Finansowanie

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Tomas Śr kwi 23, 2008 15:43  Finansowanie

Byc moze temat niezbyt ciekawy, ale nie wiem, wiec pytam. Chodzi mi o dofinansowanie poszczegolnych team-ow przez FIA.
Za przyklad moze posluzyc wyplacanie profitow przez FIFA, kluby oplacaja skladki, i otrzymuja profity, w systemie piramidalnym, czyli, czym lepiej dana druzyna rozegra sezon, czym wyzej dojdzie w europejskich rozgrywkach, tym wyzsze otrzymuje profity. Sa to znaczace kwoty, ktore moga wyraznie wzmocnic dany klub i w ten sposob pomoc mu w kolejnym sezonie. Jak to sie ma w przypadku F1? Domyslam sie, ze team-y placa skladki i to zapewne o wiele wieksze niz w przypadku klubow pilkarskich, ale co dostaja w zamian, czy takie profity, o ile wystepuja moga wzmocnic finansowo dany team, czy profity otrzymuja tylko team-y, czy rowniez kierowcy w zaleznosci od zdobytego miejsca, czy tez punktow?
Obrazek
Shot at 2007-07-06
Avatar użytkownika
Tomas
 
Dołączył(a): Wt maja 29, 2007 1:20
Lokalizacja: Lubin
GG: 10275176

Postprzez ventylator Śr kwi 23, 2008 15:45  Re: Finansowanie

Pod koniec każdego sezonu na pewno zespoły dostają kasę za miejsce jakie zdobyły. Dodatkowo kierowcy od zespołu dostają kase (np. Schumi od wygranego wyścigu dostawał podobno $1).
Avatar użytkownika
ventylator
redaktor/moderator
 
Dołączył(a): Pn lis 26, 2007 13:17
Lokalizacja: Bytom

Postprzez lazurexxx Śr kwi 23, 2008 16:05  Re: Finansowanie

Pierwsza dziesiątka w klasyfikacji zespołów dostaje kaskę za transmisję :)
Obrazek
lazurexxx
 
Dołączył(a): N lut 11, 2007 14:43
Lokalizacja: Jaworzno/Kraków
GG: 12144399

Postprzez patgaw Śr kwi 23, 2008 16:13  Re: Finansowanie

mclaren w zeszlym sezonie dostal 50mln.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez Tomas Śr kwi 23, 2008 16:27  Re: Finansowanie

:) Ok. Dzieki, mam jakis tam ogolny zarys, odpowiedzi na moje pytanie. Mam jednakze niedosyt. Jezeli ktos bedzie mi w stanie przedstawic pelny obraz tego jak to sie odbywa, to z gory dziekuje. :-P
Obrazek
Shot at 2007-07-06
Avatar użytkownika
Tomas
 
Dołączył(a): Wt maja 29, 2007 1:20
Lokalizacja: Lubin
GG: 10275176

Postprzez Karol Śr kwi 23, 2008 16:42  Re: Finansowanie

TobaccoBoy wpadnie to Ci wszystko czytelnie wytłumaczy bo z tego o co pytasz to on ma wiedze pierońską :wink:
Bullshit stops when the clutch drops.
Avatar użytkownika
Karol
redaktor
 
Dołączył(a): Wt paź 30, 2007 21:30
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez TobaccoBoy Śr kwi 23, 2008 22:21  Re: Finansowanie

FIA odpowiada tylko za sprawy sportowe :-)
To jak jest rozdzielana kasa z przychodów jakie generuje F1 (prawa tv, z reklam etc) zawarte jest w Concorde Agreement. Nowe będzie obowiązywać od 2009 (największą zmiana to zniknięcie wpisowego w kwocie 48 mln $ i oddanie połowy zysków dla zespołów).

Jesli chcesz to tutaj jest wszytko czarno na białym, tylko wyślij swoje namiary (mail) i po kilku dniach spodziewaj się maila zwrotnego z CA.

TUTAJ jest link.

Miłej lektury.
TobaccoBoy
 

Postprzez rafaello85 Śr kwi 23, 2008 23:11  Re: Finansowanie

Igor Szmidt napisał(a):Pod koniec każdego sezonu na pewno zespoły dostają kasę za miejsce jakie zdobyły. Dodatkowo kierowcy od zespołu dostają kase (np. Schumi od wygranego wyścigu dostawał podobno $1).

To już zależy od tego, jak sformułowany jest kontrakt, który został zawarty między kierowcą a zespołem w którym on startuje. Schumi podobno dostawał ( tak jak napisałeś ) około 1 milion dolarów premii za zwycięstwo, ale np Heidfeld ma chyba zapisane "tylko" coś ponad 200 000 euro za ewentualny wygrany wyścig. Warto jeszcze podkreślić, że nie każdy kierowca dostaje pieniądze od swojego zespołu za pozytywne wyniki, które uzyskał :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez Tomas Cz kwi 24, 2008 6:41  Re: Finansowanie

Dzieki, za poszerzenie mojej wiedzy i zaspokojenie czystej ciekawosci ;)
Obrazek
Shot at 2007-07-06
Avatar użytkownika
Tomas
 
Dołączył(a): Wt maja 29, 2007 1:20
Lokalizacja: Lubin
GG: 10275176

Postprzez golakr Pt kwi 25, 2008 8:40  Re: Finansowanie

patgaw napisał(a):mclaren w zeszlym sezonie dostal 50mln.


Można wiedzieć skąd te 50 mln.
Avatar użytkownika
golakr
 
Dołączył(a): So wrz 16, 2006 14:30
Lokalizacja: Cieszyn

Postprzez ventylator Pt kwi 25, 2008 8:42  Re: Finansowanie

lazurexxx napisał(a):Pierwsza dziesiątka w klasyfikacji zespołów dostaje kaskę za transmisję :)
Avatar użytkownika
ventylator
redaktor/moderator
 
Dołączył(a): Pn lis 26, 2007 13:17
Lokalizacja: Bytom

Postprzez golakr Pt kwi 25, 2008 9:31  Re: Finansowanie

Igor Szmidt napisał(a):
lazurexxx napisał(a):Pierwsza dziesiątka w klasyfikacji zespołów dostaje kaskę za transmisję :)


Ooo, dzięki za tak "wyczerpującą" odpowiedź na pytanie nie zadane Tobie.

1. Potrafię sam czytać posty innych, nie trzeba mi ich kopiować 5 cm niżej.
2. W moim zestawieniu za 2007 rok jeśli już zespół McLaren Mercedes-Benz nie zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce Tu klasyfikacja dla ciekawych
3. A jeśli chodzi o ścisłość, wypłaty przekazywane są zespołom (bo o zespołach tu mowa), które zajmowały miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej przez 2, poprzedzające wypłatę sezony.
4. Więc nadal mnie ciekawi skąd te 50 mln dla McLarena?
Avatar użytkownika
golakr
 
Dołączył(a): So wrz 16, 2006 14:30
Lokalizacja: Cieszyn

Postprzez Pieczar Pt kwi 25, 2008 10:22  Re: Finansowanie

Przy rozliczeniu nie uwzględniono chyba kary nałożonej na Mclarena.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez rafaello85 Pt kwi 25, 2008 11:49  Re: Finansowanie

golakr napisał(a):4. Więc nadal mnie ciekawi skąd te 50 mln dla McLarena?

To jest chyba związane z zapisem w CA. McLaren-Mercedes niby stracił wszystkie punkty i tym samym tytuł, ale one dalej się liczyły do przyznawania pieniędzy. Gdyby zliczyć wszystkie punkty, które im odebrano, to brytyjski zespół zająłby drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Ale co jest śmieszniejsze - gdyby nie wycofali apelacji odnoście GP Węgier, rozprawa by się odbyła i werdykt byłby po ich myśli, to na zakończenie sezonu dostaliby więcej pieniędzy niż Ferrari!
Paradoks! :evil: Dla mnei jedna wielka bzdura - zespół został zdyskwalifikowany i odebrano mu punkty, a mimo to dostaje kasę.
Nie wiemy czy dostali 50 mln. czy trochę mniej lub więcej, ale kiedyś pojawiła się informacja, że ze 100 mln $ kary, McLaren wpłaci około połowy tej sumy gdyż druga połowa pójdzie z tego, co mieliby dostać z praw do transmisji.
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez slipstream Pt kwi 25, 2008 11:56  Re: Finansowanie

No właśnie kluczem jest tu słowo "Prawa do transmisji". Bo były to pieniądze z transmisji TV a nie wypłacana nagroda za zajęcie miejsca w generalce (jak to np. robi FIFA za samo zakwalifikowanie się do turnieju). A mimo tej dyskwalifikacji to jednak McLaren udział w transmisji i pokazywaniu się w TV miał spory. A że kluczem podziału maja być punkty, to jednak w odpowiada to (pozycja w generalce) temu ile dany zespół był na wizji w danym sezonie.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Następna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron