Zespół fabryczny a zespół prywatny

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez slipstream Śr cze 25, 2008 10:26  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

Hitokiri proponuję jednak lekcje czytania ze zrozumieniem, gdyż...
Maly-boy napisał(a):McLaren Mercedes to nie tylko F1 ale i takie samochody jak Mercedes Mclaren slr czy Mclaren f1 gtr

...ani tu słowa o McLarenie samym w sobie. Więc bez usprawiedliwiania tu innych.

Warto tu może zatem przypomnieć ze współpraca na linii McLaren-Mercedes zaczęła się w 1997 roku (czyli po wybudowaniu pierwszego drogowego F1)
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez rafaello85 Śr cze 25, 2008 12:19  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

renegade, zawsze i wszędzie gdzie się tylko pojawiały informacje o zespole McLaren-Mercedes, podkreślano, że to jest zespół prywatny.
Informacje o akcjonariuszach podałem ( z resztą nie jako pierwszy, bo lazurexxx mnie ubiegł :-) ) po to żeby Ci pokazać, że jednak prywatne osoby mają większe udziały niż koncern Mercedesa. Gdyby ten czynnik brać pod uwagę, to można powiedzieć, że mamy do czynienia z zespołem prywatnym.
Pełna nazwa zespołu brzmi: McLaren Mecrcedes-Benz.
Myślę, że gdyby to był zespół fabryczny, to nazwa koncernu Mercedesa byłaby na samym początku np. Mercedes-Benz F1 Team lub Mercedes-Benz McLaren F1 Tem, czy coś w tym rodzaju
Została tu poruszona kwestia zespołu BMW. Pełna nazwa zespołu to: BMW-Sauber F1 Team. Jest to zespół fabryczny, bawarski koncern ma olbrzymią większość akcji! Jakiś tam procent zachował Peter Sauber i m.in dlatego jego nazwisko pozostawiono w nazwie zespołu. Niemcy chcą odkupić od Szwajcara resztę jego akcji, ale zapowiedzieli, że nazwa nie ulegnie zmianie.

Moim zdaniem McLaren Mercedes-Benz to zespół prywatny, pewności 100% nie mam, więc nie będę się o to kłócił.
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez slipstream Śr cze 25, 2008 12:34  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

rafaello85 napisał(a):Została tu poruszona kwestia zespołu BMW. Pełna nazwa zespołu to: BMW-Sauber F1 Team. Jest to zespół fabryczny, bawarski koncern ma olbrzymią większość akcji! Jakiś tam procent zachował Peter Sauber i m.in dlatego jego nazwisko pozostawiono w nazwie zespołu. Niemcy chcą odkupić od Szwajcara resztę jego akcji, ale zapowiedzieli, że nazwa nie ulegnie zmianie.

Aczkolwiek na samym poczatku nazwa miała być tylko BMW. Jednakże podniosły sie wtedy głosy z Monachium, że dla uchonorowania ludzi z Hinwil i ich dotychczasowego dorobku zostawiono nazwę z jaką byli związani. To było nawet oficjalne stanowisko.

Ale jak już chcecie czepiać się kolejności w nazwie, to macie tu małą zagwostkę. Za czasów BMW w Williamsie to BMW właśnie było na poczatku nazwy (BMW Williams F1 Team nazywał się wtedy zespół we wszelkich materiałach ekipy — czapeczki, pisma, strona www napisy na ciężarówkach i wszystkie inne pierdoły). Czy w związku z tym Williams był wtedy prywatny, czy już fabryczny?
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez rafaello85 Śr cze 25, 2008 12:49  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

slipstream napisał(a):Ale jak już chcecie czepiać się kolejności w nazwie, to macie tu małą zagwostkę. Za czasów BMW w Williamsie to BMW właśnie było na poczatku nazwy (BMW Williams F1 Team nazywał się wtedy zespół we wszelkich materiałach ekipy — czapeczki, pisma, strona www napisy na ciężarówkach i wszystkie inne pierdoły). Czy w związku z tym Williams był wtedy prywatny, czy już fabryczny?

Faktycznie takie napisy ( BMW-Williams F1 Team ) pojawiały się na wszelakich gadżetach, bo tak też brzmiała oficjalna nazwa zespołu Franka Williamsa. Nie rozumiem więc dlaczego w tv mówili po prostu Williams-BMW, w internecie też spotykałem się z taką właśnie nazwą.
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez slipstream Śr cze 25, 2008 13:15  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

rafaello85 napisał(a):Nie rozumiem więc dlaczego w tv mówili po prostu Williams-BMW, w internecie też spotykałem się z taką właśnie nazwą

  Bo to BMW figurowało na przodzie nazewnictwa na zasadzie tytularnego sponsora wykładającego przy okazji trochę kasy na zespół jak niegdyś oficjalna i pełna nazwa Rothmans-Williams czy teraz AT&T Williams — Tak tak, to nie była tylko "sucha" dostawa gotowych jednostek, a jednak ładowanie trochę kasy w zespół bo jak pisałem BMW miało chęć przekształcenia właśnie Williamsa w fabryczny zespół.
Co zaś innego nazewnictwa w TV czy internecie — w relacji (komentarz, info-grafiki...) czy internecie po prostu nie obowiązuje PR czy "obyczaj" nazywania ekip marketingowo w ich pełnej nazwie z tytularnym sponsorem a po prostu tak jak jest nazwa ekipy a potem ew. silnik jak od innego dostawcy.
Poza ING Renault w Polsatowskiej relacji :wink: , nie uświadczymy nigdzie np. nazwy Vodafone McLaren Mercedes a po prostu McLaren-Mercedes, jest po prostu Ferrari a nie Scuderia Ferrari Marlboro.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez TobaccoBoy Śr cze 25, 2008 13:45  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

Mak to himera - jest fabryczny i kropka, jest prywatny i też kropka 8-)

Najwięcej udziałów posiada Daimler i tylko przez wzgląd na zasługi Rona oraz nieudane próby dokupienia tych 11% (by mieć pakiet kontrolny) nadal Haug nie siedzi w hotelu szefa zespołu, choć każdą decyzję Dennis i spółka musi konsultować z niemieckim udziałowcem i liczyć na przychylność (Niemcy mają prawo weta). Dennis, by ugłaskać ambicje panów ze Stuttgartu oddał nie miał w całości w panowanie inne gałęzie konsorcjum McLarena.
Do tego sama struktura organizacyjna jest daleka od "prywatnego" folwarku, więc mówienie "prywatny zespół - McLaren" mija się z prawdą.....



Co do BMW przed nazwą Williams - tak zwana "nowoczesna strategia PR", gdzie przed nazwą właściwą zespołu Bawarczycy umieścili (za dużą kasę dla Grove) cząstkę "BMW", która miała być symbolem nowoczesności (internet etc). Nicz tego nie wyszło, bo Williams w wyscigach to utarta marka, a i sami włodarze zespołu specjalnie nie naciskali na nowe nazewnictwo, więc powtórki z Maka (gdzie marka McLaren-Mercedes stała się obowiązującą i wielu obecnie używa tylko drugiego członu nazwy) .

Po za tym slipstream i renegade powiedzieli resztę,
TobaccoBoy
 

Postprzez rafaello85 Śr cze 25, 2008 14:43  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

TobaccoBoy właśnie miałem Cię prosić o to żebyś rozwiązał nasz dylemat, który brzmiał - McLaren Mercedes-Benz: zespół fabryczny czy zespół prywatny :-P ale widzę, że sam wkroczyłeś do akcji ;)
Z tego co napisałeś wynika, że jednak jest to bardziej fabryczny zespół. Tylko dlaczego: w tv, na stronach internetowych, w gazetach, za każdym razem podkreślają, że McLaren to "jeden z nielicznych prywatnych zespołów"; "najbogatszy prywatny zespół biorący udział w F1"; "prywatny ekipa dowodzona przez Rona Dennisa" itp???
Nie podważam tego, co napisałeś ( wiadomym jest nie od dziś, że jesteś tu największym ekspertem od F1 ) tylko po prostu się zastanawiam. Wychodziłoby na to, że media wprowadzają tu ludzi w błąd. Ja byłem niemal przekonany, że to jest zespół prywatny.
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez slipstream Śr cze 25, 2008 15:39  Re: Zespół fabryczny a zespół prywatny

rafaello85 rozchodzi się o, nazwijmy to, "strukturę podejmowania decyzji" w zespole. Niby na papierze wszystko wygląda "prywatnie" ale to co pisał Tobacco, rozchodzi się o sposób "współpracy" obu firm, gdzie wkład decyzyjny Mercedesa jest znaczący i niekiedy nawet decydujący.

Media mediami. Jak pisałem poza oficjalną etykietą tytułowania w pełni ze sponsorami zespołów, przyjęło się po prostu przez lata podawanie w takiej kolejności: Producent nadwozia - Producent silnika. Owszem, wypracowanej w latach kiedy zespoły wszystkie były prywatne, tylko dostawały silniki, ale w niczym de facto to nie świadczy czy zespół jest prywatny czy nie. Jest to po prostu zwyczajowo przyjęty sposób podawania tegoż (żaden oficjalny), bo w innym przypadku trzeba by się trzymać wspomnianych wcześniej oficjalnych właśnie tworów jak Vodafone McLaren Mercedes, Panasonic Toyota Racing itd.

Co zaś McLarena żeby już zamknąć niepotrzebnie przeciągająca się dyskusję, to zupełnie inną kwestią jak zapisane jest na papierze 'status' firmy McLaren, a zupełnie inna kwestią jest jak przedsięwzięcie 'McLaren-Mercedes' działa w praktyce (decyzje, struktura, finansowanie etc.). Wedle pierwszego McLaren nadal jest zespołem prywatnym, wedle drugiego jest zespołem fabrycznym. Punkt widzenia zależny od punktu siedzenia — chcąc oceniać od strony "pisanej" będzie to inna ocena od strony tego jak to działa. Połączyć obu punktów widzenia się nie da, więc wszystko zależy od której strony na to się spojrzy.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Poprzednia strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron