Kącik filmowy

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez exxxile Cz gru 15, 2016 16:39  Re: Kącik filmowy

Co do TFA, dla mnie było tam sporo absurdów i niezbyt trafionych pomysłów, a największym minusem jest fakt, że to po prostu na nowo przypudrowana Nowa Nadzieja z 1977 roku.

Przechodząc jednak do Rogue One, wyszedłem z kina całkiem usatysfakcjonowany. O ile na odbiór TFA wpłynęły pozytywnie sentymenty i do pierwszego seansu podszedłem emocjonalnie (poszedłem też drugi raz aby zobaczyć całe to 3D i niestety zasnąłem ;) ), o tyle tutaj tych sentymentów nie było, poza oczywistym sentymentem do Vadera, no ale Vader zawsze będzie bossem i basta :wink: Nawet jeszcze z twarzą Christensena, który miota się po Mustafarze w Zemście Sithów. Nie jest to film idealny, problemem jest wprowadzenie wielu postaci, przez co tak naprawdę nie do końca poznajemy ich motywacje i tutaj jest niedosyt. Nie podobają mi się również te patetyczne dialogi i znowu trochę nawiązań na siłę. Z drugiej strony, też żeby zbyt dużo nie spojlować, dla mnie największą zaletą filmu jest odejście od schematów familijnego kina przygodowego, czyli od schematu znanego z oryginalnej trylogii - Imperium jest złe i basta, za to Rebelia to krystalicznie czyści ludzie z misją. Tutaj mamy odcienie szarości i widzimy, że Rebelia to także niezdecydowanie, konflikty i ludzie robiący dla sprawy rzeczy niemoralne. Dla mnie na plus, choć oczywiście przy całej bajkowości serii (przynajmniej mówiąc o filmach kinowych) dla kogoś może być to wadą. Przy czym ja zawsze z dziwnego powodu doszukiwałem się jednak w SW przynajmniej odrobiny realizmu, stąd lubię prequele, gdzie pasowała mi większa ilość polityki itd. (poza Mrocznym Widmem, które jednak pozostaje dla mnie dość niestrawne).

Aha, jakoś słabo muzycznie wg mnie wypada ten Łotr, nawet nie jest to kwestia braku Johna Williamsa, ale zwyczajnie brakuje tam jakiegoś przewodniego wątku. TFA może też nie rozpieszczał, ale choćby temat Rey zapadł mi w pamięć.
Avatar użytkownika
exxxile
 
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 21:35

Postprzez Duif Pt gru 16, 2016 8:35  Re: Kącik filmowy

Widzę, że opinia bardzo podobna do mojej. Muzyka nie zapadła faktycznie w pamięć, tak jak w TFA (w moim przypadku oprócz Rey theme jest jeszcze March of the Resistance), jednak generalnie przyzwoicie uzupełniała akcje ;)
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez bartoszcze Wt paź 10, 2017 8:10  Re: Kącik filmowy

Jest oficjalny trailer "Ostatniego Jedi". Czekam na grudzień :)



Watch, or watch not - there is no trying.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Duif Wt paź 10, 2017 8:38  Re: Kącik filmowy

Kto nie czeka... ;)
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez cravenciak Wt paź 10, 2017 10:00  Re: Kącik filmowy

Dupy nie urywa ten trailer szczerze mówiąc...
Obrazek
ObrazekObrazek#UnbanDlaMastera
Avatar użytkownika
cravenciak
 
Dołączył(a): Cz mar 11, 2010 20:05

Postprzez slipstream Wt paź 10, 2017 10:21  Re: Kącik filmowy

Ja mam wrażenie że będzie tak, jak zapowiadało się po 'Przebudzeniu', że będzie to powtórka z 'Impreium kontratakuje' jak 'Przebudzenie' było powtórką z 'Nowej nadziei'. No i na to się szykuje.

Tak więc co mamy. Wielką bitwę naziemną z ATT gdzie śnieżny krajobraz zastąpiono pustynnym, ale żeby za daleko nie było nie odlatywać pustynia jest pusta jak pejzaż Hoth. Dalej mamy młodego niedoświadczonego adepta Mocy na szkoleniu u starego mistrza który zaszył się gdzieś przed całą galaktyką...

No ładnie to wygląda, efektownie, ale fabularnie prawdę mówiąc czuje się odgrzewanie kotleta na mocno przechodzonym oleju. Szkoda, bo wydawało się że Rogue One pokazał ze fani są otwarci na nowe historie.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Diego Wt paź 10, 2017 11:21  Re: Kącik filmowy

Disney boi się zejść z utartej ścieżki, bo ona przynosiła i ciągle przynosi miliardowe korzyści. Rogue One był lekkim powiewem świeżości, na który fani zareagowali pozytywnie, ale stara trylogia była na tyle dobrze napisana, że bezpiecznie jest zrealizować ją niejako na nowo i z wykorzystaniem nowej technologii. To oklepany, ale jednak dość nośny motyw. Ludzie i tak pójdą do kin, bo są fanami tego świata, a nie koniecznie konkretnych przygód, czy postaci.

Szczerze mówiąc, jak Disney kupił prawa to bardzo liczyłem na ekranizację trylogii Bane'a. Moim zdaniem to by był ogromny powiew świeżości dla filmowego świata Star Wars. Tylko, że Disney nie zekranizuje tak mrocznej historii, bo dużo lepiej sprzedaje się zwycięstwo dobra nad złem.
Diego
 
Dołączył(a): N mar 30, 2008 8:35

Postprzez bartoszcze Wt paź 10, 2017 11:24  Re: Kącik filmowy

Przecież Rogue One to nie żadna nowa historia, tylko ekranizacja napisów do ANH :)
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Duif Wt paź 10, 2017 12:58  Re: Kącik filmowy

Ja mam wrażenie, że wszyscy Ci narzekający na odgrzewane kotlety, narzekaliby na brak klimatu OT, gdyby Disney wplatał dużo nowych rzeczy :D (vide prequele i narzekanie na wszystko co nowe)

Wychodzę z założenia, że SW to kino rozrywkowe - i zwyczajnie chcę się na tym dobrze bawić. A Przebudzenie, czy Rogue One mi to zapewniło. Dlatego też nie mam nic przeciwko, żeby TLJ był dla mnie równie rozrywkowy.
(Mówi to fan SW w każdej postaci).
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez slipstream Wt paź 10, 2017 13:16  Re: Kącik filmowy

Ale tu nie chodzi o nowości czyli powielanie jednego scenariusza w koło. Rogue One było oryginalnym scenariuszem, a nie klepanym schematem poprzednich części. Czyli można zrobić nowe z zachowaniem klimatu SW, bo do Rogue One absolutnie nikt nie miał pretensji o brak klimatu pomimo nieco bardziej kreatywnego zamiast zachowawczego scenariusza. Ba, jeszcze się za to RO chwaliło, że właśnie można zachowując cały klimat SW opowiedzieć w inny sposób historię. W tym Diuf tkwi problem, nie w tym co piszesz, bo piszesz o czymś zupełnie innym. Mówisz o modyfikacji świata, podczas gdy rozchodzi się "tylko" o scenariusz.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Duif Wt paź 10, 2017 14:03  Re: Kącik filmowy

Czytając opinie o R1, obraz wyłania się zupełnie inny. (Podobno jest kiepski i nie czuć klimatu).
Tak więc, jak widzisz, opinie są przeróżne.
Mam na myśli to, że nie da się dogodzić wszystkim. Sam nie jestem do końća zadowolony z powielania schematów - jednak póki jest to dla mnie rozrywka, póty będę zdania, że robią to dobrze.
Koniec końców, film przynosi ogromne zyski...
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez slipstream Wt paź 10, 2017 14:12  Re: Kącik filmowy

Przez pryzmat tego czy film przynosi zyski mogą sobie oceniać księgowi. Ja np. nie muszę wychodzić z założenia że jak dużo zarobił, to znaczy że się udał, a jak poszedł na rekord to dzieło wybitne.

Zresztą, nasz inżynier Mamoń już dawno zawyrokował że ludzie lubią już te piosenki które znają. A czasy są takie, że oryginalności nie szuka się w kinie, tylko internecie. I dodatkowo nie w filmie, a w serialu. Kino stało się taką bezpieczna papką gdzie idziesz bez oczekiwań i wychodzisz zadowolony bo te niskie wymagania zostały spełnione. Czy to dobrze że oczekiwania wobec produkcji kinowych są tak niskie? Osobiście śmiem twierdzić że nie i bardzo mnie to smuci, że księgowi decydują już o wszystkim w stopniu takim jak nigdy przedtem. Wolałem chodzić do kina oglądać dzieła reżyserów, a nie księgowych, bo mnie to już jakiś czas temu przestało jednak bawić i zmęczyło chodzić do kina bez oczekiwań.

Że tak sobie zabiadoliłem znowu zajmując miejsce na serwerze.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez bartoszcze Wt paź 10, 2017 14:32  Re: Kącik filmowy

Jak na możliwości fandomu to i tak łagodnie marudzisz :D

TFA jest łagodnym rebootem i zarazem świetnym filmem. A jak już narzekamy na wtórność, to już ANH było oczywistym powieleniem klasycznego schematu, wrzuconym w zupełnie nowe didaskalia. A jakie będzie TLJ... well, będzie rozwijać wątki TFA, ale czy z tego powodu automatycznie będzie "kopią" TESB?
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez slipstream Wt paź 10, 2017 14:44  Re: Kącik filmowy

Kurde, cały czas mam wrażenie się nie rozumiemy. Od początku GW bazują na utartych schematach literacko-filmowych prowadzenia narracji. Tylko właśnie, ubranych w nowe szaty space opery. "Przebudzenie" to jednak już utarte schematy w tych samych szatach. Na tym to polega, że albo utarte schematy ubiera się w nowe atrakcyjne szaty, albo pod płaszczykiem znanych wszystkich szat zawiązuje się niespotykaną dotąd intrygę.

'Ostatni Jedi' jako "kopia" 'Imperium kontratakuje', to nie kwestia rozwijania wątków 'Przebudzenia", a to co widać już na zwiastunie. Walki z ATT w pustynnym plenerze i nauka u mistrza który uciekł przed światem. To jest kopiowanie w ryj znowu, jak kolejna gwiazda śmierci. Swoją drogą u bukmacherów bardzo niski jest kurs na to, że w finale IX części znowu zniszczona zostanie kolejna gwiazda/planeta/galaktyka śmierci... I tak jak można wiele pomstować w nowej starej trylogii (części i-III) tak nie można odmówić Lukasowi że stworzył filmy które nie były powielaniem schematów historii części IV-VI).

To jest zwyczajnie nużące, bo ileż można to samo i tak samo.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez bartoszcze Wt paź 10, 2017 15:17  Re: Kącik filmowy

Część I jest tak samo powieleniem schematu części IV, jak część VII :) tylko w bardziej cukierkowym sztafażu

W części VII mamy mieszankę powtórzonych motywów, fanserwisu i bardzo ładnie zaplecionych nowości, całość poukładana w sposób tworzący nową jakość. Może się podobać, ale nie musi. A jak ktoś chce na siłę doszukiwać się podobieństw...
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusja na dowolne tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości