Odnośniki z forum (ankieta)

Uwagi na temat forum, prośby o utworzenie nowych działów, ogłoszenia

Moderator: Ekipa F1WM

Jak powinny działać domyślnie linki podawane w postach?

Ankieta wygasła N paź 17, 2010 15:35

otwierać się w tym samym oknie/karcie (jak dotychczas)
19
28%
otwierać się w nowym oknie/karcie
32
46%
jest mi to obojętne
18
26%
 
Liczba głosów : 69

Postprzez tu_ru Cz wrz 30, 2010 16:00  Re: Odnośniki z forum

Pieczar napisał(a):Bo akurat Tobie się nie podoba. Po coś te standardy są ustalane. Skoro admin strony chce się ich trzymać (i nie wnikam na ile to robi w związku z resztą kodu) to jego sprawa. Większość ludzi się dostosowała, jak widać Ty masz z tym problemy.


Nie no dobrze, ja tylko podniosłem temat, nie zamierzam się wieszać z tego powodu :lol: (choć jak widać nie tylko mnie sie to nie podoba :wink: ).

Jeszcze apropo tych standardów. Oczywiście one są bardzo potrzebne, bo inaczej zrobiłaby się samowolka i jeden wielki Meksyk. Niemniej są one bardziej skierowane w stronę developerów przeglądarek internetowych. To oni implementując owe standardy wymuszają na programistach trzymanie się nich (bo inaczej strona po prostu nie będzie się w danej wyszukiwarce poprawnie wyświetlała). W rzeczywistości jednak są one traktowane z przymrużeniem oka nawet przez samych developerów przeglądarek, co najlepiej można sobie zaobserwować przeglądając różne strony z użyciem różnych przeglądarek. Pewna firma (wszyscy wiedzą o jaką chodzi :P ) ma do tego stopnia w poważaniu wszelkie standardy, że momentami wygląda to niemal tak jakby tworzyli swoje. W efekcie tego są takie miejsca/obszary, w których trzeba pisać kilka razy ten sam kod (wykonujący tą samą czynność) i w zależności od tego z jakiej przeglądarki korzysta użytkownik, wykonywać odpowiednią wersję.

Podsumowując, standardy są raczej drogowskazem za którym trzeba podążać (tak, żeby nie pojechać pod prąd), ale mały objazd od czasu do czasu, nikomu nie zaszkodzi :) .

EDIT:

Można tak zrobić, żeby wilk był syty i owca cała. Wystarczy zmienić w deklaracji typu dokumentu z XHTML 1.0 Strict na XHTML 1.0 Transitional. Wtedy będzie można użyć parametru target bez naruszania standardu. No ale to już taka mała dygresja. :rotfl:

Pozdrawiam.
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Lukas Cz wrz 30, 2010 16:18  Re: Odnośniki z forum

Czyli jest to kwestia uzgodnienia co nam się bardziej podoba. Biorąc pod uwagę wszystko co napisaliście to jestem za pozostawieniem obecnego stanu rzeczy :) W końcu tu_ru nikt poza nami nie wyraził takiej chęci, a nie ma co na siłę zmieniać czegoś co akurat nam nie odpowiada. Dziękuję za wyjaśnienia :)
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez SPIDER Cz wrz 30, 2010 17:14  Re: Odnośniki z forum

Najlepiej to będzie, jak się wypowie Maraz.
NIE UFAJ SYSTEMOWI. Podważaj autorytety w telewizji, szkole, pracy, kościele, radiu i prasie. Buduj sam swoją opinię o świecie.
Avatar użytkownika
SPIDER
moderator
 
Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 13:33

Postprzez Maraz Pt paź 01, 2010 16:14  Re: Odnośniki z forum

tu_ru napisał(a):Z tego co widzę strona jest zadeklarowna jako XHTML 1.0 Strict i w takim wypadku, masz rację - parametr target jest niedozwolony (co nie znaczy, że strona przestanie działać jak się go użyje :D ). Piszesz o tym, że dbacie tutaj o zgodność ze standardami i w związku z tym chcecie się ich konsekwentnie trzymać. No więc apropo tego trzymania się standardów (http://validator.w3.org/check?uri=http://www.f1wm.pl/forum/viewtopic.php%3Ff%3D4%26t%3D8301&charset=(detect+automatically)&doctype=XHTML+1.0+Strict&group=0&user-agent=W3C_Validator/1.1 :dusi: ). Widzę tu pewną niekonsekwencję, bo jeśli na prawdę zależałoby wam na trzymaniu się tych sztywnych standardów (co nota bene jest bez sensu, nie ma praktycznie żadnego znaczenia i chyba tylko ich własne strony przechodzą te walidacje w 100%; dla przykładu można sobie 'zwalidować' google :-P ), to spojrzelibyście co jest dozwolone dla znacznika komórki <td>, a co nie :wink: .

Powiem szczerze, że od instalacji PHPBB3 nie sprawdzałem forum walidatorem chyba ani razu. Rzeczywiście w nagłówku w dwóch miejscach w niedozwolony sposób zadeklarowałem szerokość w <td> - poprawiłem to teraz i walidator daje już "zielony" wynik.

Co do sedna sprawy - możemy zrobić ankietę żeby przekonać się, jak wielu użytkowników chciałoby, aby linki otwierały się w nowym oknie/karcie. Jeśli będzie to większość, to wtedy zaczniemy myśleć nad znalezieniem jakiegokolwiek sposobu na zmianę obecnego stanu rzeczy. Pasuje? :)
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Postprzez slipstream So paź 02, 2010 12:50  Re: Odnośniki z forum

Cóz, ja myślałem że żyjemy już głęboko w XXI wieku i pewne standardy obsługi internetu się już przyjęły (jak używanie scrolla). I o ile w pełni mogę zrozumieć użytkowników laptopów bo o sztuczce z ctrl+LPM nikt oficjalnie nigdy nie pisze, tak użytkowników normalnych myszy już nie rozumiem wcale (a także użytkowników Maców, ale to ich problem że chcą Think different)

No bo załóżmy tak. Jesteśmy na stronie głównej jakiegoś serwisu, i interesuje nas kilak newsów. Scrollem możemy sobie otworzyć od razu w tle ów kilka podstron a potem przetłaczać karty, a nie przeczytać newsa a potem wracać do strony głównej i włączać nowego (czy to w tym samym oknie czy też przełączanie się z karty znów na stronę główną w karcie drugiej). I w tym momencie nie chodzi o forum (zapomnijmy o nim na chwilę), a o użyteczność i wygodę obsługi portali i stron przeróżnych. Jednakże opanowując tę umiejętność nie bardzo widzę sens obsługi forum na inny sposób, kiedy tamten ma się już opanowany, i tak zamiast w jeden sposób przeglądać internet, ktoś komplikuje sobie życie na dwa sposoby.

Powtórzę raz jeszcze, zarzut kieruje do tych co normalną myszą serfują po necie (a nie użytkowników laptopów), bo funkcja ta jest obecna od czasów pierwszego Firefoxa, czyli mniej więcej od czasów kiedy na ziemi panowały dinozaury.

Co do sedna sprawy - możemy zrobić ankietę żeby przekonać się, jak wielu użytkowników chciałoby, aby linki otwierały się w nowym oknie/karcie.

Mnie to de facto nie robi żadnej różnicy, linki i tak klikam ze scrolla z przyzwyczajenia i jak pisałem nie mam zamiaru komplikować sobie życia różnymi metodami klikania, więc jeśli ma to kogoś zbawić to nie będę robił przeszkód.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Lukas So paź 02, 2010 12:53  Re: Odnośniki z forum

Idealnie byłoby gdyby wrzucili funkcję określającą na jakiej maszynie się pracuje :D
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez Kajek So paź 02, 2010 12:58  Re: Odnośniki z forum

Ankieta byłaby najlepszą opcją, bo blokowanie pożytecznej zmiany bo paru osobom się nie podoba,albo nie jest "głęboko w XXI wieku" jest.... głupie.
Avatar użytkownika
Kajek
 
Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 14:33
Lokalizacja: 53° 9' N 23° 02' E

Postprzez slipstream So paź 02, 2010 13:51  Re: Odnośniki z forum

Czytamy Kajku raz jeszcze ze zrozumieniem. Po-wo-li i do-kła-dnie

Mnie to de facto nie robi żadnej różnicy, linki i tak klikam ze scrolla z przyzwyczajenia i jak pisałem nie mam zamiaru komplikować sobie życia różnymi metodami klikania, więc jeśli ma to kogoś zbawić to nie będę robił przeszkód.


Bo rozumiem ze do mnie pijesz z tym głębokim XXI wieku. A jest to tylko moja opinia o ludziach któzy zamiast zmienic swoje staroświeckie przyzwyczajenia wolą zmieniać cały internet :-P I jeśli kogoś to uraża to służę uprzejmie, a zanim ktoś naskoczy na mnie że go obrażam a co ma zrobić bo ma laptopa odsyłam do mojego poprzedniego postu. I jeszcze raz po-wo-li i do-kła-dnie ze zro-zu-mie-niem
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Kajek So paź 02, 2010 14:02  Re: Odnośniki z forum

Bo rozumiem ze do mnie pijesz z tym głębokim XXI wieku.


Do nikogo nie pije, prywatne najazdy to specjalność osób które mają dopiski pod nickami, ja podałem to jako jeden z przykładów argumentacji, czy opinii userów, wąskiego grona które się tu wypowiada, a oprócz tych paru osób jest tu jeszcze gro innych użytkowników, którzy tez pewnie by wyrazili swoje zdanie na ten temat w ankiecie.
Avatar użytkownika
Kajek
 
Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 14:33
Lokalizacja: 53° 9' N 23° 02' E

Postprzez tu_ru So paź 02, 2010 17:33  Re: Odnośniki z forum

Dziękuję za zainteresowanie tematem :) . Jak widać powyżej, wywołał on nadspodziewanie gorącą dyskusję co jest dla mnie pewnym zaskoczeniem. Myślę, że ankieta uczciwie i demokratycznie ( :lol: ) rozwiązała by problem.

Pozdrawiam.
"One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching." - author unknown
tu_ru
 
Dołączył(a): N paź 18, 2009 7:47

Postprzez Maraz N paź 03, 2010 15:38  Re: Odnośniki z forum (ankieta)

Ankieta została utworzona w tym temacie.
Avatar użytkownika
Maraz
administrator
 
Dołączył(a): N kwi 10, 2005 18:42
Lokalizacja: Janów Lubelski
GG: 2088713

Postprzez DawiDch N paź 03, 2010 16:23  Re: Odnośniki z forum (ankieta)

Kliknąłem drugą opcję, jednak chciałem wybrać pierwszą. Dla mnie nie ma różnicy czy kliknę srollem czy LPM i myślę, że osoby z myszką bez scrolla jest tak mało, że nie opłacalna jest ta zmiana. No chyba, że da się tak zrobić, aby można było jednocześnie otwiera w nowej karcie za pomocą LPM i ŚPM.
Avatar użytkownika
DawiDch
 
Dołączył(a): Wt lip 03, 2007 11:54
Lokalizacja: Częstochowa
GG: 7075940

Postprzez Krystian792 N paź 03, 2010 19:12  Re: Odnośniki z forum (ankieta)

Powinno zostać tak jak jest, ponieważ nie zawsze jest potrzebne otwarcie odnośnika w nowej zakładce, a narzucanie temu każdemu jest bez sensu.
Scrolla prawie każdy ma, a jak nie ma to są skróty klawiszowe.
Podpis na urlopie.
Avatar użytkownika
Krystian792
 
Dołączył(a): So sie 29, 2009 17:44

Postprzez bosssu N paź 03, 2010 19:24  Re: Odnośniki z forum (ankieta)

Ja też zagłosowałem na pierwszą opcję, powinno zostać tak jak dotychczas, czasem szybciej jest otworzyć w tej samej karcie, więc nie wiem w jakim celu miałoby to być zablokowane. Jak już poprzednicy napisali, prawie każdy ma myszkę ze scrollem, więc ja nie widzę problemu.
Avatar użytkownika
bosssu
 
Dołączył(a): So paź 17, 2009 21:27
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez 5cuderi4 N paź 03, 2010 19:28  Re: Odnośniki z forum (ankieta)

Przyglądałem się dyskusji od początku i nie jestem w stanie zrozumieć problemu autora.
Od zawsze używam przyciskania rolki i mi to nie przeszkadza. Z lenistwa czasem skorzystam z Ctrl. ;)
Zaznaczyłem "jest mi to obojętne" - może kogoś to uszczęśliwi. Szukanie dziury w całym.
Avatar użytkownika
5cuderi4
 
Dołączył(a): Pt sty 27, 2006 19:34
Lokalizacja: Warszawa
GG: 1551549

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy związane z forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość