F1 w Polsce.

Dyskusja na temat dawnych dziejów w F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez xcornholiox Śr sie 02, 2017 16:01  F1 w Polsce.

Witam,
Jako stosunkowo młody fan F1 (17 lat) to oglądam ją od prawie 10 lat, lecz jedno pytanie dręczy mnie już od dawna.
Mianowicie kiedy zaczęto transmitować wyścigi, i kiedy pojawiały się pierwsze wzmianki, wyniki w gazetach. Swoją drogą mimo szukania w książkach o F1, w internecie, nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na to pytanie, dlatego postanowiłem tutaj się dowiedzieć.
Z góry dzięki za odpowiedź :)
xcornholiox
 
Dołączył(a): Śr sie 02, 2017 15:50

Postprzez Sar trek Pn wrz 04, 2017 18:41  Re: F1 w Polsce.

Wydaje mi się, że w latach '70 w TVP relacje prowadził Włodzimierz Zientarski. Ale transmitowany był tylko start, potem jeszcze krótka relacja w połowie wyścigu i ostatnia na mecie.
wyścigowe historie - strona o historii wyścigów Indy Car
Avatar użytkownika
Sar trek
 
Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 21:25

Postprzez fordern Pn wrz 04, 2017 20:18  Re: F1 w Polsce.

W latach 90 podobno były wyścigi w Polonii 1 ('95 rok?), teraz też nie jestem w stanie dokładnie zweryfikować. Od 1997 prawa kupił Canal+, i na ich platformie satelitarnej można było oglądać, od 1999 roku bodajże w systemie kilku kanałów z inną realizacją każdy (widok ogólny, na czołówkę, boksy, onboardy, i tym podobne), i trwało to do sezonu 2002 - wytrzymali rok dłużej niż zespół Prosta, który chyba był główną przyczyną dla której francuzi zainwestowali w te prawa. W 2003 w Polsce nie było oficjalnego broadcastera, i od 2004 prawa wykupiła grupa Polsat, w latach 2004-2006 puszczając wyścigi na antenie TV4. Od 2007 do 2013 na głównym kanale Polsatu (z drobnymi wyjątkami, jak np. jedyny wyścig w historii wygrany przez Polaka :twisted: ), a w 2014-15 tylko na antenie Polsatu Sport (extra?).
Obrazek
Avatar użytkownika
fordern
 
Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 15:21
Lokalizacja: Kyoto Ring
GG: 1411891

Postprzez bartoszcze Pn wrz 04, 2017 20:28  Re: F1 w Polsce.

Pod koniec lat 80-tych podobno były jakieś transmisje w TVP - pozostała po nich anegdota. Komentują NN i Włodzimierz Szaranowicz:
NN: - Ruszyli! I w pierwszy zakręt jako pierwszy wjeżdża biało-czerwony samochód..
Szaranowicz: - Polak! Polak!
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Kazik Wt wrz 05, 2017 19:33  Re: F1 w Polsce.

xcornholiox napisał(a):Mianowicie kiedy zaczęto transmitować wyścigi, i kiedy pojawiały się pierwsze wzmianki, wyniki w gazetach. Swoją drogą mimo szukania w książkach o F1, w internecie, nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na to pytanie

Tak prawdę powiedziawszy to masz odpowiedź na to pytanie na tym forum i w tym wątku historycznym ale faktycznie znalezienie konkretnych informacji może być nieraz kłopotliwe.
Pamiętam tutaj rozmowy na temat F1 w Polsce z Wujem i Twarzerem , który miał dostęp do archiwum chyba.
Wracając w skrócie do "korzeni" to całe głębsze (czy też raczej bardziej powszechne) zainteresowanie F1 w Polsce zaczęło się w zasadzie od 1976 roku po wypadku Laudy na niemieckim torze. Z tego też roku był pierwszy obszerny skrót wyścigu o GP Austrii w TVP 1. Pierwsza relacja "na żywo" to GP Monako 1977 ale "wejścia na antenę" były tak sporadyczne, że w zasadzie tego wyścigu nikt nie widział a powtórny start całkiem zdezorientował komentujących.
Jeżeli chodzi o prasę to też od 1977 roku dopiero były krótkie relacje z każdego wyścigu ale z kompletnymi wynikami nawet tych, którzy nie punktowali. (Sport)
Takie były początki...
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Mariusz Śr wrz 06, 2017 7:17  Re: F1 w Polsce.

Podam na swoim przykładzie, gdzie oglądałem F1:
1994 - Polsat [pl] - były tylko skróty relacji z kwalifikacji i wyścigów
1995 - Polonia 1 [pl]
1996 - Eurosport [en]
1997 - Canal+ [pl]
2000-2003 - RTL [de]
2004-2006 - TV4 [pl]
2007-2015 - Polsat [pl] - początkowo tylko główny kanał Polsat, od 2013 r. wyłącznie kanały sportowe tej sieci
2016-2017 - Eleven [pl]

Jeżeli chodzi o prasę to w połowie lat 90. XX wieku ukazywały się relacje z podstawowymi wynikami w "Gazecie Wyborczej", były też artykuły w kultowym "Motorze", sporo było w dziale sport w "Auto Świecie". Na jesieni 1997 r. zaczął ukazywać się miesięcznik "Auto Sport", który z przerwami był wydawany do wiosny 2004 r. (mam w kolekcji wszystkie 58 numerów plus wydania specjalne). W 2004 r. pojawiło się polskie wydanie "F1 Racing".
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640


Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron