GP Malezji 2014

Moderator: Ekipa F1

Postprzez zdekon Pn mar 31, 2014 17:50  Re: GP Malezji 2014

Massa zachował się trochę dziwnie na początku wyścigu, gdy Magnussen wlekł się z połową skrzydła a on nie potrafił go wyprzedzić, a jak nadarzyła się okazja to wyprzedził go na pierwszej strefie DRS by Duńczyk mu się odgryzł na prostej startowej (puścił bym mu manewry Alonso i Grosjeana żeby się chłopak nauczył myślenia na torze). Myślałem że garaż Williamsa od tego momentu postawi na Bottasa i po pierwszym postoju zamienią się miejscami oni jednak nie potrzebnie dłużej przetrzymali Bottasa, zamiast zrobić odwrotnie. Jednak Massa po swoim ostatnim pit-stopie i tak miał Buttona na widelcu, ale znowu z jakiejś przyczyny nie potrafił go wyprzedzić chociaż raz był bardzo blisko i chyba zabrakło zdecydowania. Później Button odzyskał tempo i Massa już nawet nie potrafił się zbliżyć do niego. Jednak zachowanie Williamsa i tak oceniam na minus bo wyglądało to rozpaczliwie gdy zostało kilka kółek, a oni wyjeżdżają z takim tekstem trzeba było myśleć na początku wyścigu już tam było widać, że Bottas jest chyba minimalnie szybszy.

Na samym tym poleceniu Williams może stracić dużo więcej. Jeśli np. Massa straci motywację i stwierdzi teraz, że to jego ostatni sezon w Williamsie i zacznie mocno odstawać od Bottasa. Nie wiem czy te 2 pkt. były tego warte przecież przez słabszą formę Massy mogą stracić dużo więcej, a wymieniając kierowcę w ciągu sezonu jeszcze więcej. Jak dla mnie Williams mógł to załatwić dużo subtelniej poprzez strategię obu kierowców. Z drugiej strony Massa jest trochę sam sobie winny bo miał szansę wyprzedzić Magnussena, a później Buttona przez co zgubił by Bottasa. Trzeba przyznać również, że ten duet kierowców wydaje się bardzo wyrównany zawsze są bardzo blisko siebie.
zdekon
 
Dołączył(a): Wt paź 06, 2009 21:38
Lokalizacja: Poznań

Postprzez paymey852 Pn mar 31, 2014 17:58  Re: GP Malezji 2014

pawel92setter napisał(a):Gdy obaj jechali w czystym powietrzu, (Massa zanim dogonił Buttona i Bottas po wyprzedzeniu Magnussena i Kwiata) to Bottas był na większości okrążeń szybszy o 0,4-0,5 sekundy. Ucierpiał głównie przez strategię. Przez opóźnienie pierwszego postoju o 2 okrążenia stracił bardzo dużo czasu (bo wyprzedzali go Vettel, Alonso i Ricciardo - chyba).

A Williams nie walczy o Mistrzostwo Świata Kierowców, tylko o jak największą liczbę punktów do MŚ konstruktorów. Massa być może kosztował ich 2 punkty wczoraj.


Nie wiem jak to obliczyłeś.
Massa po zmianie opon w dwa okrążenia odrobił 3,5 s do Buttona (na pierwszym prawie 2s z czasem 1:44.897)i mieliśmy piękną walkę w pierwszych zakrętach trzeciego okrążenia. Gdy Massa walczył Bottas wyjechał na świeżych i zaczął odrabiać.

rzeznik napisał(a):Rod Nelson po wyścigu powiedział, że gdyby Bottas nie wyprzedził Buttona, musiałby wrócić na swoje miejsce za Massę. Jeśli próba uzyskania lepszej pozycji przez zespół jest zła, to ja już nie wiem o co w tym chodzi.

Bardzo podoba mi się takie rozwiązanie, jestem pewien że Felipe również by się to spodobało.
Możliwe że wyciągną odpowiednie wnioski i w następnym wyścigu będą lepiej decydować.
paymey852
 
Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 15:03

Postprzez Adam1970 Pn mar 31, 2014 18:37  Re: GP Malezji 2014

Avatar użytkownika
Adam1970
 
Dołączył(a): N kwi 27, 2008 3:20

Postprzez slon1u Pn mar 31, 2014 18:42  Re: GP Malezji 2014

http://imgur.com/qh3cmFi
Ostatnie 11 kółek, czasy w zaokrągleniu.
Bottas odrabiał straty bardzo sprawnie, ale niestety nigdy się nie dowiemy co by było, gdyby.
Valtteri był ogólnie szybszy w całym wyścigu, już w pierwszym stincie siedział Massie na ogonie. Felipe niestety zaczął płakać i Bottasowi kazano trochę odpuścić - jak nic był to TO do którego Bottas się zastosował. Co było później - wiemy wszyscy.
Massa 1 : 0 Teamplay.
Massa potwierdza, że dalej jest jęczybułą. Myślę, że liczył na coś więcej niż status równego kierowcy i zderzenie z rzeczywistością okazało się dla niego brutalne.
Avatar użytkownika
slon1u
 
Dołączył(a): N maja 25, 2008 15:46

Postprzez paymey852 Pn mar 31, 2014 19:03  Re: GP Malezji 2014

@slon1u To że Bottas był zbyt agresywny i zamiast wyprzedzić masse doprowadził do kontaktu nazywasz jęczybułą.
Jest sporo mistrzów co tak płakali i się nie dziwię bo jak masz wyprzedzić to zrób to bez kontaktu lub przebijania koledze tylnej opony itp.
Poza tym czasy umieszczone przez ciebie nic nie pokazują, czemu nie zerkniesz jak Massa odrabiał czas.

Bottas to znakomity kierowca ale tym 100% w kierunku do Buttona zasłużył na snikersa.
Właśnie to mnie najbardziej dziwi, brak szacunku do Massy który potrafił wygrać z Alonso i nadludzką prędkość Bottasa.
Niech Williams poprawi kwalifikacje to nie będą mieli takich problemów.
paymey852
 
Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 15:03

Postprzez slon1u Pn mar 31, 2014 19:23  Re: GP Malezji 2014

Myślę, że ze względu na zespół Bottas i tak się z nim 'delikatnie obchodził'. Reakcja Felipe na kontakt też nie zachwyca ;) Prawda jest taka, że Bottas był zdecydowanie szybszy w tym GP. Massa owszem, odrobił straty do Buttona, pojechał za nim 1-2 kółka na blisko, po czym Button odskoczył mu na prawie 2 sekundy. Bottas natomiast cały czas regularnie do niego dojeżdżał. Valtteri pokazał po prostu, że jest teamplayerem, czego nie można powiedzieć w tym wypadku o oburzonym Felipe, na którym odcisnęła piętno wieloletnia pozycja kierowcy nr 2.
Gdyby postawił zespół ponad własnymi kompleksami to w gruncie rzeczy więcej by zyskał, niż stracił ;)
Jestem ciekaw jak ta sytuacja wpłynie na wzajemne stosunki ww. panów, oraz ich zachowanie na torze w przyszłości.
Avatar użytkownika
slon1u
 
Dołączył(a): N maja 25, 2008 15:46

Postprzez paymey852 Pn mar 31, 2014 19:34  Re: GP Malezji 2014

@slon1u Nie wiem czemu masz pretensje do Massy, z tego co słychać w radio to zgłasza że Bottas go uderzył czy coś a nie że go atakuje ojejku co teraz.
Do Williamsa miej pretensje że zamiast powiedzieć wyłącznie atakuj z głową to kazali mu nie atakować wcale.
Poza tym nie powinienem w ogóle komentować tej sytuacji skoro jej nie widziałem. Massa dobierał się do Magnussena a Fin może chciał wyprzedzić obu naraz.
paymey852
 
Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 15:03

Postprzez Duif Pn mar 31, 2014 19:44  Re: GP Malezji 2014

@paymey852 ale o czym Ty piszesz? Kontakt był w pierwszej części wyścigu i nie miał związku z tą sytuacją o której tu dyskutujemy.

Pięknie na tym TR słychać różnicę pomiędzy Bottasem i Massą. W całości brzmi to zupełnie inaczej i nie rozumiem działania Massy już totalnie. Bottas potrafił się dostosować na końcu do TO, Massa nie.
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez barti_kakti Pn mar 31, 2014 20:03  Re: GP Malezji 2014

Na prawdę po tym wyścigu coraz bardziej zaczynam kibicować Bottasowi. Wykazał się piękną dojrzałością w swojej konwersacji z zespołem, jak na drugi sezon; czego nie można powiedzieć o zawodniku z (?) 12-letnim stażem.
"When people see a strong horse and a weak horse, by nature they will like the strong horse."
Avatar użytkownika
barti_kakti
 
Dołączył(a): Śr gru 04, 2013 21:50

Postprzez paymey852 Pn mar 31, 2014 22:22  Re: GP Malezji 2014

Duif napisał(a):@paymey852 ale o czym Ty piszesz? Kontakt był w pierwszej części wyścigu i nie miał związku z tą sytuacją o której tu dyskutujemy.


Oczywiście że nie ma, ale to jest temat "GP Malezji 2014" można poruszać różne wątki np dla czego Bottas doprowadził do kontaktu? naraził zespół na utratę wszystkich punktów a nie tylko 2 :)
paymey852
 
Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 15:03

Postprzez Michal2_F1 Pn mar 31, 2014 22:44  Re: GP Malezji 2014

Wy także odnosicie wrażenie jakoby wyprzedzanie było teraz jeszcze trudniejsze niż wcześniej a DRS nie dawał już takiej przewagi? Co do Bottasa to owszem otrzymał on TO by nie atakować Massy ale 1) ewentualna walka Williamsów na tym etapie mogłaby tylko zaszkodzić dobru zespołu 2) Massa atakował Magnussena i nie chcieli by Brazylijczyk musiał skupiać się na obronie przed partnerem z zespołu. W końcówce polecenie bez sensu, Bottas nie miał żadnych szans na wyprzedzenie Buttona, bo gdyby miał tempo na wyprzedzenie McLarena to i z Felipe by sobie powinien poradzić.
Michal2_F1
 
Dołączył(a): N gru 14, 2008 10:12
Lokalizacja: Radziejów

Postprzez Kazik Pn mar 31, 2014 23:44  Re: GP Malezji 2014

Tak patrzyłem dzisiaj na powtórkę z PS News (jeżeli to powtórką można nazwać) bo już mieszane odczucia mam od wczoraj w sprawie Felipe Baby-TO ale...zamysł był pewnie słuszny tylko jednak na prawdę było za późno na ten pomysł. W tej sytuacji nadal nie mam pretensji do Felipe chociaż na przyszłość (niedaleką) pewnie bardziej potrafią się zorganizować w tym zespole. Niepotrzebnie atmosferka chyba się zepsuła.
Obrazek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Dołączył(a): N gru 23, 2007 15:02
Lokalizacja: Nysa

Postprzez bartoszcze Wt kwi 01, 2014 5:44  Re: GP Malezji 2014

Wy także odnosicie wrażenie jakoby wyprzedzanie było teraz jeszcze trudniejsze niż wcześniej a DRS nie dawał już takiej przewagi?


Niekoniecznie. DRS o tyle "nie dawał przewagi", że wyprzedzanie w pierwszej strefie DRS oznaczało niemal gwarantowany rewanż w drugiej strefie. W drugiej strefie już mało kto był się w stanie bronić.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez pawel92setter Wt kwi 01, 2014 6:56  Re: GP Malezji 2014

Michal2_F1 napisał(a):Bottas nie miał żadnych szans na wyprzedzenie Buttona, bo gdyby miał tempo na wyprzedzenie McLarena to i z Felipe by sobie powinien poradzić.


Ile razy mamy powtarzać, że to nie jest prawda? Skąd te wnioski? To trochę tak jakby powiedzieć, że skoro Raikkonen nie mógł wyprzedzić Vergne'a to Ericssonowi też by nie dał rady.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez paymey852 Wt kwi 01, 2014 9:50  Re: GP Malezji 2014

Michal2_F1 napisał(a):Wy także odnosicie wrażenie jakoby wyprzedzanie było teraz jeszcze trudniejsze niż wcześniej a DRS nie dawał już takiej przewagi?

DRS nigdy nie dawał na tych torach znaczącej przewagi a co do wyprzedzania to bolidy są mniej stabilne w zakrętach, bardziej tańczą i jest więcej błędów więc powiedział bym że będzie więcej okazji do wyprzedzania bez DRS.
Z drugiej strony zobaczcie przykład Kimi vs Mag . Kimi w 1 zakręcie dostał uślizgu pojawiła się luka i Mag w nią wszedł/zaatakował, skończyło się karą :(

Ale skrajności z tym Bottasem on że na 100% i są tacy co miał 0%.
Miał minimalnie lepsze szanse od Massy i tak się zastanawiam czy Ferrari w takim samym położeniu kazało by przepuścić Kimiego bo ma opony lepsze o 2 okrążenia.
paymey852
 
Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sezon 2014

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości