Polskie akcenty w F1

Dyskusja na temat dawnych dziejów w F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Wuj Śr lis 12, 2008 23:15  Re: Polskie motywy w Królowej Sportów Motorowych.

Bardzo przepraszam, że jak zwykle trochę popsuję zabawę. :grin:
Rocketman napisał(a):Czytałem kiedyś w jakiejś mądrej książce, że w latach 70. polscy inżynierowie maczali palce w nowoczesnych konstrukcjach McLarena i Lotusa. Podobno sporo bajerów to polskie patenty.

Coś mi się wydaje, że ta książka nie była aż taka mądra, niestety. Czy były tam jakiekolwiek szczegóły? Może były jakieś polsko brzmiące nazwiska, to możliwe.
Rocketman napisał(a): natomiast "Czerwony Książe" testował w Poznaniu bolidy Wolfa. Było to spowodowane znajomością Jaroszewicza i właściciela zespołu, w którym wówczas jeździł Joddy Scheckter.

Tak, obaj byli znani z hulaszczego trybu życia. Różnica była taka, że Wolf wydawał swoje pieniądze :D
Nie "testował". Jak ktoś wsiądzie i jedzie, nie musi zaraz "testować". Panowie dogadali się, że Wolf przywiezie do Poznania starego WR1, który miał wtedy już dwa lata i stał w kącie, bo nie było na niego klienta. Jaroszewicz zrobił pare okrążeń. To była towarzyska impreza.
Rocketman napisał(a):Niektórzy widzą w tym powiązanie z planem FISA dotyczącym organizacji wyścigu w państwie komunistycznym. Faktycznie, pomysł organizacji wyścigu w Polsce był (Poznań), ale Ruskim nie podobał się powiew z zachodu

Tych "niektórych" jest coraz więcej :D Zastanawiam się, kto te pierdoły zaczął rozgłaszać? Albo jakiś stary PZMłot, albo ten nieszczęśliwy pijak Potocki. Nie było żadnego "planu FISA" ani pomysłu organizacji wyścigu w Polsce. To znaczy może był, ale w małym gronie przy wódce i to grono zapomniało zrobić następny krok, czyli wziąć się za jakieś konkretne czynności (co i tak by nic nie dało, bo w Poznaniu był tylko asfalt i zero pieniędzy na inne rzeczy). Legendarna "wizyta kogoś z FISA w Poznaniu" miała miejsce rzeczywiście, bo każdy nowy obiekt wymaga homologacji, więc przyjechał ktoś z Paryża i wystawił odpowiednie kwity. A Ruskie nie miały z tym nic wspólnego, jakoś Ruskie nie przeszkadzały Czechom ani słusznym Niemcom w takich sprawach. Jak powiew z Zachodu przynosił jakieś pieniądze, można było je spokojnie brać, z obrzydzeniem oczywiście.
Wuj
 
Dołączył(a): Śr lis 15, 2006 11:34

Postprzez Mariusz Cz lis 13, 2008 0:21  Re: Polskie motywy w Królowej Sportów Motorowych.

sisiorex napisał(a):kiedyś firma robiąca samoloty sponsorowała najgorszy team w stawce.

PZL Świdnik

W GP Kanady 1996 Luca Badoer i Andrea Montermini mieli na swoich Forti FG03-96 na tylnych płatach dociskowych napisy "Sokol Helicopters". Firma Belco Avia, inwestor PZL w Świdnikupromowała w ten sposób wielozadaniowy śmigłowiec W-3 Sokół. Było tak do ostatniego wyścigu z udziałem tego zespołu.

Obrazek
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Rocketman Cz lis 13, 2008 15:27  Re: Polskie motywy w Królowej Sportów Motorowych.

Wuj napisał(a):Coś mi się wydaje, że ta książka nie była aż taka mądra, niestety. Czy były tam jakiekolwiek szczegóły? Może były jakieś polsko brzmiące nazwiska, to możliwe.

To było dawno, a książka była wydana w PRLu. Nie mam pewności, czy Polacy pracujący nad nowinkami technicznymi F1 w owym czasie to byli inżynierowie mieszkający w Polsce. Coś mi się wydaje, że mają jedynie polskie pochodzenie i tu kończy się powiązanie z Polską.

Tych "niektórych" jest coraz więcej :D Zastanawiam się, kto te pierdoły zaczął rozgłaszać? Albo jakiś stary PZMłot, albo ten nieszczęśliwy pijak Potocki. Nie było żadnego "planu FISA" ani pomysłu organizacji wyścigu w Polsce. To znaczy może był, ale w małym gronie przy wódce i to grono zapomniało zrobić następny krok, czyli wziąć się za jakieś konkretne czynności (co i tak by nic nie dało, bo w Poznaniu był tylko asfalt i zero pieniędzy na inne rzeczy). Legendarna "wizyta kogoś z FISA w Poznaniu" miała miejsce rzeczywiście, bo każdy nowy obiekt wymaga homologacji, więc przyjechał ktoś z Paryża i wystawił odpowiednie kwity. A Ruskie nie miały z tym nic wspólnego, jakoś Ruskie nie przeszkadzały Czechom ani słusznym Niemcom w takich sprawach. Jak powiew z Zachodu przynosił jakieś pieniądze, można było je spokojnie brać, z obrzydzeniem oczywiście.


Czytałem o tym w jakimś czasopiśmie. Było to dość dziwne, ale miało sens. Z czasem zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji na ten temat w internecie. Pewne jest jedynie że FISA chciała zorganizować wyścig w kraju bloku wschodniego, a Polska akurat miała taki tor i dobre chęci. Co do reszty wydaje się być naciągana, jak udowodniłeś. Chciałbym jednak zobaczyć dowody potwierdzające Twoją rację, tak z ciekawości :) Znasz jakieś książki (wydane po 1990) o tym temacie?
Obrazek
Tym panom kibicowałem :)
Avatar użytkownika
Rocketman
 
Dołączył(a): Wt lis 11, 2008 11:06
Lokalizacja: Kłodzko

Postprzez Wuj Cz lis 13, 2008 18:25  Re: Polskie motywy w Królowej Sportów Motorowych.

Rocketman napisał(a):To było dawno, a książka była wydana w PRLu. Nie mam pewności, czy Polacy pracujący nad nowinkami technicznymi F1 w owym czasie to byli inżynierowie mieszkający w Polsce. Coś mi się wydaje, że mają jedynie polskie pochodzenie i tu kończy się powiązanie z Polską.

Jeżeli w ogóle tacy istnieli. Znam dość dobrze lata 60 i 70, ale nie przypominam sobie nikogo o typowo polskim nazwisku, chocby był z niego taki Polak, jak Kowalsky ze "Znikającego punktu" :D Mieszkający w Polsce na pewno nie. Jedyny znaczący człowiek w branży z pochodzeniem polskim to Alf Francis, ale kiedy to było... :-?

Rocketman napisał(a):Czytałem o tym w jakimś czasopiśmie. Było to dość dziwne, ale miało sens. Z czasem zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji na ten temat w internecie. Pewne jest jedynie że FISA chciała zorganizować wyścig w kraju bloku wschodniego, a Polska akurat miała taki tor i dobre chęci. Co do reszty wydaje się być naciągana, jak udowodniłeś. Chciałbym jednak zobaczyć dowody potwierdzające Twoją rację, tak z ciekawości :) Znasz jakieś książki (wydane po 1990) o tym temacie?

To jest całkiem normalna kolejność - najpierw ktoś napisze, potem to się pojawia w kilku miejscach w internecie, potem trafia do wikipedii i koniec, sprawa jest nie do ruszenia jak Pismo Święte. :-? Czy FISA chciała też mam wątpliwości. Według moich informacji nie FISA tylko FOCA i nie za Gierka, tylko ze dwa-trzy lata później, kiedy FISA nie miała nic do gadania w tych sprawach. Kalendarz ustalała sobie FOCA, a w Paryżu tylko przystawiali stempel. Wtedy w Polsce był tor bez żadnego zaplecza, stan wojenny i ruina gospodarcza (o dobrych chęciach nic nie wiem, ale trochę wiem o tow. inżynierach z ówczesnego związku i to pojęcie do nich jakoś nie pasuje). Ecclestone mógł poważnie myśleć tylko o dwóch państwach z tej strony, o Czechosłowacji i Węgrzech, a konkretny projekt i pieniądze mieli Węgrzy.
Dowodów nie przedstawię, bo trudno udowodnić, że czegoś nie było. Gdybym zobaczył jakiś dowód przeciwny, ale nie taki, że ktoś powiedział dziennikarzowi, to co innego, ale na pewno nie zobaczę. :D
A książek nie ma i raczej nie będzie, chyba że pożyczysz mi z ćwierć miliona na koszty :-D
Wuj
 
Dołączył(a): Śr lis 15, 2006 11:34

Postprzez Miczek Cz lis 13, 2008 19:53  Re: Polskie motywy w Królowej Sportów Motorowych.

Rocketman napisał(a):Słyszałem, że dawno temu, za czasów Villeneuve'a i Laudy w Monte Carlo można było dostrzec reklamy "Vodka Wyborowa". Potwierdzeniem zdaje się być MOD 79 do rFactora.

Tak dla potwierdzenia powiem, że dzisiaj oglądając F1 Retro(sezonu 1978) na ESPN Clasicc dwa razy zauważyłem reklame polskiej wódki.

ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Miczek
 
Dołączył(a): Śr wrz 27, 2006 20:04
Lokalizacja: Warszawa
GG: 3456599

Postprzez Rocketman Cz lis 13, 2008 20:17  Re: Polskie akcenty w F1

Okrążenie toru z Depaillerem w 1978. W kilku miejscach obok reklamy Gitanes widnieje ww. napis.


Film jest stary i przystosowany do ówczesnych łącz, dlatego za wiele nie widać. Dawniej jak to oglądałem to nie zwróciłem uwagi, ale jak się dzisiaj przyjrzałem to jest.

A to wcześniej wspomniany screen z rFactora.
ObrazekObrazek
Obrazek
Tym panom kibicowałem :)
Avatar użytkownika
Rocketman
 
Dołączył(a): Wt lis 11, 2008 11:06
Lokalizacja: Kłodzko

Poprzednia strona

Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron