Nakładka zakrywająca schodek w sezonie '13 - przepisy

Pytania i odpowiedzi na sprawy dotyczące funkcjonowania F1

Moderator: Ekipa F1

Postprzez krzysiek_aleks Wt paź 16, 2012 16:19  Nakładka zakrywająca schodek w sezonie '13 - przepisy

Tak ostatnio rozmyślałem sobie nad tym tematem i zaciekawiło mnie to, czy są jakieś przepisy dotyczące tej nakładki pod względem aerodynamiki, bo zespoły mogą na niej zrobić coś jak niektóre zespoły w sezonie 2008, kiedy na nosach pojawiły się słynne "uszy zająca". Wie ktoś coś na ten temat?
Avatar użytkownika
krzysiek_aleks
 
Dołączył(a): So lut 13, 2010 7:13

Postprzez MarK Wt paź 16, 2012 16:43  Re: Nakładka zakrywająca schodek w sezonie '13 - przepisy

Mnie w ogóle zastanawia sens tej nakładki, zamiast po prostu umożliwienia takiego ukształtowania nosa bolidu. To natomiast zdaje mi się jakimś tandetnym półśrodkiem wymyślonym na szybko, żeby nikt nie powiedział, że zmieniają regulamin bo są kretynami i nie pomyśleli jak to będzie wyglądać, tylko teraz "łaskawie" umożliwiają użycie takiej nakładki.

No chyba, że ja czegoś nie zrozumiałem.
Avatar użytkownika
MarK
 
Dołączył(a): Cz mar 06, 2008 21:08
Lokalizacja: Wa-wa

Postprzez slipstream Wt paź 16, 2012 16:59  Re: Nakładka zakrywająca schodek w sezonie '13 - przepisy

Dokłądnie tak jak zrozumiałeś. Wszystko po to, aby zespoły nie musiały przeprojektowywać rozwiązań przodu i przedniego zawieszenie, a umożliwienie im budowy nowego nosa spowodowałyby że musiliby wszystko od nowa projektować. Brzmi nieco absurdalnie, ale takim właśnie jest.
Avatar użytkownika
slipstream
moderator
 
Dołączył(a): N maja 29, 2005 15:24
Lokalizacja: 1123, 6536, 5321

Postprzez SirKamil Śr paź 17, 2012 21:18  Re: Nakładka zakrywająca schodek w sezonie '13 - przepisy

Niby bzdura ale jesli sie zastanowic ma to sens. Pierwsze to, co wyzej opisal slip- przyszloroczne samochody w zaciszu fabryk maja juz bardzo konkretne ksztalty... wlasciwie to takie, jakie zobaczymy w lutym poza detalami ofc.
Druga rzecz to jak ktos ujal "zeby bylo mozliwe takie uksztaltowanie nosa (plynne)"... przeciez juz jest to mozliwe- najlepszy przyklad to rzecz jasna McLaren. Schodka nie musi byc ale ekipy dazyly do takiego nie innego wypozycjonowania przodu monokoku... nikt nie przesadzi ze wraz ze zliberalizowaniem punktu granicznego, schodek nie powedruje do przodu, zamiast gladkim spadkiem ulec likwidacji;) Moznaby np. stworzyc przepisy regulujace maksymalna wysokosc gornej plaszczyzny... co centymetr od punktu odniesienia etc. niemnal sila wymuszajac plyna linie nosa... ale bylaby to defacto standaryzajca przodu we wszystkich samochodach.

Jesli chodzi o clou tematu to strzelam, ze obszar maskownicy schodka podlega zwyczajnie tej samej jurysdykcji co cala reszta nadwozia, zakazujacej stosowania aerosmieci i nie bedzie miali tutaj znaczenia fakt, ze nie jest to integralna czescia monokoku.
"Opony są takie same dla wszystkich." A. Newey, Luty 2011 r.
Avatar użytkownika
SirKamil
 
Dołączył(a): Śr wrz 14, 2005 22:12
Lokalizacja: Kraj kwitnącej lipy

Postprzez MarK Pt paź 19, 2012 22:24  Re: Nakładka zakrywająca schodek w sezonie '13 - przepisy

Sir myślę, że Panowie odpowiedzialni za regulamin F1 w FIA byliby z Ciebie dumni i z twojego pomysłu ustalenia kształtu nosa bo przecież oni dążą do tego, żeby F1 była niemal monotypem ;) .
Avatar użytkownika
MarK
 
Dołączył(a): Cz mar 06, 2008 21:08
Lokalizacja: Wa-wa


Powrót do Technika i przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości