Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez rno2 Wt sie 28, 2018 9:03  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Ale wyobraź sobie, że w zeszłym roku FIA się nie ogarnęła z tym systemem halo, w tym roku kierowcy jeżdżą bez halo i nagle na Spa przydarza się ten wypadek i Leclerc ulega jakiemuś koszmarnemu wypadkowi.
Nikt by nie mówił, że halo jest paskudne, tylko wszyscy by cisnęli na FIA, że przez biurokrację nie wprowadzili tego systemu na czas...

Co do do samochodu przewróconego do góry kołami - do każdego miejsca na torze służby ratunkowe są w stanie dotrzeć w kilkanaście sekund. Poza sytuacjami, kiedy wybucha pożar (co nie zdarzyło się w F1 od x lat), można spokojnie postawić bolid w prawidłowej pozycji i umożliwić kierowcy opuszczenie bolidu.

W sytuacji Alonso z Australii nic by się nie zmieniło - musiałby po prostu posiedzieć w bolidzie kilkanaście sekund dłużej.
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Postprzez krzych Wt sie 28, 2018 9:08  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Zgadza się. Zawsze trzeba wybrać mniejsze zło. Z halo jest ono chyba najmniejsze z możliwych.
2010 : True World Champion - Fernando Alonso
Avatar użytkownika
krzych
 
Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 15:10
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez bartoszcze Wt sie 28, 2018 9:17  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Ciekawe jak pójdzie w Indy wprowadzanie tej szyby, którą testowali. Zwłaszcza po wypadku Wickensa.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Woolf Wt sie 28, 2018 9:18  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Nie wiem, czy szyba z tym wypadkiem ma jakikolwiek wspólny mianownik.
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez bartoszcze Wt sie 28, 2018 9:22  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Bezpośredniego może nie, ale dotąd testowali raczej widoczność niż zachowanie w wypadkach, wydaje mi się. Wypadek Wickensa ma o tyle znaczenie, że jednak kierowca jest poważnie kontuzjowany.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Diego Wt sie 28, 2018 11:29  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

bartoszcze napisał(a):Ciekawe jak pójdzie w Indy wprowadzanie tej szyby, którą testowali. Zwłaszcza po wypadku Wickensa.


Ja też jestem bardzo ciekawy. Szyba ma szansę wyglądać dużo lepiej na bolidzie, a przy nowoczesnych materiałach i odpowiednim kształcie wytrzymałość nie będzie wielkim problemem. Ciekawe natomiast co z widocznością przez brudzącą się, albo mokrej szybę. W kasku zerwiesz zrywkę i jest ok, a tutaj co?
Diego
 
Dołączył(a): N mar 30, 2008 8:35

Postprzez cichy Wt sie 28, 2018 11:33  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

A ma ktoś zdjęcia tych innych propozycji, które "rywalizowały o miejsce" w F1? :P
ObrazekDC|MW|JEV|VER|ALG|EVANS
Avatar użytkownika
cichy
 
Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 13:34

Postprzez Woolf Wt sie 28, 2018 11:37  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Diego napisał(a):Ciekawe natomiast co z widocznością przez brudzącą się, albo mokrej szybę. W kasku zerwiesz zrywkę i jest ok, a tutaj co?

Słuszne spostrzeżenie. O ile przecieranie można załatwiać w trakcie pitstopu, to nikt nie będzie chciał robić extra pitstopów w przypadku zachlapania np. olejem, który lubi sobie bryzgać w trakcie wyścigów.
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez bartoszcze Wt sie 28, 2018 11:46  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

@cichy
Aeroscreen RedBulla:
Obrazek

Tarcza Ferrari:
Obrazek

Szyba z Indy:
Obrazek
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez Gie Wt sie 28, 2018 12:46  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Halo jest chyba wyższe przy kasku, z tyłu, niż te szyby. Bardzie osłania głowę z boku.
Avatar użytkownika
Gie
 
Dołączył(a): Wt wrz 29, 2009 16:00

Postprzez krzych Wt sie 28, 2018 12:52  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Sam nie wiem jak zachowałaby się ta osłona gdyby spadł na nią bolid :-P
2010 : True World Champion - Fernando Alonso
Avatar użytkownika
krzych
 
Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 15:10
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez cichy Wt sie 28, 2018 14:17  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Dzięki Barteks ;)
Gdzieś mi się obiło o uszy, że były jeszcze jakieś pałąki czy coś - ale tego nie mogę nigdzie znaleźć, nawet jako projekt.
ObrazekDC|MW|JEV|VER|ALG|EVANS
Avatar użytkownika
cichy
 
Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 13:34

Postprzez baron Wt sie 28, 2018 14:27  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Z drugiej strony szyba na pewno uratowałaby Masse przed sprężyną. Halo nie.
baron
 
Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 13:15
Lokalizacja: Konin

Postprzez Aeromis Śr sie 29, 2018 23:26  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

@krzych
Perfekcyjny materiał - każdy może zobaczyć że to opona uderzyła w wystające HALO że przednie skrzydło też szkód nie mogło narobić. Biorąc pod uwagę budowę HALO i jakiekolwiek boczne ujęcie bolidu oczywistym jest że od głowy było wystarczająco daleko.
To że HALO w pewnych sytuacjach może ochronić to oczywiste, to że może zaszkodzić to nie tylko moje przypuszczenie, to czy opłaca się z niego korzystać to temat dla analityków, a dotychczasowym badaniom jednak nie ufam. Rodzaj testów HALO, czyli wystrzeliwanie różnych części pod różnym kątem do mnie nie przemawia, bo nie idzie za ów :arrow: owymi częściami duża waga (od bolidu) tego co nadlatuje i może zamiast uchronić to wcisnąć do środka i zabić. Nie widzę póki co potwierdzenia dla HALO, bo za mało "danych z toru", a wolałbym zobaczyć wyniki po prostu lepszych badań.
Aeromis
 
Dołączył(a): Wt wrz 28, 2010 9:42

Postprzez marcus9550 N lis 25, 2018 14:36  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Myślę że dziś zobaczyliśmy jeden z minusów systemu HALO. Całe szczęście że porządkowi byli blisko a pożar nie był poważny, jednak to nie zmienia faktu, że Hulkenberg był bez szans na ucieczkę
Avatar użytkownika
marcus9550
 
Dołączył(a): Śr lut 02, 2011 17:32
Lokalizacja: Puławy
GG: 450628

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron