Podsumowanie początku sezonu 2009

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Endrju Szopen N kwi 19, 2009 14:08  Podsumowanie początku sezonu 2009

Myślę, że można już po trzech pierwszych GP powoli zbierać się na podsumowanie rozpoczęcia nowego sezonu F1. Działo się dużo przed samym sezonem (kryzys, Honda, system medalowy...) i już obawiałem się, że cała dramaturgia zostanie zużyta już wtedy, a sam sezon będzie nudny.
Jednak nie! Przetasowania w stawce, ciekawe wyścigi...

Zespoły
Oczywiście, wśród zespołów najmocniej wygląda Brawn GP. Jeszcze przed GP Chin powiedziałbym, że nikt nie dorównuje temu zespołowi (chociaż w Malezji nie mieli aż takiej przewagi jak w Australii...), ale widać, że inne zespoły (np. Red Bull) są blisko. Ba, takiej wyrównanej stawki nie spodziewałem się ani trochę! Teraz nie wystarczy już tylko dobry bolid, kiepscy kierowcy nie mogą już się wybić mając szybki pojazd. Dlatego główną rolę zaczynają odgrywać kierowcy (to co będzie w następnych latach, kiedy poziom jeszcze bardziej się wyrówna!). Dlatego trudno określić ogólne rozłożenie sił wśród konstruktorów, zwłaszcza że jeszcze trochę przemieszało się w weekend chińskiego GP. Toyota i Williams już nie sprawiają wrażenia tak silnych jak na początku, Alonso w ulepszonym Renault poradził sobie całkiem gładko, Red Bull wybił się niespodziewanie (ale już wcześniej był bardzo silny, i w Australii i w Malezji), McLaren uciął dwie-trzy dziesiąte sekundy dzięki dyfuzorowi, Ferrari bez zmian - kiepsko, BMW na równi pochyłej skierowanej mocno w dół, Toro Rosso ma coraz większy potencjał - zwłaszcza z Buemim za kierownicą, a Force India (jak dla mnie - największe rozczarowanie od początku, liczyłem na więcej) okupuje koniec stawki. Więc? Więc mistrza konstruktorów trudno będzie wytypować aż do końcówki sezonu, bo wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie - wtedy zespoły (przynajmniej większość) będą skupione na 2010, który także zapowiada się intrygująco...

Kierowcy
Faworytów do mistrzostwa (którzy mogli by powalczyć o nie) przed GP Chin miałem następujących: Jenson Button, Nico Rosberg, Jarno Trulli, Sebastian Vettel i Robert Kubica. W obecnej chwili lista uszczupliła się o naszego rodaka - nie wygląda to na mały i pojedynczy problem, a BMW stoi w miejscu. Kto stoi w miejscu ten się cofa! Dlatego, przynajmniej na ten moment, Kubica nie ma wielkich szans na mistrzostwo. Zapewne ponownie, jak w 2008, zdystansuje Nicka Heidfelda - ale za to pucharu, niestety, nie dostanie. Kolejnym kierowcą, do którego straciłem pewność, to Jarno Trulli. Toyota wyglądała na silniejszą na samym początku sezonu, a teraz jakby przybladła. Tak samo sytuacja Rosberga i Williamsa. Jego start w Malezji był mistrzowski, ale po kwalifikacjach w Chinach już przestało wyglądać to tak pięknie jak wcześniej. Button i Vettel? Czy to będzie główna walka w sezonie 2009? Czy jeden z nich zdobędzie mistrzostwo indywidualne? Jeśli ta, moim faworytem jest Vettel, mimo że (jeśli chodzi o zespół) sercem jestem za Brawnem.

KERS
Krótko i rzeczowo - KERS ma sens prędzej dla broniących pozycji, nie dla atakująch. Byłoby inaczej, gdyby nie było ograniczenia 80KM i 6 sekund. Poza tym - pięniądze, awaryjność, waga (Kubica!)... Jestem za KERS, ale nie teraz.

Aero
Nie wszystie bolidy są piękne, ale niektóre są bardzo ładne (Brawn GP, Toyota, Ferrari). Czy zmiany w aero dały jakieś skutki? Trudno powiedzieć, chociaż na razie wszystko wskazuje, że tak. Jak na razie wyścigi były ciekawe - i te z deszczem i te bez. I nie tylko głównie z powodu zmienionego aero, ale także przetasowania w stawce z powodu tych zmian. A kto sobie najlepiej poradził? Brawn GP (Ross Brawn) i Red Bull (Adrian Newey). A kto poradził sobie po zmianach na 1998 najlepiej? McLaren (Adrian Newey) i Ferrari (Ross Brawn). Trzeba coś tłumaczyć...?



Zapraszam do dyskusji. :)

Do moderatorów: jeśli na temat za wcześnie, czy co - przepraszam, ale naszła mnie wena :-P
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez wartek N kwi 19, 2009 14:10  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

chyba za wczesnie, bo nie bylo jeszcze zadnego spokojnego wyscigu, bez safety cara, 2/3 deszczowe.
moze bahrajn wiecej nam powie ;)
Avatar użytkownika
wartek
 
Dołączył(a): Pn gru 18, 2006 22:49

Postprzez kemek N kwi 19, 2009 14:15  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

wartek - właśnie to samo miałem napisać, jak zobaczyłem nazwę tematu...
Temat polecam otworzyć w okolicach Monako/Hiszpanii. ;p

Edit: down
Teraz już nie Brazylia, tylko Abu Zabi. ;p
Ostatnio edytowano N kwi 19, 2009 14:25 przez kemek, łącznie edytowano 1 raz
シボレー・オプトラ
Avatar użytkownika
kemek
 
Dołączył(a): Cz lut 21, 2008 22:31

Postprzez Mati93 N kwi 19, 2009 14:19  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

wartek napisał(a):chyba za wczesnie, bo nie bylo jeszcze zadnego spokojnego wyscigu, bez safety cara, 2/3 deszczowe.
moze bahrajn wiecej nam powie ;)


taa a w Bahrajnie będzie burza piaskowa i SC, to w tędy będą mówić że Hiszpania nam dopiero powie kto gdzie jest, ale znając życie niektórzy powiedzą że może Brazylia nam coś powie :-P
Jedno jest pewne, dopóki nie mają wszyscy tych nowych dyfuzorów to ciężko powiedzieć kto zdobędzie mistrza i kto najlepiej odrobił pracę domową. W tej chwili Brawn i RBR są najlepszymi w stawce i tyle, reszta jak na razie raz jest na końcu raz w czołówce...
Avatar użytkownika
Mati93
 
Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 12:49
Lokalizacja: Podlasie
GG: 8604191

Postprzez Pieczar N kwi 19, 2009 14:23  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

Hiszpania powie nam najwięcej z dwóch powodów. Po pierwsze - większość zespołów będzie tam miała update aero, a po drugie - ten tor najlepiej pokazuje rozkład sił.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez Endrju Szopen N kwi 19, 2009 14:27  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

...ale jak na razie napisałem podsumowanie początku pozaeuropejskiego, jak sytuacja przedstawia się w obecnej chwili. Bez wzgędu kiedy by napisać kolejne podsumowanie, sytuacja będzie się zmieniać i zmieniać... A że to forum, warto sobie pogdybać i pomyśleć kto jest szybki teraz, a kto może być szubki później. W Hiszpanii właśnie.
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Kajek N kwi 19, 2009 14:34  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

...ale jak na razie napisałem podsumowanie początku pozaeuropejskiego


To wiesz już co bedzie w Bahrainie? :oops: :oops:
Avatar użytkownika
Kajek
 
Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 14:33
Lokalizacja: 53° 9' N 23° 02' E

Postprzez Endrju Szopen N kwi 19, 2009 14:35  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

początku pozaeuropejskiego


Jeżeli nie zauważyłeś - nie wróżę, tylko podumowuję.
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Razor N kwi 19, 2009 15:17  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

1. Jenson Button - na razie faworyt do tytułu. Wykorzystuje w pełni potencjał bolidu Brawna.
2. Rubens Barrichello - Widać że jest nieco wolniejszy od Jensona.
3. Sebastian Vettel - świetny samochód i talent dają mu szansę walki o tytuł.
4. Timo Glock - na razie bardzo udany sezon.
5. Mark Webber - Na razie jest dobrze chociaż wydaję się być troszkę wolniejszy od Seby.
6. Jarno Trulli - Wykorzystuje potencjał samochodu. Gdyby nie pechowe GP Chin byłby wyżej.
7. Nick Heidfeld - Na razie niczym nie zachwyca. Szczęście w Malezji a tak to jak na razie średni sezon.
8. Fernando Alonso - Jak na razie sezon w miarę dobry jednak może być lepiej.
9. Heikki Kovalainen - Dwa pierwsze wyścigi ukońcczone na samym starcie wyścigu. Jednak GP Chin udane i jeśli w takim stylu będzie jeździł w reszcie sezonu to może być dużo wyżej.
10. Lewis Hamilton - Jeździ całkiem dobrze jednak Mclaren na razie nie jest w stanie walczyć o zwycięstwa.
11. Nico Rosberg - Mistrz treningu. Na wyścigu jednak wypada blado.
12. Sebastian Buemi - Znakomity początek dla debiutanta. Jeździ bardzo dobrze. Wyciąga tyle ile się da z bolidu TR.
13. Sebastien Bourdais - Poprzedni sezon bezbarwny a ten zapowiada się podobnie.
14. Adrian Sutil - Bliski dobrego wyniki w Chinach. Ogólnie na razie nie jest źle.
15. Felipe Massa - Na razie bolid pozbawia go punktów.
16. Kimi Raikkonen - j/w, Kimi jednak na razie jest słabszy od Felipe.
17. Giancarlo Fisichella - na razie słabo.
18. Kazuki Nakajima - Japoński samuraj często zwiedza pobocza i na razie nie zachwyca.
19. Robert Kubica - Pech oraz bolid pozbawiają go na razie punktów.
20. Nelson Piruet - Szkoda słów.
Avatar użytkownika
Razor
 
Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 9:38
Lokalizacja: Kłodawa

Postprzez pawel92setter N kwi 19, 2009 16:32  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

Nie wiem po co się tak wszyscy wyżywacie na Piquecie. Jaki w ogóle jest sens wyżywania się na kierowcach? W każdej chwili może nastąpić jakiś zwrot. Sorry, ale taka krytyka jest bezsensowna...
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Maly-boy N kwi 19, 2009 16:35  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

pawel92setter napisał(a):Nie wiem po co się tak wszyscy wyżywacie na Piquecie. Jaki w ogóle jest sens wyżywania się na kierowcach? W każdej chwili może nastąpić jakiś zwrot. Sorry, ale taka krytyka jest bezsensowna...



bo to forum i każdy może mieć swoje zdanie ?


a piquet jr. to straszny przeciętniak jak na standardy f1 i jemu nowy dyfuzor też nie pomoże ,pewnie z resztą jak kazukiemu
Obrazek
Maly-boy
 
Dołączył(a): Pt cze 22, 2007 9:48

Postprzez pawel92setter N kwi 19, 2009 16:39  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

Rozumiem wyrazić swoje zdanie. Tylko po co w każdym poście nawiązującym do Renault, Alonso, Piqueta czy pogody podkreślać, że "Piquet jest beznadziejny, ja nie wiem co on robi w F1"? :x
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez craig N kwi 19, 2009 18:15  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

Mario Theissen w mocnych słowach powiedział, że w Hiszpanii BMW będzie nową jakością. Wspominał także o testach w Hiszpanii pomiędzy Bahrajnem a Hiszpanią
Ustalając szanse zespołów w tym roku weźcie pod uwagę wasze typy na sezon poprzedni.
craig
 
Dołączył(a): N sty 13, 2008 16:10

Postprzez Karol N kwi 19, 2009 18:22  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

craig napisał(a): Wspominał także o testach w Hiszpanii pomiędzy Bahrajnem a Hiszpanią


Ke? Jakich testach? :roll:

Umówmy się - ten cały pakiet BMW na GP Hiszpanii musi im dać minimum 1s. na okrążeniu bo inaczej i tak kicha. Inni też się rozwijają.
Bullshit stops when the clutch drops.
Avatar użytkownika
Karol
redaktor
 
Dołączył(a): Wt paź 30, 2007 21:30
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez Kajek N kwi 19, 2009 18:25  Re: Podsumowanie początku sezonu 2009

Carlo's napisał(a):
craig napisał(a): Wspominał także o testach w Hiszpanii pomiędzy Bahrajnem a Hiszpanią


Ke? Jakich testach? :roll:

Umówmy się - ten cały pakiet BMW na GP Hiszpanii musi im dać minimum 1s. na okrążeniu bo inaczej i tak kicha. Inni też się rozwijają.


Młodzi mogą testować, no i aerodynamika w linii prostej.
Avatar użytkownika
Kajek
 
Dołączył(a): Pt lip 27, 2007 14:33
Lokalizacja: 53° 9' N 23° 02' E

Następna strona

Powrót do Sezon 2009

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron