Hamulce

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Firix Pt lip 15, 2005 18:55  Hamulce

Ostatnio zainteresowałem się częściami z których złożony jest bolid. Na pierwszy ogień poszły opony. Dziś pytam o hamulce. To że są wyprodukowane z włókna węglowego dowiedziałem się z artykułów Alianz Polska, ale mnie chodzi o coś więcej. O części. Szczęki (co to jest), tarcze (jaki mają kształt), podkładki i co jeszcze ?? Co do czego pasuje a co nie?? Mile widziane grafiki, obrazki, zdjęcia.
Firix
 

Postprzez DOER Śr lip 27, 2005 8:14  

DOER
 
Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 7:46

Postprzez Firix N lip 31, 2005 21:04  

mało ciągle mało
Firix
 

Postprzez Woolf Śr maja 28, 2014 22:14  Re: Hamulce

Czy na wyścigu typu Malezja zespoły patrzą pod kątem chłodzenia na hamulce w podobny sposób jak na silnik, starając się o dodatkowe ich chłodzenie?
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez pawel92setter Cz maja 29, 2014 7:25  Re: Hamulce

Nie wydaje mi się. Tam nie ma zbyt wielu mocnych stref hamowania (jak na Monzy czy w Kanadzie). Jedyne wymagające hamowanie jest przy dojeździe do ostatniego zakrętu. A temperatury powietrza w stosunku do temperatur jakie osiągają hamulce podczas hamowania są żadne.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Woolf Cz maja 29, 2014 9:49  Re: Hamulce

Zapomniałem zaznaczyć, że chodzi tu o specjalne chłodzenie z uwagi właśnie na wyższe temperatury otoczenia, a nie konfigurację toru. Ale uwzględniłeś to, więc dzięki za odpowiedź :)
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez MarK N cze 08, 2014 18:57  Re: Hamulce

Jeśli gdzieś zespoły rzeczywiście patrzą na hamulce to pewnie będzie to głównie Singapur, gdzie co roku są problemy i np. RBR przez swoją aerodynamikę nieraz był tam w tarapatach właśnie przez niedostateczne ich chłodzenie i zużycie oczywiście.
Avatar użytkownika
MarK
 
Dołączył(a): Cz mar 06, 2008 21:08
Lokalizacja: Wa-wa

Postprzez LeVi_ Cz cze 26, 2014 21:32  Re: Hamulce

Jak to jest z tymi skręcającymi tarczami hamulcowymi (floating) - są stosowane obecnie w F1 czy nie?
LeVi_
 
Dołączył(a): Śr sty 29, 2014 15:48

Postprzez Duif Cz cze 26, 2014 21:49  Re: Hamulce

Floating brakes, to nie są skręcające tarcze. Nie wiem kto wymyślił taką teorie.
Floating (pływające) brakes to tarcze wykonane, tak jakby, z dwóch elementów - jednego elementu przykręconego do piasty, i drugiego elementu przymocowanego do tego pierwszego. Jest to kwestia współpracy klocków z tarczą i żywotności klocków. Ze skręcającymi tarczami, nie ma nic wspólnego... Z resztą, czy ktoś sobie wyobraża nieskręcające tarcze w F1? ;)

Oczywiście jeśli się mylę to mnie poprawcie ;)
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez LeVi_ Cz cze 26, 2014 21:50  Re: Hamulce

Chodziło mi o skręcające tarcze, nie pływające.
Ale tak na prawdę ciekawi mnie nowy zapis regulaminu na 2015 rok, mówiący o konieczności wyrównania prędkości obrotowej tarcz i kół.
LeVi_
 
Dołączył(a): Śr sty 29, 2014 15:48

Postprzez Duif Cz cze 26, 2014 21:55  Re: Hamulce

Ale floating brakes, o których napisałeś, to nie są tarcze skręcające. Z resztą, jeśli chodzi o ten niezmiernie ciekawy temat, nie posiadam bardzo głębokiej wiedzy. Postaram się oczywiście doszkolić. Natomiast jeśli chodzi o ten zapis, to kwestia efektywności hamowania - tarcza obracająca się szybciej od koła daje w wyniku potrzebę użycia mniejszej siły do hamowania. Jak to jest rozwiązane w F1 na razie nie opiszę, natomiast postaram się odnaleźć informacje na ten temat ;)
Avatar użytkownika
Duif
 
Dołączył(a): Pn sie 01, 2011 11:37
Lokalizacja: Kraków

Postprzez LeVi_ Cz cze 26, 2014 21:57  Re: Hamulce

Tak, wiem, że to nie to samo. Z pływającymi tarczami miałem styczność nawet w rowerach. Nie wiem natomiast jak tarcza może mieć inną prędkość obrotową niż koło - coś w rodzaju przekładni?
LeVi_
 
Dołączył(a): Śr sty 29, 2014 15:48

Postprzez pawel92setter Pt cze 27, 2014 11:15  Re: Hamulce

To jedynie przekładnia planetarna, ale wtedy tarcza, albo piasta musiałyby się obracać mimośrodowo.
Tarcze pływające to takie, które przesuwają się poprzecznie podczas hamowania.
Jedyna możliwość to jakieś quasi-ślizgowe połączenie, które wpływałoby na powstawanie różnic prędkości podczas hamowania i przyspieszania.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Martius_28 Pn cze 30, 2014 12:45  Re: Hamulce

odnośnie tych tarcz, czytałem o tym dzisiaj na F1total.de, i ze zdumienia trochę o tym poszperałem...
ktoś sugeruje, że przy aktualnym systemie hamowania, gdzie cześć hamownia przejmuję silnik elektryczny, korzystnie jest zamontować tarczę hamulcową na wale - tutaj tarcza kręci się z prędkością różną od kół...na ile to prawdopodobne to nie wiem, ale krąży tam taka teoria.

w originale autor tego textu pisze tak:
"19-Zoll-Räder sollen ab 2017 auf die Autos geschnallt werden. Außerdem legt das Reglement künftig fest, dass die Räder und die Bremsen mit der identischen Geschwindigkeit rotieren. Das soll verhindern, dass raffinierte Getriebe mit verschiedenen Gängen zur gleichen Zeit arbeiten"

wg. autora ma to na celu, zapobiec działaniu w którym, wyrafinowane skrzynie biegów pracują z kilkoma biegami w tym samym czasie - :o
!! Forza Schumi !! Forza Ferrari !! Forza Kimi !!
Avatar użytkownika
Martius_28
 
Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 19:28
GG: 2832896

Postprzez pawel92setter Wt lip 01, 2014 11:56  Re: Hamulce

A to nie jest przypadkiem tak, że między piastą a tarczą hamulcową jest jakieś sprzęgło elektromagnetyczne i przy przyspieszaniu (np. start wyścigu) zostaje ono odłączone, zmniejszając ilość bezwładnej masy, którą trzeba rozpędzić.
Wspieram PUT Motorsport!

"I win or I learn, but I never lose." Melinda Emerson
Avatar użytkownika
pawel92setter
 
Dołączył(a): Śr lut 27, 2008 7:48
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron