Jak działają poszczególne elementy bolidu?

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez Endrju Szopen Cz sty 01, 2009 20:03  Jak działają poszczególne elementy bolidu?

Nie wiem, być może już gdzieś tutaj pojawiło się coś takiego, ale dla mnie wciąż (być może i tylko dla mnie...) niektóre elementy bolidu F1, zwłaszcza te widoczne, stanowią tajemnicę i nie do końca wiem za co odpowiadają. Na razie ja na zdjęciach zaznaczyłem trzy takie elementy i oczywiści temat jest po to, żeby pytać o inne :wink:

Obrazek

Obrazek

Elementy ponumerowane są, żeby łatwiej było :-P
Avatar użytkownika
Endrju Szopen
 
Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 17:00
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Mick3y Cz sty 01, 2009 20:13  Re: Co jak działa?

Trójka to jest dyfuzor. Zmniejsza ciśnienie pod samochodem, poprzez szybki przepływ powietrza i tym samym zwiększa siłę docisku. Szerzej masz to tutaj opisane. :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mick3y
 
Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 17:29
Lokalizacja: Łódź

Postprzez hideto Cz sty 01, 2009 20:16  Re: Co jak działa?

1, to komin, którym silnik zasysa powietrze potrzebne do działania
2, wlot chłodnic które chłodzą zarówno silnik jak i skrzynie biegów.
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez SQUZ Cz sty 01, 2009 23:04  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

Endrju Szopen mam nadzieje że te pytania zadałeś niejako na rozgrzewkę.. bo jakoś nie chce mi sie wiedzieć że user z takim stażem na forum jak ty musi pytać o dyfuzor, czy wlot chłodnic..

PS: ciekawy temat zobaczymy jak się rozwinie :D może kiedyś będziemy odpowiadali na zdecydowanie trudniejsze pytania dotyczące nie tyle podwozia bolidu co mechaniki, hydrauliki, zawieszenia itp...
Avatar użytkownika
SQUZ
moderator
 
Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 17:02
Lokalizacja: olsztyn

Postprzez Teliss Cz sty 01, 2009 23:22  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

Dyfuzor pomaga tylnemu spoilerowi w kierowaniu powietrza do góry.
Obrazek
Avatar użytkownika
Teliss
 
Dołączył(a): N maja 06, 2007 14:08

Postprzez hideto Cz sty 01, 2009 23:38  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

że co proszę ?
Obrazek
Dopiero gdy stracimy wszystko stajemy się zdolni do wszystkiego. Prawie śmierć niczego nie zmienia, dopiero śmierć... zmienia wszystko.
Avatar użytkownika
hideto
 
Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 18:15
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Teliss Cz sty 01, 2009 23:47  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

Coś w tym stylu, tak to na obrazkach wygląda :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Teliss
 
Dołączył(a): N maja 06, 2007 14:08

Postprzez Campeon Cz sty 01, 2009 23:53  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

No tylko tak wygląda. Dyfek ma na zadaniu ponownego przyśpieszenia strugi powietrza przepływającego pod płytą bolidu, gdzie powietrze to traci na prędkości tak jakby :) Powietrze przepływając pod bolidem spręża się, natomiast przy ujściu z dyfuzora powstaje podciśnienie, a powietrze wylatuje z dużą prędkością.
Obrazek
Avatar użytkownika
Campeon
moderator
 
Dołączył(a): Śr wrz 10, 2008 13:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez DamianF Pt sty 02, 2009 0:41  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

A mnie zawsze zastanawiało co to takiego jest, a szczególnie do czego to służy? http://i42.tinypic.com/2eckzlg.jpg
Za pewne to jakiś element aerodynamiczny?

PS. Tylko mnie nie wyśmiejcie xD
DamianF
redaktor
 
Dołączył(a): Cz lip 24, 2008 17:05
Lokalizacja: Chwałowice

Postprzez Demetrius Pt sty 02, 2009 0:46  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

To T-cam .
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Demetrius
 
Dołączył(a): Cz sie 28, 2008 19:45
Lokalizacja: Szczebrzeszyn

Postprzez Teliss Pt sty 02, 2009 0:47  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

Kamera :) Używają też do wyciągania bolidu z żwirku.
Obrazek
Avatar użytkownika
Teliss
 
Dołączył(a): N maja 06, 2007 14:08

Postprzez Rubiq Pt sty 02, 2009 0:49  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

To jest pałąk bezpieczeństwa, który chroni kierowcę w wypadku obrócenia się auta. Poza tym jest w nim zamontowana kamera (stąd nazwa T-cam) i kolorek pozwala odróżniać kierowców danego zespołu.
Rubiq
Administrator LiGNA
 
Dołączył(a): So maja 05, 2007 13:20

Postprzez kamil.pl5 Pt sty 02, 2009 9:31  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

czerwony T-cam to kierowca z niższym numerem startowym ( Kimi nr 1 ) a z żółtym to ten z wyższym (Massa nr 2).
Obrazek
Czy istnieje coś gorszego niż miłość brzydkiej kobiety? Owszem - przyjaźń pięknej kobiety - Albert Camus
Avatar użytkownika
kamil.pl5
 
Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 14:40

Postprzez 5cuderi4 Pt sty 02, 2009 10:38  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

Teliss napisał(a):Używają też do wyciągania bolidu z żwirku.
A o tym to pierwszy raz słyszę. Chętnie zobaczę jakiś przykład, kiedy bolid był wyciągany ze żwiru przy użyciu tego elementu.
Jeśli już mówimy o wyciąganiu bolidu ze żwiru, to pomocne są tu otwory w pokrywie silnika(zaznaczone na zdjęciu).
Obrazek
Avatar użytkownika
5cuderi4
 
Dołączył(a): Pt sty 27, 2006 19:34
Lokalizacja: Warszawa
GG: 1551549

Postprzez slipstream Pt sty 02, 2009 10:55  Re: Poszczególne elementy bolidu - co jak działa?

Chętnie zobaczę jakiś przykład, kiedy bolid był wyciągany ze żwiru przy użyciu tego elementu.

Ale to chyba w ubiegłym stuleciu. Coś mi się zdaje że chyba jednak widziałem jak nawet zahaczono o T-cam dźwig.
A może i pewniej to tylko nieudolność porządkowych wtedy była — owa dziura od dawien dawna jest w bolidach i to ona służy do przełożenia liny podnośnika, a nie żaden T-cam
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Następna strona

Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron