Strona 1 z 16

F1WM - nowa wersja

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 13:54
przez Lukas
Po przeczytaniu tego posta wasze życie nie będzie już takie same ;)

Słowem wstępu. Od dobrych kilku lat nasza strona coraz głośniej prosiła o odświeżenie tego co widzicie. Brakuje nam widoków mobilnych i wielu innych spraw. Tak się dzieje, gdy rozwój projektu staje w miejscu, co stało się wraz z śmiercią Marka. Jednak dzięki jego ogromnemu poświęceniu, jak również świetnym pomysłom Slipstreama, strona działa do dziś. Szczerze mówiąc sam nie wiem jak. Ani razu od momentu odejścia Maraza nie mieliśmy problemu technicznego ze stroną. To coś naprawdę wielkiego.

Ale czas mijał, w okolicach chyba 2013 roku poprosiliśmy o wycenę przepisania portalu na nową wersję. Cena dała nam do zrozumienia, że projekt fanowski nie będzie nigdy w stanie zapłacić takich pieniędzy. Przyśpieszając, postanowiłem zrobić to sam, co poskutkowało zmianą zawodu, stylu życia i braku czasu praktycznie na cokolwiek w ostatnich 2 latach. Ale nie piszę tego żeby się żalić, bo wcale nie był to zły czas! Dodatkowo to co mamy nie byłoby w ogóle możliwe bez udziału gościa, który stworzył całe API, oraz kolegów mu pomagających. Swoją drogą kod jest dostępny na githubie, gdyby ktoś chciał bardzo pomóc :) No i nie zapominajmy o niezmordowanym Slipstreamie, dzięki któremu widzicie cokolwiek i nie kole to w oczy!

Dochodzimy do dzisiejszego dnia. Oddajemy w wasze ręce nową wersję portalu F1WM. Ale nie ma róży bez kolców, gdyż dostajecie wersję BETA, która jeszcze nie jest gotowa. I to jest kluczowe w kontekście wszystkiego tego co przeczytacie niżej. To NIE jest ostateczna wersja. Taka powstanie do startu sezonu i o wszystkim się dowiecie.

Drugą bardzo bardzo ważną rzeczą jest to, że nie jest to zmieniona strona. To projekt napisany od zera, od czystej kartki papieru, choć dla was powinien wyglądać jak odświeżenie widoku. Jednak fakt, że jest pisany od zera, ma pewne konsekwencje, których się pewnie domyślacie. Mianowicie - nie wszystko działa i nie wszystko będzie takie jak w starej wersji.

No ale do rzeczy. Zwracamy się do was z prośbą, o możliwie najdokładniejsze przetestowanie tego co mamy. Chodzi o sprawdzenie, czy mamy odpowiednią konfigurację serwera, odpowiednie zasoby itd. Prosimy o wypunktowanie tego co nie działa, ale z uwzględnieniem listy rzeczy, które jeszcze nie zostały stworzone. Celem testu nie jest jeszcze wytykanie niedokładności o pojedyncze pixele, a raczej sprawdzenie jak strona radzi sobie pod obciążeniem. Więc do boju! Prosimy o jak najczęstsze i intensywne klikanie :)

Adres nowej strony: https://new.f1wm.pl

To jest wersja wypuszczona do testów na chwilę obecną. Ci, którzy w ostatnich dniach znaleźli betę - to środowisko testowe, niestabilne i przeznaczone do developmentu, a nie testowania. Tak jakby co :) Używajcie tego linku powyżej.

I teraz najważniejsze. Co powinno działać?
- newsy
- lista newsów i zakładka Aktualności
- w zakładce aktualności wybieranie tagów z lewych dropdownów i możliwość przechodzenia do coraz to starszych wiadomości
- zakładka F1 2018, a wraz z nią archiwum sezonów, wyniki poszczególnych wyścigów, kwalifikacji, treningów (w starych kwalifikacjach nie liczymy jeszcze średniej prędkości kółka)
- widok kalendarza danego sezonu
- informacje o sezonie
- ogólnie zakładka sezonu ale bez listy startowej, opisu wyścigu i kierowców w danym sezonie

Co NIE działa:
- tabelki w newsach
- artykuły (będzie pusty news)
- zakładka Kierowcy F1
- zakładka zespoły F1
- zakładka silniki F1
- zakładka Tory
To wszystko zostanie dorobione do wersji 1.0, która ukaże się w okolicach marca.

A teraz trochę słów dla wytrwałych i cierpliwych, skoro to jeszcze czytacie. Jakie są nasze plany?

Nowa strona ma pokrywać zarówno widok na komputerze, jak i telefonie (bez widoku dla tabletu, nie planujemy wspierać tych rozdzielczości).
Wygląd jest napisany od zera, ale nie zakładał rewolucji, nie chodzi o to, byście się pogubili.
Wersja mobilna będzie (jeszcze nie działa) realizowana na zasadzie PWA, czyli "dodaj do ekranu głównego", wtedy będzie działała jak aplikacja.
Na pierwszy release planujemy to co widzicie. Ale jak również widzicie nie jest to wszystko, co możecie zrobić w starej stronie. Ale nie martwcie się! Na razie gonimy starą stronę, dogonimy ją pewnie w okolicach połowy tego roku, a końcówka to już będą nowe funkcjonalności.
W czasie tej gonitwy cały czas będzie dostępna stara wersja strony, byście mogli korzystać ze starych funkcjonalności.

Kilka słów o systemie komentarzy. Na razie będziecie widzieli dwa systemy, wyświetlanie starych komentarzy, plus panel DISQUS. Stare komentarze będą wyświetlane w nowej wersji, ale przechodzimy na to drugie, przynajmniej na razie. Nie damy rady pokryć wszystkiego tak jak było.

Podsumowanie:
Testujcie, klikajcie, bawcie się! Głównie newsami i wynikami. Co nie działa, napiszcie w tym wątku.
Ogólnie możecie mieć wrażenie, że ta nowa wersja to jakaś taka uboga jest. Owszem, jest uboższa ale to dlatego, że pisaliśmy ją od zera, co wspomniałem wcześniej. Będzie więcej, coraz więcej - nie bójcie się.
No i mamy nadzieję, że się wam spodoba to co robimy i to, w jakim kierunku idziemy :)

PS. Mam nadzieję, że u was też tak szybko działa jak u mnie! ;)

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 14:18
przez Pieczar
To tak na szybko ode co mi się rzuciło od razu w oczy:
- nie jestem do końca przekonany do tej bieli, bardzo dużo jej na stronie - może te boczne panele po lewej i prawej stronie zrobić innym kolorem, tak jak to było w starszej wersji? Samą biel też bym zastąpił może jakimś bardzo lekkim odcieniem szarości
- rozumiem, że ikonki przy wiadomościach w ostatecznej wersji będą już w odpowiednim rozmiarze? Bo teraz to wygląda jakby były tylko przeskalowane ze starszej wersji strony
- w zakładce sezonów:
- nie da się wejść do żadnego wyścigu z tabeli sezonu (tylko z rozwijanej listy z lewej)
- nad nazwiskami kierowców w liście wyścigów sezonu jest taka cienka szara linia (nie wiem czy to celowo, ale wg mnie lepiej będzie bez tego)
- numery kierowców na liście zwycięzców/PP/najszybsze okrążenie bym pominął - zmniejsza czytelność i nie wygląda najlepiej jeśli część kierowców już nie jeździ w stawce i nie ma przypisanego numeru (np. sezon 2016)
- myślę, że zmiana koloru tła co drugiego wiersza w tabelach na lekko ciemniejszy poprawi czytelność

To tyle z zauważonych na szybko problemów. Ogólnie zmiany na plus i widzę ogromne przyspieszenie działania strony, good job! :)

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 14:51
przez Lukas
Pokolei
- biel będzie zmienona na jasny szary, już to z Slipstreamem omawialiśmy i dokładnie do tych samych wniosków doszliśmy
- ikonki do zmiany, pewnik
- dodam linki w tabli sezonu
- dzięki za buga, już naprawiam naprawiłem
- weźmiemy pod uwagę sugestię z numerami

Dzięki Pieczar! :)

Preędkość może się jeszcze poprawi, jak będzie caching po stronie frontu i backendu :)

Dodatkowo w starszych sezonach zobaczycie, że brakuje ikonek torów i tego typu zasobów - spokojnie, to też będzie dorobione do wersji 1.0 :)

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 15:34
przez dycjusz
Cześć,

Zgadzam się co do tła, ale to juz wyjaśnione.
- Może fajnie byłoby dodać możliwosć wyboru. W prawej górnej części. coś na zasadzie odwrócenia kolorów. czyli do wyboru albo czarne/grafitowe tło i białe napisy albo jasne szare tło i ciemne napisy?

- druga kwestia która mnie razi to w tabeli z klasyfikacjami generalnymi kierowców i konstruktorów ikonki bolidów i numery startowe kierowców umieściłbym w osobnej kolumnie. tak, żeby były one symetrycznie jedne pod drugimi. Obecnie ikony są porozjeżdżane w zależnosci od dlugosci nazwy teamu/kierowcy

- w przypadku "najważniejszych tematów" newsów dodałbym daty dodania newsów na obrazkach albo pod/nad

reszta jak mi się coś rzuci w oczy.

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 15:48
przez cravenciak
Wygląda trochę, jakby się połowa grafik nie załadowała. Ale ogólnie zmiana jak najbardziej z duchem czasu, kwestia poprawek (mnie biały nie przeszkadza). Co ciekawi bardziej, to jak będzie wyglądało forum.

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 16:03
przez Lukas
Na razie tak samo. Forum ląduje na drugim miejscu w priorytetach.

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 19:06
przez Gie
Nie będzie RSS?

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 20:32
przez Lukas
Dopóki będzie działać stara strona to będzie, a później postaramy się to dalej wspierać, wpiszę na listę do zrobienia. Dzięki za przypomnienie :-)

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 21:32
przez sabat
Mnie brakuje odliczania do następnego GP na górze strony oraz szkoda, że tak wysoko jest od razu reklama, mogłaby się znaleźć gdzieś niżej

A tak wygląda bardzo dobrze!

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 21:40
przez J.P.S.
Co do numerów przy nazwiskach zwycięzców, to uważam, że są jak najbardziej ok, zwłaszcza w kolorach zespołowych. Rzut oka na tabelę pozwala ogarnąć kto zwyciężał najwięcej itp.
Nie wiem czy to warto zgłaszać, ale po odwróceniu telefonu w poziom i ponownym przywroceniu do pionu zostaje sporo blanka z prawej strony.

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Śr sty 23, 2019 22:38
przez Lukas
Warto, faktycznie resize coś nie łapie jak powinien. Trzeba się temu przyjrzeć :-)

A czy są na sali nieszczęśnicy używający telefonów spod znaku jabłka? :-)

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Cz sty 24, 2019 9:46
przez lolek99
Witanko!
Moim zdaniem przy wchodzeniu w panel boczny i wejście na nową kartę z rozwijanego menu, powinno być tak, że po otwarciu menu powinno znikać.
Po drugie, nie doczekamy się wersji nocnej, prawda?
Tak czy siak, najważniejsze, że jest ewolucja, a nie rewolucja!

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Cz sty 24, 2019 9:49
przez sabat
A co z licznikiem do następnego GP?

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Cz sty 24, 2019 9:51
przez Lukas
Jest w sekcji "Następny wyścig" w prawym panelu strony. W tej samej sekcji pojawią się również godziny transmisji.

Re: F1WM - nowa wersja (beta)

PostNapisane: Cz sty 24, 2019 10:04
przez smylas
Tylko u mnie nie można otworzyć newsów w nowej karcie?