Kącik Fotograficzny

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez Mariusz Wt maja 13, 2014 20:54  Re: Kącik Fotograficzny

Zastanawiam się nad kupnem lustrzanki, rozważam trzy modele w takiej konfiguracji obiektywów. Przychylam się ku Nikonowi D5200 z opcją kupna za rok obiektywu 300mm, bo z tego co się zorientowałem koszt takiego obiektywu to ok. 1 tys. PLN. Wcześniej pracowałem już na Canon EOS 1100D. Możecie coś doradzić, ewentualnie inny aparat w podobnej cenie?
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Master Wt maja 13, 2014 21:55  Re: Kącik Fotograficzny

To ja polecam bardzo lustrzanki Pentaxa.

http://www.oleole.pl/lustrzanki/pentax- ... 48.00&cr=0

Ma świetną matrycę, której jakość jest porównywalna z Nikonami za 5-6 tys. złotych. Rzadko też bywa, aby w tej cenie lustrzanka miała czas migawki 1/6000s. Mam niższy model, starszy, bo K-x i szczerze polecam. Wsadzisz mu też wiele obiektywów, często legendarnych już, np. FA 77 Limited 1.8

A co do obiektywu 300mm - ogniskuje Cie koniecznie stała ogniskowa? Pentax ma świetny obiektyw 55-300mm, o ten:
http://www.ceneo.pl/1437560

Polecam się zastanowić. Nie ma co płacić za nazwę Canon czy Nikon.
Master
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 15:10

Postprzez hideto N lip 24, 2016 20:13  Re: Kącik Fotograficzny

Dobry, Nikon D3300 czy Canon 1200D ?

Mam okazję kupić kilka setek taniej niż w Polsce.
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Pieczar Wt lip 26, 2016 8:37  Re: Kącik Fotograficzny

W zasadzie bez różnicy, jeśli już to popatrz na obiektywy. Nikon ma troszkę większą matrycę (stosunek 1.5 do full frame, Canon ma 1.6) i ponoć lepszy firmware. Czego nie wybierzesz będzie dobre.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez slipstream Wt lip 26, 2016 11:15  Re: Kącik Fotograficzny

Spór na zasadzie Pepsi czy Cola, Boże narodzenie czy Wielkanoc i tym podobne. Fani Nikona będą zachwalać Nikona, ci z obozu Cannona będą mówić że najlepszy na świecie, a dla początkującego fotografa bez znaczenia bo i tak wielu niuansów nie wyłapie i nie wykorzysta. Takie dylematy co lepsze to już na kolejną lustrzankę i po tysiącach zrobionych zdjęć jak już będzie człowiek wiedział co dokładnie chce i chciałby coś lepiej. A jak chce się poczuć różnicę w fotografii, to lepiej eksperymentować z obiektywami niż z aparatami.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Pieczar Wt lip 26, 2016 20:16  Re: Kącik Fotograficzny

A jak chce się poczuć różnicę w fotografii, to lepiej eksperymentować z obiektywami niż z aparatami.

Dokładnie. Ja bym w tym przypadku wybór sprowadził właśnie do dostępności obiektywów dla obu aparatów. Ale z drugiej strony jest teraz na rynku sporo firm jak Tamron czy Sigma, które robią obiektywy i dla Nikona i dla Canona, tak więc to też nie jest już jakiś duży problem.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez hideto Pt lip 29, 2016 17:52  Re: Kącik Fotograficzny

No więc kupiłem nikona z kitowym obiektywem 18-55. Wyszła mnie ta impreza około 300 zł taniej niż w Polsce. Czyli mniej więcej w cenie takiego zestawu "po wystawowego". Zamówiłem sobie również obiektyw 70-300 tamrona. Póki co myślę że to wystarczy. Jedyne czego mi brakuje to jakiejś torby i kilku kart pamięci. To mi pewnie na kilka lat wystarczy. Zakładał konta na fb z dopiskiem "photography" nie będę. Taki zestaw chyba wystarczy do zrobienia zdjęć na wycieczkach w trakcie zagranicznych delegacji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Pieczar Pt lip 29, 2016 17:58  Re: Kącik Fotograficzny

I myślę, że to bardzo dobry wybór. Którego Tamrona wybrałeś - tego tańszego (ok. 500zł) czy droższego (1500)?
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez hideto Pt lip 29, 2016 20:30  Re: Kącik Fotograficzny

Bez stabilizacji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Pieczar Pt lip 29, 2016 20:44  Re: Kącik Fotograficzny

Ja mam akurat tego drugiego i jestem bardzo zadowolony. Świetny obiektyw na wyścigi :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez hideto Pt wrz 23, 2016 20:52  Re: Kącik Fotograficzny

Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Pieczar Pt wrz 23, 2016 23:30  Re: Kącik Fotograficzny

Masz na myśli niedoświetlenie? To normalne, robiłeś zdjęcia na tle jasnego nieba które zostało przyciemnione przez aparat a razem z nim samolot. Podczas robienia zdjęć pod światło czy też na tle jaśniejszego nieba najlepiej zwiększyć wartość ekspozycji (tak do ~1) a i zawsze można też obrobić potem zdjęcie w jakimś sofcie do rawów i trochę rozjaśnić. Zmiana obiektywu nic tu nie da. Możesz też się pobawić trybem pomiaru światła aparatu i zmienić np. na punktowy albo centralnie ważony: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/try ... ru-swiatla
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez slipstream So wrz 24, 2016 1:04  Re: Kącik Fotograficzny

Nie nic złego nie zrobiłeś. Też nie kwestia sprzętu. To są tylko i wyłącznie lata praktyki. Bo z kolei jak ustawisz światło na samolot może okazać się wtedy że niebo jest prześwietlone. Tutaj po prostu pomiar światła był robiony na tle jaśniejszego nieba dominującego w kadrze, więc żeby właśnie nieba nie prześwietlić, aparat automatycznie obniżył ekspozycję i samolot który był ciemniejszy na tym tle wyszedł niedoświetlony. No i jeszcze kwestia naświetlenia do czasu żeby zdjęcia wyszły ostre a nie rozmyte... dużo zmiennych których jedynym sposobem nauczenia się jest praktyka i nic więcej.

I nie, nie jest tak że wszystkie fajne fotki jakie się ogląda są takie prosto z aparatu. Zawsze ktoś coś podciągnie i poprawi światła w komputerze. Tutaj polecam iście potężne narzędzie jakim jest Camera RAW w Photoshopie albo sam Lightroom. A obsługa tego jest banalnie prosta zwykłymi suwakami. Nawet bez plików RAW z samych .jpg da się czasem wyciągnąć solidną fotografię. Poniżej takie demo na szybko.

http://www36.zippyshare.com/i/1C6HnHsj/ ... tled-1.jpg
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez kidmaciek So wrz 24, 2016 1:56  Re: Kącik Fotograficzny

Mnie się wydaje, że przy zdjęciach robionych pod światło najlepiej mieć włączony pomiar matrycowy :) Albo zrobić dwie ekspozycje (dwa zdjęcia) - jedną z poprawnie naświetlonym tłem (niebem), a drugą z poprawnie naświetlonym lądem. Potem połączyć w całość w Photoshopie. Polecam też przełączyć się na format RAW, więcej można z niego wycisnąć w kwestii balansu bieli, kontrastów, cieni itd. bez utraty jakości. Co do czasu naświetlania to ja kieruję się zasadą, że przy zdjęciach robionych z ręki czas naświetlania to 1/długość ogniskowej w mm. I wtedy (o ile nie masz Parkinsona ;) ) masz pewność że zdjęcia wyjdą ostre.

A co do zdjęć - są okej, to zupełnie normalne że masz niedosyt, trzeba dużo tych zdjęć robić i analizować, co nam się nie podoba i jak to poprawić. Pieczar wrzucił dobrą stronę - szerokikadr.pl , tam są wszystkie niezbędne poradniki i kwestie techniczne wyjaśnione w przystępny sposób.
kidmaciek
 
Dołączył(a): Śr paź 17, 2007 16:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez hideto So wrz 24, 2016 9:36  Re: Kącik Fotograficzny

Dwa zdjęcia raczej nie do zrobienia w trakcie lotu... Dzięki za info panowie. Czyli trzeba ćwiczyć :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusja na dowolne tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości