Jak działają poszczególne elementy bolidu?

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Karol Cz gru 31, 2009 10:12  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

Wtedy wypadly tylko skrzynie z silnikami :-P
Bullshit stops when the clutch drops.
Avatar użytkownika
Karol
redaktor
 
Dołączył(a): Wt paź 30, 2007 21:30
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez Maly-boy Cz gru 31, 2009 11:16  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

kto tam by wiedział ,znając niefrasobliwość pracowników BMW to mogło by być tam wszystko
Obrazek
Maly-boy
 
Dołączył(a): Pt cze 22, 2007 9:48

Postprzez marrak Cz gru 31, 2009 13:35  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

wypadek był w 2009r. a to jest zdjęcie z 2007 :P
P.S. Miałem nadzieję, że po 'końcu' BMW trochę ciekawych materiałów od nich wycieknie, a do tej pory nic ciekawego nie znalazłem :(
press the red button...
Avatar użytkownika
marrak
 
Dołączył(a): Pn maja 07, 2007 10:09
Lokalizacja: wlkp

Postprzez patgaw So sty 30, 2010 20:21  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

http://www.if.uj.edu.pl/Foton/105/pdf/0 ... ly%201.pdf

mozecie sobie poczytac o pracy roznych elementow z fizycznego punktu widzenia ;p
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez Petros N sty 31, 2010 22:12  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

patgaw Ty jesteś autorem tego artykułu? Widze że sponsorem jest Pol.Śl. Jaki to wydział?
Ciekawy ten artykuł. Ale znacznie można rozbudować dział o przyczepności i stateczności ruchu podsterownego i nadsterownego.

Chciałem zapytać w temacie czy ktoś może wie coś więcej o układzie hydraulicznym hamulców. Gdzie prowadzone są przewody hamulcowe do przednich kół? Bolidy F1 posiadają wspomaganie hamulców (serwa)
F1
Avatar użytkownika
Petros
 
Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:06

Postprzez patgaw N sty 31, 2010 22:19  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

nie, ja tego linka tylko skopiowalem z innego forum.

ale po samym linku mozna dojsc ze to jest jakies pismo: http://www.if.uj.edu.pl/Foton/
na dole masz patronatow.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez buczu Pn lut 01, 2010 9:54  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

Petros napisał(a):Chciałem zapytać w temacie czy ktoś może wie coś więcej o układzie hydraulicznym hamulców. Gdzie prowadzone są przewody hamulcowe do przednich kół? Bolidy F1 posiadają wspomaganie hamulców (serwa)


No raczej serwa nie mają, żadne sportowe auto nie mają wspomagania hamulców. Sewro "zmniejsza" czucie hamulca i dlatego nie jest stosowane w sporcie. Są tylko pompy hamaulcowe i to też specjalne.
Obrazek
D. Morelli: Robert ma bardzo silny charakter i przezwycięży to!!!
Avatar użytkownika
buczu
 
Dołączył(a): Pn sie 21, 2006 20:20
Lokalizacja: Nysa/Wrocław
GG: 6295396

Postprzez Petros Pn lut 01, 2010 15:06  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

aha

A gdzie prowadzone są przewody? W wahaczach?

Ma ktoś może plan bolidu gdzie byłby zaznaczony zbiornik paliwa? Jego kształt i położenie?
F1
Avatar użytkownika
Petros
 
Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:06

Postprzez MarK Pn lut 01, 2010 16:44  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

Chyba tylko w wahaczach mogły by być :) .

Co do zbiornika paliwa to w 100% nie jestem pewien ale chyba jest on tuż za kierowcą, przypomina prostopadłościan wyższy niż szerszy (choć to się mogło zmienić przy nowych, większych zbiornikach) no i pamiętajmy, że jest elastyczny.
Avatar użytkownika
MarK
 
Dołączył(a): Cz mar 06, 2008 21:08
Lokalizacja: Wa-wa

Postprzez patgaw Pn lut 01, 2010 16:50  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

wystaryczy poogoglowac :/

cos takiego: http://www.formula1.com/photos/ta_artic ... le_612.jpg

jest wiadomo ze na dole jest szerszy zeby srodek ciezkosci byl jaknajnizej.
Avatar użytkownika
patgaw
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 21:27
Lokalizacja: WWA

Postprzez impr Pn lut 01, 2010 17:22  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

W tegorocznych bolidach zbiornik nie koniecznie musi się znajdować za kierowcą, ze względu na jego rozmiar. Nie chce mi się w tej chwili szukać schematów, rysunków i innych pierdół, ale wystarczy popatrzeć na nowy bolid Ferrari - wydech jest umieszczony w podobnej odległości od kokpitu, jak w F60, jednak bolid jest sporo dłuższy.

Obrazek

Widać, że przednia oś i wydech są tam, gdzie były (wydech jest nawet trochę bliżej, ale to kwestia tego rozwiązania w F60, które widać na zdjęciu i które potem okazało się nielegalne), natomiast tylna oś jest wysunięta do tyłu.

A dlaczego tak, a nie inaczej? Ponieważ umieszczenie zbiornika za silnikiem nie generuje problemów z 'upchnięciem' tego na tak małej przestrzeni - między innymi dlatego, że, jak to już MarK napisał, jest on elastyczny i jego rozmiar można dopasować do przestrzeni, w której się znajduje.
Avatar użytkownika
impr
 
Dołączył(a): So lut 02, 2008 13:42
Lokalizacja: Kraków

Postprzez slipstream Pn lut 01, 2010 17:50  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

i jego rozmiar można dopasować do przestrzeni, w której się znajduje.

Tak, ale ogólne założenia rozmieszczenia tak wielkiej masy (kształt się zmienia, waga nie) i tak wymagają jego umiejscowienia w optymalnym środku ciężkości, który znajduje się za kierowcą. Innego miejsca zresztą nie ma, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie umieści zbiornika paliwa za silnikiem :-P Choćby dlatego ze zespół przeniesienia napędu od silnika na tylną oś tez wskazane jest aby był jak najkrótszy. No i koniec końców przepisy tez regulują zbiornik paliwa w określonym miejscu bolidu
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez impr Pn lut 01, 2010 18:05  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

A wystarczyło na f1.com wejść. Fakt, zbiornik wg. tego schematu będzie po prostu powiększony, a silnik przesunięty do tyłu, tylko teraz ciekawi mnie dlaczego wydech F10 znajduje się tak blisko kokpitu, a np. w MP4/25 pod koniec tylnej sekcji bolidu?

Obrazek
Avatar użytkownika
impr
 
Dołączył(a): So lut 02, 2008 13:42
Lokalizacja: Kraków

Postprzez wartek Pn lut 01, 2010 19:00  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

ja mysle ze zaprojektowanie zbiornika gdziekolwiek indziej niz w srodku ciezkosci bolidu bez zbiornika bylby bez sensu, bo tylko w ten sposob mozna zachowac jednakowy rozklad masy przez caly wyscig
Avatar użytkownika
wartek
 
Dołączył(a): Pn gru 18, 2006 22:49

Postprzez svt Pn lut 01, 2010 22:53  Re: Jak działają poszczególne elementy bolidu?

To już chyba tylko kwestia kształtu i budowy samego wydechu, który chyba nie obejmuje zamrożenie silników. Ferrari pasował umieszczony bliżej i tak go zrobili, Mac miał inną koncepcję.
svt
 
Dołączył(a): N gru 02, 2007 14:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości