjemniejsze :arrow: Klikać link kółkiem na myszy (otwiera w nowej karcie w tle w każdej przeglądarce).
Rozwiązanie najbardziej korzystne, kiedy się przyzwyczaisz bo w ten sposób można otwierać w nowej karcie wszystkie linki nie tylko z forów ale dosłownie z każdej witryny internetowej, więc opcja jak najbardziej przydatna do przyswojenia na przyszłość — dajmy an to jest kilka interesujących Cię niusów na WM. W tym celu klikasz scrollem te linki otwierając je w kartach w tle, przez co nei musisz za każdym razem przełączać się na stronę główną aby kliknąć następny link.

2. Jeśli o zgrozo ktoś ma jeszcze mysz bez scrolla (albo nie ma myszy bo laptop) :arrow: Ctrl+LPM (Firefox, IE) Shift+LPM (Opera)

3. Najbardziej uciążliwe i niewygodne :arrow: PPM w link i otwórz w nowej karcie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez tu_ru Śr wrz 29, 2010 19:56  Re: Odnośniki z forum

Sorry, ale co ma CSS do otwierania linków w nowej zakładce ?? :shock:

Oczywiście, że CSS nie pozwala na manipulowanie takimi parametrami obiektów HTML jak to gdzie ma przeglądarka otworzyć link, bo CSS nie do tego służy :)
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Lukas Śr wrz 29, 2010 22:24  Re: Odnośniki z forum

Wiem, że jest około mnóstwa sposobów obchodzenia tej niedogodności z podanym przez smylasa na czele. Chodzi mi tylko o to, po co coś obchodzić skoro mogłoby być od razu załatwione z tzw. "automatu". Pieczar podjął jakąś próbę wyjaśnienia sytuacji ale dalej mnie nie przekonuje zwrot "i tak ma zostać". Jeśli standardy będą mówiły "chodź na jednej nodze" to też "tak ma być"? Rozumiem jeśli ten cały CSS nie będzie pozwalał "sprzętowo" na coś takiego ale z tego co podaje tu_ru tak nie jest - ktoś wyklaruje?
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez Pieczar Cz wrz 30, 2010 7:27  Re: Odnośniki z forum

Sorry, ale co ma CSS do otwierania linków w nowej zakładce ??

Ano to ma, że za pomocą CSS można określić zachowanie się poszczególnych tagów. Ale nieważne - otwieranie linków w nowych oknach zostało celowo usunięte z xhtml-a. Po co? Ano po to, żeby to użytkownicy sami decydowali co chcą mieć otwarte w nowych oknach a co nie. Naturalnym funkcjonowaniem strony jest otwieranie nowej zawartości w tym samym oknie, choćby po to, żeby dało się cofnąć do poprzedniej zwartości. Ponadto wyskakiwanie nowych okienek jest po prostu irytujące. Stąd usunięto ze standardu możliwość otwierania stron w nowych oknach. Pewnie, że jest możliwe przywrócenie tej opcji, ale wtedy strona nie będzie zgodna ze standardami xhtml i nie przejdzie żadnych walidacji.

A jeżeli dla kogoś jest za trudne naciśniecie kółka od myszy albo dodatkowo klawisza ctrl na klawiaturze, to już jego problem.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez patgaw Cz wrz 30, 2010 13:24  Re: Odnośniki z forum

tez jestem zdania ze linki powinny otwierac sie w nowym oknie, na 100% nie bylo by problemow ze zmiana tego wiec nie ma co wymyslac bajek o cssach.
jak chce zeby otworzylo sie jako nowa karta w tle to nie ma problemu, ale czasami chce sie od razu przejzec co jest w linku i trzeba przelaczac karty.
imo to powino byc standarem ze link do innych stron otwieraja sie w nowm oknie, a link do innej strony na tym samym serwerze w tym samym oknie.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez tu_ru Cz wrz 30, 2010 15:16  Re: Odnośniki z forum

Pieczar napisał(a):Ano to ma, że za pomocą CSS można określić zachowanie się poszczególnych tagów. Ale nieważne - otwieranie linków w nowych oknach zostało celowo usunięte z xhtml-a. Po co? Ano po to, żeby to użytkownicy sami decydowali co chcą mieć otwarte w nowych oknach a co nie. Naturalnym funkcjonowaniem strony jest otwieranie nowej zawartości w tym samym oknie, choćby po to, żeby dało się cofnąć do poprzedniej zwartości. Ponadto wyskakiwanie nowych okienek jest po prostu irytujące. Stąd usunięto ze standardu możliwość otwierania stron w nowych oknach. Pewnie, że jest możliwe przywrócenie tej opcji, ale wtedy strona nie będzie zgodna ze standardami xhtml i nie przejdzie żadnych walidacji.

A jeżeli dla kogoś jest za trudne naciśniecie kółka od myszy albo dodatkowo klawisza ctrl na klawiaturze, to już jego problem.


Ja przepraszam, ale dlaczego dla wytłumaczenia takiego a nie innego podejścia do sprawy trzeba zaraz gadać głupoty ??

Po pierwsze CSS, ustala w jaki sposób mają być wyświetlane poszczególne elementy strony, w przypadku linków np to co się dzieje po kliknięciu (z wizualnego punktu widzenia). Nie ma to absulutnie NIC wspólnego z html' owym parametrem 'target'.

Po drugie "otwieranie linków w nowych oknach" nie zostało usunięte z xhtml' a. Nie wiem skąd takie informacje. Dla potwierdzenia wystarczy zerknąć w owe standardy - http://www.w3schools.com/tags/tag_a.asp. Z tego co widzę strona jest zadeklarowna jako XHTML 1.0 Strict i w takim wypadku, masz rację - parametr target jest niedozwolony (co nie znaczy, że strona przestanie działać jak się go użyje :D ). Piszesz o tym, że dbacie tutaj o zgodność ze standardami i w związku z tym chcecie się ich konsekwentnie trzymać. No więc apropo tego trzymania się standardów (http://validator.w3.org/check?uri=http://www.f1wm.pl/forum/viewtopic.php%3Ff%3D4%26t%3D8301&charset=(detect+automatically)&doctype=XHTML+1.0+Strict&group=0&user-agent=W3C_Validator/1.1 :dusi: ). Widzę tu pewną niekonsekwencję, bo jeśli na prawdę zależałoby wam na trzymaniu się tych sztywnych standardów (co nota bene jest bez sensu, nie ma praktycznie żadnego znaczenia i chyba tylko ich własne strony przechodzą te walidacje w 100%; dla przykładu można sobie 'zwalidować' google :-P ), to spojrzelibyście co jest dozwolone dla znacznika komórki <td>, a co nie :wink: .

Tu nie chodzi o to czy coś jest dla kogoś za trudne czy nie. Chodzi o to, że po prostu nie powinno być tak jak jest (i takie wątpliwe wytłumaczenia są na prawdę dziwne).

misiakow napisał(a):Nie długo trzeba będzie pomyśleć nad automatycznym otwieraniem się nie przeczytanych postów, bo parę kliknięć to za dużo dla przepracowanego narodu :???:


No cóż, ludzie z natury są leniwi. Myślę jednak, że skoro coś działa dobrze w tysiącach miejsc (np. takie sobie forum Autosportu; czyż nie należy wzorować się na lepszych?), to dlaczego tu musi być inaczej?? Tu na prawdę nie chodzi o to czy ktoś ma kółko myszy czy nie.

EDIT:
Dla wyklarowania (o co prosił Lukas) - zmiana tego .... tej niedogodności ( :lol: ) w żadnym wypadku nie jest uniemożliwiona "sprzętowo" (nic z tych rzeczy). Wymaga to dodania słownie piętnastu znaków w kilku miejscach kodu. Jedyną negatywną konsekwencją tego będzie to, że walidator będzie wyrzucał o 1 błąd więcej. :-P
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Pieczar Cz wrz 30, 2010 15:29  Re: Odnośniki z forum

Ja przepraszam, ale dlaczego dla wytłumaczenia takiego a nie innego podejścia do sprawy trzeba zaraz gadać głupoty ??

Po pierwsze CSS, ustala w jaki sposób mają być wyświetlane poszczególne elementy strony, w przypadku linków np to co się dzieje po kliknięciu (z wizualnego punktu widzenia). Nie ma to absulutnie NIC wspólnego z html' owym parametrem 'target'.

W pierwszej chwili nie byłem pewien czy na pewno o css chodzi i dlatego o tym pisałem.

Po drugie "otwieranie linków w nowych oknach" nie zostało usunięte z xhtml' a. Nie wiem skąd takie informacje.

Skrót myślowy. Chodzi oczywiście o to, że jest to "nie zalecane".

Tu nie chodzi o to czy coś jest dla kogoś za trudne czy nie. Chodzi o to, że po prostu nie powinno być tak jak jest (i takie wątpliwe wytłumaczenia są na prawdę dziwne).

Bo akurat Tobie się nie podoba. Po coś te standardy są ustalane. Skoro admin strony chce się ich trzymać (i nie wnikam na ile to robi w związku z resztą kodu) to jego sprawa. Większość ludzi się dostosowała, jak widać Ty masz z tym problemy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Następna strona

Powrót do Sprawy związane z forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron