Hadjar wygrywa główny wyścig F2 w Melbourne

Dino Beganovic zwycięża w głównym wyścigu F3

Stenshorne wygrywa ekscytujący sprint w Australii

Dennis Hauger wygrywa chaotyczne kwalifikacje w Australii

Leonardo Fornaroli wygrywa kwalifikacje w Melbourne [Akt.]

Verschoor i Stanek zdyskwalifikowani z wyników sprintu

Verschoor zwycięzcą sprintu F2 w Dżuddzie

Więcej wiadomości...
    A1GP: Zaugg i Jarvis zwycięzcami w Zandvoort
    Bartosz Pyciarz, 1 pa?dziernika 2007<<  |  lista newsów  |  T-  |  T+  |  >>
    W ostatni weekend na torze Zandvoort w Holandii rozegrana została pierwsza runda sezonu 2007/2008 serii A1 Grand Prix. Podczas sobotnich kwalifikacji na mokrym torze Adrian Zaugg nie dał szans swoim rywalom. Podobnie było podczas sprintu, jednak w długim wyścigu został Afrykańczyk został już pokonany przez Oliviera Jarivsa.

Sprint

A1 Team South Africa, którego kierowcą jest Zaugg, wygrał inauguracyjny wyścig serii A1GP w Holandii. Kierowca z RPA nie oddał prowadzenia nawet na chwilę na dystansie 12 okrążeń, finiszując przed reprezentantem A1 Team France – Loikiem Duvalem i Jeorenem Bleekemoen z A1 Team Netherland, który ku ogromnej radości miejscowych kibiców stanął na najniższym stopniu podium.

Przed startem wyścigu znad toru znikły deszczowe chmury i jedynym problemem na starcie było zaśnięcie silnika w bolidzie Iana Dyka (A1 Team Australia). Po trzech okrążeniach Zaugg miał już 2,5 sekundy przewagi nad drugim Duvalem i mógł kontynuować jazdę z dala od Francuza i Salvadora Durana (A1 Team Mexico). Afrykańczyk nie był zagrożony nawet przez moment: po 9 okrążeniach jego przewaga wynosiła ponad 5 sekund, a po 11 – 7 sekund. W końcu kierowca A1 Team South Africa ujrzał flagę w biało-czarną szachownicę, odnosząc drugi rok z rzędu zwycięstwo w otwierającym sezon sprincie.

Na drugiej pozycji po spokojnym wyścigu dojechał Loic Duval, który pomimo usilnych ataków reprezentanta gospodarzy kontynuuje dobrą passę na torze Zandvoort i zdobył 12 punktów zaliczanych do klasyfikacji generalnej dla swojego kraju. Holender popisał się fantastycznym startem z 5 miejsca i wyprzedził od razu Neela Janiego (A1 Team Switzerland), a pod koniec trzeciego okrążenia Durana, by awansować na trzecie miejsce. Tym samym Bleekemoen zapewnił Holandii pierwsze podium w domowym wyścigu i 10 punktów do klasyfikacji generalnej.

Dobrą dyspozycją wykazał się także Olivier Jarivs (A1 Team Great Britain), który przedarł się z 10. miejsca na 7. Przegrał natomiast pasjonującą walkę o szóste miejsce z Christianem Vietorisem (A1 Team Germany). Zważywszy na to, iż kierowcy ci mieli wystartować odpowiednio z 2. (Vietoris) i 3. (Jarvis) pola do długiego wyścigu, mogło to być zapowiedzią bardzo ciekawej walki. Po raz pierwszy w historii tej serii na mecie zameldowali się wszyscy kierowcy, którzy wystartowali do wyścigu.

A1GP > 2007/08 > Holandia (sprint), Zandvoort - 4,627 km
    P. #KierowcaNar.ZespółSamochódOkr.Czas/strataPkt.
    Pole position: Adrian Zaugg (Team South Africa) - 1:45,095
    Najszybsze okrążenie: Adrian Zaugg (Team South Africa) - 1:28,353 na 2 okrążeniu (+1 pkt.)
    Zdjęcia z imprezy  |  Klasyfikacje generalne  |  Kalendarz wyścigów

Długi wyścig

Tak jak można było się spodziewać, start blisko siebie Zaugga, Vietorisa i Jarivsa przyniósł holenderskim kibicom sporo emocji. W długim wyścigu dzięki świetnej jeździe Jarivsa i fantastycznemu postojowi 15 punktów zapewniła sobie ekipa A1 Team Great Britain. Drugie miejsce zajął zwycięzca sprintu – Zaugg, a podium uzupełnił Jani.

Po starcie kolejność pierwszej czwórki nie uległa zmianie: prowadził Zaugg przed Vietorisem, a trzeci był Jarvis, który obronił się przed atakiem Janiego. Chwile grozy przeżyli miejscowi kibice, gdy ich kierowca – Bleekemolen wypadł z toru. Na szczęście nie doszło do poważnych uszkodzeń i Holender mógł kontynuować wyścig, choć spadł na odległą pozycję.

Na czwartym okrążeniu Jarvis uporał się z Niemcem i rozpoczął pogoń za Zauggiem. Zajęło mu to dwa okrążenia, w którym to czasie wykręcił najszybsze okrążenie. Brytyjczyk był wyraźnie szybszy od Afrykańczyka, lecz nie mógł go wyprzedzić. W końcu na 10 okrążeniu Jarvis zjawił się w boksie razem z reprezentantami Szwajcarii, Czech, Niemiec i Irlandii. Prowadzenie utrzymał Zaugg, a na drugie miejsce wskoczył Duval, który tracił do lidera 1,2 sekundy.

Kluczowy moment wyścigu miał miejsce na 13 okrążeniu, gdy Zaugg zjechał do boksu i powrócił na tor za Brytyjczykiem. Zawodnik A1 Team South Africa próbował podjąć walkę, ale Jarvis odjeżdżał bardzo szybko i na 23 okrążeniu jego przewaga wynosiła już blisko trzy sekundy. W dodatku Zaugga dogonił Jani. Na 31 okrążeniu obaj liderzy zjechali ponownie do boksu. Po kilku okrążeniach przewaga Jarvisa utrwaliła się i było już wiadomo, kto odniesie zwycięstwo. Drugi dojechał do mety zdecydowanie najlepszy kierowca tego weekendu – Zaugg, a trzeci Jani. Miejscowi kibice byli znów szczęśliwi, ponieważ Bleekemolen przedarł się z 14 miejsca na 8 i zdobył 3 punkty dla Holandii.

W klasyfikacji generalnej prowadzi RPA przed Wielką Brytanią i Francją. Kolejne wyścigi serii już za dwa tygodnie w czeskim Brnie.

13. -Buddy RiceTeam USALola A1GP Zytek45+1:31,148
    14. -Enrico ToccaceloTeam ItalyLola A1GP Zytek441 okr.
    15. -Cong Fu ChengTeam ChinaLola A1GP Zytek441 okr.
    16. -Satrio HermantoTeam IndonesiaLola A1GP Zytek441 okr.
    17. -Adam KhanTeam PakistanLola A1GP Zytek432 okr.
    18. -James HinchcliffeTeam CanadaLola A1GP Zytek405 okr.
    Niesklasyfikowani
    -Chris AlajajianTeam LebanonLola A1GP Zytek13
    -Narain KarthikeyanTeam IndiaLola A1GP Zytek8
    -Alex YoongTeam MalaysiaLola A1GP Zytek2
    -Joao UrbanoTeam PortugalLola A1GP Zytek0
    Pole position: Adrian Zaugg (Team South Africa) - 1:43,979
    Najszybsze okrążenie: Salvador Duran (Team Mexico) - 1:29,181 na 37 okrążeniu (+1 pkt.)

Źródło: A1GP.com

Komentowanie tej wiadomości zostało zablokowane  |  Forum Wyprzedź mnie!

F1WM
    F1WM.plAktualności, Newsy i wyniki w WAP
    Testy, Artykuły, Słowniczek pojęć F1, Sondy
    Katalog www, Kuba Giermaziak, Karol Basz
    Baza danych F1Sezony, Statystyki, Kierowcy, Zespoły, Tory, Bolidy, Silniki, Konstruktorzy bolidów, Dostawcy silników, Dostawcy opon
    Robert KubicaAktualności, Profil kierowcy, Osiągnięcia, Daniele Morelli (menedżer), Statystyki kierowcy, Historia startów z BMW
    Inne serieAuto GP, DTM, Mistrzostwa Europy F3, FR3.5, GP2, GP3, GT Series, WEC, IndyCar, Supercup, WTCC

Kanał RSS  •  Redakcja serwisu Wyprzedź Mnie!  •  Informacja o prawie autorskim i polityka prywatności  •  Reklama i współpraca