Sponsorzy w historii F1

Dyskusja na temat dawnych dziejów w F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez renegade Wt gru 08, 2009 0:16  Re: Sponsorzy w historii F1

Sokol Helicopters na bolidach Shannon Racing, gdzies kolo 1995 roku. To, tak jakby, polski akcent.

Cd. TATA, to chyba jednak nie o auta chodzi.
Avatar użytkownika
renegade
 
Dołączył(a): Śr lut 07, 2007 22:19

Postprzez Mariusz Wt gru 08, 2009 7:20  Re: Sponsorzy w historii F1

Na temat irlandzkiego Shannon Racing odsyłam do swojego artykułu sprzed kilku lat o zespole Forti: http://www.f1wm.pl/artykuly/?real_id=97 (PROLOG).
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez JozeKK Pt sie 12, 2011 8:41  Re: Sponsorzy w historii F1

Texaco jeszce sponsorowalo chyba Montoye w williamsie jak dobrze pamietam na kombinezonie mial naszywke Texaco.
Z takich sponsoroiw sponsorowala mF1 jeszce SEGA williamsa w 1993 roku .
JozeKK
 
Dołączył(a): So cze 11, 2011 23:14

Postprzez Mariusz Śr maja 27, 2015 18:47  Re: Sponsorzy w historii F1

Ciekawostka związana z zespołem Pacific i sezonem 1994. Raczej mało znana.

Angielski zespół Pacific Grand Prix pojawił się w F1 w roku 1994 i co oczywiste - potrzebował pieniędzy na dalszą egzystencję, jak każdy mały prywatny zespół. Przed Grand Prix San Marino, czyli to TYM właśnie tragicznym weekendem, ekipa podpisała kontrakt sponsorski z producentem papierosów o nazwie "Black Death". Jednakże Amerykanie trochę opóźnili się z wysłaniem naklejek do Włoch, w skutek czego na treningach bolidy Pacific śmigały z wolnym miejscem. Później doszło do tego wypadku Ratzenbergera. Następnego dnia rano kurier doręczył już naklejki i szefostwo miało dylemat - okleić swoje bolidy i zgarnąć trochę dolarów, czy też nie. Ostatecznie zdecydowano się, iż będzie to nietaktem i moment jest bardzo nieodpowiedni na reklamę produktu o takiej nazwie. Kontrakt został rozwiązany, naklejki odesłano, a samochody jeździły bez nowych reklam. Następnego dnia śmierć na torze poniósł kolejny kierowca.

Obrazek
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez katinka Śr maja 27, 2015 21:57  Re: Sponsorzy w historii F1

Bardzo ciekawa historia, więcej takich poproszę ;) Oo czyli jednak kiedyś nawet w F1 liczyło się i było chyba coś ważniejszego niż kasa, to fajne... :dobrze: Było takich przypadków coś więcej?
"It's better to be hated for what you are than to be loved for what you're not"
#44 #93 #46 #91 #65 #77 #5 - MotoGP WSBK Moto2 Moto3<3 Żegnaj Jules#17 ♡
Avatar użytkownika
katinka
 
Dołączył(a): Wt sie 02, 2011 9:31
Lokalizacja: tam gdzie czuję zapach morza...

Postprzez Mariusz Wt cze 09, 2015 10:51  Re: Sponsorzy w historii F1

Powszechnie uważa się, że zespół Stewart Grand Prix zapoczątkował erę sponsoringu banków w F1. I to jest prawda. W sezonie 1997 zadebiutował zbudowany zupełnie od podstaw nowy zespół pod auspicjami marki Ford i podjęta została decyzja, że nie będzie on reklamował wyrobów tytoniowych. Poniekąd było to związane z propagowaniem zdrowego trybu życia, ale fakty są też takie, że był to czas, gdy bolidy F1 były jeżdżącymi reklamami papierosów. Pod koniec lat 80 i w latach 90. XX wieku tak to wyglądało:
- Marlboro - Ferrari, McLaren, Arrows, Forti;
- West - McLaren;
- Benson & Hedges - Jordan;
- Mild Seven - Tyrrell, Benetton, Minardi;
- Lucky Strike - BAR;
- 555 - BAR;
- Gauloises Blondes - Larrousse, Ligier, Prost;
- Gitanes - Ligier;
- Camel - Benetton, Lotus, Tyrrell, Williams;
- Rothmans - Williams;
- Winfield - Williams.

Unia Europejska wkrótce zakazała reklam tego typu w sporcie. Formuła 1 się opierała, ale musiała podporządkować przepisom. Dokładnie nie pamiętam, ale to da się sprawdzić. Chyba ostatecznie było to pomiędzy 1999-2001 rokiem.

Zatem Jackie Stewart wprowadził do F1 nową branżę sponsorów - banki. Przez cały okres startów jego zespół sponsorował HSBC. Później bankowego sponsora miały i inne zespoły. Warto pamiętać, że z tym sektorem związany był też zespół Lola, który w 1997 r. miał tytularnego sponsora MasterCard. Ale zespół ten wycofał się bardzo szybko z mistrzostw. Stewart natomiast przekształcił w Jaguara, a później w ekipę Red Bull.

Sir Jackie Stewart i Paul Stewart oraz zwycięski bolid SF3 z 1999 r. (zdjęcie z 2013 roku)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez Kazik Wt cze 09, 2015 12:10  Re: Sponsorzy w historii F1

A ten bank?
(1976 Penske-1977 Tyrrell)

Obrazek
Obrazek

Jak usłyszałem słowo "bank" to była akurat pierwsza rzecz, która mi przyszła do głowy.
http://www.grandprix.com/gpe/spon-054.html
Obrazek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Patrick Wt cze 09, 2015 15:01  Sponsorzy w historii F1

Mariuszu umknął Ci Mclaren Bretta Lungera w barwach L&M z wyścigu na torze Long Beach w 1978 roku.
Obrazek

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka
Nawrócony ze stwierdzenia "kiedyś było lepiej".
Patrick
 
Dołączył(a): Pt wrz 25, 2009 16:22

Postprzez cwiek Wt cze 09, 2015 22:14  Re: Sponsorzy w historii F1

katinka napisał(a):Bardzo ciekawa historia, więcej takich poproszę ;) Oo czyli jednak kiedyś nawet w F1 liczyło się i było chyba coś ważniejszego niż kasa, to fajne... :dobrze:


Upierałbym się, że i w dzisiejszej F1 mielibyśmy taką samą sytuację. Są pewne granice, których się nie przekracza. Zresztą dla wizerunku zespołu taka reklama mogłaby tylko zaszkodzić, co w przyszłości mogłoby mieć wpływ na kwoty od sponsorów.
Avatar użytkownika
cwiek
 
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 10:53
GG: 8420620

Postprzez FM WMR Wt cze 09, 2015 23:12  Re: Sponsorzy w historii F1

Mariusz o Chesterfield'ach też nie napisaleś + cala reszta:
Longbeach
Muratti
Optima
Parliament
Peter Jackson
Vatra
Virginia Slims
Hollywood
JPS.
F1 jest jak życie.Jedni mają talent,drudzy kasę.
FM WMR
 
Dołączył(a): Wt gru 09, 2014 12:58
Lokalizacja: okolice

Postprzez Mariusz Śr cze 10, 2015 15:15  Re: Sponsorzy w historii F1

Odnośnie mojego wcześniejszego wpisu to słusznie Kazik zwrócił mi uwagę - były usługi finansowe (bankowe) także i wcześniej obecne w F1, chociażby wspomniana firma First National (1974 - 1978), czy Brasilinvest (1982), Fin-Eco (1988 - 1990). Ale faktem jest, że dopiero Jackie Stewart zapoczątkował wielki boom na sektor bankowy w F1. Z tego co się orientuję to jego zespół jako pierwszy miał w oficjalnej nazwie jako "entrant" właśnie nazwę banku HSBC, jako sponsora tytularnego. I później nastąpił wysyp innych tego typu przedsiębiorstw w F1 (bankowych, inwestycyjnych, ubezpieczeniowych): Visa, Credit Suisse, Superfund, Santander, ING, Morgan Grenfell.

Był okres, kiedy znaczna część zespołów miała za sponsorów firmy działające w sektorze drukarek albo telekomunikacyjnym. Generalnie jak ktoś nowy wejdzie, to po jakimś czasie konkurencja też się pojawia. Przynajmniej ja tak to widzę.

Co do reszty postów: nie, nie zapomniałem. Zaznaczyłem, że chodzi mi o końcówkę lat 80. oraz lata 90. zeszłego wieku. Choć faktem jest, że Chesterfield były obecne i w 1993 roku.

Zachęcam do dalszej dyskusji.
Avatar użytkownika
Mariusz
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 7:00
Lokalizacja: Puławy
GG: 1111640

Postprzez --- Pt maja 19, 2017 16:14  Re: Sponsorzy w historii F1

Ostatnio mi się jedna taka sprawa przypomniała, i chciałbym tutaj zadać - czym zajmuje się firma ONET która reklamowała się na bolidach Marussi? Bo jak się domyślam to tylko zbieżność nazwy z popularnym polskim portalem internetowym :D
---
 
Dołączył(a): So mar 26, 2016 15:13

Postprzez VJM02 Pt maja 19, 2017 17:27  Re: Sponsorzy w historii F1

--- napisał(a):Ostatnio mi się jedna taka sprawa przypomniała, i chciałbym tutaj zadać - czym zajmuje się firma ONET która reklamowała się na bolidach Marussi? Bo jak się domyślam to tylko zbieżność nazwy z popularnym polskim portalem internetowym :D


Chyba raczej QNET... Jak widać da się pomylić O z Q. :D W każdym razie jest to firma handlu detalicznego z Hong Kongu wg. wikipedii.
Avatar użytkownika
VJM02
 
Dołączył(a): Wt wrz 22, 2009 14:02
GG: 7351768

Postprzez --- Pt maja 19, 2017 18:20  Re: Sponsorzy w historii F1

@VJM02
Wielkie dzięki. No to ładne kilka lat żyłem w błędzie :P Ale z drugiej strony to ta laseczka od Q jest taka, że bez przyjrzenia się nie widać ...
---
 
Dołączył(a): So mar 26, 2016 15:13

Postprzez Woolf So maja 20, 2017 6:17  Re: Sponsorzy w historii F1

Widać ktoś mądrzejszy od nas nad tą czcionką myślał :P
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Poprzednia strona

Powrót do Historia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron