Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez slipstream N sie 26, 2018 17:38  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Dokładnie o tym pisze. To cienka warstwa kompozytu którym jest powlekana zasadnicza konstrukcja halo, a nie sama farba.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Woolf N sie 26, 2018 17:40  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Zwracam honor, nie przeczytałem ze zrozumieniem.
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez krzych N sie 26, 2018 17:47  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Tak czy siak, do podobnych sytuacji może dojść na każdym GP więc imo dobrze, że halo jest.
2010 : True World Champion - Fernando Alonso
Avatar użytkownika
krzych
 
Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 15:10
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez slipstream Pn sie 27, 2018 12:03  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Video z pokładu Hartleya chyba rozwiewa wątpliwości co do roli Halo. Z innych ujęć wyglądało to jakby Alonso jedynie przeleciał obok Leclerca, natomiast z tej kamery widać wyraźnie że koło leciało wprost na kask kierowcy i spotkanie w złym miejscu o złym czasie było bardzo bliskie. https://youtu.be/tC6ZcYfH7FQ

Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez rno2 Pn sie 27, 2018 12:20  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

U mnie nastąpiło to, o czym wspominałem przy prezentacjach tegorocznych bolidów - przyzwyczaiłem się do widoku halo.
Wręcz patrząc na bolidy z poprzednich lat wydają mi się one ,,gołe" :)

Myślę, że po wczorajszej akcji nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy halo nieco zmienią swój pogląd.
rno2
 
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 11:29
Lokalizacja: Konin
GG: 4666507

Postprzez bartoszcze Pn sie 27, 2018 12:24  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Wątpliwości mogłaby rozwiać jedynie symulacja komputerowa. Gdyby nie halo, to koło uderzyłoby IMHO w monokok, pytanie czy bardziej w bok, krawędź, czy górną powierzchnię, i od niej by się odbijało - pamiętając o wektorach prędkości.

Niemniej dobrze, że halo było, bo nie musimy się zastanawiać "co by było gdyby bardziej w lewo" jak 6 lat temu.
Nick Heidfeld w bezpośredniej rywalizacji zdobył więcej punktów niż Robert Kubica więc jest lepszym kierowcą wg kryteriów moderatora NN.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/ff/bg/z4hd/6BNKBnMf2qPWcpNavB.jpg
Avatar użytkownika
bartoszcze
 
Dołączył(a): Pn wrz 09, 2013 21:39
Lokalizacja: Jeden z Wszechświatów

Postprzez slipstream Pn sie 27, 2018 12:46  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Halo jak to inne rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo mają spory margines działania. Halo ma chronić okolice kokpitu niezależnie czy coś leciało wprost na kierowcę czy przeleciałoby obok i z tego się wywiązało.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez fordern Pn sie 27, 2018 14:23  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Tu nie ma co dyskutować, jeżeli ktoś (tak jak ja) potrzebował argumentu że halo będzie przydatne i warto poświęcić estetykę, to ten argument właśnie wczoraj dostał. Miałem kiedyś obawy co do trwałości, ale wszystkie te obawy zostały rozwiane, i w tym momencie całym sercem popieram to rozwiązanie.

Co nie zmienia faktu, że dalej wygląda paskudnie :-P
Obrazek
Avatar użytkownika
fordern
 
Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 15:21
Lokalizacja: Kyoto Ring
GG: 1411891

Postprzez Arnulf Pn sie 27, 2018 14:37  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Gdyby nawet nie kołem, to Leclerc zostałby potraktowany skrzydłem, z całą masą jego wystających i ostrych elementów. Z jednej strony przerażające, z drugiej niesamowite, że już w pierwszym roku działania tego systemu nie mamy wątpliwości, że "się przydało".
Arnulf
 
Dołączył(a): Pn sie 25, 2008 8:56
Lokalizacja: Mielec/Kraków

Postprzez Pauree Pn sie 27, 2018 14:40  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Są ludzie, którzy mają wątpliwości...
Zanim rzucisz się komuś do gardła w obronie swoich racji, zastanów się czy zrobiłbyś to samo w realu... Na pewno byś tego nie zrobił - więc dlaczego chcesz robić to w internecie?
Avatar użytkownika
Pauree
 
Dołączył(a): Pn sty 01, 2018 12:00
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez cwiek Pn sie 27, 2018 17:18  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

fordern napisał(a):Tu nie ma co dyskutować, jeżeli ktoś (tak jak ja) potrzebował argumentu że halo będzie przydatne i warto poświęcić estetykę, to ten argument właśnie wczoraj dostał. Miałem kiedyś obawy co do trwałości, ale wszystkie te obawy zostały rozwiane, i w tym momencie całym sercem popieram to rozwiązanie.

Co nie zmienia faktu, że dalej wygląda paskudnie :-P


Dokładnie. Nawet jeśli Leclerc nie dostałby kołem czy innym elementem, to lepiej się o tym nie przekonywać. Do tej pory byłem neutralny wobec halo, od wczoraj zdecydowanie popieram to rozwiązanie :)
Avatar użytkownika
cwiek
 
Dołączył(a): Pn lut 01, 2010 10:53
GG: 8420620

Postprzez Van_Helsing Pn sie 27, 2018 18:20  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Ujęcie wypadku z kamery 360 na bolidzie Leclerca:
https://twitter.com/F1/status/1034015162640945158
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Van_Helsing
 
Dołączył(a): So sie 28, 2010 11:47

Postprzez krzych Pn sie 27, 2018 18:32  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

2010 : True World Champion - Fernando Alonso
Avatar użytkownika
krzych
 
Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 15:10
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Diego Wt sie 28, 2018 7:52  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

bartoszcze napisał(a):Niemniej dobrze, że halo było, bo nie musimy się zastanawiać "co by było gdyby bardziej w lewo" jak 6 lat temu.


Dokładnie. Mogło być tak, że bez halo Leclerkowi nic by się nie stało, ale potencjalnie mógł dostać potężne uderzenie w głowę kołem lecącego McLarena, albo kawałkiem skrzydła, albo jeszcze czymś innym. Przy odrobinie pecha mogło się wydarzyć coś naprawdę złego. Mrozi mnie jak oglądam te onboardy. Halo nie lubiłem, ale teraz jestem w stanie przymknąć oko na jego wygląd, za cenę tego, że dzisiaj jesteśmy po tej bezpiecznej stronie "a co gdyby".
Diego
 
Dołączył(a): N mar 30, 2008 8:35

Postprzez Gie Wt sie 28, 2018 8:55  Re: Halo i inne nowe systemy ochrony głowy kierowcy

Ale to chyba było wiadomo od początku że jeśli przydarzy się wypadek w którym Halo coś tam ochroni głowę to wszyscy zaczną pisać i mówić że jednak było potrzebne, to był dobry pomysł. A jak zdarzy się wypadek taki jak Alonso, bodajże w Australii, że samochód będzie do góry kołami i kierowca przez Halo będzie miał problem z wydostaniem się, to pojawią się głosy że może jednak trzeba wymyślić coś innego.
Avatar użytkownika
Gie
 
Dołączył(a): Wt wrz 29, 2009 16:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron