F1 20241  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Włochy Rosja Singapur Japonia USA Meksyk Brazylia Australia Arabia Saudyjska Abu Zabi Abu Zabi
  Logowanie (serwis)
Użytkownik:Hasło:
 
Rejestracja
 
  Inne serie
•  Wiadomości o serii
•  Rekordziści serii
•  Oficjalna strona
Sezon 2018
Sezon 2017
Sezon 2016
Sezon 2015
Sezon 2014
Sezon 2013
Sezon 2012
Sezon 2011
Sezon 2010
Kierowcy innych serii i uczestnicy testów F1
Najbliższe wyścigi i zwycięzcy ostatnich
Globalni rekordziści
    Ostanie wiadomości
    o wszystkich seriach:

    Hadjar wygrywa główny wyścig F2 w Melbourne

    Dino Beganovic zwycięża w głównym wyścigu F3

    Liczne zmiany rezultatów sprintu Formuły 3

    Isack Hadjar najszybszy w ekscytującym sprincie

    Stenshorne wygrywa ekscytujący sprint w Australii

    Dennis Hauger wygrywa chaotyczne kwalifikacje w Australii

    Leonardo Fornaroli wygrywa kwalifikacje w Melbourne [Akt.]

    Verschoor i Stanek zdyskwalifikowani z wyników sprintu

    Verschoor zwycięzcą sprintu F2 w Dżuddzie

    Bearman zdobywa pole position do wyścigu w Dżuddzie

    Więcej wiadomości...
    Frederik Vesti zwycięża w głównym wyścigu F2 w Dżuddzie
    Maciej Wróbel, 19 marca 2023<<  |  lista newsów  |  T-  |  T+
    Embed from Getty Images

    Frederik Vesti zwyciężył w głównym wyścigu Formuły 2 na torze w Dżuddzie. Junior Mercedesa skrzętnie wykorzystał błędy Victora Martinsa oraz Olivera Bearmana i pewnie sięgnął po drugą w karierze wygraną w F2. Skład podium uzupełnili Jack Doohan i Jehan Daruvala.

    Zdobywca pole position, Victor Martins, zupełnie zaspał na starcie, przez co już po kilkudziesięciu metrach na prowadzeniu znalazł się ruszający z drugiego pola Oliver Bearman. Martins znalazł się również pod presją ze strony trzeciego Jacka Doohana, lecz ostatecznie utrzymał się przed Australijczykiem. Dobrą reakcją popisał się także Frederik Vesti, który po starcie z szóstej pozycji zyskał dwa miejsca i był czwarty, przed Daruvalą i Iwasą.

    Spokojny początek rywalizacji został na kilka chwil zmącony przez Brada Benavidesa, który po kontakcie z Amaurym Cordeelem zatrzymał swój samochód na poboczu. Zarządzono wówczas wirtualną neutralizację, która zakończyła się na trzecim kółku. Prowadzący Bearman popisał się świetnym refleksem po restarcie i momentalnie odskoczył Martinsowi na prawie dwie sekundy. Francuz szybko jednak odzyskał rezon i zaczął deptać po piętach kierowcy Premy.

    Już na siódmym kółku zrobiło się dosyć tłoczno w alei serwisowej. Pośrednie opony założyli wówczas Doohan, Iwasa, Maini, Pourchaire, Hauger, Nissany, Novalak i Correa. Prowadzący Bearman i Martins złożyli wizytę w boksach okrążenie później. Po rundzie postojów najwięcej w czołówce zyskał Vesti, który zdołał przeskoczyć Doohana. Na czele stawki znaleźli się tymczasem kierowcy realizujący alternatywną strategię, a więc Leclerc, Hadjar, Verschoor, Maloney i Stanek.

    Na 10. kółku zaciętą walkę stoczyli pretendenci do wygranej – Martins i Bearman. Junior Alpine zaatakował Brytyjczyka w pierwszym zakręcie i zdołał go wyprzedzić, przedtem jednak uciekając na pobocze. Po chwili Martins oddał pozycję rywalowi, by podjąć kolejną próbę ataku na początku kolejnego kółka. Tym razem Bearman nie miał już argumentów i stracił pozycję lidera. Na całym tym zamieszaniu skorzystał także najszybszy na torze Vesti, który wyprzedził zaskoczonego Bearmana w drugim zakręcie i ruszył w pogoń za Martinsem.

    Po tym manewrze kilka kolejnych okrążeń było dosyć spokojnych i upływało pod znakiem odrabiania strat Vestiego do Martinsa. Spokój ten został najpierw jednak zakłócony na 16. kółku przez Bearmana, który obrócił swój samochód w 22. zakręcie. Brytyjczyk zdołał powrócić do jazdy, tracąc przy tym kilka pozycji. Okrążenie później panowanie nad bolidem stracił natomiast "wirtualny" lider wyścigu, a więc Victor Martins. Francuz zatrzymał się niemal na środku toru i długo przepuszczał kolejnych kierowców, aby móc bezpiecznie wrócić do rywalizacji.

    Ostatecznie Martins po zjechaniu na pobocze wycofał się z wyścigu i konieczna była kolejna wirtualna neutralizacja. Po krótkiej chwili kierowcy wrócili do walki. Na prowadzenie wysunął się zatem Frederik Vesti, który dysponował bezpieczną, pięciosekundową przewagą nad Jackiem Doohanem. Dalej plasowali się Daruvala, Iwasa i Bearman. Ten ostatni, mający za sobą piruet z 16. okrążenia, narzekał jednak na wibracje i wkrótce zaczął tracić pozycje – najpierw na rzecz Haugera, a później jadącego na świeżych miękkich oponach Verschoora.

    Pięć kółek przed metą do boksów zawitali wreszcie ostatni kierowcy realizujący alternatywną strategię – Leclerc, Hadjar i Stanek – i sytuacja na czele się unormowała. Prowadził Vesti przed Doohanem, Daruvalą, Iwasą i Haugerem. Bearman tymczasem stracił kolejną pozycję – tym razem na rzecz Arthura Leclerca – i był dopiero dziewiąty. Do punktowanej strefy wskoczył tymczasem Isack Hadjar, który uporał się z Kushem Mainim. Na ostatnim okrążeniu Francuz zdołał wyprzedzić także Olivera Bearmana.

    Skuteczny manewr Hadjara był ostatnią zmianą w układzie punktowanej dziesiątki. Vesti odniósł swoje drugie zwycięstwo w Formule 2 i pierwsze w głównym wyścigu. Drugie miejsce zajął Doohan, a najniższy stopień podium wywalczył Daruvala. Tuż za podium finiszował zwycięzca wczorajszego sprintu, Iwasa, a kolejne punktowane pozycje zajęli Hauger, Verschoor, Fittipaldi, Leclerc, Hadjar i Bearman. Dopiero trzynastą lokatę zajął kandydat do tytułu – Theo Pourchaire.

    Pomimo braku zdobyczy punktowych w niedzielę prowadzenie w tabeli z dorobkiem odpowiednio 33 i 32 oczek utrzymali Ralph Boschung i Theo Pourchaire. Z jednym punktem straty do Francuza trzecią lokatę zajmuje Ayumu Iwasa, za którym z 28 punktami plasuje się dzisiejszy zwycięzca, Frederik Vesti. Czołową piątkę zamyka Jehan Daruvala z 24 punktami na koncie.

    Komentowanie tej wiadomości zostało zablokowane  |  Forum Wyprzedź mnie!


    F1WM
    F1WM.plAktualności, Newsy i wyniki w WAP
    Testy, Artykuły, Słowniczek pojęć F1, Sondy
    Katalog www, Kuba Giermaziak, Karol Basz
    Baza danych F1Sezony, Statystyki, Kierowcy, Zespoły, Tory, Bolidy, Silniki, Konstruktorzy bolidów, Dostawcy silników, Dostawcy opon
    Robert KubicaAktualności, Profil kierowcy, Osiągnięcia, Daniele Morelli (menedżer), Statystyki kierowcy, Historia startów z BMW
    Inne serieAuto GP, DTM, Mistrzostwa Europy F3, FR3.5, GP2, GP3, GT Series, WEC, IndyCar, Supercup, WTCC
     
      •   ISSN 2080-4628   •   Serwis poświęcony F1 i innym seriom wyścigowym   •   Istnieje od 1999 roku   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
    Kanał RSS  •  Redakcja serwisu Wyprzedź Mnie!  •  Informacja o prawie autorskim i polityka prywatności  •  Reklama i współpraca