Osiągi bolidów - wykresy

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez ASAD Cz cze 16, 2011 21:57  Osiągi bolidów - wykresy

Witam!

W związku z pisaniem pracy dyplomowej nt. F1 ( :grin: ) bardzo pilnie potrzebne mi są wykresy maksymalnych osiągów bolidów. Czy ktoś z Was jest w posiadaniu takowych - najbardziej potrzebna będzie mi zależność osiąganej prędkości od czasu (innymi słowy przyspieszenie) lub przyspieszenia od czasu.
Przydatne byłyby też wszelkie inne statystyczne informacje na temat osiągów (nie tylko F1).

Z góry dzięki za wszelką pomoc!
Avatar użytkownika
ASAD
 
Dołączył(a): Cz lis 24, 2005 20:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Lukas Cz cze 16, 2011 23:23  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Nie dam rady pomóc w wykresach ale zapytam - jaki temat pracy?
„Zginęło wielu wspaniałych kierowców rajdowych, lecz odczytuję to jako pech, który w tej dyscyplinie przypłacić można dość szybko życiem. Jest to wielka tragedia, gdy w wyniku rywalizacji sportowej umiera człowiek.”
Avatar użytkownika
Lukas
redaktor
 
Dołączył(a): Cz sie 17, 2006 14:33
Lokalizacja: Piekary Śląskie
GG: 1285427

Postprzez ASAD Pt cze 17, 2011 11:35  Re: Osiągi bolidów - wykresy

TEMAT: "Koncepcja projektowa samochodowego toru wyścigowego"
Avatar użytkownika
ASAD
 
Dołączył(a): Cz lis 24, 2005 20:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez slipstream Pt cze 17, 2011 11:49  Re: Osiągi bolidów - wykresy

TEMAT: "Koncepcja projektowa samochodowego toru wyścigowego"

W ostatnim numerze RedBulletinu jest wywiad z Neweyem własnie o projektowaniu. Może nie żeby traktować ten wywiad jako podstawę, ale jako wtrącenie kilku ciekawostek do pracy dyplomowej na urozmaicenie byłoby rzeczą przydatną.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez vermin N cze 19, 2011 13:54  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Temat baaardzo szeroki, właściwie to koncepcja jest taka, żeby być pierwszym na mecie (w przypadku HRT - być na mecie;p)
Polecam pozycje do zapoznania się:
http://www.formula1.com/inside_f1/rules ... gulations/
http://www.swistak.pl/a15828724,Mechani ... ml#zdjecia
http://merlin.pl/Podstawy-aerodynamiki- ... 70254.html
http://www.if.uj.edu.pl/Foton/105/pdf/0 ... ly%201.pdf

(linki nie mają na celu reklamę żadnego ze sklepów, a jedynie charakter informacyjny;p)

Dodatkowo jakaś pozycja na temat sprzęgieł hydrodynamicznych, automatycznych itp. popatrz na ich charakterystyki, momenty itd. Pomijam już, że pomocna będzie charakterystyka opon, a taką ciężko zdobyć.
Avatar użytkownika
vermin
 
Dołączył(a): So lis 14, 2009 11:19
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków

Postprzez Kubuś Fatalista N cze 19, 2011 16:18  Re: Osiągi bolidów - wykresy

TEMAT: "Koncepcja projektowa samochodowego toru wyścigowego"


Z tego co zrozumiałem kolega pisze o projektowaniu toru wyścigowego a nie bolidu F1.
Drzewo znów się zazieleni !
Avatar użytkownika
Kubuś Fatalista
 
Dołączył(a): So maja 06, 2006 10:12
Lokalizacja: Polesie

Postprzez ASAD Pn cze 20, 2011 7:27  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Kubuś Fatalista napisał(a):Z tego co zrozumiałem kolega pisze o projektowaniu toru wyścigowego a nie bolidu F1

Dokładnie tak, więc sprzęgła hydrodynamiczne sobie odpuszczę :D
Ostatnią pozycję dobrze znam, niestety odnoszę wrażenie, że dr inż. Przemysław Borys zbyt optymistycznie określił osiągi bolidów - wynika z nich, że 300km/h osiągną w 7,9s czyli po 219,8m!
Pan doktor wykres otrzymał po podstawieniu osiągów silnika, opon i współczynników aerodynamicznych do wzoru. Być może ktoś z Was posiada jakieś własne notatki zanotowane chociażby z jakiegoś symulatora F1 (ruszamy z 0km/h i co wartość 50km/h notujemy pokonany czas).
Żeby nie było niedomówień, te dane potrzebne mi są do określenia przybliżonej wartości prędkości pojazdu w zaprojektowanych przeze mnie partiach toru, co jest niezbędne do wyliczenia wartości poszerzeń pobocza.

Dzięki!
Avatar użytkownika
ASAD
 
Dołączył(a): Cz lis 24, 2005 20:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez SirKamil Pn cze 20, 2011 11:43  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Dane z kosmosu, nawet w czasach V10 nie było tak pięknie, ale z teorią tak to zwykle bywa. bajdełej- polska polibuda, vive la teoria! Szczególnie taka wyliczana na wydumanych liczbach, bo skąd on niby wziął dane...

Od zespołów tego nie uzyskasz. Jeśli chcesz poznać pewne liczby, najlepsze co możesz zrobić to odnaleźć i przeanalizować tego typu materiały
http://www.youtube.com/watch?v=2kHyNpjiWz0
Oczywiście mamy tutaj sporą tolerancję błędu, natomiast wszystko jest bliższe rzeczywistości niż Twój wykres, który może stwierdzać, że po kilometrowej prostej bolidy będą jeździć z prędkością > 400 km/h :wink:
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez ASAD Pn cze 20, 2011 13:15  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Bardzo przydatne wideo. Po przeliczeniu klatek filmu w momentach przekraczania kolejnych barier prędkości (co 50km/h) wiem, że niecałe 300km/h (dokładnie 290km/h) Fernando osiągnie w 11,4s pokonując ok. 580m, czyli mniej więcej tyle ile wynosi odległość od P4 do pierwszego zakrętu na tym torze :)
Innymi słowy, przyspieszenia do 290km/h już znam! Dzięki!

PS. Jeśli ktoś znałby filmik na którym widać grafikę prędkości bolidu (niekoniecznie bolid musi ruszać z miejsca) a na końcu prostej osiąga maks. prędkość, byłbym rad za linka ;)
Avatar użytkownika
ASAD
 
Dołączył(a): Cz lis 24, 2005 20:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez slipstream Pn cze 20, 2011 13:22  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Oczywiście pojęcie prędkości maksymalnej (jak i przyspieszenia) jest względne, i to bardzo... co w znacznej mierze zależy od całego układu toru i wynikających z tego przełożeń skrzyni biegów. Ot, taka oczywista oczywistość.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez ASAD Pn cze 20, 2011 13:31  Re: Osiągi bolidów - wykresy

To wiem :D I wiem też, że z roku na rok maksymalne prędkości na tym samym torze się zmieniają ;)
Chodzi mi tutaj o film przedstawiający grafikę prędkości bolidu na jakiejś prostej (zapewne na Monza) gdzie osiąga największą prędkość maksymalną na przełomie ostatnich 10 lat. Tak, żeby było widać moment w którym przestaje przyspieszać, a utrzymuje stałą prędkość.
Avatar użytkownika
ASAD
 
Dołączył(a): Cz lis 24, 2005 20:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez SirKamil Pn cze 20, 2011 13:43  Re: Osiągi bolidów - wykresy

ASAD napisał(a):Bardzo przydatne wideo. Po przeliczeniu klatek filmu w momentach przekraczania kolejnych barier prędkości (co 50km/h) wiem, że niecałe 300km/h (dokładnie 290km/h) Fernando osiągnie w 11,4s pokonując ok. 580m, czyli mniej więcej tyle ile wynosi odległość od P4 do pierwszego zakrętu na tym torze :)
Innymi słowy, przyspieszenia do 290km/h już znam! Dzięki!

PS. Jeśli ktoś znałby filmik na którym widać grafikę prędkości bolidu (niekoniecznie bolid musi ruszać z miejsca) a na końcu prostej osiąga maks. prędkość, byłbym rad za linka ;)


kamery pokładowe z kwalifikacji na stronie f1.com
Tegoroczne bo ostatnich latach stosowano tandetną grafikę, gdzie trudno precyzyjnie określić prędkość.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez szama Pn cze 20, 2011 13:45  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Jesli nie są ci potrzebne na cito proponuje poczekac do tegorocznej Monzy, w tym roku grafiki pokazujące prędkość z i bez DRS są bardzo ładne, w zeszłym roku takie nie były.

http://www.youtube.com/watch?v=r1dOZTg0O4s
Avatar użytkownika
szama
 
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 16:54

Postprzez ASAD Pn cze 20, 2011 13:54  Re: Osiągi bolidów - wykresy

Hehe, we wrześniu to chciałem się już chwalić dyplomem :D
A tak na poważnie, da się jakoś ściągnąć filmiki z formula1.com? Bo mierzenie stoperem jest bez sensu, wolałbym odczytywać numery klatek przy podanym FPS.
Avatar użytkownika
ASAD
 
Dołączył(a): Cz lis 24, 2005 20:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez SirKamil Pn cze 20, 2011 13:57  Re: Osiągi bolidów - wykresy

"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Następna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości