Skrzynie biegów

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Amadi So wrz 30, 2006 9:21  Skrzynie biegów

kiedy do F1 wproadzono skrzynie biegów ze zmianą łopatkami przy kierownicy, bo wcześniej były chyba takie zwykłe z lekwarkiem, ale kiedy ?? :D
Amadi
 
Dołączył(a): Pn sie 07, 2006 21:06
Lokalizacja: Będzin

Postprzez FANF1 So wrz 30, 2006 10:18  

Ferrari 640 z 1989r. konstrukcji Johna Barnarda
FANF1
 

Postprzez TobaccoBoy So wrz 30, 2006 10:35  

Do powoły lat 90-tych niektóre zespoły używały manuali ( bo nie mieli kasy na technologię :-) ) . Barnard wprowadził swoją skrzynię po to by .... wygospodarować więcej miejsca dla kierowcy , a nie dla tego , że jest "szybsza" od normalnych gearboxów :D
TobaccoBoy
 

Postprzez Pieczar So wrz 30, 2006 11:46  

Trzeba dodać, że Ferrari miało dosyć spore kłopoty z tą skrzynią - non stop się psuła. Później Williams ją zamontował (w 1991 roku o ile mnie pamięć nie myli) i też na początku mieli z nią problemy.
TobaccoBoy napisał(a):Barnard wprowadził swoją skrzynię po to by .... wygospodarować więcej miejsca dla kierowcy , a nie dla tego , że jest "szybsza" od normalnych gearboxów

Poza tym podniosło to trochę bezpieczeństwo - przy manualnej skrzyni, kierowcy na czas zmiany biegów musili puszczać kierownicę (trzymali ją tylko jedną ręką) i stąd często wypadali z toru podczas zmiany biegu, gdy wpadali na nierówność na torze.
Obrazek
Avatar użytkownika
Pieczar
 
Dołączył(a): Wt kwi 26, 2005 20:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez FlyeThemoon Pt maja 25, 2007 13:28  pytania o sprzęgło i skrzynię biegów

Mam pytanie do czego służy sprzęgło i jak działa skrzynia biegów pół automatyczna? bo Ręczna to że samemu się zmienia, automatyczna że samo się zmienia. Zadałem te pytania bo z motoryzacji jestem kiepski.

[mod="deZZember"]Zmieniłem temat na bardziej adekwatny i poprawiłem błędy ort.

Pozdrawiam[/mod]
http://www.youtube.com/watch?v=FykeHwKUiMY Przejazd po trasie toru w Monaco(nie moje)
FlyeThemoon
 
Dołączył(a): Pt mar 02, 2007 17:21
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez TobaccoBoy Pt maja 25, 2007 13:48  

Cóż, ja bym radził zajrzeć do jakiegoś podręcznika mechaniki albo zapytać krewnego czy znajomego, który ma samochód.

Najprościej rzecz ujmując sprzęgło to urządzenie, które służy do łączenia wałów, by była możliwość przekazywania momentu obrotowego

Pół-automat to najprościej ujmując - skrzynia biegów, w której sprzęgłem kierują elektro-hydrauliczne siłowniki, i dzięki temu nie jest osobny pedał sprzęgła. Wśród tego rodzaju skrzyni biegów możemy wyróżnić np. sekwencyjną skrzynię biegów, która jest w bolidach F1 i każdym aucie sportowym przeznaczonym do wyścigów. Działa to tak, ze biegi wchodzą po kolei np.: 1-2-3 i na odwrót, ale nie można np wrzucić trójki po jedynce.
Pracą takiego systemu steruje mikroprocesor, który automatycznie włącza sprzęgło w momencie, kiedy kierowca zmienia biegi, lub rusza z miejsca.
TobaccoBoy
 

Postprzez M@ru$ Pt maja 25, 2007 17:34  

TobaccoBoy napisał(a):Pracą takiego systemu steruje mikroprocesor, który automatycznie włącza sprzęgło w momencie, kiedy kierowca zmienia biegi, lub rusza z miejsca

to w takim razie po co kierowcy mają sprzęgło przy kierownicy? :razz: chyba właśnie do ruszania, prawda? :grin:
Ostatnio edytowano Pt maja 25, 2007 17:37 przez M@ru$, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiamy wszystkie Matyldy!
M@ru$
 
Dołączył(a): Pn cze 27, 2005 13:20
Lokalizacja: Żory

Postprzez Kubuś Fatalista Pt maja 25, 2007 17:37  

Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Postprzez TobaccoBoy Pt maja 25, 2007 17:44  

M@ru$,ta łopatka odpowiada za ruszanie z miejsca. Gdyby sprzęgło nie było odsługiwane przez elektronikę, to kierowca każdorazowo używać łopatki sprzęgła, a tego nie robi :razz:
TobaccoBoy
 

Postprzez kamil.pl5 Pt maja 25, 2007 17:48  

dobra przeczytałem tamten temat, ten zresztą też ale nie jestem pewien, czyli kierowcy F1 nie wciskają sprzęgła przy zmianie biegu ?? Tak ??
Obrazek
Czy istnieje coś gorszego niż miłość brzydkiej kobiety? Owszem - przyjaźń pięknej kobiety - Albert Camus
Avatar użytkownika
kamil.pl5
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 14:40

Postprzez TobaccoBoy Pt maja 25, 2007 17:49  

kamil.pl5, tylko przy ruszaniu z miejsca.
TobaccoBoy
 

Postprzez los-kamilos Pt maja 25, 2007 21:45  

Sprzęgło jest używane: na starcie, przy ruszaniu z boksów, przy poślizgu (aby silnik nie zgasł) oraz czasem przy bardziej efektownym zwiedzaniu pobocza.
A co do skrzyni biegów:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzynia_bieg%C3%B3w
Avatar użytkownika
los-kamilos
 
Dołączył(a): N mar 18, 2007 18:17
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez FlyeThemoon So maja 26, 2007 9:59  

TobaccoBoy dokładnie wyjaśnił o półautomacie, tylko jak w grach wykorzystać sprzęgło to nie wiem, bo ja je urzywałem w TOCA Race Driver 2 jak mi zacinało na 1 nacisnłem sprzęgło i już po 2sec była 2.
http://www.youtube.com/watch?v=FykeHwKUiMY Przejazd po trasie toru w Monaco(nie moje)
FlyeThemoon
 
Dołączył(a): Pt mar 02, 2007 17:21
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez slipstream So maja 26, 2007 11:23  

FlyeThemoon napisał(a):bo ja je urzywałem w TOCA Race Driver 2

Oj to chyba mijamy się z tematem. W żadnej grze nie działa to tak jak w prawdziwym aucie, więc jesli tylko chodziło ci o grę to już nie tutaj pytanie.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez Pokwa Wt sty 08, 2008 19:43  Skrzynie biegów

Przeszukałem dział i nie znalazłem :P. Mianowicie. Od kiedy w bolidach F1 skrzynia biegów jest pół automatyczna - łopatki?
Miss You Kimi!
http://www.takeagift.pl/polecam:71634 Jak mnie nie lubisz to wejdź, zarejestruj się i wypełnij startową ankietę. Będę Ci dozgonnie wdzięczny.
Avatar użytkownika
Pokwa
 
Dołączył(a): Pn paź 01, 2007 18:55
Lokalizacja: Toruń
GG: 20964581

Następna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość