GP z Andrzejem Borowczykiem

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez deZZember Pn lis 12, 2007 10:52  

misiakow napisał(a):a powiedz ile osób nagrywa takie rzeczy tylko dla siebie?

Co najmniej ja :-D

zaGrzeb napisał(a):deZZember wybacz ale się mylisz. Piractwem jest już samo posiadanie bez względu na to, czy jest to nagranie z radia,tv,czy ściągnięte z internetu, gdyż jakby na to nie patrzeć ta kopia jest bez licencji. A wiadomo bak licencji = pirat.

Wybaczam, bo Ty się mylisz. Zgrywanie dla własnych potrzeb z legalnie posiadanych źródeł nie jest piractwem. Ani zgrywanie z TV, ani robienie kopii zapasowych filmów DVD, płyt audio-CD, czy płyt instalacyjnych Windowsa.

Pożyczanie najbliższej rodzinie i przyjaciołom z tego co pamiętam też nie jest piractwem. Tylko nie wiem, czy jest w prawie zdefiniowane, kto jest tą "najbliższą rodziną" i "przyjaciółmi".
Avatar użytkownika
deZZember
 
Dołączył(a): Cz lip 14, 2005 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Pieczar Pn lis 12, 2007 11:00  

zaGrzeb napisał(a):deZZember wybacz ale się mylisz. Piractwem jest już samo posiadanie bez względu na to, czy jest to nagranie z radia,tv,czy ściągnięte z internetu, gdyż jakby na to nie patrzeć ta kopia jest bez licencji.

Ty się mylisz. Jeżeli coś posiadasz na własność, bez udostępniania tego publicznie to nie jest to piractwem. Piractwo to jest udostępnianie bądź sprzedaż tego co posiadasz (np. film, muzyka, czy oprogramowanie). Dlatego, np. za ściągnięte mp3 z internetu (emule, torrent, itd.) nic Ci nie grozi, dopóki tego nie udostępniasz. Podobnie jest z filmami. Nie dotyczy to natomiast oprogramowania komputerowego, którego posiadanie jest już nielegalne (jeżeli nie kupiłeś tego od producenta, a ściągnąłeś z netu z crackiem). Jest jeden taki paragraf, który mówi o posiadaniu czegoś na użytek własny, radze go poszukać (nie pamiętam, który to już był).
misiakow napisał(a):a powiedz ile osób nagrywa takie rzeczy tylko dla siebie? W pewnym stopniu telewizja nakłania do piractwa, no i czegoś takiego sie po nich nie spodziewałem.

Dużo. Nie wszyscy zaraz wrzucają to na torrent i udostępniają. To od Ciebie zależy co z tym zrobisz. Nikt Cię tutaj nie nakłania do piractwa.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez zaGrzeb Pn lis 12, 2007 11:10  

Jeżeli chodzi o robienie kopii zapasowych DVD,płyt audio, oryginalnie posiadanego oprogramowania to masz racje,gdyż razem z zakupem produktu dostajesz "licencje" na posiadanie go. A zgrywanie z TV czy radia nie jest to juz takie oczywiste. Tak ja to widze ale głowy za to bym nie oddał :) Poza tym do tej pory karane było tylko rozpowczechnianie :grin:
Obrazek
Avatar użytkownika
zaGrzeb
 
Dołączył(a): Śr lis 07, 2007 20:10

Postprzez Katatsuky Pn lis 12, 2007 12:34  

no tak, Pieczar ma racje. Dopóki nie udostępnie tego co nagram z tv innym - nikt na mnie ne traci. Telewizja zarabia na mnie jako na potencjalnym widzu, który obejżal program (bo nagrywał), a ja sobie to zarchiwizowałem i nikt nie jest stratny (chyba tylko ja za kasete :D)
Katatsuky
 
Dołączył(a): Cz sie 09, 2007 7:07
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław
GG: 1528203

Postprzez zaGrzeb Pn lis 12, 2007 13:34  

Piractwo to działalność polegająca na łamaniu prawa autorskiego poprzez nielegalne kopiowanie i posługiwanie się własnością intelektualną bez zgody autora lub producenta utworu i bez uiszczenia odpowiednich opłat.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 p. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przestępstwem jest utrwalanie lub zwielokrotnianie bez uprawnienia.
Obrazek
Avatar użytkownika
zaGrzeb
 
Dołączył(a): Śr lis 07, 2007 20:10

Postprzez TobaccoBoy Pn lis 12, 2007 14:28  

zaGrzeb, w 2000 mieliśmy znaczące zmiany w tym temacie (od tego roku coś takiego jak prawa autorskie nabrały charakteru prawnego).

Jeśli chodzi o uzyskanie nielegalnej kopii z nielegalnego źródła to to jest przestępstwem. Zaś zapisywanie transmisji tv czy radiowej na jakimś nośniku i nie powielanie dla celów komercyjnych nie podlega pod to.
TobaccoBoy
 

Postprzez zaGrzeb Pn lis 12, 2007 14:40  

Hmm no chyba ze tak. W takim razie wzracam honor wszystkim, mój bład.
Obrazek
Avatar użytkownika
zaGrzeb
 
Dołączył(a): Śr lis 07, 2007 20:10

Postprzez Pieczar Pn lis 12, 2007 16:27  

Jeśli chodzi o uzyskanie nielegalnej kopii z nielegalnego źródła to to jest przestępstwem.

Tylko co należy rozumieć przez "nielegalna kopia z nielegalnego źródła" ? Nie jest to sprawa do końca jasna. Kiedyś przeglądałem forum prawnicze i nikt nie był w stanie powiedzieć w 100% - czy np. ściąganie mp3 z emule/torrent/inny p2p jest nielegalne czy nie. Wszystko zależy od interpretacji przepisów.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez TobaccoBoy Cz lis 15, 2007 13:50  

Pieczar, sądy w tej kwestii zawsze wydają wyroki na niekorzyść "klienta" p2p, wiec bym nie ryzykowałbym z tego typu "zabawami"......
TobaccoBoy
 

Postprzez misiakow Cz lis 15, 2007 18:28  

deZZember napisał(a):
misiakow napisał(a):a powiedz ile osób nagrywa takie rzeczy tylko dla siebie?

Co najmniej ja :-D


I nie udostepniasz tego nikomu? Trzymasz zamkniete w szafie? :D
"Gdy Chelsea wygrywa cieszą się jej kibice, zaś gdy przegrywa cieszy się cały świat." Obrazek

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
misiakow
 
Dołączył(a): Cz sie 02, 2007 10:40
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron