Przed GP Hiszpanii 2012

Moderator: Ekipa F1

Postprzez slipstream So maja 12, 2012 19:34  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Co cholery dzieje się z McLarenem...

Można odpowiedzieć przewrotnie mając z boku na uwadze w tym roku zwyżkę formy Williamsa zwieńczoną PP - niejaki Sam Michael odszedł z Williamsa i przyszedł do McLarena.

Sam przepis jest banalnie jasny i przejrzysty, wiec nie ma w tym nic uznaniowości sędziów. Skoro jednak o przepisach, to mnie zastanawia czemu w ogóle dyskutowano temat wyprzedzania poza torem, że tak przed Barceloną wspominano jeszcze Bahrain. A przecież 2 lub 3 lata temu ten problem podnoszono podczas wyścigu w Spa kiedy zawodnicy masowo po starcie wyprzedzali się poboczem na wyjsciu z La Source. Sprawę postawiono jasno - nie wolno. Czemu wszyscy o tym pozapominali, nie mam pojęcia.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez SirKamil So maja 12, 2012 19:36  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Polecam uzasadnienie.

"Ilość paliwa jest pod kontrolą zespołu, więc nie może być to uznane za efekt siły wyżej". Otóż to. Innymi słowy McLaren miał wybór. Wiedzą ile paliwa miał Hamilton. Mieli wybór w tym sensie, że mogli go ściągnąć z hotlapa i zadowolić się pierwszym czasem z tamtej sesji, lub pozwolić dokończyć drugie ale i ryzykować anulowanie wszystkich wyników. Dokonali wyboru.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez baron So maja 12, 2012 19:50  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Czyli mój typ(Rai-Gro-Mal) na podium może stać się faktem. Ewentualnie Pastor zamieni się z Alonso.

Co do kary dla Hamiltona, to uważam ją za zbyt surową. Myślę, że jednak ma szanse dobić się o miejsca 7-10, więc tylko bezbłędne pity i szybka jazda może mu uratować ten weekend. A jak będzie padać to kto wie czy nie dobije do podium. :-D
baron
 
Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 13:15
Lokalizacja: Konin

Postprzez atb So maja 12, 2012 19:53  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Jeżeli rzeczywiście wiedzieli, że mu nie dolali, to nie mam dla nich wytłumaczenia i uważam wykluczenie za jak najbardziej słuszne. Za głupotę trzeba płacić.
Czas pierwszego przejazdu też był przyzwoity i nie pozbawiał Hamiltona szans na walkę o zwycięstwo.
Jeśli jednak "szydło wyszło z worka" już na okrążeniu zjazdowym, to kara jest zbyt sroga - nie ma w tym winy zawodnika.
Wykluczenie z Q3 w porządku, ale nie z całego kwalu - przecież po Q1 i Q2 dojechał do boksu.
Avatar użytkownika
atb
 
Dołączył(a): Wt wrz 09, 2008 21:32
GG: 25032226

Postprzez sex pistols So maja 12, 2012 19:59  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Mexi napisał(a):
SirKamil napisał(a):Generalnie zgadzam się ze Spiderem.

Druga rzecz- nie cieszy mnie to (start Lewisa z końca stawki) ale litera prawa jest w tym wypadku bardzo czytelna. To elementarny błąd operacyjny McLarena. W nich trzeba ciskać gromy, nie w przepisy bądź ich egzekwowanie.


Karą zapisaną w przepisach jest start aż z końca? Jestem za karą, ale ta kara jest bardzo surowa...-10 byłoby wystarczające.


A co jesli top 10 miescilo by sie w 0.050 roznicy? Nie da sie prawidlowo (absolutnie dokladnie) przewidziec czasu z innym ladunkiem paliwa.
Avatar użytkownika
sex pistols
moderator
 
Dołączył(a): Śr kwi 13, 2005 6:17
Lokalizacja: Poznań

Postprzez SirKamil So maja 12, 2012 20:02  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Zrozumcie, że kwalifikacje traktowane są jako jednolite zawody, a nie trzy odrębne sportowo eventy. Nawoływanie do wykluczenia z Q3 jest tak samo mądre jak np. stwierdzenie, że nie powinno się karać zawodnika który spowodował karambol na 20 okrążeniu, bo 19 wcześniejszych nic nie zrobił. To surowa kara, owszem, ale takie są przepisy. Inny wymiar skłoniłby do kombinatorstwa i prób łamania regulaminu pod znakiem logiki "mam pewne przynajmniej 10 miejsce więc co mi szkodzi...".
I w tym przypadku w istocie tak było- jak napisał Karol czyste kunktatorstwo... "ma za mało paliwa, ale niech zrobi PP- złamiemy regulamin ale spróbujemy się wyłgać".
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez Anderis So maja 12, 2012 20:12  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Karol napisał(a):Hahaha, Pastor :ukłon: Williams :ukłon: :ukłon:

Pięknie, temu zespołowi się należał taki wynik. Kto obstawił taki wynik quala ten może nie wrócić na jutrzejszy wyścig :-D

http://forums.autosport.com/index.php?s ... try5711339 ;)
Avatar użytkownika
Anderis
 
Dołączył(a): Wt paź 16, 2007 19:19
GG: 1295936

Postprzez Lukas So maja 12, 2012 20:14  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Dlatego poza tym, że jest to decyzja błędna to jeszcze po prostu... dziwna, ponieważ McLaren wiedział, że nie ma konkurencji w Q3 (Red Bull bez opon, Lotusy zawsze ustawione na wyścig, reszta raczej nie mogła zagrozić Hamiltonowi), a zalali go na mililitry... Beznadziejna decyzja, beznadziejne (wręcz żenujące) tłumaczenie. Bardzo zawiodłem się na tej ekipie, która w swoim DNA podaje profesjonalizm na każdym szczeblu. Oj będzie bolało gdy mistrzostwo ucieknie przez niekompetencję.
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez atb So maja 12, 2012 20:16  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Ależ ja wszystko rozumiem. Przepis to przepis i nastąpiło jego złamanie, za co przewidziana jest odpowiednia kara.
Tylko po raz kolejny w praktycznym zastosowaniu wyszło jak "regulamin by FIA" ma się do rzeczywistości.
Czy pół kilograma mniej miało wpływ na wynik kwala? Nie miało.
Czy Hamilton miał wpływ na tę sytuację? Nie miał.
Ale przecież jest jasny zapis bez miejsca na interpretację. Więc wszystko jest "w porzo". Niby.
To może jednak lepsze są zapisy z szeroką interpretacją, np. wciśnięcie guzika DRS (i co się po tym dzieje) nie jest ingerencją kierowcy. Wciśnięcie hamulca taką ingerencją jest. Chociaż się można pośmiać.
Avatar użytkownika
atb
 
Dołączył(a): Wt wrz 09, 2008 21:32
GG: 25032226

Postprzez bohdi So maja 12, 2012 20:18  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Cóż, złamano przepisy, jest kara, więc nie ma o czym dyskutować.
Szkoda tylko, że w taki sposób zaprzepaszczono genialne okrążenie Lewisa, którego winy cięzko się tu dopatrzyć.
Może tylko podziękować zespołowi.

A z drugiej strony, ciężko sobie wyobrazić lepszy prezent dla Sir Franka:
Obrazek
"Mój Bóg śpi w pokoju obok. Rusz Go, a wydłubię ci oczy plastikową łyżeczką "
...lataj synku nisko i powoli... jak mówiła mama do młodego pilota.
Avatar użytkownika
bohdi
 
Dołączył(a): Cz lip 17, 2008 16:12
Lokalizacja: Gliwice/Waterford, Ireland

Postprzez kamil_zmc So maja 12, 2012 20:23  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Lepszy prezent może nadejść jutro, chociaż wątpię w to że Maldonado utrzyma się na pierwszym miejscu już po 1 zakręcie. Alonso lub Grosjean się z nim rozprawią.
kamil_zmc
 
Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 12:47

Postprzez SirKamil So maja 12, 2012 20:23  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

atb napisał(a):Tylko po raz kolejny w praktycznym zastosowaniu wyszło jak "regulamin by FIA" ma się do rzeczywistości.
Czy pół kilograma mniej miało wpływ na wynik kwala? Nie miało.
Czy Hamilton miał wpływ na tę sytuację? Nie miał.
Ale przecież jest jasny zapis bez miejsca na interpretację. Więc wszystko jest "w porzo". Niby.
To może jednak lepsze są zapisy z szeroką interpretacją, np. wciśnięcie guzika DRS (i co się po tym dzieje) nie jest ingerencją kierowcy. Wciśnięcie hamulca taką ingerencją jest. Chociaż się można pośmiać.


Kompletnie nie rozumiem z czym masz problem i czego nie rozumiesz. Regulamin by FIA ma się w tym wypadku jak wszystkie inne regulaminy- perfekcyjnie. O ile można ciskać w nich gromy za to co wyczyniają w ramach interpretacji wytycznych konstrukcyjny, o tyle w przypadku przepisów sportowych z tego zakresu wszystko jest jasne.

Ciesz się, że nie dostali DSQ na wyścig, bo tak między nami uczciwie mówiąc swoją wyrachowaną próba ukręcenie zwykłego loda, mogliby ją dostać...

Milimetr różnicy w krzywiźnie lotki Saubera z Australii 2011 również nie miał wpływu na osiągi oraz nie wyprodukowali jej ani Kamui ani Perez.

Powtarzam- kara jest surowa dla zawodnika, który jest "niewinny" ale w pełni logiczna, uzasadniona, czytelna, spodziewana i konieczna.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez atb So maja 12, 2012 20:34  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

SirKamil napisał(a):Ciesz się, że nie dostali DSQ na wyścig, bo tak między nami uczciwie mówiąc swoją wyrachowaną próba ukręcenie zwykłego loda, mogliby ją dostać...

Tego właśnie nie jestem pewien i z tym mam problem. Czy "robili wałek", a potem rżnęli głupa. Wtedy nie mam dla nich żadnego wytłumaczenia, o czym zresztą pisałem wcześniej:
atb napisał(a):Jeżeli rzeczywiście wiedzieli, że mu nie dolali, to nie mam dla nich wytłumaczenia i uważam wykluczenie za jak najbardziej słuszne. Za głupotę trzeba płacić.
Avatar użytkownika
atb
 
Dołączył(a): Wt wrz 09, 2008 21:32
GG: 25032226

Postprzez kubusiowy So maja 12, 2012 20:35  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

tak jak mówiłem, kara jest i to słuszna, bo przecież gdyby za takie coś FIA karała "zespół" finansowo, no bo Lewis jak mówicie nie miał na to wpływu to byłoby to zachętą dla innych zespołów, które te 50 czy 100 € mogą poświęcić... zaskakujące, że drugi raz ten ci sami ludzie robią ten sam błąd...
Avatar użytkownika
kubusiowy
 
Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 14:08
Lokalizacja: Łódź
GG: 2581849

Postprzez fordern So maja 12, 2012 20:44  Re: Przed GP Hiszpanii 2012

Po raz kolejny McLaren pokazuje, że na tor przywozi stado kretynów. Po genialnych decyzjach strategicznych w Australii i Malezji, po problemach z mechanikami (chociaż może bardziej nakrętkami) w Chinach i Bahrajnie, przychodzi czas na paliwo. Tylko tak dalej, a sprawa tytułu będzie szybko rozstrzygnięta. :)
Obrazek
Avatar użytkownika
fordern
 
Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 15:21
Lokalizacja: Kyoto Ring
GG: 1411891

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sezon 2012

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości