Szykany 1994

Dyskusja na temat dawnych dziejów w F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez cziken Pt lip 18, 2008 11:30  Szykany 1994

Tak z ciekawosci zapytam.Czy szykana z opon w Kataloni i przerobione eau rouge to efekt weekendu na Imoli?
Avatar użytkownika
cziken
 
Dołączył(a): Pt cze 22, 2007 18:29
Lokalizacja: Assen

Postprzez Pieczar Pt lip 18, 2008 11:46  Re: Szykany 1994

Tak. Tak samo szykana w Montrealu (używana jeszcze w 1995 roku) oraz na Estoril i Jerez, które zresztą są do dziś.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez cziken Pt lip 18, 2008 12:06  Re: Szykany 1994

Pieczar napisał(a):Tak. Tak samo szykana w Montrealu

Ta szykana to dla mnie nieporozumienie.Jak mozna sie rozwalic na prostej drodze? :???:
Avatar użytkownika
cziken
 
Dołączył(a): Pt cze 22, 2007 18:29
Lokalizacja: Assen

Postprzez patgaw Pt lip 18, 2008 12:32  Re: Szykany 1994

cziken napisał(a):
Pieczar napisał(a):Tak. Tak samo szykana w Montrealu

Ta szykana to dla mnie nieporozumienie.Jak mozna sie rozwalic na prostej drodze? :???:



mozna sie rozwalic na nastepnym zakrecie na ktory bez szykany wjedziesz z duzo wieksza predkoscia.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez George Pt lip 18, 2008 14:01  Re: Szykany 1994

cziken napisał(a):Ta szykana to dla mnie nieporozumienie.Jak mozna sie rozwalic na prostej drodze? :???:


Wszystko można, tym bardziej na prostej... np. ile się słyszy o wypadkach zwykłych samochodach na prstej i gładkiej jak stół drodze, a przy prawie 300 km/h wystarczy naprawde nie wiele
Avatar użytkownika
George
 
Dołączył(a): Cz lis 01, 2007 22:29
Lokalizacja: Łódź/Woking

Postprzez kamil.pl5 So lip 19, 2008 9:13  Re: Szykany 1994

cziken napisał(a):Jak mozna sie rozwalic na prostej drodze? :???:

Najlepszym dowodem na to jest Kimi z GP Monaco... po wyjeździe z tunelu jest prosta w sumie.. a jednak stracił kontrole i uderzył w Sutila...
Obrazek
Czy istnieje coś gorszego niż miłość brzydkiej kobiety? Owszem - przyjaźń pięknej kobiety - Albert Camus
Avatar użytkownika
kamil.pl5
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 14:40

Postprzez Maly-boy So lip 19, 2008 21:48  Re: Szykany 1994

kamil.pl5 napisał(a):
cziken napisał(a):Jak mozna sie rozwalic na prostej drodze? :???:

Najlepszym dowodem na to jest Kimi z GP Monaco... po wyjeździe z tunelu jest prosta w sumie.. a jednak stracił kontrole i uderzył w Sutila...



e ze co ? przeciez to akurat przyklad szykany i dohamowania a nie jakiejś długiej prostej na ktorej mozna sie rozbic przy powiedzmy 330 kmh
Obrazek
Maly-boy
 
Dołączył(a): Pt cze 22, 2007 9:48

Postprzez SPIDER N lip 20, 2008 11:52  Re: Szykany 1994

Stracił kontrolę, owszem. Ale było to spowodowane zablokowaniem się tyłu...
NIE UFAJ SYSTEMOWI. Podważaj autorytety w telewizji, szkole, pracy, kościele, radiu i prasie. Buduj sam swoją opinię o świecie.
Avatar użytkownika
SPIDER
moderator
 
Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 13:33

Postprzez Twarzer N lip 20, 2008 12:54  Re: Szykany 1994

Ta w Barcelonie byla szczerze powiedziawszy sama w sobie potwornie niebezpieczna, waska i do tego z opon, w Montrealu o ile dobrze pamietam bylo cos w stylu szykany z Monako.
Twarzer
 
Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 18:17

Postprzez Raf Schumejker Pt gru 10, 2010 13:19  Re: Szykany 1994

Czarny weekend na Imoli 1994 spowodował, jak wszyscy wiedzą, wieloletnią, wytężoną prace nad poprawieniem bezpieczeństwa w F1. Poza zmianami w bolidach (ta poprawa trwa po dziś dzień, chociażby podwyższenie obudowy kokpitu, zabezpieczającej głowę kierowcy przed przefruwającymi przed oczami innymi bolidami), pierwsze modyfikacje - może takie "nerwowe", natychmiastowe, dotyczyły właśnie torów.
Pamiętam, jak na GP Hiszpanii kilka razy kierowcy zahaczali o te piramidy z opon, stanowiące dodatkową szykanę.
Wymieniliście też kilka innych torów. Dodam więc, że dotyczyło to także przerobienia szybkiego zakrętu Abbey na Silverstone w szykanę "lewo-prawo" (od tego roku mamy tam zakręt w prawo, na nowy odcinek toru).
Jak dobrze pamiętam, również na Monzie przed ówczesną podwójną szykaną - oesem przed Curva Grande ("lewo-prawo-lewo-prawo, teraz mamy ten "bolec" prawo-lewy) ustawiono na końcu prostej startowej taką dodatkową szykanę z opon. Pamiętam, że walczący z Schumim Hill tam się w te opony wpierniczył, hehe.
Raf Schumejker
 
Dołączył(a): N mar 14, 2010 9:11

Postprzez wiwlakow So gru 11, 2010 23:51  Re: Szykany 1994

Na tej samej zasadzie wprowadzono przeciez system HANS
Wprowadzenie nowych szykan na torach to tak naprawde nic w porownaniu do sytuacji z poczatku f1 kiedy to po jakis powaznym wypadku po prostu nie organizowano juz tam wiecej wysciow. Tak bylo naprzykald ze Szwajcaria...
Wracajac do szykan to zmiany byly tez na nurbugringu i w spa - usunieto przeciez "bus-stop" co moim zdaniem bylo głupia decyzja...
Jeżeli obrażasz Formułę 1, to obrażasz również mnie!
Jeżeli mnie obrażasz, to obrażasz również Formułę 1!
A na to sobie nie będę pozwalał!!!
wiwlakow
 
Dołączył(a): Pt mar 12, 2010 9:56
Lokalizacja: Lublin
GG: 618205

Postprzez MarK Wt gru 21, 2010 17:36  Re: Szykany 1994

Przecie Bus stop jest tylko w drugą stronę? W dodatku powiem, że nie jest taki zły nawet na żywo ;) .
Avatar użytkownika
MarK
 
Dołączył(a): Cz mar 06, 2008 21:08
Lokalizacja: Wa-wa

Postprzez Miaja Menant Śr gru 22, 2010 12:58  Re: Szykany 1994

cziken napisał(a):
Pieczar napisał(a):Tak. Tak samo szykana w Montrealu

Ta szykana to dla mnie nieporozumienie.Jak mozna sie rozwalic na prostej drodze? :???:

Można, udowodnił to chociażby Alan Stacey podczas wyścigu na Spa w 1960 roku przy niewielkiej pomocy ptaka, który uderzył go w twarz. W efekcie pan Stacey stracił przytomność, wypadł z trasy (jechał wtedy prostą Masta) i stał się kolejną śmiertelną ofiarą pochłoniętą przez Spa.

Tak, wiem, chodzi tu raczej o wypadki na prostej będące efektem dużej prędkości bolidu, a nie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Chciałem tylko stwierdzić, że połączenie dwóch ww. czynników może dać w efekcie wypadek i na prostej. :)
Raf Schumejker napisał(a):Jak dobrze pamiętam, również na Monzie przed ówczesną podwójną szykaną - oesem przed Curva Grande ("lewo-prawo-lewo-prawo, teraz mamy ten "bolec" prawo-lewy) ustawiono na końcu prostej startowej taką dodatkową szykanę z opon. Pamiętam, że walczący z Schumim Hill tam się w te opony wpierniczył, hehe.

Musiało Ci się coś pomylić, po Imoli'1994 nie robiono żadnej dodatkowej szykany na Rettifilo Tribune, z tego co widziałem tykko dołożono po stosiku opon na tym oesie przed Curva Grande o którym piszesz. :) Miało to chyba zapobiegać ścinaniu tej podwójnej szykany. W 1996 roku w czasie wyścigu Hill zahaczył tylnym kołem o taki rozsypany wcześniej przez jakiegoś kierowcę stożek i wywinął spina. :)
W 99% chodzi o sławę. 100% oznacza śmierć.
Sir Henry O'Neal de Hane Segrave
Avatar użytkownika
Miaja Menant
 
Dołączył(a): Pt lut 02, 2007 17:28
Lokalizacja: Warszawa-Praga
GG: 9342498

Postprzez Adakar Śr sty 05, 2011 19:39  Re: Szykany 1994

szykane w Jerez m.in. zaliczył Pacific

Ostatni pomysł z dostawieniem na szybko szykany mieliśmy w Indianapolis przed niesławnym six car race ;-)
Miała być tuż przed wjazdem na ostatni turn i dalej prostą start meta
Marek. Dziękuję za wszstko.
simracing.pl
Avatar użytkownika
Adakar
 
Dołączył(a): Śr mar 25, 2009 9:15
Lokalizacja: WLOCLAWEK
GG: 3471556


Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron