Analizowanie sezonu 2013

Moderator: Ekipa F1

Postprzez pawel92setter Pt mar 15, 2013 13:08  Analizowanie sezonu 2013

Ze względu na znakomity materiał podczas 2. treningu, gdzie prawie wszyscy kierowcy robili symulacje wyścigowe, zdecydowałem się na założenie takiego tematu, gdzie moglibyśmy dzielić się różnego rodzaju analizami. Stwierdziłem, że w tematach o GP, takie rzeczy bardzo szybko ginęłyby w natłoku postów, a tak można by zebrać i jakoś fajnie usystematyzować takie prace.

Zacząłem od 2. treningu w Australii. Nie wiem jeszcze, czy będę kontynuował swoje "dzieło", dlatego jestem ciekaw, czy to w ogóle kogokolwiek zainteresuje, czy może okaże się, że wykonałem kawał nikomu nie potrzebnej roboty.

Analizy treningów:
1. GP Australii - 2. trening:
http://www.4shared.com/office/FBlgqd2a/GP_Australii_-_Trening_2.html
http://www.sendspace.pl/file/ba8122e6518f398c37b153e
http://chomikuj.pl/pawel.roszyk/Formu*c5*82a+1/GP+Australii+-+Trening+2,2528411770.pdf

2. GP Bahrajnu - 2. trening
http://chomikuj.pl/pawel.roszyk/Formu*c5*82a+1/GP+Bahrajnu+-+Trening+2,2653784037.pdf
http://www.4shared.com/office/m44fn0Lo/GP_Bahrajnu_-_Trening_2.html
http://www.sendspace.pl/file/60b40f8a940b6b68e8e3b86

3. GP Hiszpanii - 2. trening
http://chomikuj.pl/pawel.roszyk/Formu*c5*82a+1/GP+Hiszpanii+-+Trening+2,2718331034.pdf
http://www.sendspace.pl/file/4e7e731308f7032eabff112
http://www.4shared.com/office/bM6DjkNS/GP_Hiszpanii_-_Trening_2.html



Niestety w tym treningu zawiódł mnie mocno Mercedes. Tylko Rosberg spróbował dość krótkiej symulacji.

Generalne wnioski są takie:*
- Ferrari jest bardzo szybkie, dalej jest Red Bull i Lotus
- Nadspodziewane szybkie są bolidy Force India
- Williams, a zwłaszcza Bottas - ma duże problemy
- Z McLarenem nie ma wielkiej tragedii, jednak odstają tutaj od czołówki
- Rewelacyjny stint Bianchiego. Mam duże wątpliwości, czy on robił symulację stintów 1/2, czy raczej 2/3.

*Oczywiście wszystko opiera się na założeniu, że wszyscy lali na początek pod korek i zakładali świeże lub lekko zużyte opony.
Ostatnio edytowano So maja 11, 2013 10:19 przez pawel92setter, łącznie edytowano 3 razy
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez phildoon Pt mar 15, 2013 13:15  Re: Analizowanie sezonu 2013

Byłaby możliwość wrzucenia pliku na jakiś inny serwer? Mam problem z 4shared i nie mogę pobrać :-( a chętnie zapoznałbym się z Twoim pomysłem i analizą. Z góry dziękuję!
-"If you ever do that again, I'll drive you in a wall" (Montoya)
-"Oh yeah? Then I'll drive you into tree"(Villeneuve)
-"Yeah, bet you got some experience with that. You already killed someone this season"
phildoon
 
Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 21:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Shaitan Pt mar 15, 2013 13:17  Re: Analizowanie sezonu 2013

Fantastyczna robota. Mnie zawsze będzie bardzo to interesowało. Myślę, że oprócz deszczowych FP2 zawsze jest sens robić takie zestawienie. Gorąco liczę, że będziesz kontynuował to dzieło.
Mega plus dla Ciebie :dobrze: .
Mika: "Real men never cry"

Alonso: "I am aware that today I spent some of the luck remaining in life"
Avatar użytkownika
Shaitan
 
Dołączył(a): Pn mar 09, 2009 18:26
Lokalizacja: Starside

Postprzez MPOWER Pt mar 15, 2013 14:05  Re: Analizowanie sezonu 2013

Generalne wnioski są takie:*
- Ferrari jest bardzo szybkie, dalej jest Red Bull i Lotus

Fantastyczna robota....
Ale wypowiedź Ferdka co innego mówi...
Nie oczekuję wielkich niespodzianek, wiedzieliśmy już, że nie będziemy najszybsi i to się dzisiaj potwierdziło. Bolid zachowuje się dobrze, ale wiemy, że czeka nas sporo pracy, jeśli chcemy walczyć z najlepszymi.

Więc albo ściemnia albo jest taka prawda
Avatar użytkownika
MPOWER
 
Dołączył(a): N lip 08, 2007 19:56
Lokalizacja: Z północy

Postprzez rolnik sam w dolinie Pt mar 15, 2013 14:10  Re: Analizowanie sezonu 2013

Ja tam w wypowiedzi Fernando po zeszłorocznym gadaniu na temat formy ich bolidu nie wierzę.
Dla mnie w tej chwili Ferrari i RBR mają podobne bolidy. Ferrari na dodatek miało setup z większym vmax, więc w wyscigu może się sporo wydarzyć.
rolnik sam w dolinie
 
Dołączył(a): Pt kwi 03, 2009 19:38

Postprzez kamil_zmc Pt mar 15, 2013 14:49  Re: Analizowanie sezonu 2013

Fernando chyba mówił na podstawie wyników z sesji, a nie zwracał uwagi na symulacje wyścigowe, bo te Ferrari ma lepsze z tego co widać na wykresach. Bianchi faktycznie zaszalał tempem. Sauber i szczególnie Williams zawodzą, za to Force India nawet nieźle.
kamil_zmc
 
Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 12:47

Postprzez MPOWER Pt mar 15, 2013 14:54  Re: Analizowanie sezonu 2013

To zależy co on ma na myśli :) Bo pewnie znowu uważa, że RBR jest najszybszy a On takiego bolidu nie ma.

Co do obliczeń. Wielki szacunek za poświęcony czas Pawła.
Ale wystarczy że raz czy dwa przyblokuje kogoś jakiś "ogórek" i czasy średnie spadają.
Ponadto, podczas symulacji było widać, że bolidy miały więcej paliwa ale każdy jechał z inną ilością.
Więc na razie fajnie się to czyta, ale nie można jeszcze rokować jakiekolwiek dzielenie dokładnego tempa.
Faktem jest to, że RBR Lotus i Ferrari mają najlepsze tempo wyścigowe (czytaj równe czasy co świadczy o tym, ze opon ich bolid mocno nie zjadają)
Avatar użytkownika
MPOWER
 
Dołączył(a): N lip 08, 2007 19:56
Lokalizacja: Z północy

Postprzez pawel92setter Pt mar 15, 2013 14:58  Re: Analizowanie sezonu 2013

W tych zestawieniach brane jest pod uwagę 10 najlepszych czasów, albo czasy mieszczące się w 105% najlepszego. Chciałem w ten sposób w miarę zminimalizować wpływ wymienionych przez Ciebie czynników.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez MPOWER Pt mar 15, 2013 15:12  Re: Analizowanie sezonu 2013

Paweł, bardzo dobrze jest to widoczne w Twojej tabelce.
Ale zobaczmy sobie ostatni czas Alonso...o 8 sekund szybszy na ostatnim kółko.
To jest przykład. Najważniejsze co widać w tych czasówkach, że Fer RBR i Lot mają czasy w miarę równe i trzymają tempo.
Kwestią jest też ile kg paliwa na pokładzie. To są ułamki sekund różnicy w granicach +-0.5s.
Dla mnie Ferrari może być takie szybkie na jakie wygląda po tym zestawieniu, to przynajmniej znowu przez cały sezon nie będę słuchał wywodów największego męczennika w stawce :)
Wydaję mi się, że juro coś będziemy więcej wiedzieć po 3 treningu i po kwalifikacjach.
A tempo poszczególnych ekip będziemy mogli wyrokować po co najmniej 2-3 wyścigach tego sezonu.
W każdy razie można jeden wniosek wysunąć... stawka będzie mocno zbita.
RBR z założenia będzie najszybszy (ponoć Vettel walnął najlepszą czasówkę na używanych), później Fer i Lot a potem Merc i McL. To początek sezonu bo potem w zależności od rozwoju poszczególnych ekip wszystko może się wymieszać ;)

W każdym razie, jeszcze raz dzięki i szacun za poświęcony czas ;)
Edit
Tutaj najszybsi w sektorach
http://www.formula1.com/results/season/ ... times.html
Ostatnio edytowano Pt mar 15, 2013 15:33 przez MPOWER, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
MPOWER
 
Dołączył(a): N lip 08, 2007 19:56
Lokalizacja: Z północy

Postprzez Shaitan Pt mar 15, 2013 15:21  Re: Analizowanie sezonu 2013

MPOWER napisał(a):
RBR z założenia będzie najszybszy (ponoć Vettel walnął najlepszą czasówkę na używanych)

Jeśli dobrze pamiętam, to był to nowy komplet, ale PB zrobił na 3 pomiarowym okrążeniu. Z całej czołówki tylko jeszcze Grosjean nie uzyskał najlepszego czasu na swoim pierwszym pomiarowym.
Z jednej strony robi na pewno wrażenie, ale z drugiej nie wiemy jak zatankowani byli wszyscy. Na symulację kwalifikacji przyjdzie nam poczekać do jutra, jeśli będzie oczywiście sucho.
Mika: "Real men never cry"

Alonso: "I am aware that today I spent some of the luck remaining in life"
Avatar użytkownika
Shaitan
 
Dołączył(a): Pn mar 09, 2009 18:26
Lokalizacja: Starside

Postprzez SirKamil Pt mar 15, 2013 15:34  Re: Analizowanie sezonu 2013

Paweł, dobra robota :dobrze: Takie zestawienia nigdy nie zaszkodzą, choć mimo ciągot nigdy ich nie robiłem systematycznie, ponieważ pewne kwestie czynią je bardziej poglądowymi, niż analitycznymi. Wątpliwość co do ilości paliwa w baku jest nie do przeskoczenia. Podobnie anomalie tempa w dwójnasób. Z jednej strony samodzielnie deformują wykres, z drugiej, nawet przy ich eliminacji, nie da się dokonać precyzyjnego wyważenia wpływu bardzo wolnych okrążeń w środku symulacji na stan opon w jej dalszym przebiegu i mamy klops.

Dobry materiał porównawczy, prezentujący ciągłe tempo symulacji to na treningach towar bardzo deficytowy.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez K9G Pt mar 15, 2013 16:03  Re: Analizowanie sezonu 2013

Super robota :dobrze:
Obyś systematycznie robił takie tabele :P
Avatar użytkownika
K9G
 
Dołączył(a): Wt mar 14, 2006 15:26
Lokalizacja: KRK

Postprzez pawel92setter Pt mar 15, 2013 16:47  Re: Analizowanie sezonu 2013

Kamil, oczywiście. Jednak jest to jedyny sposób jaki dotąd zdołałem wymyślić, aby jakoś porównać ze sobą te przejazdy. Może powinna być jeszcze tabelka z 5 najlepszymi okrążeniami, ponieważ ci kierowcy którzy mieli 12 okrążeń i mniej, raczej nie zebrali 10 reprezentatywnych okrążeń.

Jeśli macie jakieś sugestie, to na pewno wezmę je pod uwagę. Chciałem też pomyśleć nad jakimś wzorem, który oddawałby "zżeralność" opon przez poszczególne zespoły, ale w takich warunkach to raczej nie możliwe. Może po wyścigu się uda.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez lechf1 Pt mar 15, 2013 18:04  Re: Analizowanie sezonu 2013

Również popieram pomysł Pawła :dobrze: Nigdy nie mogłem się zebrać do takiej roboty, a będzie to przydatne przy GPMie. :P Powodzenia i tak trzymaj !
lechf1
moderator
 
Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 19:02

Postprzez Michal2_F1 Pt mar 15, 2013 20:19  Re: Analizowanie sezonu 2013

Super robota Paweł :)

Dodam może jeszcze coś od siebie:
* Webber bardzo szybko zniszczył opony
* Supersofty wytrzymują więcej niż trzy okrążenia :)
* Nie wiem czy Grosjean tak to zaplanował, ale jego stint na supermiękkich nie lepszy od Webbera

Jutro ma padać zresztą...
Michal2_F1
 
Dołączył(a): N gru 14, 2008 10:12
Lokalizacja: Radziejów

Następna strona

Powrót do Sezon 2013

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron