Skrzynie biegów

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Master Śr lip 02, 2008 20:03  Re: typ skrzyni biegów

Tak.
Master
 
Dołączył(a): Cz sie 30, 2007 15:10

Postprzez miver Śr lip 02, 2008 20:03  Re: typ skrzyni biegów

Dzięki, o to mi chodziło ;)
miver
 

Postprzez Darth ZajceV Śr lip 02, 2008 20:16  Re: typ skrzyni biegów

Wyczerpując już całkiem temat sprzęgło jest jeszcze oczywiście używane podczas ruszania na starcie czy tez z boksów. Tutaj masz jeszcze linka do fotki kierownicy BMW wraz z opisem co gdzie jest - https://mediapool.bmwgroup.com/mediapoo ... =P90040692
A ósmego dnia Bóg stworzył samochód... i zobaczył, że jest on dobry!



Obrazek
Avatar użytkownika
Darth ZajceV
redaktor
 
Dołączył(a): Pt kwi 13, 2007 13:58
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez dmaot malach Cz lip 17, 2008 15:49  Re: typ skrzyni biegów

To może kontynuując wątek skrzyni biegów:

Vijay Mallya napisał(a):„Poza tym jesteśmy jedynym zespołem, który nie ma jeszcze skrzyni biegów typu seamless shift(...)


A co ją różni od tej Spykerowej? (oprócz tego że daje przewagę kilku dziesiątych sekundy, cytując raz jeszcze p. Mallyę)
Avatar użytkownika
dmaot malach
redaktor
 
Dołączył(a): Cz maja 08, 2008 9:56
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Pokwa Cz lip 17, 2008 17:02  Re: typ skrzyni biegów

Chyba chodzi o to, że przez ułamek sekundy przy zmianie biegu jest bieg jałowy - neutralny tzw. luz :P
Miss You Kimi!
http://www.takeagift.pl/polecam:71634 Jak mnie nie lubisz to wejdź, zarejestruj się i wypełnij startową ankietę. Będę Ci dozgonnie wdzięczny.
Avatar użytkownika
Pokwa
 
Dołączył(a): Pn paź 01, 2007 18:55
Lokalizacja: Toruń
GG: 20964581

Postprzez gongi Cz lip 17, 2008 22:02  Re: typ skrzyni biegów

Nie. to by powodowało zbyt długą zmianę biegu. To jest zadaniem sprzęgła.
Avatar użytkownika
gongi
 
Dołączył(a): N maja 27, 2007 20:49
Lokalizacja: Kraków

Postprzez slipstream Pt lip 18, 2008 7:30  Re: typ skrzyni biegów

A seamless to nic innego jak popularne obecnie (np. DSG w autach grupy VW-Audi) skrzynie dwu sprzęgłowe charakteryzujące się bardzo szybką zmianą przełożeń.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez aba N lip 20, 2008 20:34  Re: typ skrzyni biegów

slipstream napisał(a):charakteryzujące się bardzo szybką zmianą przełożeń.

A gdyby kogoś interesowało, to obrazkowo wygląda to mniej więcej tak:
Włączcie wyobraźnie ;)
Są to dwie skrzynie biegów, w jednej obudowie. Jedna z tych skrzyń ma biegi nieparzyste (1,3,5 itd...) a druga parzyste (2,4,6). Kiedy jedziemy na jedynce to na drugiej skrzyni jest już zapięta dwójka. Kiedy zmieniamy bieg, zapina się sprzęgło drugiej skrzyni a odpuszcza sprzęgło w pierwszej mamy dwójkę. I znów, jedziemy na dwójce a na pierwszej skrzyni jest już zapięta trójka itd...
W takim układzie, zmiana biegów trwa jakieś tam milisekundy. Tak samo działa przy redukcjach (tylko na odwrót :rotfl: ).

Pamiętajcie, że jest to bardzo obrazkowe i pobieżne wyjaśnienie zasady działania :-D
Obrazek Michael Schumacher, to taki Richard Petty F1 :diabełek:
Avatar użytkownika
aba
 
Dołączył(a): So lip 21, 2007 22:44
Lokalizacja: Cracov
GG: 9716087

Postprzez Woolf Pn lip 21, 2008 19:39  Re: typ skrzyni biegów

Ok, to pytanie odnośnie historii :-) Kiedy został wycofany pedał sprzęgła z F1?
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez TobaccoBoy Pn lip 21, 2008 19:49  Re: typ skrzyni biegów

Ostatnim, który tego używał był DC (Alesi też nie mógł bez tego się obyć przez dłuższy czas). Chyba po raz ostatni w 2001...
TobaccoBoy
 

Postprzez aba Pn lip 21, 2008 20:05  Re: typ skrzyni biegów

Tak mi też świta, że DC był tym z ostatnich którzy pozbyli się sprzęgła, a do tego ciągle jeżdzi w butach z Williamsa, chyba nielubi zmian :-P
Jak już jesteśmy przy pedałach ;) to coś mi świta, że któryś kierowców miał/ma na odwrót pedały. Tzn. hamulec z prawej strony a gaz z lewej. Kojarzycie coś takiego? Wydaje mi się, że tyczyło się to Barichello. Ktoś jest pewien w tej kwestii?
Obrazek Michael Schumacher, to taki Richard Petty F1 :diabełek:
Avatar użytkownika
aba
 
Dołączył(a): So lip 21, 2007 22:44
Lokalizacja: Cracov
GG: 9716087

Postprzez hideto Pn lip 21, 2008 20:30  Re: typ skrzyni biegów

aba napisał(a):Tak mi też świta, że DC był tym z ostatnich którzy pozbyli się sprzęgła, a do tego ciągle jeżdzi w butach z Williamsa, chyba nielubi zmian :-P
Jak już jesteśmy przy pedałach ;) to coś mi świta, że któryś kierowców miał/ma na odwrót pedały. Tzn. hamulec z prawej strony a gaz z lewej. Kojarzycie coś takiego? Wydaje mi się, że tyczyło się to Barichello. Ktoś jest pewien w tej kwestii?

Tak Barich w Ferrari hamował prawą nogą a przepustnicę obsługiwał lewą.
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Woolf Pn lip 21, 2008 20:42  Re: typ skrzyni biegów

Za to Jacques Villeneuve miał na odwrót łopatki zmiany biegów, tzn. wyższy bieg po lewej stronie, a niższy po prawej :-)
Woolf
 
Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 7:47

Postprzez rafaello85 Wt lip 22, 2008 0:14  Re: typ skrzyni biegów

aba napisał(a):Tak mi też świta, że DC był tym z ostatnich którzy pozbyli się sprzęgła, a do tego ciągle jeżdzi w butach z Williamsa, chyba nielubi zmian :-P

Nie tylko on nie lubi zmian, Wurz kilka lat startował w dwóch różnych butach: czerwonym i niebieskim :-) Podobno miały mu przynieść szczęście :-P

aba napisał(a):Jak już jesteśmy przy pedałach ;) to coś mi świta, że któryś kierowców miał/ma na odwrót pedały. Tzn. hamulec z prawej strony a gaz z lewej. Kojarzycie coś takiego? Wydaje mi się, że tyczyło się to Barichello. Ktoś jest pewien w tej kwestii?

Mika Hakkinen miał odwrotnie zamontowanie pedały w swoim bolidzie :)
Obrazek
Avatar użytkownika
rafaello85
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 9:08

Postprzez slipstream Wt lip 22, 2008 9:27  Re: typ skrzyni biegów

aba napisał(a):DC był tym z ostatnich którzy pozbyli się sprzęgła, a do tego ciągle jeżdzi w butach z Williamsa, chyba nielubi zmian

A nie zmienia butów tylko dlatego że wcześniej nie zmieniał gatek na wyścig, no ale tyle lat w tych samych portkach jeździć się nie dało...
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron