2000  |  1999

Sirotkin wygrywa główny wyścig GP2 na Hockenheim

Rosjanin wygrał pomimo koniecznego drugiego postoju.
Łukasz Godula, 30 lipca 2016, wyświetlenia: 1931<< | lista | T- | T+ | >>
Sergiej Sirotkin zwyciężył w głównym wyścigu GP2 na torze Hockenheim pomimo faktu, że był zmuszony dwukrotnie zjechać do boksów z powodu zamieszania z pierwszym postojem.

Kierowca ekipy ART wykonał pierwszy postój gdy zaczynała się wirtualna neutralizacja, przez co został ponownie wezwany do mechaników. Podczas gdy Sirotkin prowadził od startu, Pierre Gasly bardzo słabo ruszył z miejsca i spadł na dziewiątą pozycję po kilku zakrętach, a po pierwszym kółku był 12. Za Sirotkinem blisko jechał Raffaele Marciello i dwójce udało się odjechać ze względu na walkę Normana Nato i Olivera Rowlanda za ich plecami. Brytyjczyk jechał zaraz obok Nato przez większość pierwszego okrążenia, zanim zaatakował, wraz z Alexem Lynnem.

Gdy aktywowano DRS, Marciello zaczął wywierać jeszcze większą presję na Sirotkinie. Pierwszy atak został odparty, ale Marciello wyszedł na prowadzenie w ósmym zakręcie. Podczas gdy Marciello budował bezpieczną przewagę nad Sirotkinem, Alex Lynn wyprzedził Rowlanda w walce o trzecie miejsce.

Kierowca MP Motorsport był pierwszym który zmienił miękkie opony, Rowland zjechał zaraz przed ogłoszeniem neutralizacji spowodowanej uderzeniem Artema Markiełowa w Jordana Kinga. Zaraz gdy rozpoczęła się wirtualna neutralizacja, Sirotkin zjechał na obowiązkowy postój i dołączył do stawki na czwartym miejscu. Jednakże po kolejnym okresie neutralizacji z powodu wypadku de Jonga i Seana Galaela, Sirotkin znalazł się pod lupą sędziów za wjazd do pit lane podczas wirtualnego samochodu bezpieczeństwa.

Po wyprzedzeniu Latifiego i Nato i po stopie Marciello, Sirotkin był drugi, ze stratą ośmiu sekund do Lynna, który jeszcze nie zjechał. Jadący na znacznie nowszych oponach, Sirotkin zbliżył się szybko do Lynna i objął prowadzenie z łatwością. Jednakże gdy wyszedł na prowadzenie, został wezwany ponownie na postój.

Sirotkin zjechał po miękkie opony na 26 okrążeniu i dołączył do stawki na czwartym miejscu, za Marciello Rowlandem i Ghiotto. Podczas gdy Marciello miał przewagę sześciu sekund, Rowland miał na ogonie Ghioto i Sirotkina. Dwójka szybko wyprzedziła Brytyjczyka, a Sirotkin pokonał również Ghiotto. Rosjanin wyprzedził tuż przed kolejną neutralizacją.

Po niej, Sirotkin był o dwie sekundy szybszy na okrążeniu od Marciello, co pozwoliło mu szybko dogonić rywala. Marciello zdołał się raz obronić przed Rosjaninem, ale kierowca ART pokonał go w zakręcie Sachs. Sirotkin spokojnie dojechał do mety, zgarniając drugie z rzędu zwycięstwo w GP2, podczas gdy Ghiotto wyprzedził Marciello w walce o drugie miejsce.

Po starcie na twardszych oponach, Gasly zaliczył mocną końcówkę i ukradł ostatnie miejsce na podium z rąk Marciello dzięki niesamowitej determinacji w ostatnim zakręcie. Francuz wyprzedził rywala zaledwie o kilkanaście centymetrów.

Lynn ukończył zawody na piątym miejscu, jednak otrzymał karę 10 sekund za incydent z Nato, co zepchnęło go na ósmą lokatę. Arthur Pic i Gustav Malja zajęli piąte i siódme miejsce, a pomiędzy nim uplasował się Rowland. Czołową dziesiątkę uzupełnili Giovinazzi i Matsushita.

GP2 Series > 2016 > Niemcy 1 (główny), Hockenheim - 4,574 km
P. #KierowcaNar.ZespółSamochódOkr.Czas/strataPkt.
21Pierre GaslyPrema RacingDallara GP2/11 Renault381h00m46,190
Pole position: Siergiej Sirotkin (ART Grand Prix) - 1:22,193 (+4 pkt.)
Najszybsze okrążenie: Siergiej Sirotkin (ART Grand Prix) - 1:25,209 na 31 okrążeniu (+2 pkt.)