Kącik rowerowy

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy

Moderator: Ekipa Różne

Postprzez Mariusz Wt lip 08, 2014 13:45  Kącik rowerowy

Kilka lat temu coś takiego było tu na forum. Mamy wakacje, może czas już reaktywować temat?

Na początku pytanie ode mnie. Noszę się z zamiarem kupna nowego roweru, dotychczas jeździłem przeważnie na Merida Kalahari 500 i Kross Hexagon V4. Może ktoś z Was zaproponuje jakiś model, na który warto zwrócić uwagę. Rower służyłby mi głównie do jazdy po mieście, do pracy, po wąwozach w Kazimierzu Dolnym, okolicznych lasach. Nie musi to być demon prędkości. Kolarzówka zatem odpada.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Martius_28 Wt lip 08, 2014 13:47  Re: Kącik rowerowy

Full czy HT, 26 czy 29 cali? jaki budżet?
!! Forza Schumi !! Forza Ferrari !! Forza Kimi !!
Avatar użytkownika
Martius_28
 
Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 19:28
GG: 2832896

Postprzez Mariusz Wt lip 08, 2014 16:41  Re: Kącik rowerowy

Mam 172 cm wzrostu i dotychczas jeździłem przeważnie na 26 calowych. Muszę się wybrać do sklepu i przymierzyć, jak by to było na 29 calowym.

Jest wiele kategorii rowerów (m.in. MTB, cross, trekking, przełajowy) ale chyba granice między nimi są dosyć płynne i przypuszczam, że sporo zależy od danego producenta. Ja ich jakoś specjalnie nie dostrzegam...

Zależy mi, aby podzespoły były dosyć dobre jakościowo i rower wytrzymał więcej niż 2-3 lata. Okey, pomijam tu kwestię konserwacji, jazdę w różnych warunkach atmosferycznych itd.

Nie zamierzam kupować roweru w markecie.

Jazda ekstremalna nie wchodzi w rachubę. Natomiast turystyka rowerowa z aparatem fotograficznym w plecaku jak najbardziej. Jazda po drogach publicznych, ścieżkach rowerowych, wąwozach, drogach leśnych i polnych. Tak pół na pół w mieście i w terenie.

Do roweru na pewno będę brał jakieś akcesoria typu błotnik, rękawiczki, światła, licznik ale to już chyba oddzielnie się kupuje. Rozważam też bagażnik i sakwy. Dotychczas tego nie używałem. Raczej dobrze byłoby, jakby rower miał amortyzowany widelec przedni.

Planuję wydać na sam rower 1,5-2 tys. zł. Nie wiem, czy jest sens wydawania 3 tys. albo więcej na rower na moje potrzeby.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Audi Śr lip 09, 2014 10:11  Re: Kącik rowerowy

Ja w zimie zamierzam również zakupić sobie 29er (190 cm wzrostu), budżet podobny, coś koło 2000 zł, warunki terenowe podobne, trochę miasto, trochę drogi polne, leśne itp więc się podepnę do prośby ;) Mam jednak kolejne pytanie - przy takim budżecie można juz liczyć na hydraulikę. Warto? Co jest lepsze? Tania hydraulika czy standardowe w tej cenie tarcze bądź v-brake?
- Jak można słuchać muzyki elektronicznej? Muzyka musi mieć przekaz!
- Ja natomiast lubuję się w szukaniu poezji w malarstwie marynistycznym oraz kompozycji muzycznych w rzeźbie.
Avatar użytkownika
Audi
moderator
 
Dołączył(a): So lip 07, 2007 10:06
Lokalizacja: Ingolstadt
GG: 5208633

Postprzez aronek Śr lip 09, 2014 10:22  Re: Kącik rowerowy

Ja 2 lata temu kupiłem Kellysa Vipera 4.0, chwalę sobię. Trafiłem w świetny czas, gdy z więkoszości salonów rowerowych w Rzeszowie wywalano rowery na zimę i wrzucano sprzęt zimowy(narty itp).Były promocje itp. Pogadałem z jednym, drugim, piątym sprzedawcą i udało się zyskać promocję z promocji i dodatki też w promocji :D Rower normalnie kosztujący 1500, na promocji stał 1370, potargowałem się i komplet: rower +błotniki, gruba, porządna linka, pompka, pedały ALU zamiast plastikowych kupiłem za 1300. W necie sam rower najtaniej 1350 chyba był.
Ogolnie fajny sprzęt, jedyny minus to lakier ramy, fajnie że matowy ale niefajnie bo delikatny strasznie. Osprzęt shimano alivio, nic się z nim nie dzieje, a jeżdżę pon-piątek 8-30 km dziennie, czy mokro czy sucho, czasem w lekki śnieg też.
Ogolnie odpuścułbym rowery za ponad 1500zł, te w przedziale 1200-1500 są już naprawdę dobre. Osprzęt nie zawodzi, amortyzator to sr suntour xct v4- żaden rarytas ale nie wyrobił się, jest jak nowy, a na krawężnikach rzadko zwalniam.
Jak kupowałem swój to szukając na forach można generalnie spotkać tylko takie rady: do 1500/2000/3000zł(zależy jaki burżuj się mądrzył) to szajs, a najlepiej to kupic za 3-4 koła. Ja polecam rowery z tej półki, swojego nie oszczędzam a działa i polatam nim jeszcze długo.

@ Audi
Kup v-brejki. Tanie ale dobre. Hydrauliki moim zdaniem nie warto, to tylko rower, chyba że chcesz szpanować. V-brake (nawet 1) zapewnia dobre hamowanie na suchym i na mokrym, byleby klocki nie były najtańsze.
Jeszcze 1 aspekt, którego wielu ludzi nie bierze pod uwagę. Takie średnie rowerki jak mój rzucają się w oczy tylko jak są nowe i sie jeszcze błyszczą. Ale te z wyższej półki- dość często znikają sobie, od tak. Widzę na forum politechniki rz., że te lepsze częściej padają łupem złodziei.
Orajt Maderfaker Men !
Avatar użytkownika
aronek
 
Dołączył(a): Śr sty 23, 2008 17:16
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez Duif Śr lip 09, 2014 11:48  Re: Kącik rowerowy

aronek napisał(a):Ogolnie odpuścułbym rowery za ponad 1500zł, te w przedziale 1200-1500 są już naprawdę dobre. Osprzęt nie zawodzi, amortyzator to sr suntour xct v4- żaden rarytas ale nie wyrobił się, jest jak nowy, a na krawężnikach rzadko zwalniam.
Jak kupowałem swój to szukając na forach można generalnie spotkać tylko takie rady: do 1500/2000/3000zł(zależy jaki burżuj się mądrzył) to szajs, a najlepiej to kupic za 3-4 koła. Ja polecam rowery z tej półki, swojego nie oszczędzam a działa i polatam nim jeszcze długo.


I mieli racje, bo o ile jeździsz po mieście to wszystko się nada. Jeśli wyjeżdżasz na trasy cięższe, rowery z tego przedziału prędzej czy później padną. Mówię o nowych, które zajeździłem już dwa. ;) Od tego momentu inwestuje tylko w shimano XT, i na tych osprzętam rowery polecam. Kupiłem używkę w CAŁOŚCI na XT. Niezniszczalny sprzęt. Wydałem 2300zł na 3-letni rower i ani grosza z tej kasy nie żałuje. Często widzę po sklepach, rowery reklamowane jako sprzęty w całości na Shimano XT, po czym okazuje się, że mimo ceny 5000zł korby i tylne przerzutki są z niższej półki. Osobiście polecam inwestować w używane rowery bardzo wysokiej klasy.

aronek napisał(a):@ Audi
Kup v-brejki. Tanie ale dobre. Hydrauliki moim zdaniem nie warto, to tylko rower, chyba że chcesz szpanować. V-brake (nawet 1) zapewnia dobre hamowanie na suchym i na mokrym, byleby klocki nie były najtańsze.
Jeszcze 1 aspekt, którego wielu ludzi nie bierze pod uwagę. Takie średnie rowerki jak mój rzucają się w oczy tylko jak są nowe i sie jeszcze błyszczą. Ale te z wyższej półki- dość często znikają sobie, od tak. Widzę na forum politechniki rz., że te lepsze częściej padają łupem złodziei.


Po pierwsze, to hydraulika jest świetną rzeczą - o ile jest z wyższej półki. Zwykłych tarcz się nie opłaca - ni to v-brake ni to hydraulika, a kosztuje sporo. Jeśli stać kogoś na zakup hydrauliki z wyższej półki i jeździ w terenie, w którym to wykorzysta, nie ma się nad czym zastanawiać.
Co do złodziei - zależy o jakim rowerze mówimy. Bo świecąca rama plus dobry osprzęt... No tego się nie zostawia. Jednak sam wiem, po swoim sprzęcie, że mogę go zostawić wszędzie - mam bardzo wytrzymałą i lekką, ale jednokolorową ramę. To wystarcza ;)
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Kubuś Fatalista Śr lip 09, 2014 18:10  Re: Kącik rowerowy

Szczerze mówiąc to hydrauliki w rowerze do 2000 nie mają żadnego sensu. Tarczowe hamulce w tym przedziale są na linkę i można uznać je za spowalniacze. Choć to też kwestia kto gdzie i jak będzie jeździł. Przy turystyce rowerowej tarcze są raczej zbędne.

Dobre opinie w tym przedziale cenowym ma np. Kross A2. Przy zakupie kierowałbym się głownie osprzętem - jeśli ktoś dba o rower to Alivio świetnie się sprawdzi (SLX czy Deore XT raczej nie ma sensu przy małym przebiegu i spokojnej jeździe). Dobrze gdy amortyzator ma także blokadę.
Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Postprzez Duif Śr lip 09, 2014 18:22  Re: Kącik rowerowy

Cały czas powtarzałem z resztą, że XT jest dla ludzi którzy jeżdżą dużo i w trudniejszym terenie. ;) w pełni zgoda z Kubusiem Fatalistą.
Z tym, że za 2000zł można wyrwać fajny używany sprzęt, o ile był odpowiednio serwisowany ;)
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Audi Śr lip 09, 2014 20:13  Re: Kącik rowerowy

A jak to wygląda ze składaniem roweru? Komplet części wyszedłby taniej niż cały rower z identycznym osprzętem?
- Jak można słuchać muzyki elektronicznej? Muzyka musi mieć przekaz!
- Ja natomiast lubuję się w szukaniu poezji w malarstwie marynistycznym oraz kompozycji muzycznych w rzeźbie.
Avatar użytkownika
Audi
moderator
 
Dołączył(a): So lip 07, 2007 10:06
Lokalizacja: Ingolstadt
GG: 5208633

Postprzez Kubuś Fatalista Śr lip 09, 2014 20:26  Re: Kącik rowerowy

Audi napisał(a):A jak to wygląda ze składaniem roweru? Komplet części wyszedłby taniej niż cały rower z identycznym osprzętem?


Raczej nie ma sensu chyba, że gdzieś kupisz ramę,koła za symboliczna złotówkę.
Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Postprzez slipstream Śr lip 09, 2014 20:46  Re: Kącik rowerowy

A jak to wygląda ze składaniem roweru? Komplet części wyszedłby taniej niż cały rower z identycznym osprzętem?

Raczej nie w tym budżecie. Raz że dużo czasu stracisz na szukanie byle taniej, potem czas na złożenie (i kaes jeśli ktoś będzie musiał to złożyć) a ostateczny zysk przy rowerze w tej cenie jest minimalny jeśli w ogóle. IMO szkoda zachodu z takim kombinowaniem.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Arnulf Cz lip 10, 2014 8:32  Re: Kącik rowerowy

I mieli racje, bo o ile jeździsz po mieście to wszystko się nada. Jeśli wyjeżdżasz na trasy cięższe, rowery z tego przedziału prędzej czy później padną. Mówię o nowych, które zajeździłem już dwa.


No popatrz, a mój rower tych "specjalsów" nie posłuchał i mając już około 4000 km od 2011 roku po różnych nawierzchniach trzyma się bardzo dobrze. A byłoby więcej, gdyby nie przepracowane ostatnie wakacje. A jest to Kross Level A2 i do tego model z 2010 roku. Ostatni model z tego roku jaki gość miał w sklepie i dzięki temu był nawet przeceniony z 1500 na 1200 zł. I ten rower też Tobie polecam, Mariusz. Korzystam z roweru niemal na takich samych zasadach jak Ty piszesz, więc mogę Ci powiedzieć, że spisuje się w tych kryteriach bardzo dobrze. Jedynie co miałem w nim wymieniane to oczywiście dętki i opony, reszta nadal spisuje się bardzo dobrze. Do tego mam kupioną dużą torbę, światła, mocną "zapinkę" (czy jak to się tam nazywa), uchwyt na telefon. Oczywiście do tego dochodzi w miarę regularna konserwacja łańcucha i amortyzatorów.

Widzę, że model z tego roku jest trochę droższy niż standardowa cena z 2011 roku, bo kosztuje 1800. Ale jeśli jest tak samo dobry jak ten co ja mam, to bym wydał te 3 stówki więcej ;).
Arnulf
 
Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 8:56
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Postprzez Kubuś Fatalista Cz lip 10, 2014 9:04  Re: Kącik rowerowy

Arnulf napisał(a):
I mieli racje, bo o ile jeździsz po mieście to wszystko się nada. Jeśli wyjeżdżasz na trasy cięższe, rowery z tego przedziału prędzej czy później padną. Mówię o nowych, które zajeździłem już dwa.


No popatrz, a mój rower tych "specjalsów" nie posłuchał i mając już około 4000 km od 2011 roku po różnych nawierzchniach trzyma się bardzo dobrze.


Kupiłem sobie w zeszłym roku Meridę za 1800 zł jako odskocznie od szosy. Od kwietnia do końca września przejechałem na niej ponad 3000 km. Po tym dystansie, koła które zresztą są z plasteliny miały nie wiem ile centrowań, łańcuch oczywiście nadawał się na złom tak samo jak kaseta, do tego korba na kwadrat która gięła się przy mocniejszym depnięciu. Na dodatek wszystko to ważyło tonę.

Cudów się nie spodziewałem ale nie miałem pojęcia, że jest to tak nędzny sprzęt powiedziałbym wręcz jednorazowy.

Gdyby ktoś pytał mnie w jakim przedziale kupić sobie górala do ambitniejszej jazdy też powiedziałbym jeśli ma być nowy to minimum 4 tysiaki (jeśli nie mieszka się w górach). Z zastrzeżeniem, że i tak po pewnym czasie będzie w niego trzeba zainwestować.
Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Postprzez Arnulf Cz lip 10, 2014 9:14  Re: Kącik rowerowy

Kubuś ale nie ma się co licytować. Może przyjść jeszcze 10 gości i napisać to samo co ja, potem może przyjść 10 następnych i napisać to samo co Ty. Wiadomo, że są różne przypadki, ja tylko stwierdzam, że wcale nie trzeba kupować roweru za ileśtam tysięcy, żeby jeździł sprawnie w różnych warunkach na iluśtam tysiącach kilometrów. Tym bardziej do takiej formy korzystania z roweru o jakiej pisze Mariusz. Zależy też co ktoś rozumie przez "trasy cięższe" w poście Duifa. Ja o swój rower staram się dbać, miałem może 2 lżejsze wywrotki na nim przez te 3 lata, jeździłem nim po asfalcie, po lasach - dalej jest w porządku.

Meridę mają moi koledzy, którzy jeżdżą zdecydowanie więcej niż ja i do tego po zdecydowanie cięższych trasach - też nie słyszałem, żeby mieli problemy. A asfaltu unikają jak ognia, bo twierdzą, że to nudna jazda ;).
Arnulf
 
Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 8:56
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Postprzez Kubuś Fatalista Cz lip 10, 2014 9:40  Re: Kącik rowerowy

Tylko ja nie piszę o jeździe po mieście i wycieczkach po lesie. Taki rower (twój Kross czy moja Merida) do tego typu rekreacji za taką cenę będzie świetnie się sprawdzać.

50 km wycieczka a trening na tym samym dystansie to dwie różne rzeczy. W pierwszym przypadku ktoś będzie jechał 15 a w drugim, jeśli się da to ponad 30. W drugim przypadku używasz zdecydowanie więcej siły do tego jedziesz często jak czołg. Często wpadasz w małe dziury/korzenie/kamienie, które przy małej prędkości nic nie zrobią. Jedziesz szybciej i wyginają obręcz.

Zależy, jaką Meridę mają koledzy ...
Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Następna strona

Powrót do Dyskusja na dowolne tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron