Szkoła i szkolnictwo

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez Arnulf Pt lip 10, 2015 9:40  Re: Szkoła i szkolnictwo

Ja miałem zarówno w jednej jak i drugiej szkole bardzo szeroko omawiane tematy XX wieku i nikomu na nic wiedzy i czasu nie brakło.
Arnulf
 
Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 8:56
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Postprzez Angulo Pt lip 10, 2015 11:26  Re: Szkoła i szkolnictwo

Zależy na kogo sie trafi, akurat u nas nauczycielem był dyrektor szkoły, który miał wiedzę na ten temat i poświęcił temu bardzo dużo czasu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Angulo
 
Dołączył(a): Wt kwi 15, 2008 17:21
Lokalizacja: Gołkowice
GG: 5966780

Postprzez Arnulf Pt lip 10, 2015 11:40  Re: Szkoła i szkolnictwo

Dlatego nie można od razu zakładać, że zazwyczaj materiał nie jest przerabiany.
Arnulf
 
Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 8:56
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Postprzez baron Pt lip 10, 2015 13:01  Re: Szkoła i szkolnictwo

U mnie w 3 gimnazjum owszem był temat o 1 wojnie światowej, ale przerabialiśmy go, tak na "odwal się". Nie było z tego sprawdzianu, bo dział przerabialiśmy praktycznie pod koniec roku szkolnego, gdzie większość uczniów olewa wtedy lekcje.

W pierwszej liceum zaczynaliśmy od działu "świat po I wojnie światowej" i ogólnie wtedy przerabialiśmy cały XX wiek z domieszką naszych czasów. W drugiej liceum zaczynaliśmy od nowa prehistorię i skończyliśmy na dziale "świat i Rzeczpospolita w końcu XVIII wieku". W sumie przerobiliśmy wtedy 2 książki.

A w trzeciej zaczęliśmy od "Kongresu Wiedeńskiego" i wtedy rozpoczęliśmy bardziej szczegółowo omawiać pierwszą wojnę światową, ze względu na to, że temat był gdzieś tak w środku roku szkolnego. Jednak w owym czasie ledwo zdążyliśmy omówić upadek bloku komunistycznego w Europie(znów na "odwal się", bo matura i te sprawy).
baron
 
Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 13:15
Lokalizacja: Konin

Postprzez hideto Pt lip 10, 2015 15:04  Re: Szkoła i szkolnictwo

Arnulf napisał(a):Dlatego nie można od razu zakładać, że zazwyczaj materiał nie jest przerabiany.

Można, niestety można. W programie, o ile nauczyciel nie zadecyduje inaczej, I i II WŚ to ostatnie lekcje w ostatniej klasie. Po nich w zasadzie przeznaczona jest jeszcze jedna lekcja na tak zwana 'współczesność' co sprowadza się do opisu Solidarności i upadku komunizmu w Polsce.

Mam takie spaczenie, bo niestety we wszystkich szkołach to tak wyglądało. Nauczyciele historii są zazwyczaj bardzo roztrzepani w organizacji czasu i poświęcają więcej czasu na tematy które lubią. Może to mój i moich znajomych pech ale my akurat trafialiśmy na ludzi zafascynowanych Grecją, Rzymem, Egiptem, którymś tam królem Polski. A WWII była robiona na jednej lekcji, o ile w ogóle starczyło na nią czasu.

Oczywiście mówię z perspektywy klas matematycznych. Na humanistycznych mogło to wyglądać odrobinę inaczej.
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez slipstream Pt lip 10, 2015 15:48  Re: Szkoła i szkolnictwo

Dlatego nie można od razu zakładać, że zazwyczaj materiał nie jest przerabiany.

Zakładać można o tyle, że fakt iż jakiś nauczyciel przerobi ten materiał nadal jest wyjątkiem, a nie normą w szkolnictwie.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez exxxile Pt lip 10, 2015 16:26  Re: Szkoła i szkolnictwo

Zgadza się, u mnie też historia była dość szczegółowo omawiana mniej więcej do czasu zamachu na arcyksięcia Franza Ferdynanda. Potem było solidne omówienie prądów politycznych w dwudziestoleciu (z naciskiem na Piłsudskiego i Dmowskiego), natomiast reszta XX wieku zajęła zdecydowanie mniej lekcji niż sam kongres wiedeński, czy omawianie samej architektury antycznej Grecji.

Brak czasu przy obecnym systemie 3+3 to jedno, ale odnoszę lekkie wrażenie, że z tą historią XX-wieczną to jak ze śmierdzącym jajem, i może dlatego nauczyciele traktują ją jak traktują (omówić z grubsza i zapomnieć). Każdy ma jakieś swoje subiektywne odczucia co do większości wydarzeń od zakończenia I wojny światowej. A to tyczy się również nauczycieli/oświatowców/autorów podręczników etc. Oczywiście to się tyczy całej historii, ale jednak ludzie nie biorą się w Polsce za łby rozmawiając o decyzjach strategicznych Aleksandra Wielkiego, a już rozmawiając o PW, żołnierzach wyklętych, PRL-u, solidarności, agentach etc., owszem. To kontrowersyjne tematy i łatwo odpłynąć.
Avatar użytkownika
exxxile
 
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 21:35

Postprzez slipstream Pt lip 10, 2015 19:18  Re: Szkoła i szkolnictwo

O ile rozmawiałem z rodzicami tak z ciekawości kiedyś o tym, to mam wrażenia że to pozostałość czasów słusznie minionych. Wiadomo, był taki okres w historii Polski, tak do lat 90., gdzie wydarzenia XX wieku lepiej było przemilczeć. Tak ułożono po wojnie plan nauczania historii... i tak pozostał on niezmieniony do dziś. I nie chodzi tyle o to co nauczać, co po prostu rozpisanie tego na klasy. Co w pierwszej, co w ostatniej gdzie XX wiek to końcówka podstawówki/liceum kiedy już każdy myśli o egzaminach czy maturach i coraz więcej lekcji przepada.

Swoją droga do dziś absurdem wydaje mi się fakt, i jest to jeszcze za czasów starego systemu edukacji, że przez podstawówkę uczy się historii "od początków" do XX wieku, a potem idąc do gimnazjum/liceum wszystko powtarza się od początku, zamiast kontynuować. Wtedy ewentualnie pewna powtórka z historii mogłaby być tylko konspektem dal przypomnienia, a nie rozpisanym celem nauczania.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Europejczyk Śr maja 04, 2016 19:23  Re: Szkoła i szkolnictwo

Jak tam matura... ? :twisted: Ktoś może wybrał 2 temat tego wyrpacowania ? :twisted:
Moja kolekcja autografów :)
Masz pytania odnośnie autografów ? Pisz na PW - z chęcią pomogę :)
Avatar użytkownika
Europejczyk
 
Dołączył(a): Cz sie 16, 2012 8:57
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
GG: 12972985

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusja na dowolne tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron