F1 20241  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Włochy Rosja Singapur Japonia USA Meksyk Brazylia Australia Arabia Saudyjska Abu Zabi Abu Zabi
  Logowanie (serwis)
Użytkownik:Hasło:
 
Rejestracja
 
  Grupy artykułów
Formuła 1 ogólnie
Wywiady Wyprzedź mnie!
Liczba artykułów: 43, najnowszy:
Fred Vasseur: człowiek od zadań specjalnych
Spojrzenie akkima co rymem zacina
Liczba artykułów: 61, najnowszy:
Powrót obejrzałem, rymem opisałem
Relacje z wyścigów F1 i innych wydarzeń
Liczba artykułów: 36, najnowszy:
Verva Street Racing 2016 z perspektywy Wyprzedź Mnie!
Recenzje książek, gier i filmów
Liczba artykułów: 12, najnowszy:
F1 i kino, czyli 5 najlepszych filmów o królowej motorsportu
Inne serie wyścigowe
Liczba artykułów: 21, najnowszy:
Dakar 2016 - prezentacja samochodów
Historia kierowców
Liczba artykułów: 29, najnowszy:
Robert Kubica - Droga do powrotu (Część 3)
Historia zespołów
Liczba artykułów: 17, najnowszy:
Bruce McLaren - początek sportowej legendy
Historia torów
Liczba artykułów: 32, najnowszy:
Historia torów: Pescara
Historia samochodów
Liczba artykułów: 1, najnowszy:
McLaren MP4/4 - najlepszy bolid w historii F1
Zrozumieć Formułę 1
Liczba artykułów: 21, najnowszy:
Zawieszenie FRIC - o co tyle krzyku?
Technika
Liczba artykułów: 22, najnowszy:
Ferrari 458 GT2 - nowe auto Kuby Giermaziaka
Bezpieczeństwo z Allianz
Liczba artykułów: 71, najnowszy:
Koniec sezonu, początek pracy
Materiały prasowe zespołów i dostawców
Liczba artykułów: 33, najnowszy:
Przewodnik Renault: Regulowane tylne skrzydło

Naukowe podejście do przepisów F1 na sezon 2009

Formuła 1 ogólnie, 23 lutego 2009, wyświetlenia: 7761
Konrad Házi<< | lista | >> | T- | T+
Samochody Formuły 1 na sezon 2009 różnią się znacznie od tych, które mogliśmy oglądać w przeszłości. Nowy wygląd bolidów nie jest ograniczony jednak jedynie pomysłowością projektantów, a przede wszystkim nowym regulaminem, który wprowadza wiele zmian nigdy wcześniej nie widzianych w tym sporcie.

Zmiany te zostały wprowadzone w sposób bardzo przemyślany – po raz pierwszy w historii Formuły 1 osoby odpowiedzialne za wprowadzanie owych zmian skorzystały z wiedzy doświadczonych kierowców, umysłów najlepszych projektantów oraz miarodajnych testów w tunelu aerodynamicznym. Nowy regulamin jest wyjątkowy, ponieważ duży wkład w jego powstanie miały same zespoły.

Zmiany w aerodynamice

Narastającymi problemami z wyprzedzaniem w F1 zajęła się specjalnie powołana do rozwiązania tego problemu Overtaking Working Group (OWG). OWG zostało powołane przez Charliego Whitinga po tym, jak uznano, że niemożliwe jest rozwiązanie tego problemu przez odpowiedzialną za wszystkie sprawy techniczne Technical Working Group (TWG), ponieważ zaangażowanych byłoby w to zbyt wiele osób. Do OWG trzy czołowe zespoły wybrały po jednym swoim przedstawicielu: McLarena reprezentował Paddy Lowe, Renault – Pat Symonds, a Ferrari – Rory Byrne. Wszyscy trzej są szanowanymi i doświadczonymi inżynierami w F1.

Ekipa ta szybko zabrała się do pracy i korzystając z symulatora McLarena nakazano Pedro de la Rosie przetestowanie różnych konfiguracji bolidu, aby przekonać się, jak może wyglądać sprawa wyprzedzania. Szybko dostrzeżono fakt, że zmniejszenie docisku aerodynamicznego o połowę może poprawić możliwości wyprzedzania, a dodatkowe pomiary pozwoliły znaleźć sposób na zmniejszenie przewagi w osiągach wymaganej do przeprowadzenia udanego manewru wyprzedzania pod koniec głównej prostej toru Catalunya z dwóch sekund do jednej na okrążeniu. Jeśli obliczenia te zostaną potwierdzone w praktyce powinno to oznaczać, że wystarczy około sekunda przewagi na okrążeniu nad innym bolidem, aby była spora szansa na wyprzedzenie go.

Dalsze badania przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym wykazały ponadto, że wcześniejsze zmiany mające na celu zmniejszenie siły dociskowej bolidów jedynie pogorszyły sytuację i wyprzedzanie stało się jeszcze trudniejsze. W istocie jeden z członków OWG powiedział: „Gdybyśmy chcieli uczynić wyprzedzanie jeszcze trudniejszym, to wprowadzilibyśmy dokładnie takie posunięcia”. Jest to poniekąd potwierdzeniem tego, co już dawno zauważyli kibice bez korzystania z tunelu aerodynamicznego. Za złe rozwiązanie uznano także zaprojektowane przez Nicka Wirtha rozdwojone tylne skrzydło CDW (central down wash), bowiem wyniki testów w tunelu aerodynamicznym stanowiły zaprzeczenie tego, co wynikało z wcześniejszych symulacji komputerowych.

Wynikiem prac OWG jest obniżone i poszerzone przednie skrzydło, podniesione i zwężone tylne skrzydło oraz zakaz montowania owiewek, kominów, skrzydełek i innych elementów aerodynamicznych wystających z karoserii. Po przetestowaniu wielu różnych konfiguracji wydaje się, że ta przyjęta na sezon 2009 jest dobrym kompromisem między ułatwieniem wyprzedzania, a nie uczynieniem go zbyt łatwym. Ponadto ekipa OWG doszła do wniosku, że brak przyczepności aerodynamicznej może najłatwiej zostać zrekompensowany przez przywrócenie opon typu slick po jedenastu latach stosowania opon rowkowanych.

Redukcja kosztów poprzez zmiany dotyczące silników

Obok działań OWG, prezydent FIA – Max Mosley podjął nie mniej intensywne działania mające na celu obniżenie kosztów uczestnictwa w tym sporcie. Stało się to jeszcze bardziej istotne ze względu na wciąż pogłębiający się światowy kryzys ekonomiczny oraz ciągle zbyt wysokie koszty prowadzenia zespołu Formuły 1. Już wcześniej podejmowane były działania mające na celu obniżanie kosztów, jednak konieczność prowadzenia bardziej radykalnych posunięć pojawiła się w momencie, gdy Honda z dnia na dzień wycofała się ze sportu, oczywiście ze względów finansowych. Przyczynił się też do tego fakt, że Honda wydała w sezonie 2008 znacznie więcej pieniędzy, starając się wyrwać z końca stawki.

Pierwszą rzeczą, która została sklasyfikowana jako poważny problem dla Formuły 1 była słaba dostępność najwydajniejszych silników dla zespołów niefabrycznych. Oczywiste było, że koszty kupowania silników od producentów były zbyt wysokie – wynosiły około 15 milionów euro rocznie. Nie zaskoczył nikogo fakt, że pierwszym zespołem, który chciał z tym faktem coś zrobić był Williams. Tak więc podpisana została umowa, w której producenci silników zgodzili się na zaopatrzenie zespołów w silniki za 5 milionów euro rocznie, wliczając w to wszelkie koszty eksploatacji. Taka cena możliwa była jednak jedynie dzięki ograniczeniu maksymalnych obrotów silnika z 19 do 18 tysięcy, by w ten sposób zwiększyć ich żywotność.

Adam Parr z Williamsa powiedział: „Uważamy, że koszty sportu powinny być minimalizowane. Zdanie to podzielają prawie wszyscy. Największy pojedynczy wydatek ponoszony przez zespoły niefabryczne to silniki, a więc musimy coś z tym zrobić. Gdy zamroziliśmy rozwój silników na 5 lat popełniliśmy bardzo, bardzo duży błąd. Zamroziliśmy jednostkę, która jest bardzo droga, a do tego myślano wtedy, że silniki nie różnicują osiągów bolidów i dlatego można zamrozić ich rozwój. Wygląda na to, że silnik był jednak elementem różnicującym zespoły lub zaczął je różnicować, dlatego też nie powinien być zamrożony”.

Zgoda FOTA na dostarczanie silników za 5 milionów euro rocznie była wynikiem działań Mosleya, który chciał posunąć się jeszcze dalej i wprowadzić coś na wzór standardowego silnika do F1. Możliwe jednak, że pomysł ten, który polega na tym, że produkcją silników zajmować będzie się jeden dostawca, a poszczególne zespoły będą miały również możliwość samodzielnej produkcji jednostek wedle konkretnej specyfikacji, zostanie wprowadzony w sezonie 2010. Plany są takie, by pozostać przy tej formule do sezonu 2013, po czym wprowadzony zostanie zupełnie nowy silnik o zmniejszonej pojemności i większej wydajności pracy.

Cięcia kosztów poza torem

Oprócz zmian w regulaminie technicznym, najmniej dostrzegalnymi przez fanów różnicami będą ograniczone koszty operacyjne ponoszone przez zespoły Formuły 1. Wszystkie zainteresowane strony doszły do wspólnego wniosku, że wydawanie miliona euro dziennie na utrzymanie dwóch pojazdów to nieco zbyt dużo. W związku z tym na spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych (WMSC), które odbyło się 12 grudnia ubiegłego roku w Monako, uchwalono na podstawie sugestii FOTA co następuje:
  • Liczba kilometrów testowych dla jednego zespołu została ograniczona z 30 do 15 tysięcy na cały rok, a wszelkie testy muszą zostać przeprowadzone pomiędzy 1 stycznia i terminem 7 dni przed pierwszym wyścigiem sezonu, bowiem zakazane zostało testowanie zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu sezonu (do ostatniego dnia roku).
  • Testy w tunelu aerodynamicznym zostały ograniczone do 40 godzin tygodniowo. Odnosi się to zwłaszcza do niektórych zespołów, których tunele były uruchomione przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w trzyzmianowej organizacji pracy. Niektóre zespoły protestowały przeciw temu pomysłowi (np. Williams), ponieważ zainwestowały dużo pieniędzy w uruchomienie drugiego tunelu. Mosley stwierdził jednak, że należy to już do przeszłości i nie może zostać odwrócone, ponieważ wydawanie na to w dalszym ciągu olbrzymich sum pieniędzy jest nierozsądne.
  • Ponadto od 1 stycznia 2009 roku nie można korzystać z modeli w większej skali niż 60% oryginału, a maksymalna prędkość wiatru w tunelu to 50 m/s (180 km/h).
  • Fabryki będą musiały być zamykane na 6 tygodni w roku, zgodnie z lokalnym prawem pracy.
  • Siła robocza ma zostać ograniczona na kilka sposobów, takich jak dzielenie się informacjami na temat opon i czy ilości zużywanego paliwa, by wykluczyć konieczność zatrudniania tzw. 'obserwatorów'.

WMSC szacuje, że wszelkie zmiany powinny ograniczyć wydatki zespołów fabrycznych o około 30%, natomiast zespołów prywatnych nawet bardziej.

Źródło: F1Technical.net
<< | lista | >> | T- | T+ | zgłoś błąd w artykule | ^

  Komentarze  
Strony  •  1 Odśwież T- T+
michal5, 23.02.2009 15:06[!]
ciekawy artykuł
DAK, 23.02.2009 15:10[!]
no szacunek dla autora, który to przetłumaczył
Teliss, 23.02.2009 15:16[!]
Fabryki będą musiały być zamykane na 6 tygodni w roku, zgodnie z lokalnym prawem pracy. - a nie dni?
noofaq, 23.02.2009 15:16[!]
takie artykuły czyta sie z przyjemnością - jest wiele ciekawych podobnych artykułów technicznych na F1.com, F1-Live.com itp
brak tam języka polskiego mi nie przeszkadza, ale dla wielu to wyzwanie stąd brawa dla tłumacza
ht-hubcio, 23.02.2009 15:32[!]
Teliss - 42 dni w ciągu roku, czyli nie tak dużo

Bo to chyba nie chodzi o to, że trzeba zamknąć raz na 6 tygodni, tylko można sobie rozłożyć np. jeden dzień w tygodniu.
dani_f1, 23.02.2009 16:48[!]
Pytam bo nie wiem.
Jak FIA będzie kontrolowac pracę teamów przy tunelach aerodynamicznych?
michal5, 23.02.2009 17:23[!]
będę kontrole albo komputery będą wysyłać dane do FIA
Kara Nocny Cień, 23.02.2009 17:34[!]
we Włoszech zamykają ogólnie fabryki na 6 tygodni jest to okres wakacji
Huckleberry, 23.02.2009 17:40[!]
"maksymalna prędkość wiatru w tunelu to 50 m/s (180 km/h)" to ciekawe że tak bardzo to ograniczyli. A jakie maksymalne prędkości stosowano do tej pory? Wie ktoś?
bolek02, 23.02.2009 18:33[!]
bardzo ciekawy artykuł, wiecej takich!
Qnik, 23.02.2009 18:43[!]
Co do maksymalnych prędkości tuneli to standardowy tunel - baz udziwnień pozwalały testować przy prędkości prawie 300km/h, natomiast tunel, który posiada np. Renault pozwala manipulować ciśnieniem, przez co można symulować prędkości do 300mil/h...
marios76, 24.02.2009 11:11[!]
tak robią też w Holandii- fabryki stają, jest sezon urlopowy, wiele działów gospodarki zwalnia tempo... co do artykółu- kiedyś już tu podobny czytałem. Fachowy na pewno, oby to co zostało wprowadzone przyniosło wymierne korzyści. Martwi mnie ta... sekunda-wtedy gdy bolid jest szybszy aż o 1sek. na okrążeniu policzyli że wyprzedzanie będzie łatwiejsze... czyli przy małych różnicach może być bez zmian, natomiast ułatwi to wyprzedzania np. po wyjeżdzie z boksu i mijanie tzw blokerów na drodze(nie trzeba będzie czekać aż taki opóści tor, i ułatwi to pogoń w przypadku problemów na PP. Czyli na tasowanie w czołówce nie liczmy:( PS i tak nie podchodziłem do tego entuzjastycznie...
The Wolf, 24.02.2009 18:51[!]
1 sekunda = spora szansa wyprzedzenia rywala
Czyli przy mniejszej przewadze też można wyprzedzać, jednak trochę mniej skutecznie. Wystarczy tylko, żeby dobry kierowca gdzieś popełnił błąd i mamy wyprzedzania w czołówce.
marios76, 24.02.2009 19:53[!]
Wilku, im raczej chodziło o możliwość wyprzedzania rywala, gdy ten nie popełnia błędów... gdy je popełnia to wyprzedzanie nie jest problemem. Tu podstawą jest wyjście na prostą tuż za bolidem rywala. Przepisy te powstały po to by bolid, który utrzymuje tempo tego z przodu, lub jest nieco szybszy mógł jak najbliżej niego pokonywać zakęt! To na łuku jest potrzebny docisk, na prostej przeszkadza-problem był w tym że bolid poprzedzający na tyle skutecznie zakłócał strukturę powietrza i powodował jego zawirowania,że jadący w bezpośredniej bliskości nie dysponował już dociskiem pozwalającym utrzymywać taką samą prędkość w zakręcie. Przez to kierowcy nawet celowo zostawali nieco z tyłu, a później już trudno było dojść do wyprzedzanego na prostej, tak by móc rozpędzić się w tunelu aerodynamicznym tworzonym przez poprzedzający bolid często bolid nazwijmy go ścigającym był wynoszony na zewnątrz zakrętu, gdy jechał w bezpośredniej bliskości za ściganym. Powstawały też sytuacje, kiedy ścigający wypadał na łuku przed którym nie powiódł się manewr wyprzedzania, mimo iż prędkość wejścia w zakręt była jednakowa-działo się to przez utratę docisku... uff, myślę że rozumiesz, i inni też. Po to powstały te przepisy by przed prostą bolid ścigający mógł być maksymalnie blisko ściganego. A na prostej miał jeszcze pomagać KERS. Czy się udało, zobaczymy za miesiąc. Pozdrawiam.
Strony  •  1 Odśwież T- T+
Komentowanie tej wiadomości zostało zablokowane  |  Forum Wyprzedź mnie!


F1WM
F1WM.plAktualności, Newsy i wyniki w WAP
Testy, Artykuły, Słowniczek pojęć F1, Sondy
Katalog www, Kuba Giermaziak, Karol Basz
Baza danych F1Sezony, Statystyki, Kierowcy, Zespoły, Tory, Bolidy, Silniki, Konstruktorzy bolidów, Dostawcy silników, Dostawcy opon
Robert KubicaAktualności, Profil kierowcy, Osiągnięcia, Daniele Morelli (menedżer), Statystyki kierowcy, Historia startów z BMW
Inne serieAuto GP, DTM, Mistrzostwa Europy F3, FR3.5, GP2, GP3, GT Series, WEC, IndyCar, Supercup, WTCC
 
  •   ISSN 2080-4628   •   Serwis poświęcony F1 i innym seriom wyścigowym   •   Istnieje od 1999 roku   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
Kanał RSS  •  Redakcja serwisu Wyprzedź Mnie!  •  Informacja o prawie autorskim i polityka prywatności  •  Reklama i współpraca