F1 20241  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Włochy Rosja Singapur Japonia USA Meksyk Brazylia Australia Arabia Saudyjska Abu Zabi Abu Zabi
  Logowanie (serwis)
Użytkownik:Hasło:
 
Rejestracja
 
  Inne serie
•  Wiadomości o serii
•  Rekordziści serii
•  Oficjalna strona
Sezon 2024
Sezon 2023
Sezon 2022
Sezon 2021
Sezon 2020
Sezon 2019
Sezon 2018
Sezon 2017
Sezon 2012
Sezon 2011
Sezon 2010
Sezon 2009
Kierowcy innych serii i uczestnicy testów F1
Najbliższe wyścigi i zwycięzcy ostatnich
Globalni rekordziści
    Ostanie wiadomości
    o wszystkich seriach:

    Schumacher łączony z przejściem do IndyCar od sezonu 2025

    Hadjar wygrywa główny wyścig F2 w Melbourne

    Dino Beganovic zwycięża w głównym wyścigu F3

    Liczne zmiany rezultatów sprintu Formuły 3

    Isack Hadjar najszybszy w ekscytującym sprincie

    Stenshorne wygrywa ekscytujący sprint w Australii

    Dennis Hauger wygrywa chaotyczne kwalifikacje w Australii

    Leonardo Fornaroli wygrywa kwalifikacje w Melbourne [Akt.]

    Verschoor i Stanek zdyskwalifikowani z wyników sprintu

    Verschoor zwycięzcą sprintu F2 w Dżuddzie

    Więcej wiadomości...
    Ayumu Iwasa wygrywa główny wyścig F2 we Francji
    Maciej Wróbel, 24 lipca 2022<<  |  lista newsów  |  T-  |  T+  |  >>
    Embed from Getty Images

    Ayumu Iwasa zdominował niedzielną rywalizację na torze Paul Ricard w Formule 2 i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w serii. Podium uzupełnili Theo Pourchaire i Frederik Vesti.

    Zdobywca pole position, Logan Sargeant, nie ruszył najlepiej z miejsca, co skrzętnie wykorzystali startujący odpowiednio z drugiego i czwartego pola Iwasa i Doohan, którzy znaleźli się przed Amerykaninem jeszcze na dojeździe do pierwszego zakrętu. Sargeant zdołał utrzymać się przed Vestim i Pourchaire'em, podczas gdy prowadzenie po krótkiej walce z Iwasą objął Doohan. Australijczyk już w szykanie na prostej Mistral musiał jednak uznać wyższość Japończyka, który powrócił na czoło stawki.

    Już na drugim kółku konieczny był wyjazd samochodu bezpieczeństwa ze względu na dwa incydenty, do kótrych doszło w drugiej połowie stawki. W ósmym zakręcie swój samochód obrócił Marino Sato, który po tym nie powrócił już do rywalizacji. Chwilę później, w zakręcie numer 12, zderzyli się ze sobą Dennis Hauger i jeden z największych pechowców weekendu, Marcus Armstrong. Ten pierwszy zjechał do alei serwisowej po nowe przednie skrzydło, podczas gdy Armstrong musiał wycofać się z wyścigu.

    Samochód bezpieczeństwa opuścił tor pod koniec piątego kółka. Iwasa popisał się świetnym refleksem i błyskawicznie odskoczył Doohanowi na ponad sekundę. Tuż za plecami Australijczyka trzymali się Sargeant, Vesti i Pourchaire. Przez kolejnych kilka kółek nie obserwowaliśmy zbyt wiele akcji w czołówce, gdyż różnice między kierowcami wynosiły powyżej sekundy. Na jedenastym okrążeniu Theo Pourchaire i Juri Vips zjechali do alei serwisowej jako pierwsi z punktowanej dziesiątki. Po raz kolejny nie popisali się mechanicy Hitecha, u których Vips spędził grubo ponad dziesięć sekund i spadł pod koniec stawki.

    Trzynaste okrążenie okazało się tymczasem niezwykle pechowe dla Logana Sargeanta – Amerykanin zjechał wówczas na swój pierwszy postój, który jednocześnie okazał się tym ostatnim. Kierowcę Carlina po zmianie opon dopadł problem z silnikiem, przez który nie był on w stanie ruszyć z miejsca. Po krótkiej walce z samochodem Sargeant musiał odpuścić i stracił tym samym szanse na trzecie z rzędu zwycięstwo w wyścigu głównym. Bezproblemowe pit stopy odbyli w międzyczasie inni pretendenci do wygranej – Iwasa, Vesti i Doohan.

    Największym beneficjentem serii postojów w boksach był zdecydowanie Pourchaire, który znalazł się na drugiej pozycji, przed Doohanem i Vestim. Po kilku kółkach bohater lokalnej publiczności znalazł się jednak pod presją ze strony będącego najszybszym kierowcą na torze Doohana. Na dziewiętnastym okrążeniu Australijczyk podjął w ósmym zakręcie próbę ataku na kierowcę zespołu ART, lecz zbyt głęboko ściął wiraż, przez co samochód Doohana został podbity, obrócił się i cudem uniknął kontaktu z Pourchaire'em. Na tym zamieszaniu skorzystał Vesti, który awansował na trzecią pozycję, podczas gdy Doohan kontynuował jazdę na czwartym miejscu, około trzy i pół sekundy przed Drugovichem.

    Iwasa kontrolował przebieg rywalizacji i cały czas prezentował mocne tempo, regularnie powiększając swoją przewagę nad drugim Pourchaire'em. Samotny wyścig jechał trzeci Vesti, natomiast Doohan na trzy kółka przed końcem musiał zacząć się bronić przed korzystającym z alternatywnej strategii Felipe Drugovichem. Doohan nie miał jednak kompletnie argumentów w walce z Brazylijczykiem, który skrzętnie wykorzystał przewagę miękkiego ogumienia i wyprzedził juniora Alpine w ósmym zakręcie.

    Na ostatnich metrach wyścigu szansę na punkty stracił jadący na ósmej pozycji Richard Verschoor, u którego doszło do awarii jednostki napędowej. Żadnych innych zmian do końca wyścigu już nie obserwowaliśmy i pierwsze zwycięstwo Ayumu Iwasy w Formule 2 stało się faktem. Japończyk wpadł na metę z przewagą ponad ośmiu sekund nad Theo Pourchaire'em. Najniższy stopień podium wywalczył Vesti, do którego zaledwie trzy dziesiąte sekundy stracił czwarty Drugovich. Na kolejnych punktowanych miejscach uplasowali się Doohan, Lawson, Daruvala, Novalak, Nissany i Fittipaldi.

    Po weekendzie w Le Castellet Theo Pourchaire nieznacznie zredukował stratę do prowadzącego w mistrzostwach Felipe Drugovicha i wynosi ona obecnie 39 punktów. Na trzecie miejsce spada jeden z największych pechowców dzisiejszego wyścigu, Logan Sargeant. Amerykanin traci do Pourchaire'a szesnaście oczek, jednocześnie dysponując dość komfortową, 24-punktową przewagą nad czwartym Jehanem Daruvalą. Na kolejnych pozycjach panuje nadal niezwykły ścisk – piąty Lawson ma jedynie dwanaście oczek przewagi nad dwunastym Jurim Vipsem. Dzisiejszy zwycięzca, Ayumu Iwasa, awansuje do czołowej dziesiątki i jest dziewiąty.

    Komentowanie tej wiadomości zostało zablokowane  |  Forum Wyprzedź mnie!


    F1WM
    F1WM.plAktualności, Newsy i wyniki w WAP
    Testy, Artykuły, Słowniczek pojęć F1, Sondy
    Katalog www, Kuba Giermaziak, Karol Basz
    Baza danych F1Sezony, Statystyki, Kierowcy, Zespoły, Tory, Bolidy, Silniki, Konstruktorzy bolidów, Dostawcy silników, Dostawcy opon
    Robert KubicaAktualności, Profil kierowcy, Osiągnięcia, Daniele Morelli (menedżer), Statystyki kierowcy, Historia startów z BMW
    Inne serieAuto GP, DTM, Mistrzostwa Europy F3, FR3.5, GP2, GP3, GT Series, WEC, IndyCar, Supercup, WTCC
     
      •   ISSN 2080-4628   •   Serwis poświęcony F1 i innym seriom wyścigowym   •   Istnieje od 1999 roku   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
    Kanał RSS  •  Redakcja serwisu Wyprzedź Mnie!  •  Informacja o prawie autorskim i polityka prywatności  •  Reklama i współpraca