Flagi narodowe

Dyskusja na temat dawnych dziejów w F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Mariusz Śr lis 15, 2006 23:21  

Sanchez napisał(a):O ile wiadomo jak przepisy zezwalają na wieszanie flagi polskiej :

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.


O tyle zupełnie nie rozumiem na jakiej podstawie dedukujecie które z flag obcych krajów wiszą poprawnie, a które nie.

Jest coś takiego jak dyplomatyczny protokół flagowy Sanchez i prawie każde państwo niepodległę na Ziemi posiada takowy dokument regulujący sposób eksponowania flag. Są też ogólnie przyjęte zasady międzynarodowe, jak wywiesza się flagi. Wszystko to sięga czasów starożytności i średniowiecza. Jest też taka dziedzina nauk pomocniczych historii, która zowie się weksykologia.

Protokół flagowy Rzplitej funkcjonuje stosunkowo od niedawna. Można o tym poczytać np. tutaj.

Odbiegając od tematu: za czasów rządów panów Millera i Kwaśniewskiego, tuż po wejściu Rzplitej w struktury UE, w wystąpieniach telewizyjnych bywało i tak, że flaga UE stała na bardziej zaszczytnym miejscu niż Polski, co jest oczywiście wielkim błędem. Polecam lekturę np. Nauk pomocniczych historii Józefa Szymańśkiego albo Insygnia, symbole i herby polskie Alfreda Znamieroskiego.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez deeze Cz lis 16, 2006 0:32  

Sanchez: Twój cytat tylko potwierdza, że mamy rację.
Natomiast jeśli chodzi o moją wiedzę - mam patent żeglarza więc co-nieco się na ten temat uczyłem i wiem, że tak się powinno interpretować każdą zawieszoną pionowo flagę:

lewy górny róg powieszonej poziomo ("normalnie") flagi powinien się również znajdować w lewym górnym rogu w momencie, kiedy powiesimy ją pionowo (tak jak na zdjęciach). Np. przy fladze amerykańskiej niebieskie tło z gwiazdami po lewej górnej stronie powinno być również po lewej górnej stronie w momencie, jak wieszamy ją pionowo. To tyle na ten temat i nie ma co o tym dyskutować.
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez Sanchez Cz lis 16, 2006 1:15  

deeze napisał(a):Sanchez: Twój cytat tylko potwierdza, że mamy rację.


Wcale nie twierdzę, że jest inaczej. Interesowało mnie tylko jak określic poprawność wywieszenia flag innych krajów. Twoje wyjaśnienie ... :dobrze:
Avatar użytkownika
Sanchez
 
Dołączył(a): Pt cze 30, 2006 12:27
Lokalizacja: Piaseczno

Postprzez Pussik Cz lis 16, 2006 2:07  

[quote="deeze"

lewy górny róg powieszonej poziomo ("normalnie") flagi powinien się również znajdować w lewym górnym rogu w momencie, kiedy powiesimy ją pionowo (tak jak na zdjęciach)[/quote]

To mi nie pasuje.

Lewy górny róg polskiej flagi wywieszonej poziomo jest biały, a jak powiesimy ją pionowo, gdzie po lewej będzie czerwony, to ten róg będzie czerwony.
Peter Windsor: Kimi, what do you think about the new revised Q3?
Kimi: I think so that I don't know what are you talking about. They changed Q3? Why they change it?
Avatar użytkownika
Pussik
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 8:12
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Postprzez Mariusz Cz lis 16, 2006 7:51  

Tak to powinno wyglądać drodzy forumowicze:

- w poziomie:
Obrazek

- w pionie:
Obrazek

Zainteresowanych odsyłam rónież do Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Pieczar Cz lis 16, 2006 10:05  

Pussik napisał(a):
deeze napisał(a):
lewy górny róg powieszonej poziomo ("normalnie") flagi powinien się również znajdować w lewym górnym rogu w momencie, kiedy powiesimy ją pionowo (tak jak na zdjęciach)


To mi nie pasuje.

Lewy górny róg polskiej flagi wywieszonej poziomo jest biały, a jak powiesimy ją pionowo, gdzie po lewej będzie czerwony, to ten róg będzie czerwony.

deeze dobrze mówi - lewy górny rog w poziomie jest również lewym górnym rogiem w pionie. Wtedy oglądamy tak jakby tył flagi.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez deZZember Cz lis 16, 2006 14:29  

No to się rozmija to co mówi deeze i Mariusz. Jeżeli byłoby tak jak mówi deeze, to flaga byłaby wywinięta na lewą stronę -godło na fladze było w odbiciu lustrzanym (dziub orła skierowany byłby w lewo). A jest ona po prostu obrócona o 90' w lewo (ccw)
Avatar użytkownika
deZZember
 
Dołączył(a): Cz lip 14, 2005 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez deeze Cz lis 16, 2006 14:42  

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na twoje pytanie deZZember... sądzę, że Mariusz powinien rzeczywiście był zrobić flagę w odbiciu lustrzanym. Wiem tylko tyle:

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.


I nigdy nie widziałem flagi z godłem polski ustawioną pionowo...
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez OldHorse Śr lis 22, 2006 22:23  

I dobrze, że nie widziałeś, bo to nie jest flaga RP.
Flaga RP jest biało-czerwona i nie zawiera żadnych dodatkowych oznaczeń. Prostokąt z orłem występuje tylko na banderach handlowej i wojennej - po to, aby odróżniały się od biało-czerwonej flagi Międzynarodowego Kodu Sygnałowego (wstyd się przyznać, ale nie pamiętam jaka to litera w MKS :oops: )
To, co zaprezentował Mariusz na obrazkach, to jest polska bandera handlowa. Nie wolno jej używać na lądzie.
Avatar użytkownika
OldHorse
 
Dołączył(a): Wt wrz 19, 2006 9:26
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez Mariusz Śr lis 22, 2006 23:16  

OldHorse napisał(a):To, co zaprezentował Mariusz na obrazkach, to jest polska bandera handlowa. Nie wolno jej używać na lądzie.

Z tym się nie zgodzę. Generalnie tego rodzaju flagę z godłem ma prawo stosować np. prezydent RP, jest wywieszana na lotniskach i w portach. Dopiero w dalszej kolejności mogą stosować ją "zwykli" obywatele. Owszem, można nazywać to "banderą", ale to też jest rodzaj flagi.

Odsyłam na te strony:
http://www.polish-flag.com/indexPL.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski
http://www.atlasgeo.net/fotw/flags/pl.html
http://www.republika.pl/akromer/flagi_pl_hist.html
http://republika.pl/akromer/flagi_pl_bandera.html
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez OldHorse Cz lis 23, 2006 9:49  

Ok, moja wiedza pochodzi sprzed ponad 20 lat, z kursu na sternika jachtowego i jak się okazało, jest trochę niekompletna :)

Natomiast będę się upierał, że skoro w ustawie jest dokładnie powiedziane, kto i gdzie podnosi flagę z godłem to znaczy, że inni - nie wymienieni w art 8 ustawy - nie powinni jej używać. "Zwykły" obywatel z okazji święta państwowego ma prawo wywiesić sobie na balkonie tylko "zwykłą" biało-czerwoną bez godła - wywieszenie flagi z godłem jest w takim wypadku naruszeniem ustawy, czyli wykroczeniem ! Zdarza się to niestety dość często i mnie osobiście bardzo drażni. Podobnie bezprawne jest noszenie bandery PZŻ (z orłem) przez polskie jachty śródlądowe - nagminne niestety, jeżeli ktoś ma na jachcie flagsztok to kupuje sobie w sklepie żeglarskim banderę PZŻ (bo tylko takie są) i dumnie wozi ją po jeziorach nie wiedząc, że to niezgodne z prawem.
Avatar użytkownika
OldHorse
 
Dołączył(a): Wt wrz 19, 2006 9:26
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez deeze Cz lis 23, 2006 16:52  

Hehe, no widzisz OldHorse, też już miałem Mariusza przywołać do porządku, ale okazało się, że również jest traktowana jako zwykła flaga nazywana po prostu "z orłem", natomiast to co mówisz wydaje się jak najbardziej prawdziwe - również mam patencik ;) aczkowliek tylko żeglarz. I sądzę, że nigdy nie zobaczymy gdziekolwiek pionowo powieszonej flagi z orłem. A nadużywanie flag przez niedzielnych żeglarzy na Mazurach to już zupełnie inna sprawa... Ja zresztą żegluję tylko na Solinie ;D.
/koniec off-topica.
Courtesy is not expensive and can pay big dividends
...i okazało się, że J. Obrocki to burak.
Avatar użytkownika
deeze
 
Dołączył(a): Pt sty 13, 2006 2:41
Lokalizacja: Warszawa/Krosno

Postprzez deZZember Śr maja 02, 2007 6:19  

Temat stary, ale dla ścisłości i uzupełnienia podaję linka do ciekawego krótkiego artykułu w tym temacie: Czy wiesz, jak prawidłowo powiesić biało-czerwoną flagę na maszcie?

I krótki cytacik dla potomnych, gdy link już nie będzie działał :wink: :

"Flagę czyta się tak jak pismo: z góry na dół i od lewej do prawej. Czyli biały kolor powinien być po lewej stronie dla patrzącego. Kiedy prostopadły do masztu drążek jest ruchomy i obraca się wokół niego, wtedy zasada brzmi: białym do masztu. Jest tylko jeden wyjątek: gdy flaga kładziona jest na trumnie. Biały kolor ma się znajdować nad sercem zmarłego".
Avatar użytkownika
deZZember
 
Dołączył(a): Cz lip 14, 2005 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Miki1910 Śr maja 02, 2007 6:26  

A tak poza tym flaga polska powinna mieć proporcje 8 na 5 (czyli np. 8 m na 5 m lub 4 m na 2,5 m). Poza tym dopuszczalne śa dwie flagi: biało-czerwona i biało-czerwona z godłem. nalezy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że "biały" nie jest biały, lecz bardziej "srebrnobiały", a "czerwony" nie jest czerwony, lecz trochę ciemniejszy od cynobru.
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." (Hubert Wagner)

"Paweł na zagrywce, on ma tą zagrywkę rozrywkową, ale bardzo przykrą." (Zdzisław Ambroziak)
Avatar użytkownika
Miki1910
moderator
 
Dołączył(a): N sie 13, 2006 10:46
Lokalizacja: Radom/Warszawa

Postprzez Mariusz Wt paź 21, 2008 11:55  Re: Flagi

Jak wygląda sprawa z flagami sygnalizacyjnymi w F1, tzn. kiedy zaczęto je stosować? Czy wszędzie, w każdej formule, mistrzostwach, rajdach, wyścigach samochodowych i motocyklowych są te same standardy co w F1? A może tylko w tych zawodach, które sygnuje FIA?
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron